Uczciwe państwo i przyzwoici urzędnicy

1. Wymiar sprawiedliwości

Reforma będzie ... tylko jaka i kiedy?  

Pani Premier, czas to jest to "coś", co zadecyduje o powodzeniu - a tego "coś" praktycznie mamy bardzo mało.

"Zaręczam, będzie reforma sądownictwa.(...) Reforma sądownictwa może być jedną z najtrudniejszych. Dotykamy materii, która nie była ruszana od czasów Polski Ludowej. Funkcjonowanie polskich sądów obywatele oceniają niezwykle negatywnie (...)" – mówi „Gazecie Polskiej” Premier Beata Szydło.
Źródło: Niezależna.pl (TUTAJ)

Moim zdaniem, rozwiązanie tego problemu jest niezwykle proste - i co ważne, można je bardzo szybko wprowadzić nie narażając się na kolejne unijne wojenki o pietruchę. Oprócz natychmiastowej lustracji i ujawnienia akt IPN, należy wprowadzić do polskiego wymiaru sprawiedliwości instytucję Ławy Przysięgłych, Sędziów Pokoju i Prokuratorów na wszystkich jego szczeblach - na wzór amerykański - i większość problemów z dyspozycyjnymi resortowymi dzieciakami i ojcami mamy z głowy. Urząd prokuratorski powinien być kadencyjny i wybierany w lokalnych powszechnych wyborach, podobnie jak i lokalni Sędziowie Pokoju. Nominacje i przysięgę wręcza i odbiera Prezydent RP. Tylko urzędy centralne: Sędziowie Sądu Najwyższego i Prokurator Generalny pochodziłyby z nominacji politycznej /sejmowej/prezydenckiej itp. Gdyby były trudności w ogarnięciu tematu, to warto skorzystać z doświadczeń amerykańskich.

2. Personalia

To one mogą zadecydować o wszystkim!

Potrzeba było aż 6 miesięcy, by Rząd zrozumiał, że pozostawienie w MSZ popleczników sitwy jest szkodliwe dla Polski? No ok. - lepiej późno niż  wcale :) Ja tylko chciałabym zwrócić uwagę, że tak będzie na wszystkich ważnych urzędach - i proszę Panią Premier aby nie miała złudzeń. Sitwa będzie kąsać nawet w agonii, a los prof. Zaradkiewicza jest tu najlepszym przykładem. Mam prośbę do Pani Premier: Tam gdzie to jest możliwe, proszę postawić na młodzież, nawet niekoniecznie pisowską, nie tylko Morawiecki coś potrafi :)

Dziękuję za uwagę

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika jaja -cek

02-06-2016 [22:38] - jaja -cek | Link:

i dopowiem:
bowiem lepiej z mądrym stracić , niż z podłym znaleźć

Obrazek użytkownika jdj

03-06-2016 [12:00] - jdj | Link:

Obrazek użytkownika Goral Supreme

03-06-2016 [01:07] - Goral Supreme | Link:

Pelna zgoda.
Francja np. posiada instytucje Sedziego sledczego.Dwie instytucje w jednym (Sedzia i Sledczy)Ta instytucja istniala w II RP.Przywrócenie instytucji sędziego śledczego w Polsce jest niezbedne.
Zgadzam sie,ze trzeba szerzej zagospodarowc mlode pokolenie.
Pani laskawie nazwala ta palaca potrzebe "reforma"
W tym obszarze nie ma co reformowac.Bezprawie,Korupcja oraz Zgnilizna moralna i etyczna obecnego srodowiska sedziowsko-prokuratorskiego i Policyjnego siega wstecz do 1944 roku.To srodwisko to pogrobowce bandytow i kryminalistow sowiecko-zydowskich przyniesionych do Polski na bolszewickich bagnetach.
Ci ludzie sa niereformowalni (vide Rzeplinski)
Caly obszar zwiazany z Wymiarem Sprawiedliwosci MUSI byc budowany od nowa.
Serdecznie pzdr. i gratuluje odwagi i bezkompromisowej uczciwosci.

Obrazek użytkownika Jabe

03-06-2016 [07:14] - Jabe | Link:

Sędzia ma prowadzić śledztwo, a nie sądzić. Nie, dziękuję.

Obrazek użytkownika Goral Supreme

03-06-2016 [13:03] - Goral Supreme | Link:

Jak "sadza" obecni "sedziowie"to pan doskonale wie..Strach mowic.
Jaka jest jakosc i skutecznosc prowadzonych sledztw przez tzw.
"sledczych" rowniez pan wie.Ta banda kryminalistow i Zrodlo Bezprawia jakim jest CALY Wymiar Sprawiewdliwosci w Polsce MUSI zostac rozwiazana.
Sedziemu, ktory zna wszystkie szczegoly sprawy od poczatku,latwiej jest wydac obiektywna decyzje.
Nie mowiac o zmniejszeniu kosztow funkcjonowania Wymiaru Sprawiedliwosci i likwidacji przerostu administracyjno-biurokratycznego.
Instytucja Sedziego Sledczego funkcjonuje i zdaje egzamin w wielu innych krajach.

