Brutalna ingerencja PE w kompetencje państwa członkowskiego

1. Znamy już treść rezolucji Parlamentu Europejskiego przygotowaną przez 5 frakcji politycznych (chadeków, socjalistów, liberałów, komunistów i zielonych) dotyczącą Polski, która dzisiaj zostanie najprawdopodobniej przegłosowana.
Wprawdzie frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR), do której należą europosłowie Prawa i Sprawiedliwości przygotowała własny projekt rezolucji ale uzyska on poparcie jeszcze tylko dwóch mniejszych grup politycznych i posłów niezależnych, a więc nie ma raczej szans na przyjęcie.
Oznacza to, że projekt rezolucji 5 grup politycznych, który tak naprawdę zainicjowali europosłowie Platformy na podstawie decyzji szefa swojej partii Grzegorza Schetyny (wg. niego strategia Platformy na najbliższe miesiące to wyprowadzanie ludzi na ulice w Polsce i inspirowanie instytucji europejskich do ingerencji w nasze sprawy), zostanie ostatecznie przyjęty przez większość posłów w PE.
2. Analiza treści rezolucji zgłoszonej przez 5 grup politycznych nie zostawia żadnych wątpliwości, będzie to próba brutalnej ingerencji PE i KE w sprawy będące w kompetencjach polskiego państwa.
Zwraca uwagę język tego dokumentu, w którym aż roi się od stwierdzeń w stylu "domaga się od polskiego rządu", "wzywa się polski rząd", "PE jest poważnie zaniepokojony...".
Przyzwolenie przez europosłów Platformy na takie sformułowania, a być może nawet ich zaproponowanie pokazuje, że ta partia nie ma żadnych hamulców przed nie tylko wynoszeniem polskich spraw za granicę ale także używania wobec nowego polskiego rządu wręcz brutalnego języka.
3. Rezolucja ma dwoisty charakter jest wręcz wewnętrznie sprzeczna, z jednej strony głęboko ingeruje w suwerenność państwa członkowskiego, z drugiej strony podkreśla, że podejmowanie kroki muszą szanować zasadę subsydiarności, która oznacza, że instytucje UE nie mogą zajmować się sprawami, które są w kompetencjach państwa członkowskiego.
W rezolucji zawarte jest między innymi stwierdzenie, że Parlament z zadowoleniem przyjmuje niedawną wizytę w Polsce wiceprzewodniczącego Komisji FransaTimmermansa i jego stwierdzenie, że w Polsce rozpoczął się dialog polityczny, który ma na celu wyjście z bieżącej sytuacji związanej z funkcjonowaniem Trybunału Konstytucyjnego.
Ba w rezolucji mówi się także o tym, że KE ma monitorować wszystkie państwa członkowskie w odniesieniu do poszanowania demokracji, praworządności i praw podstawowych w celu unikania podwójnych standardów.
To ostatnie stwierdzenie jest szczególnie bulwersujące w sytuacji gdy na przykład media w Niemczech poinformowały o napaściach na kobiety w Kolonii podczas nocy sylwestrowej z tygodniowym opóźnieniem, co więcej jak się ostatnio dowiedzieliśmy nastąpiło to na skutek interwencji rządu wobec niezależnych mediów.
4. Rezolucja PE poświęcona sytuacji w Polsce w przedstawionym wyżej kształcie rodzi także poważne zastrzeżenia prawne, ponieważ do tej pory KE nie jest w stanie podać podstaw prawnych ingerencji w kompetencje państwa członkowskiego.
Otóż w połowie stycznia tego roku europosłowie Prawa i Sprawiedliwości Jadwiga Wiśniewska, Stanisław Ożóg, Janusz Wojciechowski i moja skromna osoba zadali pytanie KE na jakiej podstawie prawnej wszczęła ona procedurę ochrony państwa prawa w Unii Europejskiej i niestety do tej pory mimo upływu aż 3 miesięcy nie uzyskaliśmy odpowiedzi na to pytanie (Komisja ma obowiązek odpowiedzieć na pytania europosłów w ciągu 6 tygodni).
Widać wyraźnie, że KE ma poważny problem, bo takiej podstawy prawnej nie ma (także urzędnicy Rady czyli Donalda Tuska mieli w tej sprawie poważne prawne wątpliwości ale zostały one nagle wyciszone).
Stąd brak tej odpowiedzi i swoiste udawanie, że KE i PE w zasadzie wszystko mogą, choć uchwalenie rezolucji poświęconej Polsce jest z jednej strony brutalną ingerencją w kompetencje państwa członkowskiego, z drugiej wyraźnym łamaniem unijnego prawa w tym zakresie.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

13-04-2016 [07:36] - Marek1taki | Link:

@autor
Unia jest czerwoną zarazą. Jej charakter jest znany od początku. Trzeba przewidywać konsekwencje swoich działań. Zamykanie stoczni polskich dla poprawy sytuacji niemieckich, bilans koszów i zysków z dotacji unijnych, i inne gospodarcze konsekwencje socjalistycznego zarządzania gospodarkę polską z Brukseli, z wytępieniem krów w Polsce włącznie, były przewidywalne. Tak samo koszty propagandowego zniewolenia i finansowego zubożenia. Tak samo koszty politycznego podporządkowania są oczywiste.
Głosował Pan za wstąpieniem do unii? Głosował Pan za traktatem lizbońskim? To ma Pan co chciał. Niech Pan zatem udowadnia, że Polska nie jest wielbłądem w talmudycznych dyskusjach z Junkersem, a w nagrodę zaliczy Pan poklepanie po twarzy.

