Jak odbudować Polskę - nowe wykłady prof. A. Nowaka

  Wczoraj, 17.02.2015. profesor Andrzej Nowak zainaugurował mini-cykl trzech wykładów pod wspólnym tytulem "Jak odbudować Polskę".  Terminy dwóch następnych to 17 marca i 21 kwietnia.  Odbywać się będą , jak zwykle, w Domu Pielgrzyma "Amicus" przy parafii św. Stanisława Kostki koło pl. Wilsona na warszawskim Żoliborzu. o godz. 16:00.

  Również, jak zwykle, obszerna sala była wypełniona po brzegi.  Spotkanie filmowały cztery kamery, w tym ta należąca do Grzegorza Kutermankiewicza z portalu Solidarni2010.pl - organizatora imprezy.  Wkrótce bedzie można tam znaleźć relację wideo z wykładu.  Profesor Nowak zaczął od wyrażenia niepokoju spowodowanego obecną sytuacją, a zwłaszcza groźbą rosyjskiej agresji.  Stwierdził, iż dzielo odbudowy Polski trzeba zacząć jak najszybciej, bo potem może być za późno.

  Wspomniał o swym liście dna konwencję Andrzeja Dudy i powiedział, że tegoroczne wybory, zarówno prezydenckie, jak i parlamentarne obóz patriotyczny musi wygrać, by rozpocząć dzieło naprawy Rzeczpospolitej.  Polecił też słuchaczom książkę Jerzego Robarta Nowaka "Jak ratować Polskę?". Mówił następnie o wartościach republikańskich i umiłowaniu wolności, które jest nieodłącznie związane z polskością.  Przypomniał wypowiedź Jarosława Marka Rymkiewicza z okazji przyznania mu tytułu Człowieka Wolności roku 2014 przez tygodnik "W Sieci".

  Nosiła ona tytuł "Kilka słów o wolności" /patrz "W Sieci" nr 7/2015/, a jej motywem przewodnim była pieśń Rajnolda Sucholskiego "Dalej bracia do bułata" /bułat to rodzaj szabli/ zawierająca słowa:

  "Wszak nam dzisiaj tylko zyć,

    Pokażemy, że Sarmata

   Jeszcze umie wolnym być.".

  Profesor odwołał się potem do historii mówiąc, iż Polskę wielokrotnie trzeba bylo odbudowywać. Pierwszy raz po reakcji pogańskiej i najeździe czeskim - po roku 1038 /Kazimierz Odnowiciel/, potem po rozbiciu dzielnicowym /koronacja Łokietka - 1320 rok/ i następnie po potopie szwedzkim /konfederacja tyszowiecka/.  W wiekach XVIII i XIX co pokolenie mamy wystąpienia Polaków walczących o wolność - od masowego udziału Polaków w powstaniu Rakoczego na Węgrzech, poprzez konfederacje dzikowska i barską do powstań: Kościuszkowskiego, Listopadowego i Styczniowego.

  Stwierdził jednak, że lepiej byłoby naprawiać nasz kraj po wygranych demokratycznych wyborach, niż próbować to robić "z bułatem w ręku" /czyli występować zbrojnie/.

.  Od czego należałoby zacząć naprawę?  Oczywiście od wojska, z uwagi na zagrożenia z zewnątrz, ale najważniejsza jest edukacja i wychowanie patriotyczne.  Profesor przypomniał osiągnięcia Komisji Edukacji Narodowej.  Przytoczył także wiersz Leopolda Staffa "Podwaliny":

  "Budowałem na piasku

   I zwaliło się.

  Budowałem na skale

   I zwaliło się.

   Teraz budując zacznę

   Od dymu z komina.".

  Owym "dymem z komina" jest właśnie duch polskości.  Profesor Nowak zaproponował też utworzenie kongresu sił patriotycznych.

