Rosyjski odwrót z Syrii - zwycięstwo czy bankructwo?

Cztery dni temu, 14 marca 2016, Władimir Putin nagle ogłosił wycofanie większości rosyjskich sił z Syrii.  Stwierdził oczywiście, że odniósł zwycięstwo, mówiąc o zdobytych 400 miejscowościach i 10 tys. km2 odzyskanego z rak syryjskich rebeliantów terenu.  Rosyjska interwencja zbrojna zaczęła się 30 września 2015, czyli pięć i pół miesiąca temu.  Czy była faktycznie sukcesem?  Zachodnie komentarze podkreślają, iż wzmocniła ona reżim Asada i zapobiegła jego natychmiastowemu upadkowi [patrz np. {TUTAJ}].  Jakie jednak były powody tak nagłego jej przerwania [lub przynajmniej ograniczenia]?

   Przedwczoraj [16.03.2016] blogerka Aspiryna zamieściła w Salonie 24 {TUTAJ} notkę pod ironicznym tytułem "Putin -syryjski triumfator".  Opisała w niej przebieg wydarzeń:

 "- 11 marca Putin kieruje na Morze Sródziemne supernowoczesną korwetę, która ma dołączyć do 15 okrętów przybyłych z innych mórz i oceanów w pobliże Syrii;
- 13 marca nocna narada u Putina. Cel - ratować rosyjską gospodarkę;
- 14 marca przed mającymi rozpocząć się tego dnia rozmowami genewskimi w sprawie Syrii Ławrow i Pieskow niezależnie od siebie wygłaszają jednobrzmiącą formułkę - "Ważne, by nikt nie wysuwał nieuzasadnionych ultymatywnych żądań";
- w ciągu dnia  przychodzi wiadomość, że szef marynarki wojennej admirał Wiktor Czirkow złożył prośbę o dymisję z powodów zdrowotnych;
- wieczorem zaś dociera informacja, że Putin wycofa swoje główne siły z Syrii.".

  Aspiryna przywiązuje wielką wagę do sformułowania "nieuzasadnionych ultymatywnych żądań", sugerując, że Putin rzeczywiście otrzymał jakieś ultimatum.  Warto jednak zwrócić uwagę na informację podaną wczoraj przez Wp.pl {TUTAJ}, a zatytułowaną "Rosja tnie finansowanie programu kosmicznego".  Dowiedzieliśmy się z niej, iż:

 "Wydatki na rosyjski program kosmiczny zostaną ograniczone o 30 proc. 
 Załogowa misja na Księżyc zostanie opóźniona co najmniej o 5 lat 
 Roskosmos musi też zrezygnować z budowy rakiety wielokrotnego użytku 
 Cięcia mają związek z kryzysem gospodarczym w Rosji".

 Możliwe więc, iż żadnego ultimatum nie było, a Putinowi po prostu zabrakło pieniędzy na dalszą wojnę w Syrii.  Wedlug informacji podanej przez Niezalezna.pl {TUTAJ}  kosztowała ona dotąd ponad pół miliarda dolarów.  Gospodarka rosyjska już w zeszłym roku była w fatalnej kondycji.  W lipcu 2015 bloger Zbigwie opublikował notkę "Wybrane efekty rządów Putina w Rosji" {TUTAJ}, w której wykazal, ze w latach 2000-2015 o ok. 40% zmniejszyła się ilość szkół i szpitali w Rosji, a większość gałęzi przemysłu, oprocz wydobycia gazu, uległa regresowi.  Czytamy:

 " teraz łatwo możemy sobie wyobrazić co czeka Rosję w 2015 roku gdy już:
- Wydobycie surowców (za wyjątkiem gazu) zmniejszyło się o 7%.
- Produkcja środków transportu spadła o  22,2%
- maszyn i oprzyrządowanie  o 14,9%
- przemysłu metalurgicznego o 9,3%
- tekstyliów, odzieży o 16,5%
- obuwia o 17,3%
- Obsiano o 19,3% mniej powierzchni uprawnej niż w 2014 roku
- kaszy gryczanej (bardzo ważny produkt w Rosji) o 40% mniej
Wyprodukowano o 36,2% mniej cukru
- cementu o 15,1%".  I tak dalej i temu podobne.  Rok 2016 zapowiada się jeszcze gorzej niż 2015.

 Dziś, 18 marca 2016 minęły dokładnie dwa lata od zaboru Krymu przez Rosję.  Wiadomości TVP1 pokazały juble jakie odbyły się z tej okazji w Moskwie i na Krymie.  Natomiast rosyjskie "Wiedomosti" opublikowały artykuł  "Krym był błędem, do którego Rosja długo sie nie przyzna" [patrz {TUTAJ}].  Opisano w nim fatalne skutki przyłączenia tego półwyspu do Rosji.  Wyglada na to, że Federacji Rosyjskiej nie stać już na agresywną politykę, jaką Putin prowadzi co najmniej od 2008 roku.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Vinitrol

19-03-2016 [14:36] - Vinitrol | Link:

..."Tymczasem w przeciwnym kierunku – z Rosji do Donbasu – wjechał kolejny duży transport z ciężkim sprzętem bojowym i amunicją dla separatystów. Wywiad ukraiński ustalił,m że były tam cztery czołgi, dwie haubice samobieżne, dwie wyrzutnie rakietowe „Grad” i cztery cysterny z paliwem. Konwój eskortowali wyłącznie kadrowi wojskowi armii rosyjskiej - informuje portal kresy24.pl."
a cytat z Niezależnej. Z dzisiaj 19 marca 2016 info o buncie ruskich żołdaków.
Ja bym się powstrzymywał z komentowaniem rosyjskich oświadczeń tak 2-3 miesiące. Wtedy jest już najczęściej jasny obraz rosyjskiego kłamstwa. Zawsze kłamstwa, ten kraj publicznie chyba nigdy prawdy nie powiedział :/
Rosja nigdy niczego nie opuszcza bez walki, wszak to wiemy nie od dziś prawda? Polska chyba najlepszym przykładem.