Coryllus i Narodowa Rada Rozwoju

  Wczoraj [16.10.2015 prezydent Andrzej Duda powołał Narodową Radę Rozwoju, realizując swe przedwyborcze obietnice.  Dziś odbyła ona już pierwsze posiedzenie n.t. bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków.  W dzisiejszej notce {TUTAJ} bloger i pisarz Coryllus podniósł z tej okazji larum.  Napisał on:

 "ważne jest dziś coś innego. To mianowicie, czy PiS idzie po władzę naprawdę, czy tylko dla tak zwanych jaj. Czy PiS zmierza tę władzę sprawować długo czy jedynie pół kadencji, po to, by udowodnić, że demokracja jednak w Polsce działa i jest pluralizm. Mam przeczucie, że w grę wchodzi wyłącznie ta druga opcja, a przekonali mnie o tym prezydent Andrzej Duda i profesor Andrzej Nowak, obaj z Krakowa.

  Oto prezydent powołał narodową radę rozwoju, ja to specjalnie piszę z małych liter, bo na wielkie ciało to nie zasługuje. Narodowa rada rozwoju to jest coś jeszcze gorszego niż „rzetelnie”, „na poważnie” i „serio” razem wzięte. W tej radzie znaleźli się między innymi Ryszard Bugaj, Adam Rotfeld i Witold Modzelewski. Ja celowo nie wymieniam innych nazwisk, które wywołują sympatię w wielu z nas, bo wiem, że ludzie ci zostaną tam zmarginalizowani, o ile w ogóle ta rada zacznie obradować i do czegoś się przydawać. Ryszard Bugaj to jest maoista o silnie wyostrzonym instynkcie złodzieja, czego dowody daje za każdym razem jak się pokaże publicznie i otworzy usta. Adam Rotfeld jest antytezą naszych marzeń o ministrze spraw zagranicznych Najjaśniejszej Rzeczpospolitej, a Modzelewski to kolega Bugaja przebrany za profesora.

  Obstawiam w ciemno, że jeśli, podkreślam – jeśli, ta rada w ogóle zacznie działać, oni będą w niej najaktywniejsi. To zaś wróży nam jak najgorzej i wróży jak najgorzej PiS-owi. Trudno zrozumieć, dlaczego prezydent Duda ani Jarosław Kaczyński tego nie rozumieją. Obecność tych trzech panów w polityce oznacza unieważnienie poważnych koncepcji i powrót do rozważań typu kogo tu obrabować, żeby innym było lepiej, jako dominującego trendu w dyskursie publicznym. I nic nam nie pomoże profesor Zyta Gilowska, którą lubimy i która została do tego towarzystwa również doproszona.".

 Ja natomiast nie rozumiem Coryllusa.  Owa Rada liczy 87 członków [pełna lista - {TUTAJ}], podzielona jest na 10 zespołów eksperckich, które będą sobie obradować i, jak sądzę, przedstawiać sprawozdania prezydentowi [który z nich skorzysta lub nie].  Jest to bardzo ładne dekoracyjne ciało.  Czepiać by się można obecności w nim Orłowskiego i Rotfelda, gdyż, jak pisze "GPC" {TUTAJ}:

 " Wśród 87 ekspertów w wielu dziedzinach znaleźli się również zarejestrowani, jak wynika z akt IPN-u, jako tajni współpracownicy komunistycznej bezpieki prof. Adam Daniel Rotfeld ps. Rot, Ralf, Rauf, Serb i prof. Witold Orłowski ps. Wit. Obaj nie pojawili się na piątkowej uroczystości przedstawienia NRR." [dokładnie mówiąc, byli oni TW wywiadu PRL].

 Sens powołania Narodowej Rady Rozwoju niechcący ujawnił sam prezydent Andrzej Duda mówiąc [wg "GPC"]:

    "Wszyscy jesteście ekspertami, ale macie też różne poglądy. Za przyjęcie tego zaproszenia przez osoby o innych poglądach niż moje, bardzo dziękuję. Nie byłoby dyskusji, poważnej i mądrej debaty, gdyby siedzieli ludzie wszyscy zgadzający się ze sobą. W ten sposób nie rozwija się nauka – mówił Duda ".

