Program „mieszkanie plus” przełomem na rynku mieszkaniowym

1. Tak jak wcześniej zapowiadano, wczoraj na konferencji prasowej, premier Beata Szydło razem z ministrem infrastruktury i budownictwa Andrzejem Adamczykiem przedstawili założenia programu budownictwa mieszkaniowego „mieszkanie plus”.
Program „mieszkanie plus”, będzie kolejnym po programie „500 plus” ważnym instrumentem wsparcia dla polskich rodzin, nie mających mieszkania ale także nie mających zdolności kredytowej.
Program składa się z trzech filarów: budowanie tanich mieszkań na wynajem, w tym także na wynajem z możliwością wejścia w ich własność po 30 latach użytkowania, tworzenie rachunków oszczędnościowo – budowlanych (oszczędzanie na przyszłe mieszkanie) oraz wsparcie budownictwa społecznego w tym usprawnienie działalności dotychczasowych spółdzielni mieszkaniowych.
2. Zasadniczą częścią programu „mieszkanie plus”, będzie budowanie mieszkań na wynajem ale także mieszkań z opcją wejścia wynajmującego w jego własność po około 30 latach użytkowania.
Mieszkania w tym systemie budowane będą przez podmioty rynkowe (niewykluczone, że także przez specjalną celową spółkę Skarbu Państwa) w oparciu o specjalną linię kredytową w Banku Gospodarstwa Krajowego ale na uzbrojonych gruntach nieodpłatnie (albo za symboliczną odpłatnością) udostępnionych przez państwo (chodzi między innymi o grunty będące w dyspozycji PKP i innych spółek państwowych, Agencji Mienia Wojskowego, czy Agencji Nieruchomości Rolnych), przekazywane do Narodowego Funduszu Mieszkaniowego.
W związku z tym cena metra kwadratowego takiego mieszkania nie powinna być wyższa niż 3 tys. zł, a w konsekwencji wysokość czynszu dla wynajmującego byłaby około 40-50% niższa niż obecne czynsze rynkowe (nawet z opcją wejścia we własność po ok. 30 latach).
Program budowy mieszkań czynszowych skierowany będzie do rodzin o średnich dochodach, które nie mają szans na uzyskanie własnego mieszkania przy czym będzie zawierał preferencje dla rodzin wychowujących dzieci, a jego realizacja rozpocznie się już od początku 2017 roku.
3. Ważną częścią składową programu „mieszkanie plus” będzie powrót do długoterminowego oszczędzania na cele mieszkaniowe na wyodrębnionych rachunkach budowlano- mieszkaniowych.
Ten sposób oszczędzania na mieszkania szczególnie popularny w Niemczech i Austrii polega na tym, że zainteresowani wpłacają systematycznie określone sumy na wyodrębniony rachunek, a po określonym w ustawie czasie oszczędzania państwo nalicza premię w wysokości od kilku do kilkudziesięciu procent oszczędzonej kwoty.
Ponadto po zakończeniu przewidzianego w ustawie czasu oszczędzania oszczędzający może ubiegać się o pożyczkę o równowartości zgromadzonych oszczędności, przy czym pożyczka ma stałe i niższe niż rynkowe oprocentowanie i te wszystkie środki przeznaczyć na cele remontowe, budowlane lub zakup mieszkania.
4. W programie znajdą się także propozycje wsparcia dla budownictwa społecznego w tym wzmocnienia dotychczasowych spółdzielni mieszkaniowych, które często dysponują znacznym potencjałem w tym finansowym, a budują bardzo niewiele nowych mieszkań.
Kontynuowane będzie dofinansowanie przez budżet państwa beneficjentów programu mieszkaniowego „Rodzina na swoim”, który został wprowadzony przez rząd Prawa i Sprawiedliwości w roku 2007 i zakończony przez rząd PO-PSL w roku 2012.
Polegał on na dofinansowaniu odsetek od kredytów na cele mieszkaniowe przez pierwsze 8 lat ich spłacania, a więc to dofinansowanie będzie trwało dla tych, którzy przystąpili do programu w 2012 roku do roku 2020.
Utrzymane zostanie także do roku 2018 włącznie dofinansowanie programu mieszkaniowego „Mieszkanie dla Młodych” (MdM) wprowadzonego przez rząd PO-PSL w roku 2014, ponieważ został on rozszerzony także o wtórny rynek mieszkań, a zainteresowanie nim utrzymuje się na wysokim poziomie (pula dotacji na ten rok została już wyczerpana).
Ponadto planowane jest wsparcie dla budownictwa komunalnego (dla osób o bardzo niskim poziomie dochodów) i społecznego budownictwa mieszkaniowego (mieszkania na wynajem w towarzystwach budownictwa społecznego i spółkach gminnych).
Aby uwolnić część zasobów komunalnych, konieczne będzie wprowadzenie weryfikacji dochodów osób zajmujących takie mieszkania i wprowadzenie dla nich rynkowych czynszów.
5. Wszystko wskazuje na to, że program „mieszkanie plus” będzie wreszcie kompleksowym rozwiązaniem zaadresowanym do rodzin o średnim i niskim poziomie dochodów, zorientowanym nie na wspieranie „własności mieszkaniowej” ale wynajem, co zapobiegnie wpadaniu w pułapki zadłużeniowe, tak charakterystyczne obecnie dla wielu młodych rodzin (szczególnie tzw. frankowiczów).
Poprzedniej koalicji przez 8 lat udało się tylko zlikwidować dobry program mieszkaniowy „Rodzina na swoim”, po 6 latach od objęcia rządów wprowadziła wprawdzie swój program MdM ale okazał się on wspierać głównie developerów, a nie młode rodziny (dopiero po miażdżącej kontroli NIK na jesieni 2015 roku rzutem na taśmę otwarto go także na rynek wtórny mieszkań).
Rząd Prawa i Sprawiedliwości zaledwie po 6 miesiącach przyjmie kompleksowy program mieszkaniowy, będący przełomem na rynku mieszkaniowym, który w znaczący sposób powinien poprawić dostępność mieszkań dla młodych rodzin o średnich i niskich dochodach.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika anakonda

