Pięć lat za szampon w fontannie?

  Dziś [17.08.2016] rano ze zdumieniem przeczytałam w portalu RMF24.pl informację ; "Wlali szampon do fontanny. Za ten głupi żart grozi im do pięciu lat więzienia" {TUTAJ}.  Okazało się, że:

  "Za uszkodzenie mienia odpowiedzą dwaj mieszkańcy Chełma w wieku 19 i 21 lat. Mężczyźni w poniedziałkowy wieczór wlali do miejskiej fontanny szampon. Płyn spowodował spienienie znajdującej się w niej wody. (...) Na miejsce został wysłany radiowóz. Policjanci zatrzymali młodych ludzi na gorącym uczynku. Okazali się nimi dwaj mieszkańcy Chełma w wieku 19 i 21 lat. Obaj byli pijani. (...) Obydwaj sprawcy wczoraj usłyszeli już zarzuty w tej sprawie. Uszkodzenie mienia zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 5.".

 Wiadomość ilustrowały dwa zdjęcia przedstawiające spienioną fontannę.  Wygladała nawet ładniej niż zwykle.  No cóż, nie wiadomo - co bardziej podziwiać: fantazję sprawców, czy bezmyślność autora tej notki.  Szampon zniszczyć owego wodotrysku raczej nie mógł.  Aby się go pozbyć wystarczy wymienić wodę w zbiorniku fontanny.  Nie wydaje sie to zbytnio kosztowne, a jeśli byla ona brudna - jest nawet pożyteczne.  Po co więc straszyć pięcioma latami więzienia?  Portal RMF24.pl ośmieszył się tylko,o czym świadczą nastepujace komentarze:

 "~peterpeter -Dzisiaj (12:51)

to jest artykuł 'alibi' dla dalszego istnienia straży miejskiej; owszem, chłopaki powinni zapłacić za wymianę wody i jakąś niewielką grzywnę; ale bredzenie o 5 latach odsiadki to delikatnie ujmując przesada; trzeba zachować zdrowy rozsądek i minimum poczucia humoru w ocenie tego co nas otacza

~Sędzia Kalosz -1 godz. 27 min temu

Może 1900 lat odsiadki ?

~Polska -1 godz. 32 min temu

A mogli kogoś zgwałcić i zabić, dostaliby mniej...

~lolelele -Dzisiaj (13:34)

5 lat za szampon? O kurcze, to trzeba uważać w przyszłości. a swoją drogą to kolesie w celi chyba by popadali ze śmiechu jakby usłyszeli za co siedzą.

~ponuru dżo -Dzisiaj (13:19)

Toż to zwyrodnialcy !!! Za taką zbrodnię obaj powinni zostać skazani na 25 lat powieszenia z rozstrzelaniem na krześle elektrycznym w komorze gazowej. Albo na wykąpanie się w tej fontannie ...".

 Z tych komentarzy wynika jedno: to nie tylko portal RMF24.pl się ośmieszył, ale także policja, prokuratura i [prawdopodobnie] wymiar sprawiedliwości.  W drobnej i nieszkodliwej sprawie, zasługującej najwyżej na mandat, ewentualnie - na zmuszenie sprawców do pokrycia kosztów wymiany wody, uruchamia sie policję, prokuraturę [postawiła jakoby zarzuty] i prawdopodobnie sąd.  To jest strzelanie do muchy z armaty, a prawdziwi przestępcy się śmieją.

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika cyborg59

17-08-2016 [16:55] - cyborg59 (niezweryfikowany) | Link:

Prawie czterdzieści lat temu dokonaliśmy z kolegami podobnego przestępstwa. Zabarwiliśmy wodę w fontannie pod jego oknami fluoresceiną (żółtozielony kolor, świeci pod wpływem ultrafioletu). To były imieniny czy urodziny - nie pomnę. Afera była straszliwa, prasa dywagowała nad toksycznością zastosowanego związku. Podobno "nikt" nie potrafił ustalić co to jest, i ile tego. A studenci u mnie na ćwiczeniach potrafili, ćwiczenie zaliczali.
Śmieszności całej sprawie dodaje fakt, że władze Gdyni, kilka tygodni później, zabarwiły i podświetliły fontannę na Dni Morza.