 Skąd tak gorące podziękowania dla ludzi o innych poglądach?  To proste.  Po nieudanych próbach zdyskredytowania Andrzeja Dudy, salon i establishment postanowiły go przemilczać i otoczyć rodzajem "kordonu sanitarnego".  Przyjęcie członkostwa w Radzie przez wiele "osób o innych poglądach" oznacza wyłamanie się ich z tego bojkotu.  Utworzenie Rady wydaje się sensownym posunięciem taktycznym prezydenta.

 Nie mogę pojąć, czemu Coryllus nazywa Ryszarda Bugaja "maoistą o silnie wyostrzonym instynkcie złodzieja".  Dla mnie jest on po prostu socjaldemokratą.  Dlaczego właśnie Bugaj, Rotfeld i Modzelewski mieliby zdominować Narodową Radę Rozwoju? - nie wiadomo.  Bardziej prawdopodobne jest, że przy pierwszym poważniejszym konflikcie obrażą się oni na prezydenta Andrzeja Dudę i z hukiem odejdą z Rady.

 Ja uważam, iż ważniejszy od tej całej NRR jest siedmioosobowy zespół doradców prezydenckich, którego skład ogłoszono 24.09.2015 {TUTAJ}.  Ciekawe, że spośrod tych doradców, tylko pani prof. Barbara Fedyszak-Radziejowska [ktora przewodniczy zespołowi] jest jednocześnie w Narodowej Radzie Rozwoju.

 PS.  Nominację odebrali:

 "CzarnaLimuzyna
18 października 2015 godz. 17:36  Według mnie kilkanaście nominacji „nie trafionych”!!!
Współpracownicy komunistycznych służb nie odebrali nominacji.

Powołania do Narodowej Rady Rozwoju odebrali:

Gospodarka, praca, przedsiębiorczość

dr Marek Chrzanowski – koordynator sekcji
prof. dr hab. inż. Bronisław Barchański
dr hab. Ryszard Bugaj
prof. dr hab. inż. Janusz Filipiak
Roman Kluska
prof. dr hab. Elżbieta Kryńska
Kazimierz Kujda
dr hab. Eryk Łon
prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska-Ziemacka
prof. dr hab. Witold Modzelewski
Wiesław Nowak
prof. dr hab. inż. Bolesław Pochopień
prof. dr hab. Konrad Raczkowski
Andrzej Sadowski

Ochrona zdrowia

dr Leszek Borkowski – koordynator sekcji
Marek Balicki
prof. dr hab. Piotr S. Czauderna
dr Maciej Dercz
prof. dr hab. Ewa B. Marcinowska-Suchowierska
Maria Ochman
dr hab. Piotr Przybyłowski
prof. dr hab. Piotr Radziszewski

Wieś, rolnictwo

dr Barbara Fedyszak-Radziejowska- koordynator sekcji
dr Jan Fałkowski
prof. dr hab. Wojciech Józwiak
prof. dr hab. Walenty Poczta
Grzegorz Wiśniewski
Jerzy Zająkała

Samorząd, polityka spójności

dr Jerzy Kwieciński – koordynator sekcji
dr Czesław Bielecki
Janusz Bodziacki
Piotr Całbecki
Adam Jarubas
Wojciech Lubawski
Lucjusz Nadbereżny
Władysław Ortyl
Marcin Witko

Kultura, tożsamość narodowa, polityka historyczna

prof. dr hab. Andrzej Nowak – koordynator sekcji
ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz
dr hab. Dariusz Gawin
dr hab. Filip Musiał
Bronisław Wildstein

Bezpieczeństwo, obronność

dr hab. Przemysław Żurawski vel Grajewski – koordynator sekcji
prof. dr hab. Antoni Kamiński
Filip Seredyński
Tomasz Szatkowski

