Minister Antoni Macierewicz blokuje Nowy Jedwabny Szlak

  W Święto Trzech Króli w portalu Rebelya.pl ukazał się {TUTAJ} artykuł Wojciecha Jakóbika "Jakóbik: Macierewicz wypisuje Polskę z Nowego Jedwabnego Szlaku. W tle gra służb".  Jego autor jest redaktorem naczelnym portalu Biznes Alert.  Jakóbik pisze:

 "Minister obrony narodowej znany z krytycznych wypowiedzi na temat Chin doprowadził do zablokowania inwestycji chińskiej w Łodzi. Sprawa ma zagmatwane tło.
  Jak podaje łódzka "Gazeta Wyborcza", Agencja Mienia Wojskowego anulowała sprzedaż działki pod terminal kontenerowy, co spowodowało wycofanie się Chińczyków z inwestycji. Położyła w ten sposób kres staraniom samorządów i łódzkich firm, które liczyły na rozwój transportu kolejowego z Chin, przez polskie miasto, do Europy Zachodniej.
  Polska miałaby w ten sposób włączyć się w projekt Nowego Jedwabnego Szlaku, czyli budowy lądowego szlaku transportowego, który stanowiłby alternatywę dla dostaw morzem, które odbywają się pod kontrolą floty U.S. Navy. Szlak potrzebował centrum przeładunkowego w naszej części Europy i dobrą lokalizacją dla niego mogła być Łódź. O tym, że w polskim interesie jest zaangażowanie w ten projekt mówił w listopadzie 2015 roku prezydent Andrzej Duda.".

 Jakóbik przypomina też wypowiedź Macierewicza z 2015 roku:

 "Ta koncepcja ekspansji Chin jest częścią całościowej koncepcji porozumienia Europy Zachodniej z Rosją i Chinami, a także wyeliminowania z obszaru eurazjatyckiego wpływów Stanów Zjednoczonych oraz zlikwidowania niepodległego bytu Polski, bo to Polska na styku między wpływami rosyjsko-chińskimi i niemieckimi jest jedynym krajem mogącym zorganizować alternatywę wobec takiej eurazjatyckiej super potęgi – powiedział minister. – Oczywiście w razie korzyści gospodarczych jesteśmy zawsze gotowi w nich wziąć udział i je promować, ale z perspektywy naszej siły, a nie budowy jakiegoś nowego, socjalistycznego imperium łączącego Niemcy, Rosję i Chiny – .".

 Wygląda na to, że minister nie tylko wypowiada się sceptycznie o chinskich koncepcjach, ale czynnie je sabotuje.  Jakóbik wiąże jednak tę sprawę raczej z problememi Orlenu w Czechach.  Nie jest dobrze, gdy prezydent Polski zachęca do porozumienia z Chinami, a minister Macierewicz jest mu przeciwny.  Pisze o tym też dzisiaj [10.01.2017] bloger An24 w Salonie 24 {TUTAJ}.  Pyta on wręcz:

 "Ministrowi Macierewiczowi, warto zwrócić uwagę, że kiedy Chiny za Dynastii Ming (1368 – 1644) są silne, to Polska też była silna. Kiedy upada Dynastia Ming, mamy zaraz Powstanie Chmielnickiego i aż do dnia dzisiejszego nie mamy odbudowanego. Uderzenie w fundamenty gospodarcze kończy się ostatecznej upada I RP, ku pomocy rewolucjonistów, wolnomularzy i jakobinów. Suger[uje], że największym nieszczęściem jest inicjatywa „Jeden pas. Jedna droga” i w dodatku Polska zniknie, a gwarantem polskiej niepodległości jest Pax Americana, więc należy zadać proste pytanie: Kto wyleci z Rządu minister Macierewicz czy Wicepremier Morawiecki?
Kiedy był Jedwabny Szlak – Polska była mocna.".

