Jan Żaryn o Feliksie Konecznym i książce Reszczyńskiego

  To spotkanie, zorganizowane 26.02.2015 w kawiarni "Niespodzianka" przez Piotra Mazurka z KoLibra i wydawnictwo Capital, miało wyglądać zupełnie inaczej.  Planowano wieczór autorski Wojciecha Reszczyńskiego połaczony z promocją jego książki "Zainspirowany Konecznym".  Los okazał się jednak złośliwy, Reszczyński zachorował i na placu boju pozostał tylko profesor Jan Żaryn.

  Zamiast wieczoru aurorskiego mieliśmy więc ponad póŁgodzinny wykład o Feliksie Koniecznym i jego ideach. Rozpoczął się on o 18:35, a słuchało go ok.40-50  osób. Feliks Koneczny był historykiem, ale po /wymuszonym/ przejściu na emeryturę w roku 1929 zaczął się zajmować głównie problematyką rozwoju rożnych cywilizacji, a w szczególności rywalizacji miedzy nimi.  Dla Konecznego głównym wyróżnikiem cywilizacji były jej wartosci moralne oraz etyka w nich obowiazująca.  W Europie mamy, według niego, cztery cywilizacje: łacińską /chrześcijańską/, bizantyjską, turańską i żydowską.

  Dla łacińskiej /czyli naszej/ najważniejszy jest dekalog i chrześcijańskie pojęcie miłości.  Podkreśla ona rolę jednostki ludzkiej, jest personalistyczna.  Inne są kolektywistyczne.  W bizantyjskiej i turańskiej władza jest wyjęta spod praw etyki.  To ona może dowolnie ustalać, co jest dobre, a co złe.  Koneczny podkreślał zawsze rolę moralności w polityce.  Wojciech Reszczyński w swej księżce przedrukował obszerny esej Feliksa Konecznego "Państwo a dekalog" w którym uczony omówił te kwestie.

  Powiem kilka słów o książce "Zainspirowany Konecznym".  Składa się ona z kilku części.  Pierwsza z nich to 25 felietonów Reszczyńskiego w których odwoływał się on do myśli Konecznego.  Dalej jest referat Reszczyńskiego na temat odpowiedzialności mediów, również pełen odniesień do Konecznego oraz dwie publikacje samego Konecznego, ta o której pisałam wyżej oraz "Kościól jako polityczny wychowawca Narodu" /chodzi oczywiście o Kościół Rzymsko-Katolicki - Koneczny uważał, iż Polska bez katolicyzmu nie może istnieć/.  Całość zamyka biografia Feliksa Konecznego pióra Pawła Skrzydlewskiego.  Feliks Koneczny należał do tego samego pokolenia, co Piłsudski i Dmowski.  Urodzil się w roku 1862, a zmarł w 1949.

  Po prelekcji prof. Żaryna głos zabrał Jan Bodakowski i powiedział o tym, że Andrzej Duda nie zajął jednoznacznego stanowieska w sprawie ustawy antyaborcyjnej..  Prof. Żaryn powiedziaŁ, iż nie lubi demokracji, bo często zmusza ona polityków do wybierania "mniejszego zła".  Wspomniał o Marku Jurku, który zrezygnował ze stanowiska marszałka Sejmu, gdy popierany przez niego projekt ustawy w sprawie aborcji nie zostal uchwalony.

  Nastepnie wystąpił profesor Maciej Giertych.  Przypomniał, że za czasow komunizmu, nie wolno było nawet wspomnieć o Feliksie Konecznym.  Większość jego prac pozostawała w maszynopisach.  Dopiero w 1962 roku ojciec profesora, Jedrzej Gierych przetłumaczył na angielski pracę Konecznego "O wielości cywilizacji".  Ukazała się ona w Londynie z przedmową Toynbee'go.

   Profesor Giertych powiedzial, że sam tłumaczy obecnie dzieła Konecznego na angielski.  Uzupełnił też wykład prof Żaryna, mówiac m.in. o rywalizacji między cywilizacjami i niemożności dialogu miedzy nimi.  Wyraził nadzieję, że nasza łacińska cywilizacja będzie górą.

  Ja spytałam o książkę Huntingtona "Zderzenie cywilizacji".  Feliks Koneczny jest powszechnie uważany za prekursora Huntingtona.  Prof. Żaryn stwierdził, że Huntington rozpatruje cywilizacje jako jednostki kulturowe, nie zajmując sie kwestiami moralności i etyki.  Potem zaczął porównywać cywilizację łacińska z muzułmańska, podkreślając solidarność wyznawcow islamu.  Wtedy zaprotestował p. Adam Borowski, sojusznik Czeczenów, stwierdzając, iż muzułmanie najczęściej walczą z innymi muzułmanami.

