Pożar Mostu Łazienkowskiego wygrał z fajerwerkami

  O pożarze Mostu Łazienkowskiego dowiedziałam się dopiero o 21:20 /14.02.2015/, gdy zajrzałam do Internetu.  Natychmiast włączyłam TVN24, która prowadziła transmisję "na zywo" ze zdarzenia.  Oglądałam ją aż do 0:30 /z przerwą na Szkło Kontaktowe podczas którego wyłączyłam telewizor/.  O tym, co działo się przed  21:20 dowiedziałam się z notki blogera Edda "Pożar uciekł strażakom nad nurt Wisły"  /TUTAJ/.  Pisał on:

  "Strażacy przyjechali, zaczęli gasić, ogień rozprzestrzeniał się wzdłuż mostu, w obu kierunkach. Strażacy zdążyli ugasić deski od których wszystko się zaczęło, ugasili ogień na pomoście, nad brzegiem, ale jak zaczęli gasić ogień rozprzestrzeniający się w kierunku rzeki, okazało się, że zasięg ich "armatek"  jest za mały!. Trzeba gasić z wody. A statek (stateczek) pożarniczy został na zimę schowany do garażu....

NIe mam ochoty powtarzać bzdur, które wypowiadają dziennikarze i ten rzecznik. A opowiadali o pękających nitach w konstrukcji spawanej, o podążających 3 łodziach pożarniczych a dopłynęły pontony, albo to: w lutym nie powstają pożary! Tak bredzi oficer pożarnictwa i do tego rzecznik PSP... a w tle strażak sikający na płomienie strumieniem jak do podlewania ogródka. (...) Ugaszą pożar czy sam zgaśnie?".

  No cóż, według RMF24 oraz Onetu //TUTAJ/ i /TUTAJ// pożar ugaszono po 12 godzinach, czyli dzisiaj ok. 5:30.  Wygląda na to, że dopiero po tym, jak już wszystko co palne, samo się wypaliło.  Jeden z komentarzy pod notka Edda brzmiał:

  "@Autor
Zgłoszenie pożaru o 17.35 a do 19 w oczekiwaniu na przyjazd ekip telewizyjnych trwała prezentacja sprzętu gaśniczego. Akcja stłumienia płomieni trwała ca 10min a teraz będą schładzać konstrukcję do rana. Ciekawa ile orderów zostanie rozdane.
UVW14.02 22:21"

Na mnie największy wrażenie zrobiło ujęcie spod płonacego mostu na prawy brzeg Wisły, gdzie odbywał się właśnie pokaz fajerwerków /prawdopodobnie z okazji walentynek/.  Prawdziwy pożar wygrał zdecydowanie ze sztucznymi ogniami puszczanymi dla zabawy.  Co żywioł to żywioł.

  Jeśli chodzi o przebieg akcji gaśniczej, to podzielam zdanie Edda - kompletne bezhołowie.  Podobne zdarzenie miało miejsce w 1975, a teraz okazało się, iż straz była jeszcze gorzej przygotowana do gaszenia niż wtedy.  Przed prawie 40 laty akcja gaśnicza trwała 10 godzin, a obecnie - 12.
  
Ciekawe, że przed 22:00 w przekazie dominowała wersja optymistyczna: strażacy ciągną węże od strony Czerniakowa i zaraz zlokalizują pożar, a po 23:00 przeważał pesymizm: spalić sie może 4/5 tunelu pod mostem, być może trzeba będzie rozebrać część konstrukcji mostu.  TVN24 po północy powrócil do wersji optymistycznej.  Nieustannie powtarzano, że pożar ma 60 metrów długości, podczas gdy dotarł on do środka mostu długiego na 423 metry.  Żywioł musiał więc szaleć na przestrzeni co najmniej 200 metrów.

  Podczas remontu usunięto niedawno azbest położony w 1975 roku, który zabezpieczał most przed pożarem.  Dziennikarz TVN mówił naiwnie, że "azbest jest szkodliwy".  W tym miejscu???.

  Dziś rano okazało się, iż spłonęły łącza światłowodowe Ministerstwa Obrony i część instytucji straciła dostęp do Internetu  /TUTAJ/.  Można się zastanawiać, czy ten pożar na pewno był przypadkowy?

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

15-02-2015 [12:44] - NASZ_HENRY | Link:

Desant zielonych ludzików POdpali nie tylko most ale i kamieni kupę. A pływający STRAŻAK1 z portu praskiego gdzie się POdział ;-)

Obrazek użytkownika elig

15-02-2015 [13:35] - elig | Link:

  Nie wiem.  Były pontony, barka i szybka łódź motorowa.

Obrazek użytkownika OLsztyński

15-02-2015 [15:52] - OLsztyński | Link:

STRAŻAK 1 z praskiego portu, nie mógł być użyty, bo armatki wodne wypożyczono do gaszenia "pożaru górników".
Inspirowali w tej kwestii kolektywnie:
- "strażnik czekoladowego żyrandola"
- "trzymająca koszerność bufetu"
- "matka wszystkich resortowych dzieci"

i znowu sukces w METROpolii!

Obrazek użytkownika 67elka67

15-02-2015 [15:59] - 67elka67 | Link:

Most Łazienkowski płonął nie w roku 1975 tylko w 1985 na 100%.
Wybierałam się do Lublina w wakacje i nie wiedziałam czy już most jest przejezdny.
Zaryzykowałam i już był dostępny dla aut. W 1975 roku nie miałam auta.
Bardzo dobrze to pamiętam.

Obrazek użytkownika elig

15-02-2015 [19:33] - elig | Link:

  Nieprawda.  Most Łazienkowski płonął we wrześniu 1975 roku.  Można o tym przeczytać w artykule "Ognisty wrzesień 1975" w "Życiu Warszawy" z 2008 roku  /TUTAJ/.  W 1985 był prawdopodobnie zamknięty z powodu remontu /remontowano go co kilka lat/.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

16-02-2015 [13:58] - NASZ_HENRY | Link:

"Ściśle Tajne" - Plan okablowania mostu Łazienkowskiego w INternecie:
http://www.zdm.waw.pl/uploads/...
POlityka spalonych mostów wygląda na zwycięską doktrynę wojenną Bronisława Komorowskiego ;-)