Krystyna Pawłowicz u KoLibra. Mit wolności gospodarczej

  Wczoraj /22.01.2015/ miałam okazję wysłuchać wykładu dr hab. Krystyny Pawłowicz, posłanki na Sejm, o "Micie wolności gospodarczej".  Miało to miejsce w siedzibie Stowarzyszenia KoLiber przy ul Zgody 4 m.6 w Warszawie.  Pani profesor zjawiła się punktualnie o 19:00, rozłożyła materialy i z wielką energią zaczęła wykład.

  Sława prof.Pawłowicz, jako fantastycznej wykładowczyni przywabiła do niewielkiej sali ok. 50 osób.  I słusznie, jest ona pełna entuzjazmu i zapału, mówi ze swadą i bardzo szybko.  Trzyma słuchaczy krótko, często ich dyscyplinując.  Ofukneła n.p. pana z KoLibra, który szukał na półce księgi pamiątkowej - "proszę usiąść i słuchać!" - powiedziała.

  Przed wykładem rozdawano odbitki artykułu Krystyny Pawłowicz "Mit wolności gospodarczej" z kwartalnika "Rzeczy Wspólne" nr 7 /1/2012/.  Szukałam go w sieci, ale nie znalazłam.  Trafiłam jednak na co innago, a mianowicie na relację Bernarda z portalu Blogpress.pl opisującą wykład prof. Pawłowicz, jaki wygłosiła w sierpniu 2011 r. w Fundacji Republikańskiej /pod tym samym tytułem, co wczoraj -/TUTAJ//. Okazało się, że treść owej prelekcji sprzed trzech i pół roku w dużej mierze pokrywa się z tym, czego mogliśmy sie dowiedzieć wczoraj.

  Pani profesor zaczęła wprawdzie od aktualnego żartu na temat "sałatki" oraz pochwalenia się, iż "Super Express" przeprosił za kłamstwa na jej temat, ale potem powiedziała, że:

  "Tematyka wolności gospodarczej była szczególnie szeroko omawiana w końcówce PRL-u. Odchodząca ekipa uchwaliła ustawę [Wilczka] o wolności działalności gospodarczej w 1988 roku (...) Dyskusja o wolności działalności gospodarczej zaczęła słabnąć na początku lat 90-tych, gdy Polska zgłosiła akces do Unii Europejskiej, a szczególnie po podpisaniu 10-letniego układu stowarzyszeniowego, a niemal zupełnie zanikła po dokonaniu akcesji do UE. Polska podporządkowała się centralnej polityce i wszystkim regulacjom i wymogom unijnym. Zdaniem prof. Pawłowicz wraz ze wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej trzeba pożegnać się z wolnością gospodarczą. Wolność gospodarcza okazuje się być mitem.".

  Chodzi o to, ze w myśl Konstytucji Polski z 1997 roku, wolność wynika z godności czlowieka i przysługuje tylko jemu, względnie grupie ludzi, a nie instytucjom, czy urzędom.  Tak więc wolność gospodarcza dotyczy prywatnych przedsiębiorców, zrzeszonych ewentualnie w spółki, a nie n.p. firm państwowych.  Po przystąpieniu do  UE na mocy art 90 i 91 Konstytucji /nazywanych przez Pawłowicz mianem "zdrady"/Polska zrzekła się 80-90% uprawnień państwa polskiego na rzecz UE, przy czym przyjęto zasadę, że przepisy unijne mają pierwszeństwo przed polskim prawem, nawet przez Konstytucją.

  Prawo unijne nie zna pojęcia wolności gospodarczej. tylko "swobód".  Dotyczą one wszysstkich mozliwych podmiotów, instytucji, urzędów, firm, stowarzyszeń itp.  W efekcie gwarancje wolności gospodarczej w Konstytucji Polski stały się iluzoryczne, bo przepisy unijne mogą te wolność dowolnie ograniczać /i robią to nieustannie/.  W zakończeniu swego artykułu z "Rzeczy Współnych" pani profesor napisała wprost:

  "Wolność gospodarcza jest miło brzmiącym, lecz utopijnym postulatem uwikłanym w liczne mity  utrudniające przyjęcie rzeczywistości o gospodarce i regułach nią rządzących".  Mozna mówić tylko o obszarach w krórych mozna podejmowac samodzielne decyzje /przy czym stale ograniczanych/.

  Krystyna Pawłowicz skrytykowala też działalność Trybunału Konstytucyjnego, który uważa, że wolność gospodarcza może być ograniczana az do miejsca, w którynm naruszałoby to jej "istotę".  Udowodniła, iż to pojecie "istoty" nie ma żadnego sensu.  Podczas swego wykładu wiele uwagi poświeciła też zamętowi pojęciowemu, który powstaał wskutek funkcjonowania w naszym kraju dwóch systemów prawnych, unijnego i polskiego /opartych o zupełnie rożne załozenia/.  W efekcie n.p. pojęcie "przedsiębiorcy jest definiowane w każdej ustawie inaczej.

   Pani profesor nie kryła swej niechęci do UE i jej dyktatu obejmujacego wszystkie dziedziny życia.  Stwierdziła, iż dąży ona do zglajszachtowania wszystkich państw europejskich w imię interesów Niemiec i Francji.