  Niestety, o 19:35 profesor Jan Żaryn powiedział, że musi iść na inne spotkanie.  Szkoda, bo dyskusja zapowiadała się ciekawie.  Imprezę filmował Bernard z portalu Blogpress.pl 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Andrzej-emeryt

27-02-2015 [22:02] - Andrzej-emeryt | Link:

Ejery.To Żaryn trzyma z Giertychem?.

Zaatakowano Andrzeja Dudę a nie zapytano Giertycha o rolę odegraną w reżimie Jaruzelskiego?.

No pięknie Koleżanko. Bardzo Pięknie!!!.

Obrazek użytkownika elig

28-02-2015 [01:05] - elig | Link:

  To jest pytanie do Bodakowskiego a nie do mnie.  Ja tylko relacjonuję.

Obrazek użytkownika cassiodorus

28-02-2015 [02:21] - cassiodorus | Link:

Niezly zlot spadkobierców grabarzy idei jagielońskiej , tak holubionej przez Konecznego...Bodakowski nie zapytal czemu Koneczny byl za powstaniem UE i wspólnej, europejskiej armii? Czy, aby nie w celach obronnych przed milującymi pokój, przyjaciólmi narodowców-kacapami?

Obrazek użytkownika Andrzej-emeryt

28-02-2015 [15:39] - Andrzej-emeryt | Link:

Droga Koleżanko ELIG.
Ale mnie tam nie było. A Koleżanka jak zawsze była na posterunku. Pomimo, że Pana Wojciecha zmogła zapewne "choroba taktyczna" za co mu jestem wdzięczny a Zdrowia Dużo Życzę.

Obrazek użytkownika Teresa Bochwic

27-02-2015 [22:07] - Teresa Bochwic | Link:

Książkę m.in. o Konecznym (ale bardzo dokładnie) napisał i wydal w drugoobiegowym wydawnictwie Kazimierz Janusz, działacz ROPCziO. Czytałam ją około 1979 roku, bardzo ciekawa postać opozycji niepodległościowej. W internecie we wpisie z Encyklopedii "Solidarności" podają, że nosiła ona tytuł Konfrontacje. Rosja-Zachód (Wydawnictwo im. Konstytucji 3 Maja, i że wydana ok. 1980 (moim zdaniem trochę wcześniej, ale pewnie nie ma daty na egzemplarzach, jak to często wtedy bywało).
http://www.encyklopedia-solida...
Koneczny urodził się w 1862 roku, poprawka.

Obrazek użytkownika elig

28-02-2015 [01:03] - elig | Link:

  Nie znam książki Janusza.  Ta Reszczyńskiego jest bardzo ciekawa.  Dziękuję za zwrócenie uwagi na literówkę.

Obrazek użytkownika Jabollissimus

28-02-2015 [01:01] - Jabollissimus | Link:

Dobrze, że wraca się do Konecznego. Teraz jednak najważniejsze jest, by go przetłumaczyć z polskiego na polski. ;)

Obrazek użytkownika cassiodorus

28-02-2015 [21:08] - cassiodorus | Link:

Tzn, gdyby przetłumaczono Konecznego panu Bodakowskiemu na polski, to tenże fanatyczny tępiciel pismenów nie mogłby w żadnym wypadku głosowac na heretyka Kowalskiego..;Koneczny mówił przecież wyrażnie-ważne funkcje publiczne mogą pełnic w Polsce wyłacznie katolicy..Polska to nie Mongolia, w której to stronę tak namietnie zerkaja różni pansłowianie
Ani na Brauna,który nie wiadomo czemu tak cudownie został ''nawrócony'', ani na poligamistę-bigamistę Mikkego, któremu Winnicki z głupim usmieszkiem na swojej nazi-twarzyczce podawał niedawno łapeczkę
Tak, Zdecydowanie tak, Bodakowskiemu i Giertychowi trzeba przełożyć Konecznego na polski !!!!

Obrazek użytkownika alchymista

28-02-2015 [07:32] - alchymista | Link:

Ciekawe, że każda interesująca debata musi się zakończyć sprawą aborcji. A jednak dla mnie Polska jest ważniejsza, niż aborcja i uważam, że Duda postąpił słusznie. Chodzi o to, by ludzi zjednoczyć wokół Polski, a nie zacząć od cywilizacyjnej walki Żydów z Turańczykami, Polakami i Bizantyjczykami.
Niemożność dialogu między cywilizacjami nie jest prawdą. Zależy co się rozumie jako dialog. może być dialog między cywilizacjami en masse, a może być też dialog między przedstawicielami poszczególnych cywilizacji. W tym ostatnim przypadku, jeżeli dialog opiera się wyłącznie na racjonalnych przesłankach z wyłączeniem dobrej woli, to oczywiście prędzej czy później prowadzi to do mordobicia - realnego lub symbolicznego. Logika prowadzi do przegrzania umysłów i do akcji wchodzą emocje.
A poza tym są rozmaici Żydzi i rozmaici Turańczycy, także rozmaici Bizantyjczycy.