Obrazek użytkownika Jabe

03-06-2016 [14:15] - Jabe | Link:

To byłby argument za budową równoległego wymiaru sprawiedliwości z zamiarem likwidacji obecnego, albo np. za trybunałem zajmującym się wieszaniem co bardziej niezawisłych. Do sędziów śledczych podchodzę z dużą nieufnością, bo to ni pies, ni wydra.

A gdyby tak wprowadzić u nas prawo anglosaskie? Prawników importować z krajów z niską korupcją. Byle kto po studiach byłby lepszym sędzią, niż nasi starzy wyjadacze. Do tego kadra profesorska straciłaby nieco na znaczeniu, co by im dobrze zrobiło.

Obrazek użytkownika Goral Supreme

03-06-2016 [19:41] - Goral Supreme | Link:

Doskonala znajomoscia problemu wykazal nasz byly blogowicz z NB i kolega Dr.Robert Tomkowicz z Vancouver.
Proponowal na swoim NB blogu rozwiazanie :"Jak wykopać sprzedajnych sędziów? A tak! 2012-10-05 [01:00]"...
Tutaj mozna znalezc i poznac typologie jego myslenia i wiedzy : "http://wpolityce.pl/polityka/1... "
Czy tutaj: http://wpolityce.pl/autorzy/55...
Ma pan duzo racji sugerujac zatrudnianie ludzi z poza systemu i zawodowymi doswiadczeniem poza Polska.
Dr Tomkowicz i jemu podobni rodacy mieszkajacy poza Polska w pelni spelniaja potrzebne warunki na budowe zupelnie nowego modelu Wymiaru Sprawiedliwosci w Polsce.Pzdr.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

03-06-2016 [14:44] - Ula Ujejska | Link:

@ Goral Supreme

Dziękuję za dobre słowo :)

Instytucja Sędziego Śledczego, ale tylko w okresie przejściowym - może być.

Ja zaproponowałam kompleksowy sposób na stopniowe pozbycie się łotrów, poprzez oddanie lokalnym społecznościom decyzji kto ma ich reprezentować w wymiarze sprawiedliwości: lokalny Sędzia Pokoju, Prokurator, Szeryf czy Ława Przysięgłych, będą wybierani na kadencję spośród obywateli danego powiatu - i dalej zgodnie z podziałem administracyjnym na województwa według tej samej zasady.

Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika Jabe

03-06-2016 [15:42] - Jabe | Link:

Anglicy wprowadzili niedawno coś w rodzaju „szeryfa” – urząd wybieralny, którego zadaniem jest patrzenie na ręce policji. Ciekawy pomysł moim zdaniem. Możliwe, że gdzieś czytałem, że w niektórych stanach szeryf tym właśnie się zajmuje.

Obrazek użytkownika jdj

03-06-2016 [08:19] - jdj | Link:

Z tego blogu wynika niezbicie, że rząd, Premier i Prezydent winni brać mądrość od Uli Ujejskiej, która wie najlepiej. No, może jest troszeczkę niecierpliwa, bo zaspawszy wybory sprzed 9 lat, kiedy to wszystko nabrało tempa w psuciu, teraz się niecierpliwi i już by zmieniła. Może nawet rzuci się na wrednego POlicjanta i sama wybije do nogi tych ze 100000, którzy są wredni, albo podpowie, jak ich rozpoznać i co z nimi zrobić, bo sądy też wredne. Może zacząć od sędziów? Ale wtedy należy się obawiać POlicjantów. Istna kwadratura koła, Ale Ula Ujejska ma na wszystko sposób i się niecierpliwi. A jaki to sposób? - Może w następnym blogu? Oczekuję z niecierpliwością!

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

03-06-2016 [14:28] - Ula Ujejska | Link:

Najlepiej nic nie robić? Zająć wygodną i bezpieczną pozycję, niech się inni narażają? A jak nadejdzie odpowiedni bezpieczny moment krzyczeć: huraaaa wygraliśmy!?

Obrazek użytkownika jdj

03-06-2016 [15:20] - jdj | Link:

Żeby wygrać, trzeba wiedzieć z kim walczyć. Jeśli się walczy ze swoimi ("ty draniu, ja wiem, jacy są mężczyźni"), to wygra przeciwnik. To raczej niewątpliwe, prawda?

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

04-06-2016 [09:33] - Ula Ujejska | Link:

No cóż, mogę Panu powiedzieć tylko tyle:
Nie jestem bezmyślnym lemingiem który łyka wszystko co mu swojaki podsuwają :)

Obrazek użytkownika ba.a

03-06-2016 [12:13] - ba.a | Link:

"i problem......mamy z głowy".Mówi pani tak,bo nie zna perfidii tego środowiska.Marne szanse.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

03-06-2016 [14:21] - Ula Ujejska | Link:

NIE!

Napisałam tak: (...) "i większość problemów mamy z głowy".