Polityka zagraniczna

prof. dr hab. Andrzej Przyłębski – koordynator sekcji
Piotr Buras
Jerzy Chmielewski
Rafał Dzięciołowski
Piotr Kozakiewicz
dr Jakub Kumoch
dr hab. Mariusz Muszyński

Nauka, innowacje

prof. dr hab. inż. Artur Świergiel – koordynator sekcji
prof. dr hab. Rajmund Bacewicz
prof. dr hab. inż. Maciej Chorowski
prof. dr hab. Stanisław M. Karpiński
dr Jerzy Milewski
dr hab. Tadeusz Pietrucha
Maciej Sadowski

Edukacja, młode pokolenie, sport

dr hab. Andrzej Waśko – koordynator sekcji
Jolanta Dobrzyńska
dr Krzysztof Mazur
prof. dr hab. Aleksander Nalaskowski
Wojciech Starzyński
Liliana Zientecka

Polityka społeczna, rodzina

dr hab. Marek Rymsza – koordynator sekcji
dr hab. Grażyna Ancyparowicz
dr hab. Łukasz Hardt
ks. Stanisław Jurczuk
dr hab. Ewa B. Leś".

 

  

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Mikołaj Kwibuzda

17-10-2015 [20:44] - Mikołaj Kwibuzda | Link:

Och, jej, po prostu znów nie zaproszono pana Gabriela Maciejewskiego, i tego tam, drugiego purytanina z Kołomyi.

Naturalnie, że krok pana prezydenta jest bardzo polityczny i wyważony. P. Ziemkiewicz zabawnie skomentował to w stylu "który z nich czeka, żeby na hasło z Czerskiej zrezygnować", i na pewno takie próby będą, ale widać, że lekcja z bycia przy zaszczuwanym na śmierć Lechu Kaczyńskim została odrobiona bezbłędnie. Ciekaw jestem tylko, czy to są wszystko własne koncepty pana prezydenta, czy ma od tych spraw kogoś łebskiego w swoim otoczeniu. Tak czy owak, z dziką rozkoszą patrzę, jak nikczemnikom żyłki pękają z bezsilnej złości. Tym dwu z niby naszej strony zresztą też.

Obrazek użytkownika Deidara

17-10-2015 [23:18] - Deidara | Link:

Mnie najbardziej bawi Jarubas w tym gronie. Szkoda, reszty kabaretu z kampanii prezydenckiej zabrakło. Jakby tam jeszcze Braun, Ogórek i Kowalski się znaleźli, to by dopiero było wesoło.

Obrazek użytkownika marsie

18-10-2015 [00:32] - marsie | Link:

"Marek Zbigniew Balicki – polski polityk, minister zdrowia w gabinetach Leszka Millera i Marka Belki, poseł na Sejm I, II i VI kadencji, senator V kadencji. Wikipedia" A ten gościu? Miejmy nadzieję, że pan Prezydent wie, co robi!

Obrazek użytkownika ExWroclawianin

18-10-2015 [02:07] - ExWroclawianin | Link:

A kto to jest ten Coryllus?

Jakas wyrocznia? Jakis niekwestionowany autorytet? Absolwent Harvardu czy Columbia University z Nowego Jorku?

Kto ten facet jest ze jego zdanie jest nieomylne??? A ja zapytam, czy on przynajmniej ma mature ze tak

sie "szarogesi".....No ludzie, nie dajmy sie zwariowac I nie bierzmy na serio niczyich pogladow czy komentarzy

TYLKO WLACZMY WLASNY MOZG I PROBUJMY "SPRAWE" CZY "MATERIE" ZROZUMIEC SAMI.........KAZDY Z NAS POWINIEC MIEC

DAWNO WYROBIONY POGLAD NA WIELE SPRAW, TO NIC TRUDNEGO jak przestrzegamy i "opieramy" sie na X bardzo prostych

przykazanich I tyle! Odrozniajmy ziarno od plewow!!!!

A moze AZ TYLE!

