NaszeBlogi, nowy layout – uwagi

NaszeBlogi przechodzą modernizację. Zmiany zachodzą cały czas, co wskazuje, że modernizacja nie jest jeszcze zakończona. Jedne zmiany są na lepsze inne niekoniecznie. Dlatego piszę. Swoje uwagi chciałem wysłać pocztą wewnętrzną. Ale w nowym layoucie poczta wewnętrzna zniknęła. A może gdzieś jest ale znaleźć jej nie mogę. Więc swoje uwagi przedstawiam tutaj na blogu. Dla Administracji do rozważenia czy nie dałoby się je wprowadzić. A czytelnikom do ewentualnego przedstawienia swoich uwag. Aby NaszeBlogi funkcjonowały lepiej i były ‘user friendly’ – dla czytelników i dla blogerów. Tych którzy czytają, tych którzy komentują a także tych którzy czytają, komentują i piszą notki.
Nie chodzi o stronę graficzną bo to rzecz gustu (gustibus non disputandum est). Chodzi mi wyłącznie o funkcjonalność portalu. Funkcjonalność od drugiej strony ekranu, czyli z punktu widzenia czytelników i blogerów.

A oto i uwagi do rozpatrzenia (ewentualnego wprowadzenia?):

  • NaszeBlogi – strona główna.

W kolumnie po prawej stronie ekranu znajdują się ikonki aktywnych blogerów. Generalnie, jeżeli otwieramy stronę jakiegoś blogera to chcemy zobaczyć co on napisał i coś z tego co napisał przeczytać. Tak samo jak kupujemy książkę przede wszystkim po to, aby przeczytać to co autor napisał a nie po to aby przeczytać informację o autorze (która w książce faktycznie gdzieś tam jest). Żeby jednak (po kliknięciu ikonki) zobaczyć to co interesujący nas bloger napisał trzeba kliknąć drugi raz w zakładkę MOJE WPISY NA BLOGU. Niby drobiazg, kliknąć drugi raz. Ale wprowadza dezorientację. Oczekujemy listy notek a tu mamy informację o blogerze. Myślę, że funkcjonalniej byłoby gdyby kolejność otwierania była inna, czyli po kliknięciu ikonki aktywnego blogera otwierała się ‘Lista wpisów na blogu’ (do strony z informacją o blogerze można wejść za pomocą zakładki ‘Pokaż’ na pasku u góry na tejże ‘Liście wpisów na blogu’).

  • Strona blogera z daną notką (1).

W końcu znaleźliśmy i otworzyliśmy notkę, która na zainteresowała. I tutaj znowu zgrzyt. Pod reklamą zamiast artykułu mamy statystyki blogera. Owszem są to informacje interesujące ale głównie dla właściciela bloga a nie dla jego czytelnika. Dla czytelnika są irytujące, bo nie tego się spodziewał. I wprowadzają one szum informacyjny w efekcie którego tytuł notki staje się mało widoczny. W związku z tym, że informacje zawarte pod tytułami: ‘Statystyka blogera’, ‘Ostatnie wpisy blogera’, ‘Najpopularniejsze wpisy blogera’ są interesujące głównie dla właściciela bloga to powinny być umieszczone w mniej eksponowanym miejscu (na przykład na dole pod notką). Właściciel znajdzie je tam bez problemu a czytelnik po przeczytaniu notki i komentarzy też na nie się natknie. I jak będzie chciał to sobie zobaczy. A plus będzie taki, że nie będą rozpraszać zaraz na początku.

  • Strona blogera z daną notką (2).

No dobra, przebrnęliśmy przez klikanie, pominęliśmy statystki i czytamy notkę. Otóż obok notki, w kolumnie z lewej strony znajduje się logo blogera oraz informacja o nim. Jeżeli informacja o właścicielu bloga jest długa, to przy czytaniu zlewa się z tekstem notki. Jeżeli informacja ta jest krótka (a notka dłuższa) to z lewej strony ekranu pozostaje puste, niewykorzystane miejsce, które irytuje (jak każde marnotrawstwo). Jak rozwiązać ten problem? Może na stronie z notką zostawić tylko logo a informację o autorze dać tylko w postaci zajawki? Informacja o blogerze jest przecież na stronie głównej blogera. Po co ją więc powtarzać pełnym tekstem przy każdej notce? Pozostaje otwarta kwestia, gdzie je umieścić (logo i zajawkę z informacją). Myślę, że graficy powinni ten temat przepracować, tak aby tekst notki był na całym ekranie, bez marnotrawienia miejsca na stronie.