04-06-2016 [10:14] - anakonda | Link:

Minister obrony zapowiada zwiekszenie liczebnosci polskiego wojska, w tym powolanie do zycia
tzw. jednostek obrony terytorialne w liczbie 35 tys. ( ??? ) luda.
Poza tym zapowiada znaczaca modernizacje wyposazenia armii oraz stale bazy wojsk NATO itd, itd.

Program budownictwa mieszkaniowego „mieszkanie plus”. ( koszt 3000pln / m² )

Program wspierajacy rodziny tzw. 500+

Poki co wystarczy tej wyliczanki, czas na zadanie prostego pytania: w jaki sposob
rzad ma zamiar te zbozne programy sfinansowac???
Ciekawe czy ktos tutaj bedzie mi w stanie logicznie odpowiedziec.

Obrazek użytkownika cassiodorus

04-06-2016 [17:05] - cassiodorus | Link:

Deutsche Bank pomoze, sam ma co prawda problemy, ale kilka bilionow euro w to a w tamto
Platforma trafila polskich emerytow na 150 mld gdy zabraklo im kasy na osmiorniczki, to mozna pojsc ich droga i trafic np komuchow, tam jest co odzyskiwac, albo germancow z hitlerlandu, sa sporo winni

Obrazek użytkownika anakonda

04-06-2016 [18:32] - anakonda | Link:

" to mozna pojsc ich droga i trafic np komuchow, tam jest co odzyskiwac "

---------------------
Typowo bolszewickie podejscie, zabrac tym co cos posiadaja.

###########################

" albo germancow z hitlerlandu, sa sporo winni "

---------------------------
Bredzisz.

Obrazek użytkownika cassiodorus

05-06-2016 [15:11] - cassiodorus | Link:

Dla kazdego hitlerowca, kto nie mysll zgodnie z hitlerowskimi nakazami ten bolszewik, faszysta i idiota

Zabierac nie ''komus, kto cos ma'' tylko zlodziejom, ktorzy pokradli to co do nich nie nalezalo, w kazdym normalnym panstwi zlodzej pokrywa rozne koszty, roznych rzeczy, puknij sie chlopie w mozgownice i przestan bredzic o bolszewikach

Oczywiscie ze barbarzyncy z Niemiec sa nam sporo winni, nikt im zezwolenia na bombardowanie miast i palenie ludzi w piecach nie dal, a jezeli byl taki ktos, to spokojni3 sie do rachunku moze dorzucic
I tu nie ma sie co zapluwac i wyzywac ludzi od bolszewikow, bo w hitlerowskich ustach brzmi to tak nienaturalnie i klamliwie, jak zaklamana jest cala Germania, reparacje wojenne to rzecz tak powszechna w swiecie i stara, jak stary jest swiat
No, moze nie cala,Germania jest tak zaklaman, wciaz sa Niemcy, ktorzy na pohitlerowska i neobolszewicka germanie patrza z podobna odraza i oczekuja od Polski czegos zbawiennego

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

04-06-2016 [10:17] - Ula Ujejska | Link:

Popieram - świetny program, ale ...