Obrazek użytkownika jazgdyni

18-10-2015 [07:44] - jazgdyni | Link:

Już nie pierwszy raz u ciebie piszę, że Coryllus jest ciasno ograniczonym dogmatykiem. I to z gatunku tych, co zawsze wiedzą najlepiej, nie dyskutują, tylko oznajmiają sądy.
Ty natomiast z uporem maniaka go cytujesz, stawiając go w ten sposób na pozycji jakiegoś autorytetu. Tymczasem to historyk amator, żurnalista z działu porad sercowych i mistrz auto-reklamy.
Jak widać kupił ciebie i udało mu się cię zafascynować.

Obrazek użytkownika elig

18-10-2015 [11:56] - elig | Link:

A ja nie pierwszy już raz twierdzę, że Coryllus pisze bardzo ciekawe ksiązki o historii. To prawda, bywa apodyktyczny, ale mniej więcej co trzecia, czwarta jego notka jest dobra.

Obrazek użytkownika Mikołaj Kwibuzda

18-10-2015 [12:37] - Mikołaj Kwibuzda | Link:

Owszem, ciekawe, lecz kłamliwe i obsesyjne. No, ale volenti non fit iniuria :)

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

18-10-2015 [12:01] - NASZ_HENRY | Link:

Wielu trudno przeboleć, że Coryllus jest bardziej poczytny ;-)

Obrazek użytkownika Optymista1930

18-10-2015 [18:45] - Optymista1930 | Link:

Lubię to

Obrazek użytkownika Optymista1930

18-10-2015 [08:34] - Optymista1930 | Link:

Przecież ten Coryllus to jakiś zamotany w swoich fobiach i maniach, malutki i śmieszny gryzipiór. Po co go komentować...?
Człowiek, który z miliona prawdziwych wniosków, zawsze stworzy niestrawną, krańcowo nudną, odpychającą wręcz, wizję. Tak jałowego gościa i tak zaplątanego małostkowo, doprawdy nie warto komentować...

Obrazek użytkownika elig

18-10-2015 [11:57] - elig | Link:

Ja go cenię.

Obrazek użytkownika gal

18-10-2015 [09:58] - gal | Link:

Dla niego Rembrandt to kiepski portrecista.

Obrazek użytkownika epitwo

18-10-2015 [11:07] - epitwo | Link:

To prawdopodobne - ale przypuszczam, że Coryllus napisałby o nim w taki sposób tylko wtedy,gdyby prześwietlił wprzódy jakież to budżety za malarzem stały. To jest coryllusowy klucz: w sumie nietypowy ale inspirujący.

Ja sama nie doświadczyłam jeszcze "łaski" odpowiedzi na żaden z moich komentarzy u Coryllusa ale tak sobie myśle, że moze to i lepiej, bo jeszcze by sie okazało, że - jak Rembrandt - jestem tylko kiepskim komentatorzystą: )))

Obrazek użytkownika gal

18-10-2015 [11:30] - gal | Link:

Towrzystwo nie byłoby najgorsze.
A Rembrandta zrecenzował po powrocie z Londynu, gdzie gościł u Rolexa i gdzie odwiedził National Gallery. Zresztą nie lepiej obszedł się i z samym Rolexem. :)

Obrazek użytkownika epitwo

18-10-2015 [12:05] - epitwo | Link:

... a to mi umknęło. Idę pogooglać jaki to budżet znalazł za Rembrandtem: ))
A serio pisząc: skupienie się na doktrynie i budżetach jest niezywykle porządkującym podejściem do historii.

Obrazek użytkownika gal

18-10-2015 [13:42] - gal | Link:

A dla mnie jest to płaskie, jak deska na podłodze..