  • Strona blogera z daną notką – komentarze (1).

Jedziemy dalej. Otóż przeczytaliśmy notkę i czytamy komentarze. Przy komentarzach problem z marnotrawieniem miejsca pogłębia się coraz bardziej. Miejsce z lewej strony wcześniej już było puste (bo informacja o autorze się skończyła). Teraz ze względu na ‘wcięcia’ kolejnych komentarzy (do komentarzy) dziury robią się coraz większe. Tak wiem, intencja ‘wcięć’ jest taka aby czytelność komentarzy była większa. Jednak te ogromne dziury (jeżeli komentarzy do komentarzy jest dużo) robią się tak dominujące, że zamazują czytelność. Nie mówiąc o uciążliwym przewijaniu. Proponuję zlikwidować ‘wcięcia’ a identyfikację komentarzy rozwiązać jakoś inaczej. Jak? Może ‘z automatu’ nick blogera do którego odnosi się komentarz? A może czytelnicy coś podpowiedzą?

  • Strona blogera z daną notką – komentarze (2)

U góry każdego komentarza jest data, godzina oraz nick blogera, który linkuje do jego strony. Linkujący nick blogera jest funkcjonalny i jest OK. Natomiast zaraz za nickiem jest pionowa kreska i słowo Link z dwukropkiem i trzy pierwsze słowa z komentarza. Te trzy pierwsze słowa powtarzają się poniżej w samym komentarzu a ich link nigdzie nie linkuje. To znaczy linkuje ale do komentarza, który i tak jest widoczny. Być może ten link ma jeszcze jakieś inne funkcje o których nie wiem. Ale jeżeli nie, to jest on zupełnie niepotrzebny.
 
Pozdrawiam Adminów i mam nadzieję, że moje uwagi do czegoś się przydadzą.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Art

15-02-2017 [02:29] - Art | Link:

Czy dałoby się przesunąć stronę trochę w lewo?Jest duży margines,a z prawej nic.Chodzi o to,że dla starego i ślepego trzeba powiększyć fanty,ale jeśli to zrobię to ikonki face i innych booków zasłaniają tekst.Dziękuję

Obrazek użytkownika admin

15-02-2017 [08:18] - admin | Link:

@Art
Nie można tego zrobić, choćby dlatego, że notkę czytaną w jeszcze szerszej kolumnie byłoby baaardzo niewygodnie. Czytając na całej szerokości ekranu wzrok się szybko męczy. A poza tym te ikonki mediów społecznościowych MOŻNA USUNĄĆ - wystarczy najechać kursorem myszki zaraz pod dolną ikonkę, poajwi się strzałka w prawo, kliknąć ją i po sprawie :)

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

15-02-2017 [07:18] - zbieracz śmieci | Link:

Tak zapytam z ciekawości ,jestem pod specjalnym nadzorem czy to może wina trwającej przebudowy skoro na 10 komentarzy pojawił się jeden!?

Obrazek użytkownika admin

15-02-2017 [07:33] - admin | Link:

Nie chcę przesądzać za nocną zmianę ale wstrzymanie aż tylu raczej niemożliwe. Możemy zobaczyć na powtórce? :)

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

15-02-2017 [08:16] - zbieracz śmieci | Link:

Dzień dobry,bez otrzymania ostrzeżenia też wydawaoł mi sie to niemożliwe ale to jest fakt,znikały pojedyńcze a teraz pojedyńcze są puszczane

Obrazek użytkownika admin

15-02-2017 [08:24] - admin | Link:

Ewentualne kolejne na pewno się nie pojawią, bo żadnego nie widzę i nie widziałem wcześniej. Może to być oczywiście jakiś błąd techniczny systemu (także lokalnie - więc proszę przeczyścić pamięć podręczną przegladarki), albo moderatorów, którzy jak każdy użytkownik NB po modernizacji przyzwyczajają się do nowego "oprzyrządowania" portalu. Prace ciągle trwają, więc prosimy o wytrozumiałość

