W jaki sposób może upaść Unia Europejska?

  Wstępne wyniki wyborów w Holandii [tzw. exit polls] wskazują na zwycięstwo partii dotychczasowego premiera Rutte'go.  Może ona mieć 31 mandatów w 150-osobowym parlamencie, podczas gdy partia Wildersa, chadecy oraz liberałowie uzyskali po ok. 19 mandatów [patrz {TUTAJ}].  Jeśli ten wynik się potwierdzi - ucieszy to elitę władzy w Brukseli.  Mimo to jednak - kryzys UE jest faktem.  Ciągle wygłasza się proroctwa na temat rychłego jej upadku.  Po Brexicie Wielkiej Brytanii przepowiada się inne "exity": Frexit, Italexit, Nexit itp.  Istnieje jednak inna możliwość.

  Unia Europejska będzie pozornie trwała w dotychczasowym kształcie, tylko powoli straci znaczenie.  Trochę tak, jak to było ze starożytnym Rzymem.  Mało kto zdaje sobie spraweęz tego, że instytucje Republiki Rzymskiej trwały do końca istnienia Cesarstwa Rzymskiego [zachodniego], tylko przez ostatnie kilkaset lat straciły znaczenie.  Wciąż trwał Senat, konsulowie itp., tyle, iż faktyczną władzę sprawowali cesarze, a w ostatnim okresie grupy pretorian [odpowiednik dzisiejszych junt wojskowych], wybierające i mordujące cesarzy.

  Podobnie może stać się z UE.  Biurokracja brukselska będzie sobie istniała, Komisja Europejska będzie wydawała dyrektywy, Parlament Europejski będzie obradował, tylko pies z kulawą nogą nie będzie na to zwracał uwagi.  Przedsmak takiej sytuacji mieliśmy już podczas kryzysu imigracyjnego.  Zarówno Niemcy, jak i KE były przeciwko ograniczaniu napływu imigrantów, ale mimo to szlak bałkański został zamknięty na początku 2016 roku.  We wrześniu 2015 postanowiono rozlokować w różnych krajach UE 130 tys. migrantów .  Dotąd rozlokowano może z 10% z nich.  Władza UE stanie się iluzoryczna, a w konkretnych sprawach decydować będą państwa lub tworzone ad hoc grupy państw.

  Oczywiście istnieją także bardziej mroczne scenariusze przewidujące jakąś wielką wojnę, a przynajmniej wybuch zbrojnych konfliktów między muzułmanami a rdzennymi Europejczykami.  Do upadku UE nie trzeba jednak tak dramatycznych wydarzeń.  Wystarczy stopniowa erozja trwająca kilka lub kilkanaście lat.

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika smieciu

15-03-2017 [23:14] - smieciu | Link:

Dopóki będzie ECB i Euro dopóty Europa będzie twardo trzymana za ryja a wszyscy grzecznie bujać się na postronku. I nie zmienią tego tysiące oszołomskich wypowiedzi i teorii.
Po prostu nie ma takiej opcji żeby ktoś nie słuchał. Nie słuchasz? Nie dostajesz kasy i wypadasz z gry. Zwłaszcza dzisiaj kiedy ECB dosłownie drukuje pieniądze, bez których znów dosłownie żaden kraj strefy Euro by nie przetrwał. Niemcy, Francja czy Grecja. Bez różnicy.
Dlatego nie będzie żadnej erozji. Nie będzie erozji polegającej na lekceważeniu władzy!
Albo będzie Bum albo wszyscy będą się bujać w takt centralnie granej melodii. Która, owszem, może być na różną nutę. Ale zawsze tego samego dyrygenta.

Obrazek użytkownika elig

15-03-2017 [23:20] - elig | Link:

Ależ ta erozja JUŻ jest!!!  Podałam konkretne przykłady,

Obrazek użytkownika Zunrin

16-03-2017 [00:34] - Zunrin | Link:

Tylko że euro z drukarek ECB trafia do wybranych, czyli na wykup obligacji francuskich i niemieckich. Na greckie już nie starczy.

Obrazek użytkownika Studentka

16-03-2017 [02:36] - Studentka | Link:

Nie dadzą kasy to nie będą mogły zalewać krajów jak Polska swoimi towarami , które są zwolnione z cła; nie ma kasy to płaćcie cło i zobaczymy kto gorzej na tym wyjdzie. Nie wiem dlaczego niektórzy chcą nam wmówić, że ta kasa jest za friko, skąd się bierze ta manipulacja?

Obrazek użytkownika Biedronka

16-03-2017 [09:30] - Biedronka | Link:

Stąd, że poza działalnością stricte "polityczną" głównie w kierunku reprezentacji (złej- państwa polskiego i polskiej tradycji)  prywatnie panowie z PO i PSL byli zaangażowani w dystrybucję funduszy UE na ośrodki SPA, baseny itp. czyli.... do własnej kieszeni... 

Przecież za to potem płacili podatnicy a nie oni ;)

Obrazek użytkownika Biedronka

16-03-2017 [10:12] - Biedronka | Link:

Nie wie Pan naprawdę nic o sytuacji finansowej narodowego banku niemieckiego?

Obrazek użytkownika xena2012

16-03-2017 [11:18] - xena2012 | Link:

,,KE będzie wydawała dyrektywy,biurokracja unijna będzie nadal trwała'' .Oczywiście przecież z tego czerpią niemałe pieniądze więc są zainteresowani dalszym trwaniem,no i jak wygoda,że nie muszą się wysilać na jakiekolwiek sensowne decyzje.