 Nie wiem, czy ktokolwiek wyleci z rządu, ale jedno jest jasne.  Stosunki z Chinami są bardzo ważne i Polska powinna w tej sprawie mówić jednym głosem, a ministrowie muszą schować swe ambicyjki do kieszeni.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika twardek

10-01-2017 [18:00] - twardek | Link:

"...Pisze o tym też dzisiaj [10.01.2017] bloger An24 w Salonie 24 {TUTAJ}..."
---
Dzięki za link. Artykuł AN24 jest tyle interesujący co niepokojący. A niepokojący jest.
Na dobro NaszychBlogów trzeba dodać, że "rolnik z Mazur" podjął ten temat parę dni temu, w artykule "Jedwabny Szlag"

Obrazek użytkownika elig

10-01-2017 [19:39] - elig | Link:

Przeoczyłam Rolnika. Podaję link:

http://naszeblogi.pl/65150-jed...

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

10-01-2017 [23:02] - zbieracz śmieci | Link:

Rolnik bredził jak i kilku poza nim a już szczególnie wymiotna.My nie prowadzimy z kitajcami żadnych interesów bo oni poza kasą za swój badziew od nas niczego nie potrzebują.
Surowcami to się handluje na giełdach światowych a co im sprzedajemy ,jak na razie z żywności to łby i pazury kurcząt i łykną każda ilość plus mają kupić ,mają 29 tyś ton jabłek a to jest mały pryszcz.

Obrazek użytkownika smieciu

10-01-2017 [18:22] - smieciu | Link:

Nie jestem fanem Macierewicza ale myślę że teoretycznie można się z nim zgodzić. Tzn. w obecnym układzie geopolitycznym Jedwabny Szlak musi przechodzić przez terytorium Rosji. Tzn. że i tak to ona będzie głównym rozdającym.
Jeśliby się okazało że Chiny mają na tyle wielki wpływ na Rosję że jest ona krajem bezwolnym to też niedobrze bo oznaczać będzie jakiś sojusz Rusko Chiński.
Tak czy siak będziemy jedynie mały pionkiem z wątpliwymi zyskami, wobec dominującej siły Rusków i Chińczyków.

Ale przede wszystkim czy ten szlak można brać na serio? Pociąg przejeżdża przez szereg krajów o różnych ustrojach i problemach. Z realnymi granicami na których można pobierać jakieś opłaty transportowe. Nie wierzę że taki transport będzie tańszy od morskiego. Zwłaszcza jako alternatywa dla Europy Zachodniej.
Dziwne jest także obawianie się US Navy. Przecież to śmieszne. Czy oni pobierają jakieś haracze? A jeśli jak tu niektórzy snują jakieś fantazyjne teorie Amerykanie zablokują jakieś cieśniny to co? Kilka pociągów rozwiąże blokadę morską?
Nie bądźmy śmieszni. Te pociągi to jakiś ułamek handlu mogłyby obsłużyć.

Wydaje się że raczej chodzi o efekt propagandowy. O to że np. źli Amerykanie rękoma Macierewicza blokują dobrych Chińczyków. Którzy i tak wiedzą że ten szlak to mrzonka. Dlatego, kto wie czy i Chinole i Amerykańce razem nie mają w tym interesu. Kolejne prężenie muskułów a my możemy wziąć piwko do ręki i czekać co tam wymyślą dalej.

Obrazek użytkownika PDP

10-01-2017 [19:22] - PDP | Link:

Rosja w tym układzie nie może być rozdającym, bo nie ma podstaw by była równorzędnym partnerem dla Chin, które mają 10 razy więcej ludzi i 10 raz większą gospodarkę.

Chińczycy spokojnie poczekają aż Rosja się finansowo wykrwawi, odkręcą kurek z pieniędzmi i przejmą rosyjską gospodarkę z długi. Kreml będzie jadł Chińczykom z ręki.

Obrazek użytkownika Jabe

10-01-2017 [19:47] - Jabe | Link:

Jedwabny Szlak może ominąć Rosję, tylko się trzeba nagimnastykować. I nie ma być tańszy, tylko szybszy. Tak czy owak, tu chodzi głównie o politykę. Chiny chcą pokazać, że mają alternatywę. My też powinniśmy tak postępować.