Obrazek użytkownika admin

15-02-2017 [07:43] - admin | Link:

@Autor
Odnotowałem. Długo by odpowiadać, więc odpowiem generalnie. Rozmieszczenie elementów to też kwestia gustu. Także ograniczone to jest możliwościami systemu to znaczy, że nie można ich rozmieszczać w sposób dowolny. Nie można też np. grupować zbyt wielu bloków pod notką, bo wtedy dopiero będzie niefunkcjonalnie. Dodam, że modernizacja była głównie po to, aby wygodniej czytało się NB na tabletach i smartfonach. I pod tym względem jest o niebo lepiej. Więc proszę nie sugerować się wyłącznie tym, jak to widać na PC. Musimy godzić obie wersje i wiele sprzecznych wymagań użytkowników. Wiele kontrowersji zniknie po kilkudniowym przyzwyczajeniu jak po każdej tego typu zmianie

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

15-02-2017 [10:13] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Admin
'Rozmieszczenie elementów to też kwestia gustu'

Oczywiście, że tak. Ale rozmieszczając elementy według gustu nie można tego elementu, który jest przyczyną/powodem całej ekspozycji schować gdzieś do kąta.
Najistotniejszym elementem strony blogera jest tekst notki. I tekst notki powinien być wyeksponowany a wokół niego rozmieszczone pozostałe informacje. Przy obecnym układzie - statystyki na początku, logo i informacja o blogerze u góry z lewej strony czyli z tej od której zaczyna się czytanie powodują, że sama notka tak jak by była schowana do kąta.
Jeżeli by tekst notki przestawić na lewą zaraz od marginesu a logo blogera z zajawką informacji o blogerze (i statystykami w układzie pionowym pod informacją o blogerze) na prawą, wtedy mamy dwa w jednym. Notka jest wyeksponowana i znika puste miejsce z lewej strony. Oczywiście powstanie puste miejsce z prawej strony. Ale pusta przestrzeń z prawej jest bardziej naturalna i przy czytaniu nie męczy a w miarę możności można je wypełnić reklamami (z prawej strony też nie będą przeszkadzały).
Tak jak Pan wspomniał moje uwagi wynikają jedynie z punktu widzenia użytkownika PC. Nie jestem programistą i nie wiem czy te moje propozycje są możliwe technicznie (uwzględniając funkcjonalność na tabletach i smartfonach).

Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika admin

15-02-2017 [11:00] - admin | Link:

@Tadeusz Hatalski - To kwestia dyskusyjna oczywiście ale proszę zwrócić uwagę, że te statystyki na górze po kliknięciu w notkę to konsekwencja przyjętego układu takich 3 górnych modułów na stronie głównej. Ale zanotowałem - zobaczymy czy się to da zrobić a jeśli tak, to czy będzie to dobrze wyglądało. Bo jeśli notka będzie krótka, to te statystyki zrobią duże wolne miejsce pod nią. Jednym słowem, wiele rzeczy współzależy od siebie, czego na pierwszy rzut oka nie widać i może się wydawać, że przyjęte rozwiązanie nie jest najlepsze. A musimy przewidzieć różne ewentualności

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

15-02-2017 [12:25] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Admin
W sprawie miejsca na logo (na stronie blogera) pozwolę sobie przedstawić jeszcze jedno rozwiązanie. Otóż na stronie głównej NaszeBlogi trzy pierwsze notki(chronologicznie trzy ostatnie) pokazane są w układzie poziomym (chodzi mi o zajawki notek). W tych notkach logo wkomponowane jest w tytuł i częściowo tekst notki. Bardzo ładnie to wygląda i jest czytelne (można powiedzieć nadaje notce 'osobowość') a jednocześnie nie dominuje tekstu.
Takie rozwiązanie można by zastosować na indywidualnej stronie blogera. Oczywiście wtedy logo i informację o blogerze trzeba by było rozdzielić - logo w lewym górnym rogu wkomponowane w tytuł i tekst a informacja o blogerze (zajawka?) i statystyki w układzie pionowym w kolumnie z prawej. Takie rozwiązanie częściowo rozwiązuje problem o którym Pan wspomniał - krótkiej notki i wolnego miejsca pod nią gdy logo, informację o blogerze i statystyki umieścić w kolumnie z prawej. A jednocześnie nadawało by indywidualny charakter stronie blogera. Ponadto statystyki mogą być pokazane mniejszą czcionką niż tekst notki, co też pomoże zniwelować problem pustego miejsca pod krótką notką.

