"Polska pomiędzy Niemcami a Rosją" w Klubie Ronina

  Poniedziałek 9 lutego 2015 był wyjatkowy w Klubie Ronina.  Przytoczę zaproszenie:

 "Drodzy Roninowie
> zapraszam na spotkanie klubowe 9 lutego
> Debata   Polska pomiędzy Niemcami i Rosją   z udziałem prof. Andrzeja
> Nowaka, prof. Zdzisława Krasnodębskiego, prof. Waldemara Parucha i red.
> Krzysztofa Raka.
> WYJĄTKOWO O 17.00 I BEZ PRZEGLĄDU TYGODNIA
> albowiem niestety także o 19.00 zaczyna się w Palladium gala nagród
> Gazety Polskiej.".

 Mimo nietypowej pory, w sali Domu Dziennikarza na Foksal w Warszawie zgromadzilo się prawie 100 osób.  Niestety, prof. Andrzej Nowak był nieobecny z powodu choroby.  Szef Klubu Ronina, Józef Orzeł zapowiedział spotkanie z nim 16 marca 2015 o godz. 20:00.  Dyskusja rozpoczęła się o 17:15, a jako pierwszy głos zabrał prof. Krasnodębski.  Zadał on pytanie: dlaczego Rosja jest taka silna?, a bardziej konkretnie: dlaczego propaganda rosyjska jest tak skuteczna?  Jego zdaniem wynika to stąd, że Unia Europejska jest słaba i trzeszczy w szwach.  Przytoczył kilka przykładów ulegania przez polityków unijnych wpływowi Rosji.

 Poświęcił też dużo uwagi kryzysowi w strefie euro i obecnej sytuacji w Grecji, która potężnie przestraszyła koła finansowe Unii.  Mowił także o tym, iż Niemcy używaja UE dla podniesienia swego znaczenia jako mocarstwa.  Opisywał obecną sytuację międzynarodową jako "koncert mocarstw".  Nastepnym dyskutantem był prof Waldemar Paruch.  Przestrzegal on przed niedocenianiem siły Rosji.  Przypomniał, że Związek Sowiecki był za Stalina w permanentnym kryzysie, ale mimo to zgromadzil największą armię świata i wygrał II Wojnę Światową.  Stwierdził też, ze Polacy obecnie bardzo boja się wojny, zarówno dlatego, ze pamietaja o stratach w drugiej wojnie światowej, jak i poniewaz boją się utracić "ciepłą wodę w kranie", czyli to, czego udało im się ostatnio dorobić.

  Prof. Paruch i red. Rak nie pozostawili suchej nitki na polskiej polityce zagranicznej, zarzucając jej miotanie się między uległością wobec Niemiec, Rosji oraz USA.  Przypomnieli "hołd berliński" Radosława Sikorskiego.  Prof. Paruch omawial także stan polskiej armii stwierdzajac, że cala ona pomieściłaby się na większym stadionie piłkarskim.  Obraz wyłaniajacy się z ich wypowiedzi nie był wesoły.

 W drugiej turze wypowiedzi prof. Krasnodębski wniosł jednak nieco optymizmu stwierdzając, iż obęcna sytuacja jest jednak lepsza od tej sprzed kilku lat, przede wszystkim dlatego, że w naszym kraju zdano sobie wreszcie sprawę z zagrażajacych niebezpieczeństw.  Prof. Paruch zastanawiał się, czy jest możliwe pojednanie miedzy Polska, a Rosja.  Doszedł do wniosku, iż w najblizszym czasie jest to niemożliwe, gdyż Rosja tego wyraźnie nie chce.  W perspektywie powiedzmy 20 lat też jest mało prawdopodobne.  Uwikłanie się Rosji w konflikt z Ukrainą jest dla nas korzystne.  Omawiano też obecne rozmowy niemiecko-francusko-rosyjskie w sprawie Ukrainy.  Stwierdzono, że gdyby Merkel zdołała doprowadzić do zawarcia pokoju - podniosłoby to znacznie międzynarodową rangę Niemiec.

 O godzinie 18:40 prof Krasnodębski musiał wyjść, gdyż spieszył się na lotnisko.  Wkrótce potem salę opuściła połowa uczestników spotkania /być moze udając się do Palladium/.  Padło jeszcze kilka pytań z sali i o 19:00 debata zakończyła się.  Filmowały ją cztery kamery, w tym z Blogpress.pl.
 
 Na sam koniec wystapił Dawid Wildstein, zachecając do wzięcia udziału w akcji "pączek dla Afryki", wspierajacej polskich misjonarzy w Republice Środkowo-afrykańskiej, a Jadwiga Chmielowska reklamowała ślaską mutację "Kuriera WNET".

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

11-02-2015 [09:53] - NASZ_HENRY | Link:

Prof. Nowak faktycznie niedomaga ;-)

Obrazek użytkownika elig

11-02-2015 [13:16] - elig | Link:

  Tak, powinien w łóżku leżeć, a nie listy pisać.

Obrazek użytkownika elig

19-02-2015 [00:19] - elig | Link:

  Relacja Blogpress.pl + wideo jest  /TUTAJ/.