Pani Premier zadeklarowała mówiąc o tym programie, że przewiduje się czynsz za takie mieszkanie w wysokości 10 do 20zł za metr. Weźmy pod uwagę te małe ok. 40m2, co da nam sumę 400-800zł czynszu. Jeśli dodamy sumy za tzw. media (policzę tylko prąd, gaz i woda) w konfrontacji z tym, jakie ma dochody najliczniejsza grupa pracujących Polaków ... to nadal będą to tylko marzenia polskiej biedoty o własnym bezpiecznym kącie, a zmartwienie czy starczy do pierwszego wcale nie zniknie :(

Obrazek użytkownika Jabe

04-06-2016 [11:01] - Jabe | Link:

Zapomniał Pan Poseł napisać, ile za budowę tych tanich mieszkań wszyscy zapłacimy (także w postaci tych nieodpłatności i nowych stołków w urzędach). Zapłacimy, a Polacy i tak własnych mieszkań nie będą mieć.

Mglista zapowiedź „wzmacniania” spółdzielni (które „dysponują znacznym potencjałem w tym finansowym, a budują bardzo niewiele”) i przywrócenia książeczek mieszkaniowych potwierdza, że mamy do czynienia z próbą restytucji PRL.

Jest to trochę zmieniona kopia wpisu z 30 maja, więc też skopiowałem komentarz. Szczególnie zabawne jest wzmacnianie spółdzielni, które mogą, ale jakoś nie mogą.

Obrazek użytkownika Patrykp

04-06-2016 [13:27] - Patrykp | Link:

Proszę napisać czy będzie też jakiś ,,plus'' dla reszty Polaków, którzy sfinansują ,,500 +'' i ,,Mieszkanie +''?

Bo to przecież nie z kasy państwa, tylko z naszych podatków zostanie sfinansowane. Czy ewentualnie jakiś inny pomysł na finansowanie?

A może wreszcie program ,,Podatki -'' ?

Obrazek użytkownika cassiodorus

04-06-2016 [16:09] - cassiodorus | Link:

Fundusze panstwowe nie pochodza tylko z podatkow, ilez to zakladow panstwowy h sprywatyzowano by potem zamknac, ilez wyprzedano za darmo, by prywatni wlasciciele mogli sobie latac na Jamajke, ktoz zliczy...
Jezeli tzw reszta spoleczenstwa nie jexsg zainteresowana by z ''ich podatkow'' zbudowano ludziom jakies klitki mieszkalne, to co to za spoleczenstwo, niewarte zajmowania sie nim w ogole

Obrazek użytkownika cassiodorus

04-06-2016 [16:09] - cassiodorus | Link:

Fundusze panstwowe nie pochodza tylko z podatkow, ilez to zakladow panstwowy h sprywatyzowano by potem zamknac, ilez wyprzedano za darmo, by prywatni wlasciciele mogli sobie latac na Jamajke, ktoz zliczy...
Jezeli tzw reszta spoleczenstwa nie jexsg zainteresowana by z ''ich podatkow'' zbudowano ludziom jakies klitki mieszkalne, to co to za spoleczenstwo, niewarte zajmowania sie nim w ogole

Obrazek użytkownika Jabe

04-06-2016 [16:42] - Jabe | Link:

„Podatki−” – Popieram!

Obrazek użytkownika Vinitrol

04-06-2016 [13:31] - Vinitrol | Link:

Tak jest i kto ma za to zapłacić ?
Ja mam 42 lata, mieszkam samotnie, nie mam dzieci.
Nie dostanę 500+ ale zapłacić będę musiał.
Nie dostanę mieszkania+ ale zapłacić będę musiał.
Czemu to robicie socjaliści ?
Uwolnijcie podatek od pracy obywatela.
Sami sobie wtedy te mieszkania kupimy, a państwo zarobi więcej na VAT niż dziś na uciekaniu od uczciwego zatrudniania.

Obrazek użytkownika Mikołaj Kwibuzda

04-06-2016 [15:20] - Mikołaj Kwibuzda | Link:

Bo właśnie chodzi o to, żeby nie mieszkał Pan samotnie i żeby miał Pan dzieci. Społeczeństwu/narodowi potrzebne są przyszłe pokolenia, m.in. po to, by bronić przed napaścią i opiekować się samotnikami, gdy się zestarzeją i zniedołężnieją. I chce stworzyć sprzyjające warunki do powołania przyszłych pokoleń do życia. Bo państwo musi realizować nie tylko aspiracje pojedynczych ludzi, ale także całych społeczności.

Obrazek użytkownika kptnemo

04-06-2016 [17:07] - kptnemo | Link:

Rynek mieszkaniowy jest kontrolowany przez deweloperów i organizacje przestępcze zwane "spółdzielniami mieszkaniowymi". Na całym świecie rynek gospodarki nieruchomościami należy do najbardziej zagrożonych przestępczością. Jak wiadomo, obecne przepisy w Polsce zachęcają do nieograniczonego wręcz złodziejstwa i korupcji na tym polu. Może byłoby dobrze zacząć od tego, bo przecież by coś budować należałoby mieć prawo budowlane i instytucje nadzoru budowlanego oraz sądy administracyjne i cywilne, które działają, a nie służą do ochrony przestępczości.