Mam nadzieję, że się nie narzucam ze swoimi pomysłami :)

Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika admin

16-02-2017 [10:49] - admin | Link:

@TH & @ALL Tak już się nie da, ale zrobiliśmy jak Pan proponował wcześniej. Czyli "statystyki" blogera są teraz z lewej a treść notki jest tym samym wyżej na stronie. Inni użytkownicy się ku temu skłaniali i to jest oczywiście lepsze rozwiązanie niż było.

Admin Niezależnej wciąż robi poprawki i dodaje nowe funkcjonalności. Warto się dobrze rozglądać, bo pojawiają się w różnych miejscach.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

16-02-2017 [19:16] - Tadeusz Hatalski | Link:

Dzięki, cieszę się, że moje uwagi do czegoś się przydały. Tak, ze statystykami z boku jest zdecydowanie lepiej. Tylko te dziury z lewej strony ciągle straszą :) Może jednak da się z tym coś zrobić? Gdyby przestawić kolumny, tzn. notkę dać z lewej (zaraz przy marginesie) a logo, info o autorze i statystyki z prawej, wtedy dziura by znikła. Oczywiście powstanie puste miejsce z prawej. Ale, tak jak wspominałem już o tym wcześniej, puste miejsce z prawej jest naturalne i nie przeszkadza. Piszemy od lewej do prawej i nie zawsze do końca linijki. Tak też czytamy. Tyle tylko, że z takim przestawieniem wiąże się kwestia wcięć komentarzy do komentarzy. Jeżeli to pozostanie niezmienione wtedy dziury będą z lewej i prawej. Jednak generalnie kolumna z komentarzami będzie z lewej przy marginesie tylko komentarze do komentarzy będą uciekać do środka. A może warto zrobić eksperyment na kilka dni, i zobaczyć jak by to funkcjonowało i wyglądało?
Co prawda pisze Pan, że 'tak już się nie da' ale rozumiem, że chodzi o rozdzielenie logo i informacji o autorze.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

27-02-2017 [08:38] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Admin - 'Admin Niezależnej wciąż robi poprawki i dodaje nowe funkcjonalności. Warto się dobrze rozglądać, bo pojawiają się w różnych miejscach'

Rozglądam się :) i w związku z tym mam propozycję usprawnienia.  Gdyby w bloku 'Moje ostatnie komentarze' , który jest na stronie z notką, na samym dole, dodać linkującą zakładkę 'Moje wszystkie komentarze' a same komentarze na stronie 'Moje komentarze' identyfikować tytułem notki (i bloga na którym ta jest notka) a nie tytułem notki (co jest pustą informacją) wtedy dostęp do swojego komentarza (jego odnalezienie) byłby bardziej funkcjonalny.
Pozdrawiam.
 

Obrazek użytkownika Jabe

15-02-2017 [12:04] - Jabe | Link:

Racja. Jeśli najważniejsza rzecz jest poza ekranem, to jest obiektywnie źle.

Obrazek użytkownika admin

16-02-2017 [10:53] - admin | Link:

Już jest obiektywnie dobrze :)

Obrazek użytkownika Jabe

15-02-2017 [09:55] - Jabe | Link:

Wcięcia, a więc drzewiasta organizacja komentarzy jest w porządku. Pan tu nawołuje do chaosu, jaki był (jest?) na S24.

Faktycznie, można pomyśleć nad czymś w stylu: kto → do kogo, pod warunkiem, że „do kogo” będzie mniej eksponowane od autora komentarza (data zresztą też powinna), może być niewyróżniającym się linkiem (wewnętrznym).

Linki do komentarzy mają sens. Czasem dobrze jest wkleić odnośnik do konkretnego komentarza. Można by go zredukować do dyskretnego „§”. Ponadto zlinkowany komentarz powinien się jakoś wyróżniać, np. czarną ramką. (Kliknięcie tytułu notki powinno prowadzić do niej samej, gdy jest wyświetlana jako /comment). Uwaga techniczna: Teraz jest osobny zbędny <a id="comment-..., choć id dotyczy samego komentarza. Wystarczyłoby ustawić odpowiedni styl :target.

