Kalkulator czy liczydło?

Wygląda na to, że tymi „którym spotkanie z technologią informatyczną sprawia problemy” są przede wszystkim informatycy z Nabino.

Gdy „Warszawska Gazeta” z niniejszym artykułem trafi do Państwa rąk, będzie już wiadomo ile kolejnych wpadek zaliczył system informatyczny opracowany dla Państwowej Komisji Wyborczej przez firmę Nabino (93-578 Łódź, ul. Wróblewskiego 18, lok. 1207, tel.: +48 42 682 82 82, KRS: 0000323482; NIP: 7292656980; REGON: 100625257).
 

W kolejnych dniach natomiast – ze szczególnym uwzględnieniem wyborczej niedzieli – dowiemy się wszyscy co i w jakich rozmiarach zawiodło oraz ile ostatecznie trwało podanie do publicznej wiadomości wyników wyborów przez szacowne grono leśnych dziadków z PKW. Póki co jednak, pozwólmy sobie na mały powiew optymizmu. Nabino twierdzi:: „Naszym celem jest tworzenie nowoczesnych systemów spełniających wymogi, jakie stawia dzisiejszy rynek informatyczny. (...) Pragniemy tworzyć systemy w pełni zmodularyzowane, przyjazne użytkownikowi nie tylko zaznajomionemu z dzisiejszą techniką, ale także tym – którym spotkanie z technologią informatyczną sprawia problemy.” (wytłuszczenie moje – PL)

No cóż, póki co wygląda na to, że tymi „którym spotkanie z technologią informatyczną sprawia problemy” są przede wszystkim informatycy z Nabino. Wydawało się, że po tym co zafundowali wyborcom poprzednicy z firmy Pixel Technology, może być już tylko lepiej, ale najwyraźniej każdy obywatel powinien sobie zakonotować jako żelazną regułę instytucjonalną III RP hasło: „zawsze może być gorzej!”.

Przypomnijmy, iż spółka Nabino, chwaląca się w portfolio projektami dla instytucji publicznych, została wybrana do obsługi serwisów wyborczych na początku marca 2014 i ma już za sobą wybory do PE oraz wybory uzupełniające do Senatu. Teoretycznie, pomna tamtych dość traumatycznych doświadczeń, powinna zadbać o to, by tym razem wszystko grało. Tymczasem, od końca października jesteśmy bombardowani doniesieniami o następujących po sobie epilepsjach dopadających system wyborczy przy okazji kolejnych testów. Spójrzmy.

Pierwszy raz system padł podczas testu przeprowadzonego 30 października. Aplikacja „Kalkulator Wyborczy” wyczyniała cuda na kiju wyświetlając różne błędy, nie szło przesłać protokołów wyborczych, danych o frekwencji, cały system działał niestabilnie, nie wytrzymywał obciążenia i w końcu trzeba było go wyłączyć. Ale, uwaga „Test udał się i wykazał istotne błędy” - stwierdził w wywiadzie dla serwisu samorządowego PAP Romuald Drapiński, odpowiadający w KBW za informatyzację. Idźmy dalej. 7 listopada, kolejny test i kolejna klapa – protokoły udaje się wprowadzić, lecz program co chwila się zawiesza, jest niestabilny, nie wytrzymuje obciążenia, koniec końców miały „zdechnąć serwery”. Informator portalu wPolityce.pl donosi, że oprogramowanie pełne jest błędów, których wyeliminowanie w ciągu tygodnia „graniczy z cudem”. Aplikacja „Kalkulator Wyborczy” dorabia się nazwy „kalku-gniota”.

A oto kilka wyczytanych na stronach serwisu samorządowego PAP opinii zaangażowanych w test terenowych informatyków, do których zadań należy przesłanie danych do PKW. Proszę sobie ocenić poziom frustracji, wściekłości oraz desperackie rady, których muszą sobie udzielać (pisownia oryginalna):

„KPINA z pracy moich operatorów i mojej. Według nieoficjalnych informacji w przyszłym tygodniu nadal będą przeprowadzane testy. TESTUJCIE SIĘ SAMODZIELNIE!”

„To jest parodia!!! Przestańmy udawać to jest lipa. Zero dopracowania na każdym kroku. Śmiech na sali. System który nie przeszedł testów nie powinien być dopuszczony!!!!”

„Ale byłem dzielny - siedziałem do 16:00!!! A potem przyszła pani wona i powiedziała, że zamyka - no i nie wysłałem protokołów. Panie Drapiński - jest dobrze: system miód malina, tylko woźne do wymiany”

„musiz zamknąć protokół, na pierwszej zakładce wczytać licencje przewodniczącego. Potem uruchomic kalkulator na swojej licencji i edytować ten protokół. Przechodząc "Dalej", na polu do wybrania licencji pojawi się licencja przewodniczącego i podpisujesz”

„Nabino prawdopodobnie upadło. WWW nie działa. Poczta nie działa. telefonów nie odbierają. Program wyborczy nie działa. Chyba zwinęli działalność...”