  Jego wykład trwał ponad godzinę, po czym zaczęły się pytania z sali.  Jeden ze słuchaczy obawiał się antypolskości Ukraińców.  Profesor odparl, że obecnie to Rosja grozi zniszczeniem Polski.  Obawia się jednak, że jeśli Rosji uda sie przeprowadzić rozbiór Ukrainy i oderwać jej wschodnią część, to w pozostałej, zachodniej, mogą pojawić się tendencje antypolskie.

  Inny pan pytał o ewentualność wystąpienia Polski z Unii Europejskiej.  W odpowiedzi usłyszał, iż mogłoby to grozić rozbiorem Polski.  Jedna z pań zastanawiała się, czy wygrana obozu patriotycznego w Polsce nie spowodowałaby interwencji z zewnatrz.  Na pytanie o oś Berlin-Moskwa, profesor odpowiedział, że nastroje w Niemczech się zmieniają, i w ostatnich badaniach opinii publicznej wyszło, iż Rosja ma wiecej przeciwników niż zwolenników w tym kraju.  Narzekano także na inercję i marazm PiS, zwłaszcza na prowincji.  Spotkanie zakończylo się przed godzina 18:00.

  

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika eska

18-02-2015 [20:45] - eska | Link:

"Profesor Nowak zaproponował też utworzenie kongresu sił patriotycznych."
Gadowski z kolei proponuje konfederację. Ciekawe, co jeszcze krakusy wymyślą, przypominam, ze już miały być archipelagi polskości :) 
Przecież co roku mamy kongres "Polska. Wielki projekt". I prawica całkiem się już zjednoczyła (Ziobro, Gowin, Jurek razem z PiS), tylko jakieś śladowe ilości są poza. I co z tego wynika? 
Nico, jak mówili kiedyś studenci. Kongres emerytów i rencistów.
Takie mam pytanie - jest gdzieś choć jedna darmowa prywatna uczelnia na poziomie dla najbiedniejszych, ale zdolnych? Bo z tego, co mi wiadomo, to nawet na KUL już są elementy gender. To o czym my mówimy????

Obrazek użytkownika Marek1taki

18-02-2015 [22:00] - Marek1taki | Link:

@autor
Uczelni, o które Pani pyta nie ma ponieważ biedni pracują na darmowe uczelnie dla bogatych. I nie ma szans, że w konkurencji o darmowy dostęp do nauki wygrają. Takie są prawa przyrody. Darmowa uczelnia dla biednych jest tak samo możliwa jak szczekający kot.
P.S. Archipelagi Polskości, to określenie kojarzę z Panem Prof. Andrzejem Zybertowiczem, istnieją. Widać je np. na spotkaniach z Panem Prof. Andrzejem Nowakiem, w kółkach różańcowych i wśród kibiców.

Obrazek użytkownika wandaherbert

18-02-2015 [20:55] - wandaherbert | Link:

Mialem nadzieję ,że pan profesor szerzej odniesie się do tego listu ,podając za i przeciw zawartych w nim tez dot."dymisji"J.Kaczynskiego oraz wybrania czasu jego publikacji

Obrazek użytkownika Andrzej-emeryt

18-02-2015 [21:45] - Andrzej-emeryt | Link:

Droga @ ELIG.

"Zjawisko" (przepraszam) "DYMU Z KOMINA" znakomicie opisał Jerzy Łojek w pozycji pt.:"Szanse Powstania Listopadowego-Rozważania historyczne". Wydanie pierwsze w 1966 r. Ja posiadam wydanie drugie poszerzone wydane przez Instytut Wydawniczy Pax z 1980 r.
Polecam wszystkim do czytania i wyciągania "stosownych wniosków".

Serdecznie Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika Magdalena Figurska

19-02-2015 [08:32] - Magdalena Figurska | Link:

Wiadomo było od początku: spotkali się, ponarzekali na PiS i się rozeszli. Profesor zaczadzony Braunem.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

19-02-2015 [09:25] - NASZ_HENRY | Link:

Pisanie książek idzie profesorowi lepiej niż pisanie listów ;-)