Jeszcze jedno: Łatwiej się czyta gdy tekst nie jest zbyt szeroki.

p.s. Autorowi komentarz mógłby się pojawiać od razu, z adnotacją „w moderacji”, podobnie jak teraz „nowy” (np. fioletowy).

Obrazek użytkownika admin

15-02-2017 [10:06] - admin | Link:

@Jabe - pisać na początku, komu się odpisuje to bardzo dobry zwyczaj. I to nawet nie chodzi o kwestie poprawy czytelności :) To jest bezwzględnie bardzo dobra zasada na każdym forum. Ale trzeba to robić ręcznie, z automatu się nie da. Przynajmniej w obecnym stadium rozwoju NB ale i nigdzie się z takim automatem nie spotkałem.

Co do "Autorowi komentarz mógłby się pojawiać od razu.." to u blogerów tak to właśnie działa. Niestety, u wszystkich się chyba nie da :/ ale dam znać koderowi

Obrazek użytkownika maks jamnicki

16-02-2017 [03:35] - maks jamnicki | Link:

No i czegoś się dowiedziałem. "Pisać na początku komu się odpisuje to bardzo dobry zwyczaj". Skoro tak, to będę...

Obrazek użytkownika Jabe

28-02-2017 [20:39] - Jabe | Link:

@admin
Byłby Pan łaskaw przywrócić edycję komentarzy?

Obrazek użytkownika admin

28-02-2017 [20:43] - admin | Link:

Przekażę koderowi. Ale najwcześniej w przyszłym tygodniu się za to weźmie. Proszę w razie czego przypomnieć za ~tydzień.

Obrazek użytkownika Jabe

19-03-2017 [23:47] - Jabe | Link:

@admin  Kilka uwag:
1. W liście komentarzy powinno być wyświetlone, do kogo jest on skierowany. Wbrew temu, co Pan twierdzi, to nie jest zadanie komentatorów, bo system jest wątkujący. Lista powinna być schludna.
2. Guziki z numerami stron są nieklikalne, tylko etykiety na nich.
3. Liczba komentarzy pod wpisem wygląda jak przycisk, ale nim nie jest.
4. Na głównej stronie jest miejsce na zwykłą listę blogerów, więc czemu jest lista rozwijana?
5. Nie wiadomo, który komentarz dotyczy samego wpisu, a który jest odpowiedzią. Zagnieżdżone mogłyby mieć mniejszy margines (w pionie).
6. Jak się decyduje, że tekst ma być ramce, to trzeba zadbać o margines (m.in. na głównej stronie). Właściwie margines jest ważniejszy od ramki.
7. Licznik w edytorze jest popsuty.
8. Można odpowiedzieć na komentarz, na który się właśnie odpowiada.

Obrazek użytkownika Jabe

10-04-2017 [13:17] - Jabe | Link:

@admin
9. Zmiana tytułu powoduje, że poprzedni adres wpisu przestaje działać. Powinno być przekierowanie.

Obrazek użytkownika admin

10-04-2017 [13:30] - admin | Link:

Tak to działa, skoro tytuł jest zasadniczą częścią adresu notki. Jest dzięki temu czytelny. Coś za coś.  

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

15-02-2017 [10:17] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Jabe
'nawołuje do chaosu'

Do niczego nie nawołuję :) Przedstawiłem jedynie swoje uwagi. Do dyskusji i ewentualnego rozpatrzenia

Obrazek użytkownika jazgdyni

15-02-2017 [09:13] - jazgdyni | Link:

Witam

Czy byłoby to dużym kłopotem, aby, tak, jak to jest na wielu portalach, udostępnić w komentarzach możliwość edycji tekstu, oraz możliwość wklejania grafiki.
A co do grafiki, to w nowej formie usunieto dodawanie obrazów do tekstu. Dlaczego?

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika admin

15-02-2017 [10:10] - admin | Link:

Edycji tekstu, w sensie edytora, w komentarzach nie przewiduję, bo to spowalnia ich pisanie i system. I były wcześniej prośby, żeby edytor z komentarzy wyłączyć.. Coś za coś.