Obrazek użytkownika elig

17-08-2016 [18:01] - elig | Link:

Fluoresceina jest rutynowo używana do badania wód podziemnych. Jesli w jaskini podziemny strumień niknie w skałach, to wrzuca się do niego fluoresceinę i patrzy, które z okolicznych źródełek zabarwi się na zielono.

Obrazek użytkownika cyborg59

17-08-2016 [19:38] - cyborg59 (niezweryfikowany) | Link:

Pracowałem wtedy w Instytucie Fizyki na Politechnice. Zastosowanie fluoresceiny było dla nas rutynowe. Byliśmy zdziwieni, że nie zwrócono się do nas. Swoją drogą bylibyśmy w głupiej sytuacji.

Obrazek użytkownika Goral Supreme

17-08-2016 [16:55] - Goral Supreme | Link:

..." To jest strzelanie do muchy z armaty, a prawdziwi przestępcy się śmieją."...
Przeciez o to wlasnie chodzi nadrzadcom Sowieckiego Panstwa w Polsce...zastraszyc tubylcow....to jest celem...

Obrazek użytkownika mjk1

17-08-2016 [21:42] - mjk1 | Link:

A mnie za atrament wlany do szkolnego akwarium zakablowano do tatusia. Tatuś spuścił mi takie manto, że bólu d... do dzisiaj zapomnieć nie mogę. Dzisiaj zapewne rozstrzelano by tatusia. .

Obrazek użytkownika 3rdOf9

17-08-2016 [22:54] - 3rdOf9 | Link:

Ten nasz cały tak zwany "wymiar" tak zwanej "sprawiedliwości" od wielu długich lat nie tylko prosi się o polski Boston, ale również ciężko na niego pracuje, całkowicie niezasłużenie korzystając z faktu, że Polacy są społeczeństwem bardzo spokojnym, odpowiedzialnym i nie lubią przemocy.

Nagłaśnianie takich spraw w Internecie w okresie obecnym ma oczywiście wymiar walki politycznej: "Patrzcie, jak ta pisowska policja/straż/prokuratura/[czy_tam_inne_właściwe_wstawić] gnębi ludzi!".

Niemniej jednak władztwo PiS-u jest całkiem odpowiednim czasem na to, by popracować nad zmianą mentalności w wyżej wymienionych instytucjach: oni za PO mieli pełne używanie a obecnie będą się jednak trochę bali takich prasowych i medialnych doniesień jak te rewelacje z RMF i będą się z tym - w pewnym zakresie - liczyć.

Obrazek użytkownika Jabe

17-08-2016 [23:10] - Jabe | Link:

Bo nie dało się w ministerstwie jednego posadzić przy necie, żeby portale (i blogi!) czytał? Prokuratora wezwałoby się na dywanik, żeby się wytłumaczył. Bo prokurator to nie sędzia. I prokurator to już właściwie „ta” władza, bo podlega.

Obrazek użytkownika kolarz

17-08-2016 [23:04] - kolarz | Link:

Czytanie ze zrozumieniem, jak widzę, to truuuudna sztuka... "czyn zagrożony karą do 5 lat więzienia" he he he... To coś takiego, jak obniżka cen do 50% (czyli na przykład 5%) albo wynagrodzenie do 2500 (czyli najprawdopodobniej 1850). No i ta twórczość fantastyczna, że niby ściganie uciążliwego chuligaństwa uniemożliwia ściganie "prawdziwych przestępców".

Obrazek użytkownika szara_komórka

17-08-2016 [23:36] - szara_komórka | Link:

To chyba kolarz ma kłopoty ze zrozumieniem tego co czyta.
Proszę zejść z roweru i jeszcze raz na spokojnie przeczytać komentarz autorki do niusa RMF24.pl.