Obrazek użytkownika StachMaWielkieOczy

10-01-2017 [18:54] - StachMaWielkieOczy | Link:

"Jak podaje łódzka "Gazeta Wyborcza"

czasem lepiej trzymac "m....e" w kubel zamiast powoływać sie na takie autorytety

Obrazek użytkownika elig

10-01-2017 [19:37] - elig | Link:

To nie tylko "GW". Tutaj [ https://lodz.tvp.pl/28130484/a... ] czytaliśmy w dniu 7 grudnia 2016:

"Agencja Mienia Wojskowego odwołała przetarg na sprzedaż ponad 33 hektarowej działki przy ul. Pryncypalnej w Łodzi, na której miał powstać nowoczesny HUB przeładunkowy - łączący Chiny z Europą. Na razie nie wiadomo czy ważna dla regionu łódzkiego inwestycja w ogóle powstanie. Zwłaszcza, że Łódź w staraniach o ważny punkt logistyczny ma dużą konkurencję.".

Obrazek użytkownika wandaherbert

10-01-2017 [22:38] - wandaherbert | Link:

Moze warto byloby najpierw sprawdzic z jakiego powodu odwolano przetarg, takze ,czy tak wazna dla regionu inwestycja w ogole powstanie,a pozniej bić pianę

Obrazek użytkownika PDP

10-01-2017 [19:02] - PDP | Link:

Osobiście uważam, że upadek I Rzeczpospolitej należy wiązać z czymś zupełnie innym niż z upadkiem dynastii Ming w Chinach :) Ten argument to jest naprawdę spore intelektualne nadużycie.

I powtórzę to co pisałem przy okazji wpisu "rolnika z Mazur". Na dzień dzisiejszy jedyny rozsądny przebieg tego szlaku to droga przez Kazachstan, Rosję i Białoruś. To oznacza, że Rosja musi stać się satelitą Chińczyków. Konsekwencja jest taka, że musi trwale zrezygnować ze swoich imperialnych aspiracji czyli Putin musi przestać być Putinem lub przyjść ktoś nowy, który zostanie kupiony chińskimi pieniędzmi na ratowanie upadającej ekonomicznie Rosji.

Chińskie problemy na morzach i tak do końca nie znikną ponieważ pociąg można załadować powiedzmy na 2, 3 tysiące ton, puścić ich w jedną stronę np. 100 dziennie (to ogromna ilość, nota bene zasilanie takiej linii musiałoby być niesamowite) a Chiny samej ropy potrzebują setki milionów ton rocznie. Rosja tego nie obsłuży. To i tak trzeba będzie przesłać drogą morską z innych części świata a tam - rzecz jasna - czyhają Jankesi, których wielu na NB boi się bardziej od Chińczyków. Ach ta komunistyczna propaganda :)

Obrazek użytkownika wandaherbert

10-01-2017 [19:03] - wandaherbert | Link:

niedoczekanie Wasze -nikt nie wyleci-mimo ,ze tak tak bardzo tego pragniecie!

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

10-01-2017 [19:23] - wielkopolskizdzichu | Link:

W tej sprawie najdowcipniejsze jest kompletnie niedoinformowanie Pana Andrzeja Dudy. Plotki krążące pośród gminu, że jest on mało znaczącym elementem mechanizmu władzy, ponownie zostały potwierdzone.

Obrazek użytkownika angela

10-01-2017 [21:44] - angela | Link:

To tylko niePObozne,komusze zyczenia.
Mamy wspanialego Prezydenta.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

11-01-2017 [05:27] - wielkopolskizdzichu | Link:

Precyzyjnie opisano Andrzeja Dudę w kabarecie Górskiego. Prezydent?.. A to jest ktoś?

Obrazek użytkownika mmisiek

10-01-2017 [19:48] - mmisiek | Link:

To raczej nie są ambicyjki tylko bardzo poważne interesy.

Obrazek użytkownika angela

10-01-2017 [20:54] - angela | Link:

Chinskie towary i tak zalewaja nas dostatecznie, przy kompletnie zniszczonym naszym przemysle.
Poczekajmy, wzmocnimy nasz kraj gospodarczo, zebysmy mogli i my zaoferowac i eksportowac swoje towary po tym szlaku.

Obrazek użytkownika tomo1958

11-01-2017 [01:41] - tomo1958 | Link:

Niby po co nam ten interes, żeby stać się krajem tranzytowym dla chińskich towarów ? co kitajcy mogą od nas kupić im chodzi o zbyt swoich towarów i wyparcie amerykanów z europy i co wtedy ? sojusz Chin z ruskimi i Niemcami a Polska kaput.

Obrazek użytkownika maks jamnicki

11-01-2017 [10:07] - maks jamnicki | Link:

Krótko i trafnie. :)