Obrazek użytkownika marco.kon

13-04-2016 [08:14] - marco.kon | Link:

Bardzo bym chciał aby PiS uzasadnił rzeczowymi argumentami (poza dietami europosłów) sens dalszej obecności Polski w Junii Jewrejopejskiej.

Obrazek użytkownika JacBiel

13-04-2016 [08:47] - JacBiel | Link:

Niestety, ale to argument przeważający wszystkie pzostałe, hahaha, trafił Pan w dziesiątkę.

Dobrym pytaniem byłoby też, czy rząd opacowuje strategię na wypadek brexitu, czy też wyjścia innego państwa z UE, a zwłaszcza Słowacji, bądź Czech, które to zagadnienia są obecnie "niewidzialne" ani w mediach, ani w wypowiedziach rządzących.

Obrazek użytkownika marco.kon

13-04-2016 [09:12] - marco.kon | Link:

Naszą składkę netto można by przeznaczyć na spełnienie obietnic wyborczych. Albo aut.

Obrazek użytkownika Goral Supreme

13-04-2016 [13:19] - Goral Supreme | Link:

..."uchwalenie rezolucji poświęconej Polsce jest z jednej strony brutalną ingerencją w kompetencje państwa członkowskiego, z drugiej wyraźnym łamaniem unijnego prawa w tym zakresie"...
Czyli wszystko "jasne"
Pozostaje postawic pytanie: co z tym fantem zrobi Rzad ?.
Przelknie "zabe" czy sie "postawi" ?
Wyraznie widac ,ze Germania,miedzynarodowe korporacje i miedzynarodowa Lichwa idzie na otwarta konfrontacje z Polska.Nawet nie staraja sie zachowac pozorow.
Skutki przegrania przez Polske tej konfrontacji sa nas Polakow oczywiste.
My,Polacy nie chcemy zyc tak jak zylismy przez ostatnie 77 lat (od 1939)
Nie chcemy byc "tania sila robocza" i kolonia powyzszych grup interesow.
Nie chcemy takiego zycia dla naszych dzieci,wnukow i przyszlych pokolen.
Mamy prawo do realizacji wlasnej Narodowej podmiotowosci,wlasnych indywidualnych aspiracji i marzen.
EU, Germania,Miedzynarodowa Lichwa i Korporacje tego nam nie zapewnia.
Taktyka "schodzenia z drogi" nie przynosi spodziewanych efektow.
Tutaj mam pretensje do PIS (ktory wraz z rodzina i przyjaciolmi, obdarzalem mandatem i ufalem od momentu powstania tej formacji).
Dlaczego nikt w PIS nie wyciagnal wnioskow z lat 2005-2010 ,ze stosowana przez PIS metoda "na strusia" nie tylko nie przyniosla efektow ale zaowocowala Mordem Smolenskim.
I dzisiaj 13 (nomen-omen) mamy znowy "powtorke z rozrywki"...
Trzeba zapytac w Referendum Narod czy godzimy sie na Germansko-Brukselski dyktat czy czy chcemy suwerennej Polski.
Anglicy to robia,Holendrzy,Grecy..
Zapytac Narod czy godzi sie zaplacic cene za wlasna suwerennosc..
Predzej czy pozniej bedzie trzeba dokonac wyboru wyjscia z EU,bowiem EU jest niereformowalna jak Komunizm w przeszlosci.
Dlaczego PIS ma trudnosci z dostrzeganiem tego oczywistego Faktu ?
Zaangazowac Narod i uzbroic (Gwardia Narodowa)bowiem konfrontacja jest nieuchronna.

Obrazek użytkownika Goral Supreme

13-04-2016 [13:49] - Goral Supreme | Link:

Przy calym mym szacunku i sympati do pana Kuzmiuka,che postawic panu pytanie ..
co pan jeszcze robi w tej Brukseli?
Panski talent i osoba jest porzebna tutaj w Polsce!
Figury retoryczne plynace z Brukseli panskimi ustami nie sa nam Polakom potrzebne.
Tak jak pan, my Polacy juz wiemy czym jest EU i jakie sa strategiczne cele Berlina i Brukseli..Cwiczymy je na wlasnej skorze przez ostatnie lata.
Czy PIS odwola sie do Narodu ?
Czy jest tworzony plan B dla Polski w przypadku Brytyjskiego wyjscia z UE ?
..to chcemy wiedziec.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

13-04-2016 [14:06] - NASZ_HENRY | Link:

Potwierdzenie kolonializmu gospodarczego ;-)

Obrazek użytkownika Goral Supreme

13-04-2016 [14:55] - Goral Supreme | Link:

Odwolac nadchodzaca w przyszlym tygodniu wizyte Timmermansa w Poolsce !!