Tak się składa, że w feralny piątek 7.11, gdy przeprowadzano testy, brałem udział w szkoleniu dla członków obwodowych komisji wyborczych. Pani z urzędu miasta ograniczyła się do poinformowania nas, że „w tej chwili” system „jakoś działa”. No proszę - „jakoś działa”. Normalnie, jestem pełen optymizmu przed niedzielą, kiedy to po całym dniu wydawania kart, przeliczeniu głosów i sporządzeniu protokołów zaintonujemy modlitwę w intencji, by informatykowi udało się wprowadzić do systemu dane i je skutecznie wysłać. Pozostaje ufać, że „Kalkulator Wyborczy” również i tym razem „jakoś zadziała”. Może wrócimy do domów jeszcze tej samej nocy... A dziadkom z PKW zalecam liczydła – nie zawieszają się i jeśli tylko są solidnie wykonane powinny być odporne na „niestabilność”, tudzież „przeciążenia”.
No i wreszcie podstawowa sprawa – na ile będzie można zaufać wynikom wyborów zliczanych za pomocą „kalku-gniota”?

Gadający GrzybNotek w wersji audio posłuchać można na: http://niepoprawneradio.pl/

Artykuł opublikowany w „Warszawskiej Gazecie” nr 46 (14-20.11.2014)

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika emilian58

18-11-2014 [21:00] - emilian58 | Link:

"Kalkulator czy liczydło"?A czemu nie szubienica?Może za ostro?To pręgierz albo dyby chociaż?

Obrazek użytkownika ankal75

18-11-2014 [21:16] - ankal75 | Link:

stoki cytadeli - już tam czekają

Obrazek użytkownika Gadający Grzyb

18-11-2014 [21:40] - Gadający Grzyb | Link:

Zdecydowanie pręgierz i dyby - zarówno za informatyzację, jak i pomysł, by zbroszurować karty do głosowania w wyborach do sejmików i rad powiatowych.
Wklejam swój komentarz spod innego tekstu na Niezależnej, bo sprawa jest ważna:

Byłem członkiem obwodowej komisji wyborczej i z moich obserwacji wynika, że duży odsetek nieważnych głosów oraz wynik PSL jest efektem "zbroszurowanej" karty do głosowania w wyborach do sejmików (niebieska karta) i rad powiatów (żółta karta). Ludzie myśleli, że można zakreślać po jednym kandydacie z każdej listy (na każdej stronie "książeczki") - u mnie w obwodzie było 14,7% nieważnych głosów. Wynik PSL natomiast jest efektem tego, że lista nr 1 była na pierwszej stronie wyborczej "broszurki" i ludziska zakreślali po prostu na potęgę nazwisko z pierwszej strony nie wertując dalszych kartek.

pozdr.
GG

Obrazek użytkownika emilian58

18-11-2014 [21:49] - emilian58 | Link:

No i czyż nie (delikatnie pisząc) cwana zagrywka?Ale to też źle świadczy o opozycji i o nas samych niestety.Brak dobrej informacji i może brak chęci poznania?

Obrazek użytkownika Gadający Grzyb

18-11-2014 [22:54] - Gadający Grzyb | Link:

Przypuszczam, że sami autorzy pomysłu z PKW, by zbroszurować karty nie spodziewali się takiego efektu.

Obrazek użytkownika emilian58

18-11-2014 [23:41] - emilian58 | Link:

Pod warunkiem że dziadki o czymś decydują czy tylko firmują.A jeżeli firmują (a wszystko na to wskazuje) to "spodziewania" z ich strony bym nie oczekiwał.

Obrazek użytkownika marsie

18-11-2014 [22:49] - marsie | Link:

No i będziemy mieli Zieloną Wyspę!

Obrazek użytkownika Gmin

18-11-2014 [23:20] - Gmin | Link:

Trzeba natychmiast przerwać tą farsę, bo komuś może przyjść do głowy, by te wybory uznać. Byłoby to kompletne zidiocenie, odmóżdżenie. Byłby to brutalny atak zdrowy rozsądek i ostateczna Polska śmierć rozumu.

Obrazek użytkownika goral

18-11-2014 [23:53] - goral | Link:

Tutaj:
https://archive.rebeccablackte...
I w taki sposob:
https://archive.rebeccablackte...
grupa miedzynarodowych gowniarzy dostala sie w ciagu 1 minuty na server PKW.
Pan to nazywa niedopatrzeniem ?
Dla mnie to zorganizowana grupa przestepcza (PKW),ktora zorganizowala zmowe w celu popelnienia przestepstw przeciwko Konstytucji RP i kilkunascie dodatkowych przestepstw po drodze..

Obrazek użytkownika Gadający Grzyb

19-11-2014 [01:57] - Gadający Grzyb | Link:

Leśne dziadki z PKW na zieloną trawkę i dyscyplinarka za rażące niedopełnienie obowiązków. Natomiast nie sądzę, żeby oni zrobili to celowo - po prostu nie mając bladego pojęcia o informatyce wybrali brakorobów i w dodatku dali tej firmie za mało czasu na zrobienie systemu wyborczego. Firma przyjęła zlecenie, bo to prestiż i kasa i teraz mamy bagno, które może i powinno skutkować unieważnieniem i powtórką wyborów.

Obrazek użytkownika terenia

18-11-2014 [23:59] - terenia | Link:

Bardzo interesujące komentarze na temat "APLIKACJI WYBORCZEJ" przygotowanej przez "Nabino" na stronie niebezpiecznik.pl ostatnio o włamaniu na serwery PKW

http://niebezpiecznik.pl/post/...

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

19-11-2014 [10:14] - NASZ_HENRY | Link:

Wykonanie Kalkulatora Wyborczego powierzono jednej studentce, pracującej prawdopodobnie dla zewnętrznego POdwykonawcy. Pani Agnieszko, naprawdę współczujemy, jesteśmy z panią ;-)