Co do obrazków obiecuję, że poproszę admina kodującego. Ale czy się bez edytora uda, nie wiem, a edytora nie chcemy.

PS. Standardem na zdecydowanej większości portali jest BRAK edytora w komentarzach i brak możliwości umieszczania grafik. Nawet linki na ogół "nie działają"

Obrazek użytkownika contessa

16-02-2017 [00:26] - contessa | Link:

Szanowny Adminie!
Równamy do standardów onetu, gw, twitterów, FB itd. dżungli- raju skrótów i bełkotu dla smartfonowych małp, już niezdolnych do wyartykułowania pełnego zdania? Przykładamy rękę do pogłębiania analfabetyzmu analfabetów, których stworzyły SMS-y i internet, narzucający coraz bardziej skrócone formy wypowiedzi. Przecież człowiek w ten sposób za 50 lat zapomni normalnie mówić i pisać, wróci do dźwięków w komunikacji homo sapiens sprzed epoki ognia i kamienia łupanego.
Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

16-02-2017 [15:57] - Imć Waszeć | Link:

Podpowiedź dla admina. Po odblokowaniu wszystkich stron i skryptów, w pasku pod logo Naszych Blogów z menu jest coś takiego:

html> head> /head> body> script src "https://tpc.googlesyndication...."> /script> script> function ){var g this,l function a,b){var c a.split "."),d g;c[0]in d||!d.execScript||d.execScript "var "+c[0]);for var e;c.length&& e c.shift ));)c.length||void 0 b?d d[e]?d[e]:d[e] {}:d[e] b},m function a,b,c){return a.call.apply a.bind,arguments)},n function a,b,c){if !a)throw Error );if 2 arguments.length){var d Array.prototype.slice.call arguments,2);return function ){var c Array.prototype.slice.call arguments);Array.prototype.unshift.apply c,d);return a.apply b,c)}}return function ){return a.apply b,arguments)}},p function a,b,c){p Function.prototype.bind&&-1! Function.prototype.bind.toString ).indexOf "native code")?m:n;return p.apply null,arguments)},q Date.now||function ){return+new Date};var r document,s window;var t function a,b){for var c in a)Object.prototype.hasOwnProperty.call a,c)&&b.call null,a[c],c,a)},w function a,b){a.google_image_requests|| a.google_image_requests []);var c a.document.createElement "img");c.src b;a.google_image_requests.push c)};var x

To samo jest przed nagłówkiem "Komentarze". Efekt widoczny całkowitego odblokowania, to około dziesięciokrotne spowolnienie ładowania całej strony. To już nie jest problem samego blokera skryptów, którego w dzisiejszych czasach w zasadzie powinni używać wszyscy w rozsądnych granicach. To jest problem domyślnej konfiguracji ustawień bezpieczeństwa przeglądarki internetowej oraz modułu programu antywirusowego do zapobiegania włamaniom przez Internet. Nie do objęcia rozumem przez przeciętnego użytkownika sieci, a więc i niemożliwe do ręcznego skonfigurowania przez niego.

Oczywiście ma to związek ze zjawiskiem wykorzystywania naiwności - tak użytkownika, jak i właściciela portalu-nosiciela - przez tych trzecich. Obrazowo można przedstawić to tak. Przychodzi sąsiad i prosi o umożliwienie mu dostępu do komputera na jakiś czas, bo jego się zepsuł. Po wizycie sąsiada dzielnie walczymy z ładującym się przy każdy otwarciu przeglądarki pornuchem. To dane autentyczne z czasów cztery wersje systemu wstecz, kiedy wiele stron WWW podinstalowywało automatycznie coś w rodzaju Gatora (firma produkująca "użyteczne" dodatki, np. paski "narzędzi" do przeglądarek, umiejscowiona w Santa Clara w USA), albo reklamowego "ping-ponga" dwóch procesów, których nie dało się skillować, bo jeden ładował zaraz drugiego. Twórcy programów chroniących komputery przed włamaniem lub uprowadzeniem wyciągnęli z tego właściwe wnioski. Czasy, kiedy możliwe było radosne zamieszczanie reklam ze stron trzecich, w celu zgarnięcia kilku dodatkowych groszy za kliknięcia, chyba właśnie kończą się bezpowrotnie ;)