Obrazek użytkownika epitwo

18-10-2015 [11:10] - epitwo | Link:

Pani Elig,
czy ma Pani ten sam klopot co ja: na lewej kolumnie strony głownej zagnieździła sie reklama, która uparcie zasłania tekst?
Trzy razy wysyłałam w tej sprawie list do redakcji niezalezna,pl, odpowiedzi żadnej (pewnie jak - być może - Coryllus, uważają, że nie odpowiada sie kiepskim komentatorzystom: ))

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

18-10-2015 [11:39] - NASZ_HENRY | Link:

To jest bardzo upierdliwa reklama bo zasłania połowę Naszych Blogów.
Jakiś kret w niezależnej ;-)

Obrazek użytkownika Deidara

18-10-2015 [11:48] - Deidara | Link:

Kasy brakuje i muszą, jak widać, reklamy wrzucać.
Dobrze, że nie ma (jeszcze?) pop-upów, z ledwie widocznymi krzyżykami zamknięcia, na cały ekran.

Obrazek użytkownika epitwo

18-10-2015 [12:30] - epitwo | Link:

No własnie ta reklama co zaslania tekst na lewej kolumnie nie ma krzyzyka. Nie da sie jej zamknąć.
I jak rozumiem, że redakcja ma prawo wkładac tu sobie reklamy, tak rozumiem, ze czytelnik ma prawo te reklamy zamykać. A tu - nie ma takiej mozliwości.

Obrazek użytkownika Deidara

18-10-2015 [15:16] - Deidara | Link:

Nie no, krzyżyk jest, w prawym górnym rogu. Acz jak to zwykle bywa w takich sytuacjach, jest celowo mniej widoczny.
Acz redakcji należy się kijek w tyłek za te reklamę, bo irytuje.

Obrazek użytkownika epitwo

18-10-2015 [20:09] - epitwo | Link:

Nie, u mnie nie ma krzyzyka, z pewnoscią. Gdyby był, nie robiłamym afery. Kombinowalam z wielkością czcionki - tez nie ma. Wrzuciłabym tu screen ale nie ma takiej mozliwosci.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

18-10-2015 [11:31] - NASZ_HENRY | Link:

Też zacytuję Coryllusa:
"Adam Rotfeld jest antytezą naszych marzeń o ministrze spraw zagranicznych Najjaśniejszej Rzeczpospolitej, a Modzelewski to kolega Bugaja przebrany za profesora. Obstawiam w ciemno, że jeśli, podkreślam – jeśli, ta rada w ogóle zacznie działać, oni będą w niej najaktywniejsi. To zaś wróży nam jak najgorzej i wróży jak najgorzej PiS-owi. Trudno zrozumieć, dlaczego prezydent Duda ani Jarosław Kaczyński tego nie rozumieją. Obecność tych trzech panów w polityce oznacza unieważnienie poważnych koncepcji i powrót do rozważań typu kogo tu obrabować, żeby innym było lepiej, jako dominującego trendu w dyskursie publicznym. I nic nam nie pomoże profesor Zyta Gilowska, którą lubimy i która została do tego towarzystwa również doproszona." ;-)

Obrazek użytkownika elig

18-10-2015 [11:52] - elig | Link:

Podobno Orlowski i Rotfeld zrezygnowali [nie przyjęli zaproszenia?].

Obrazek użytkownika Freiherr

18-10-2015 [15:19] - Freiherr | Link:

Uważam, że Pan Prezydent dokładnie przemyślał skład Rady. Ogłoszony został na ponad tydzień przed wyborami, jest więc dość czasu by się utrwalił publicznie. Szerokie spektrum budzące różne zastrzeżenia czy wątpliwości (nie ukrywam - moje też). Patrzę na to jednak w kontekście współbrzmienia z tymi fragmentami wystąpień Prezesa Kaczyńskiego odcinających się od zemsty, rewanżu itp. i deklarujących poważne traktowanie opozycji. Opozycji szeroko pojętej a więc nie tylko PO ale także SLD, PSL i innych. To wygląda na zaplanowaną, duża grę polityczną. Grę o co? Ano o wyraźne zwycięstwo PiS. Do analizy Coryllusa nie przywiązywałbym szczególnej wagi. Wydaje się zbyt powierzchowna.

Obrazek użytkownika jazgdyni

19-10-2015 [01:33] - jazgdyni | Link:

Witam

Dokładnie myślę tak samo.
Wielu nie pojmuje tej nowej, dużej gry, która się zaczyna.

Pozdrawiam