Kraina perfekcyjnego kuszenia, czyli III RP

  Zbigniew Herbert pisał w "Potędze smaku" {TUTAJ}  "Kto wie gdyby nas lepiej i piękniej kuszono".  Rzeczywiście - PRL, o której pisał poeta nie miała czym kusić - sowieckimi wojskami, zomowcem z pałą, może wiecznymi brakami wszystkiego lub komunistycznymi bredniami i cenzurą?

 Trzecia RP, w którą przepoczwarzyła się PRL, była w porównaniu do swej poprzedniczki "krainą perfekcyjnego kuszenia".  Po pierwsze kusiła Zachodem, wejściem do obszaru wiecznej szczęśliwości.  Po drugie - swe machlojki pokrywała mitem wolnej przedsiębiorczości.  Teoretycznie każdy mógł się dorobić, poczynając od handlowania w "szczęce".  Praktycznie - prawdziwy biznes był tylko dla swoich - postkomunistycznych sitw.  Następną pokusą było powszechne wyższe wykształcenie.  Studiować może każdy, ale o prawdziwą, wartościową wiedzę jest coraz trudniej.

 Wreszcie, na koniec - iluzja "fajnej Polski" - beztroskiej krainy położonej na "zielonej wyspie", gdzie nie trzeba się martwić ani o przeszłość ani o przyszłość i gdzie zawsze jest "ciepła woda w kranie".  Wszystkie te pokusy powoli traciły swą moc.  Wejście do UE spowolnilo wzrost gospodarczy i nasiliło emigrację z Polski.  Swoboda gospodarcza została szybko skrepowana przez biurokrację i skompromitowana przez zwykłe złodziejstwo.  W oświacie wracamy właśnie do stanu sprzed III RP, gdyż eksperymenty tej ostatniej okazały się fatalne w skutkach.

 Iluzja "fajnej Polski" otrzymała śmiertelny cios w postaci tragedii smoleńskiej.  Do jej upadku przyczynił się też blamaż polskich piłkarzy w czasie Euro 2012.  Afera podsłuchowa ujawniła prawdziwe oblicze rządów PO-PSL.  Praca historyków, zwłaszcza tych z IPN, ujawniła prawdę o PRL oraz o "transformacji ustrojowej z przełomu lat 80-tych i 90-tych.  Okazalo się, iż nie można już dłużej odkreślać przeszłości grubą kreską.

 Rządzące już od ponad roku PiS ma niezauważaną przez ogół zaletę - nie próbuje nas niczym kusić.  I tak właśnie jest bardzo dobrze.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

02-01-2017 [18:49] - Jabe | Link:

Hmm, ja to bym chciał, żeby mnie kuszono wspólnym, narodowym celem, żeby roztaczano wizje lepiej urządzonego państwa, żeby na horyzoncie już majaczyła duma z „tego kraju”. Nie z heroicznej, pełnej klęsk przeszłości bynajmniej, tylko z tu i teraz.

Zamiast tego jest zakalec cynicznej prozy życia. Nie kusi się obietnicami, tylko kupuje spokój darmową kasą, która jest dyskretnie odsysana z gospodarki czy kombinowana rządowymi chwilówkami. Jest nudna już wojna na górze, którą niektórzy, nie bacząc na śmieszność, nazywają jednocześnie puczem i „ciamajdanem”.

Wtedy prysły iluzje, tym co je jeszcze mieli. Teraz zwyczajnie jest więcej tego samego.