Prawica KOR-owska - debata SPJN

  Nigdy jeszcze nie widziałam takich tłumów w dolnej sali kościoła Wszystkich Świętych przy pl. Grzybowskim w Warszawie.  Było tam grubo ponad 150 osób.  Niektóre z nich musiały stać, bo zabrakło krzeseł.  Przyciągnęło je następujące zaproszenie:

  "W imieniu Stowarzyszenia Polska Jest Najważniejsza zapraszam w najbliższy wtorek, 20 stycznia o godz. 18.00 do dolnej (teatralnej) sali kościoła Wszystkich Świętych przy Placu Grzybowskim na panel dyskusyjny p.t. Czarna Jedynka i prawica KOR-owska.

W spotkaniu udział wezmą: Antoni Macierewicz, Piotr Naimski, prof. Marek Barański i prof. Wojciech Fałkowski.

Serdecznie pozdrawiam,
Wojciech Boberski (SPJN)".

  Kilka minut po 18:00 dr Andrzej Wroński zapowiedział dwie następne debaty SPJN - 3 i 17 lutego 2015 w tym samym miejscu i o tej samej godzinie.  Pierwsza z nich będzie dotyczyć stosunków polsko-rosyjskich przed 1795 rokiem.   Mają w niej wziąć udział znani historycy, m.in. prof. Dzięgielewski.

  Debatę rozpoczął prof. Marek Barański opowiadając anegdotkę o tym, jak Macierewicz przyjmował Jacka Kuronia do KOR.  Następnie Piotr Naimski opisał historię patriotycznego warszawskiego harcerstwa, a w szczególności tzw "Czarnej Jedynki" działajacej w szkole im. Reytana.  Absolwenci tej szkoły utworzyli także klub dyskusyjny "Gromada".  Jego niepodległościowy charakter spowodował iż zostal on rozwiazany w 1971 roku.

  W 1975 roku Onyszkiewicz wraz z  Wojciechem Fałkowskim reaktywował "Gromadę", która nie tylko zacho­wała swoją niezależność, ale stała się miejscem kształtującym niepokorną mło­dzież.  To właśnie członkowie "Nowej Gromady" stali się pierwszymi działaczami KOR.  Piotr Naimski opowiedział, jak powstawał KOR.  Najpierw było zebranie u prof. Lipińskiego, które nie doprowadziło jednak do powstania żadnej organizacji.  Ograniiczono się do zbiórki pienięznej na rzecz robotników.

  Antoni Macierewicz, Wojciech Onyszkiewicz i Piotr Naimski postanowili węc sami założyc w trójke komitet, a potem namówić innych by sie przyłaczyli.  Akces zgłosił Jan Józef Lipski oraz prof. Lipiński, Wojciech Onyszkiewicz /który się wycofał przechodząc do konspiracji/.  Dołączyli następni /n.p. poeta Stanisław Barańczak/ i lista założycieli KOR liczyła czternaście osób, w tym Jacka Kuronia i ludzi z jego otoczenia tzw. "rewizjonistów".

  Wojciech Falkowsko poinformował o ujawnionym w zeszłym roku archiwum KOR zawierajacym dane o pomocy dla robotników z Ursusa, zawierającym dane o ich sytuacji i rodzaju udzielonego wsparcia

  Antoni Macierewicz przybyl z opóżnieniem o 18:20 i uzupełnił to, co mówił Naimski.  Opowiedział, jak wysyłał zawiadomienia do 130 członków "Gromady".  Na zebrania przychodziło zwykle ok. 40, a stałych bywalców było ze dwudziestu.  Próbowali oni aktywnie działać, np.  zakładać w innych szkołach druzyny harcerskie podobne do "Czarnej Jedynki".  W kilku, np. w liceum Konopnickiej to się nawet udalo.  Macierewicz stwierdził też, iz juz 1976 roku był przekonany, że komunizm wkrótce się załamie.

  Oświadczył też, że podziały z czasu powstawania KOR pozostały aktualne do dziś.  Ludzie z harcerstwa i KOR uczestniczyli potem w "Solidarności" a potem rozwiazywali WSI.  Po ponad godzinnej dyskusji na powyzsze tematy przyszla kolej na pytania z sali.  Jako pierwszy głos zabrał pan, który napisal pracę magisterska poświęconą powstaniu KOR.  Potwierdził on w całej rozciągłości wersje wydarzeń przedstawiona przez dyskutantow.

  Dlaczego więc KOR kojarzony jest obecnie bynajmniej nie z prawicą niepodległościową, ale z Kuroniem i Michnikiem?  Wyjaśnil to Antoni Macierewicz.  Gdy obserwował tłumy spędzane przez komunistów na wiece potępiające "warchołów", uświadomił sobie, iż potrzebny jest dostęp do mediów, czyli do zagranicznych rozgłośni.  Mogli go zapewnić, albo Czuma z "Ruchu", albo Jacek Kuroń i jego otoczenie.  Czuma jednak odmówil współpracy, a Kuroń zgodził się przystać do KOR.  W efekcie, to jego środowisko przesyłało wiadomosci na Zachód i KOR zaczęto utożsamiać z Kuroniem, a później i z Michnikiem.

  Słuchacze uzupełniali też informacje podane w dyskusji.  Przypomnieli oni postać dyrektora Reytana, Stanisława Wojciechowskiego, który chronił młodzież i przedwojennych nauczycieli przed represjami ze strony władz.  Jedna z pań wspomniał też o księdzu Janie Zieji, takze członku KOR.

  Spotkanie zakończyło się o 20:25.  Filmowało je aż pięć kamer.  Między innymi nagrywali je Bernard i Margotte z Blogpress.pl . Relację wideo można więc będzie obejrzeć w tym portalu.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

21-01-2015 [22:00] - Jabe | Link:

To już nawet KOR był prawicą?

Obrazek użytkownika cassiodorus

21-01-2015 [23:31] - cassiodorus | Link:

Skoro takie ananaski jak Ziemkiewicz, Marusik czy JKM sa prawicą to może nią być i Michnik i Kuroń, a nawet nasz ulubieniec Adzio z III Rzeszy.. Ten jest prawicowcem, kto sam tak się nazwie, w oparciu o ustalone przez samego siebie kryteria

Autorka mówi raczej o prawicy wewnątrz KOR-u reprezentowanej przez A.Macierewicza, i słusznie zresztą o ile to miała na myśli
Sama idea również może być prawicowa, chociaż ludzie ją realizujacy mogą mieć całkiem inne zamierzenia..Taka taktyka

Obrazek użytkownika elig

22-01-2015 [00:40] - elig | Link:

  To właśnie miałam na myśli.

Obrazek użytkownika elig

22-01-2015 [00:38] - elig | Link:

  Nie cały, tylko działacze z kręgu Macierewicza.

Obrazek użytkownika z-k

21-01-2015 [22:49] - z-k | Link:

Liceum Reytana to był prawie cheder dla resortowych dzieci.

Obrazek użytkownika elig

22-01-2015 [00:37] - elig | Link:

  Tak, Macierewicz mówił o tym.  Wielu komunistycznych notabli posyłało dzieci do Reytana.  Nie życzyli oni sobie, by były jakieś awantury wokół tej szkoły.  Dawało to jej uczniom /i nauczycielom/ więcej nieżalezności.

Obrazek użytkownika elig

12-02-2015 [10:17] - elig | Link:

  Relacja Blogpress.pl + wideo jest  /TUTAJ/.