Umyka Panu sedno.

W takim systemie o winie będzie decydować 12 sprawiedliwych nie związanych bezpośrednio z wymiarem sprawiedliwości. Tych ludzi będą wybierać w wyborach lokalne społeczności. Żaden więc dyspozycyjny obecnie sędzia, nie będzie miał wpływu na proces orzekania o winie - pozostanie mu tylko pilnowanie procedur i odczytanie wyroku zgodnie z paragrafami. Jeśli uchwalimy kadencyjność Sędziów Pokoju i Prokuratorów, to lokalne społeczności będą mogły same, w sposób demokratyczny, oczyścić się ze wszelkiego zła.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

03-06-2016 [22:02] - zbieracz śmieci | Link:

W systemie amerykańskim 12 sprawiedliwych to obrona i prokurator wybierają do ławy przysiegłych z przedstawionej im listy członków społeczności.Kto sporządza listę ...to już proszę osobiście dojśc.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

04-06-2016 [09:20] - Ula Ujejska | Link:

A ja proponuję wybory bezpośrednie wśród obywateli danego powiatu - i korzystanie przed sądami z pełnej listy kandydatów na 12 sprawiedliwych w danej sprawie :)

Obrazek użytkownika Goral Supreme

03-06-2016 [20:01] - Goral Supreme | Link:

Pani Ulu i inni myslacy Niezaleznie.
Bez "zaorania" dotychczas funkcjujacego od 1944 Wymiaru Bezprawosci i zbudowania od podstaw Nowego Porzaku Prawa i Sprawiedliwosci ,Polska nie ma zadnych szans na rozwoj i "Normalnosc" Moj znakomity kolega ,rodak z Vancouver w linku ponizej podsumowywuje dlaczego. Rekomenduje !!
..."Sodoma polskiego sądownictwa. Oczyszczenie polskich sądów z PO-komunistycznej gangreny jest absolutnym imperatywem dla rozwoju Polski"...
http://wpolityce.pl/polityka/1...

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

04-06-2016 [09:27] - Ula Ujejska | Link:

Dziękuję za link.

Bardzo dobry artykuł - ja także polecam wszystkim jego przeczytanie.

Pozdrawiam Polonię.

Obrazek użytkownika Goral Supreme

03-06-2016 [20:35] - Goral Supreme | Link:

Gangrena TK.
TK stworzony i powolany w Stanie Wojennym przez KC PZPR I JARUZELSKIEGO ,za rekomendacja WRONY jest przyczyna i zrodlem ograniczania Konstytucyjnej Suwerennosci Instytucji Panstwa jak Sejm,prezydent RP,Rzad.
Rzeplinski i jego zydo-bolszewiccy mocodawcy uzurpuja sobie Catedra Ex pozycje w Polsce.
Rozwiazanie jest b.proste.
Zrocmy sie z apelem do Prezydenta RP,Prezydenta Dudy o wystąpienie z inicjatywą referendalną dotyczącą likwidacji Trybunału Konstytucyjnego.
Referendum w tej sprawie natychmiast rozwiaze kontrowersje z TK i EU.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

04-06-2016 [09:24] - Ula Ujejska | Link:

Pomysł zmian w Konstytucji poprzez referendum jest bardzo dobry. ... ale najpierw trzeba zmienić ordynacje wyborcze by uniknąć fałszerstw.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

03-06-2016 [22:53] - zbieracz śmieci | Link:

Droga Pani ,lubie Panią za poglady i zapalczywośc i zgadzam się ,ze wymiar sprawiedliwości wymaga przebudowy ale proszę skoro Pani cos proponuje to trzeba się przygotować ,szczególnie gdy chodzi o wymiar sprawiedliwości u anglosasów.Tam przed ławą przysiegłych odbywa sie niewiele rozpraw bo to zbyt kosztowne i to dosłownie a 99% podobnie jak u nas .W NY sędziowie orzekaja przez całą dobę bo inaczej nie nie przerobili by nigdy drobnych spraw o drobne przestepstwa ,oskarża policjant,jest obrońca bo musi dla meneli i sędzia,krótka piłka jak sie przyznaje a jak nie sprawa idzie dalej innym trybem.
Jeszcze jedna uwaga ,prokuratura nie jest częścią wymiaru sprawiedliwości i nigdy nią nie była,to urzędnicy mający nadane przez Suwerena specjale uprawnienia których ma się trzymać i nigdy ich nie przekraczać bo inaczej sam popełnia przestepstwo .
pozdrowienia.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

04-06-2016 [09:18] - Ula Ujejska | Link:

Dziękuję za dobre słowo.

Nie proponowałam wiernego skopiowania systemu anglosaskiego - proponowałam jedynie skorzystanie z doświadczeń amerykańskich :)

Najważniejszymi elementami mojej propozycji są:

1. Kadencyjność tych urzędów.

2. Wybory bezpośrednie na urząd Sędziego, Prokuratora, Szeryfa i Ławnika.

Pozdrawiam.