  Wykład trwał godzinę i czterdzieści minut, po czym bylo kilka pytań z sali.  Jednym z nich było "Dlaczego Lech Kaczyński podpisał traktat lizboński?"  Pawłowicz tłumaczyla to niezwykle silnymi naciskami za strony UE.  Inny pan, mówiący z mocnym angielskim akcentem spytal czy pani profesor chciałaby, żeby  Wielka Brytania wyszła z Unii.  Pawłowicz oświadczyła, iż marzy o tym.  Rozpad UE by ją ucieszył.  W trakcie dyskusji powiedziała też, że nie należy do PiS, ale namawia wszystkich do głosowania na tę partię.

  Spotkanie zakończylo się o 21:10.  Filmowały je trzy kamery, w tym z niezawodnego Blogpress.pl.  Sądzę, iż wkrótce relacja wideo będzie  w sieci.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Seryjny-Samobójca

24-01-2015 [01:28] - Seryjny-Samobójca | Link:

Nie należy do PiS ?... 

...Stwierdziła, iż dąży ona do zglajszachtowania wszystkich państw europejskich w imię interesów Niemiec i Francji.....
Wszystkich państw to się nie da :) Za mądre są. Chodzi o pańśtwa  głupie i słabe, tak jak było w programie Mitteleuropa.

Obrazek użytkownika cassiodorus

25-01-2015 [00:12] - cassiodorus | Link:

''Nie należy do PiS ?''

A co jest na liście miszcza, że takie zaskoczenie? Nawet jeśli nie należy do atfu socjalistów to i tak nie ma paniki, folnosciowy mesjasz ma dobrać 200 tys z tych uczciwych, czyli liberałów..[sic!]
Fiat Iustitia Pereat Mundus!!!!

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

24-01-2015 [09:46] - NASZ_HENRY | Link:

Prof. Pawłowicz powinna szkolić kadry PiSu ;-)

Obrazek użytkownika cassiodorus

24-01-2015 [23:05] - cassiodorus | Link:

Nie ma takiej potrzeby.. Swięty Jan Paweł II zostawił wystarczajacą spuściznę, również dla poseł Pawłowicz..
Mityczny wolny rynek istnieje tylko w Somalii, chociaż w coraz mniejszym stopniu i jest sprzeczny z duchem polsko-klasyczno-katolickim..Jest idealnie dopasowany do handlu cementem czy kałachami, ale tam gdzie działa żywy człowiek nie może być wyłączną miarą. Na ołtarze jak wiemy trafi atfu socjalista Schuman, a nie Hayek z misterami Hume, locke , Rothbardem, von Misesem i ''Smithem'' Gwiazdowskim..Tych uświęci Jego Wysokość KORWIN, o ile zdąży i o ile nie będzie zajęty wieszaniem atfu pismenów i innych atfu socjalistów

Obrazek użytkownika ExWroclawianin

24-01-2015 [23:18] - ExWroclawianin | Link:

Brawo pani profesor Pawlowicz!

Musze powiedziec ze mimo tego ze pani jest kobieta to jak nikt w dzisiejszej polityce w PRL-u BIS czy III RP ma pani "prawdziwe jaja" i mowi tak jak jest i niczego "nie owija w bawelne".....trzeba jak najszybciej doprowadzic do zmiany dzisiejszej ANTYPOLSKIEJ i pasozytniczej wladzy ktora jest odpowiedzialna za rozkradzenie i upokorzenie panstwa polskiego, ktory dla obecnie rzadzacych to jest cytuje slowa bylego ministra MSW III RP super pasozyta Bartlomieja Sienkiewicza: Polska to chu..., d..pa i kamieni kupa! Niedoczekanie wasze zdrajcy!!!

Dlaczego Polacy JESZCZE TOLERUJA tak skandaliczne zachowania??? Mam nadzieje ze pani profesor znajdzie miejsce w przyszlym wygranym przez Polakow rzadzie i pomoze odwrocic katastrofe ku ktorej zmierza Polska pod rzadami PO, PSL, SLD, Ruchu (frykcyjnego) Twojego czlonka i pomoze odbudowac panstwo polskie, ktore oficjalnie istnieje juz prawie ponad 1050 lat!

PiS musi sie bardziej UAKTYWNIC jezeli nie chce przegrac kolejnych wyborow, ale Polacy musza pomoc PiS-owi i tym razem DOPILNOWAC GLOSOWANIA A SZCZEGOLNIE LICZENIA GLOSOW......jezeli nie dopilnujemy tych wyborow i przegramy, to przyszle pokolenia Polakow NIGDY WAM TEGO NIE WYBACZA, ze pozwoliliscie naszym wrogom zniszczyc nasz kraj!

Pani profesor! Jestem dumny z pani i zawsze bede popieral pania! W polityce wewnetrznej a szczegolnie w zagranicznej i relacjach z unia jewropejska musi byc SYMETRIA!!! Nie moze byc tak aby unia narzucala Polsce prawo unijne wbrew interesowi Polakow gdy w Niemczech to prawo niemieckie jest ponad unijne, czyli Niemcy wiedza jak dbac o swoje interesy, my w Polsce musimy isc za przykladem Niemcow i zrobic dokladnie to samo!!! Nie moze byc inaczej.....

Obrazek użytkownika elig

24-01-2015 [23:48] - elig | Link: