"Kosowski horror" Waldemara Łysiaka

   Waldemar Łysiak przypomniał sobie, iż właśnie mija 15 rocznica oderwania Kosowa od Serbii.  Uraczył więc nas z tej okazji felietonem "Kosowski horror" opublikowanym w ostatnim numerze tygodnika "Do Rzeczy" /nr 33/2014/.  Zaczął swój tekst od stwierdzenia:

 "Kosowo i tak skupiłoby nowe zainteresowanie światowych mediów, ujawniono bowiem właśnie rolę amerykańskiej firmy pijarowej Ruder Finn w długoletnim robieniu całemu światu wody z mózgu a propos Kosowa.  Głośnym echem odbił się wywiad dyrektora Ruder Finn, Jamesa Harffa dla telewizji francuskiej.".

  Sprawdziłam w Internecie.  Taki wywiad faktycznie miał miejsce, tyle że w roku 1993 - na sześć lat przed wojną w Kosowie.  Wspomniana firma uprawiała antyserbską propagandę na zamówienie Chorwacji /patrz - /TUTAJ/.  Dalej Łysiak twierdzi, że: 

  "Hitler (...) włączył Kosowo do wielkiej Albanii.  Rżnięto wtedy kosowskich Serbów bezlitośnie sprowadzając na ich miejsce kolejne hordy muzułmanów".

  Nie jest to prawda.  W angielskiej Wikipedii  /TUTAJ/ czytamy:

  " Nonetheless, these conflicts were relatively low-level compared with other areas of Yugoslavia during the war years, with one Serb historian estimating that 3,000 Albanians and 4,000 Serbs and Montenegrins were killed, and two others estimating war dead at 12,000 Albanians and 10,000 Serbs and Montenegrins.[55] An official investigation conducted by the Yugoslav government in 1964 recorded nearly 8,000 war-related fatalities in Kosovo between 1941 and 1945, 5,489 of whom were Serb and Montenegrin and 2,177 of whom were Albanian.[56] It is not disputed that between 1941 and 1945 tens of thousands of Serbs, mostly recent colonists, fled from Kosovo. Estimates range from 30,000 to 100,000.[57] There had been large-scale Albanian immigration from Albania to Kosovo which is by some scholars estimated in the range from 72,000[58][59] to 260,000 people (with a tendency to escalate, the last figure being in a petition of 1985). Some historians and contemporary references emphasize that a large-scale migration of Albanians from Albania to Kosovo is not recorded in Axis documents.[60]". 

  Trudno tu mówić o jakichś masowych rzeziach Serbów.  W dalszym ciągu swego felietonu Łysiak przechodzi do wydarzeń roku 1999.  Pisze:

  "Gdy Belgrad próbował pacyfikować bunt [Albańczyków] - światowy Salon ogłosił wyrok na Serbów, i NATO zaczęło bombardować Jugosławię [wtedy Serbię + Czarnogórę] dywanowo.".

  I znowu kłamstwo.  Doskonale to pamiętam.  Naloty amerykańskie /NATO było przykrywką/ były skierowane punktowo w stronę różnych obiektów infrastruktury /n.p. most w Nowym Sadzie, czy fabryka samochodów Yugo/.  Doszło do tego, że cywile ustawiali się na mostach w Belgradzie, by chronić je przed bombardowaniem.  O żadnych "dywanowych nalotach" mowy nie było.  Jedyną zmasowaną akcją było zrzucanie na linie energetyczne grafitowych włókien, by doprowadzić do zwarć.

  Łysiak próbuje następnie demaskować antyserbską propagandę posługując się bądź anonimowymi wypowiedziami /"Serbowie nie dokonują żadnych czystek"/, badź odwołując się do filmu z 2001 roku "Na początku było kłamstwo" /obszerne omówienie - /TUTAJ//.  Wydaje mi się jednak, że głównym celem nakręcenia tego obrazu był atak na ministra Scharpinga.

  Łysiak wydaje się nie mieć pojęcia o tym, że wg Wikipedii /angielskiej/ już w 1931 roku 60% ludności Kosowa to byli Albańczycy.  Sześćdziesiąt lat później w Kosowie było ich 81%. Wynikło to głównie stąd, że Albańczycy mają trzy razy wyższą stopę urodzin niż Serbowie. W 2009 mieszkalo w Kosowie 88% Albańczyków i 7% Serbów.  W 1991 ok 194 tys. Serbów mieszkalo w Kosowie, a w 2009  - ok. 126 tys.

 Znowu według cytowanej uprzednio angielskiej Wikipedii:

  "During the conflict, roughly a million ethnic Albanians fled or were forcefully driven from Kosovo. In 1999 more than 11,000 deaths were reported to Carla Del Ponte by her prosecutors.[82] Some 3,000 people are still missing, of which 2,500 are Albanian, 400 Serbs and 100 Roma.[83] Ultimately by June, Milošević had agreed to a foreign military presence within Kosovo and withdrawal of his troops.".  W felietonie nie ma o tym ani słowa.

  Dość osobliwie pojmuje Łysiak cele wojny w Kosowie:

  "O co więc chodziło? O wyrwanie Serbom dużego kawałka terytorium w prezencie dla muzułmanów".

  To bzdura.  Celem tej wojny bylo doprowadzenie do upadku reżimu Miloszewicia i znaczne ograniczenie w ten sposób wpływów Rosji na Bałkanach.  Łysiak powołuje się na opinię Christophera Daliso , który twierdzi, ze Albańczycy wypędzili  z Kosowa 230 tys. Serbów.  To zupełnie nieprawdopodobne, skoro według CIA The  World Factbook w 2009 w Kosowie żyło tylko o 68 tys. mniej Serbów niż w 1991 r /gdy było ich tylko 194 tys./

  Warto przeczytać polemikę Stephena Schwartza z Julią Gorin  /TUTAJ/. Pani Gorin wyrażała nieco podobne poglądy, co Łysiak.  Schwartz pisze m. in.: "Christopher Deliso is not a serious journalist, but a columnist at Dennis Raimondo’s antiwar.com website.".

  Waldemar Łysiak kończy swój tekst następującym zdaniem: "A mnie żaden salonowiec nie przeprosił jeszcze za wyzwiska miotane gdy miałem rację 15 lat temu.".  No cóż, na przeprosiny trzeba zasłużyć.  Omawiany felieton Łysiaka jest tak samo kłamliwy jak antyserbska propaganda firmy Ruder Finn.  Tylko ostrze kłamstw skierowane jest w przeciwną stronę.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Homofob i Rasista

13-08-2014 [22:59] - Homofob i Rasista | Link:

Ksovo je Srbija!
Pani Elig, takie 'kosova' powstaja juz we Francji, UK, Holandi, Szwecji, tam gdzie pustoszeja koscioly, zapelniaja sie meczety. Polska na razie pozostaje poza 'awangarda' postepu, wlasnie dlatego ze koscioly jeszcze w miare pelne, darmochy glodowe (wg standartow zachodnich), no i mamy przyprawione geby 'faszystow' i 'rasistow' (jak wyzej podpisany).
To ze NATO w 1999 bombardowalo, to nie problem, problem ze bombardowalo niewlasciwa strone! W dwa lata pozniej muzuly podziekowaly za wsparcie niszczac dwie wieze WTC i uszkadzajac Pentagon

Obrazek użytkownika elig

13-08-2014 [23:28] - elig | Link:

  To byli inni muzułmanie.  Ci z Kosowa nie mieli wtedy nic wspólnego z Al-Kaidą.

Obrazek użytkownika Homofob i Rasista

14-08-2014 [05:53] - Homofob i Rasista | Link:

Jacy 'inni' muzulmanie? Nie ma 'innych' ! Czy sa 'inni' nazisci?, 'inni' komunisci? A jak dla mnie to Al-Kaida istnieje nieprzerwanie od 632 roku! Niestety, ale ja uwazam, ze na swiecie nie ma miejsca dla iSSlamu, najbardziej zbrodniczej I barbarzynskiej ideology wszechczasow! Czy to co dzieje sie obecnie w Syrii, Libi, Nigeri a zwlaszcza Iraku nie jest wystarczajacym dowodem? Przeciez wszedzie tam gdzie iSSlam styka sie z nie-iSSlamem jest permanentna wojna! Czy to Buddysci, Hindusi czy Chrzescijanie sa winni? Ludzie przejzyjcie wreszcie na oczy bo rzeczywistosc stoi jak byk przed wami I wyje!

Obrazek użytkownika maxime

30-12-2017 [23:24] - maxime | Link:

Doprawdy? Oczywiście nie wie pan/pani, że gdy tylko wybuchła wojna na Bałkanach do Bośni przeniknęło ponad dwa tysiące mudżahedinów z Arabii Saudyjskiej i Afganistanu. To tam też zaczynała swoją karierę AL-Kaida (wówczas chyba al Kaeda). Byli to ludzie wyjątkowo bezwzględni i okrutni. Prowadzili czystki etniczne na Serbach (m.in. wokół Srebrenicy) w wyjątkowo bestialski sposób. Co do Kosowa - dzięki głupocie Zachodu, powstało w Europie kolejne muzułmańskie państwo, którego głównymi "gałęziami przemysłu jest handel: broni, narkotyków, żywym towarem, organami (pobieranymi m.in, z mordowanych Serbów). Dzisiaj Kosowo stanowi pierwszorzędną bazę przerzutową dla terrorystów
Wracając do mudżahedinów - po wojnie nie wrócili już na Wschód. Część została na Bałkanach, część przeniknęła na Zachód Czy to zbieg okoliczności, że od tamtego czasu w Europie zaczęły się pojawiać zradykalizowane grupy młodzieży muzułmańskiej, którym ktoś najwyraźniej zaczął robić wodę z mózgu?
Uważam, ze Zachód zrobił świetny manewr - chcą pokrzyżować szyki Rosjanom i ograniczyć ich wpływy, wypuścił muzułmanów, o wiele bardziej nieprzewidywalnych od Rosjan.

W ogóle to gratuluję wyboru źródeł - angielska Wikipedia. Pewnie wiadomości na temat konfliktów w Ameryce Łacińskiej czerpie pan/i z Wikipedii USA a zdanie o Wojnie w Syrii od Londyńczyka, który każe się nazywać "Syryjskim obserwatorium praw człowieka"

Obrazek użytkownika Józef Darski

13-08-2014 [23:29] - Józef Darski | Link:

a co wspólnego mają Albańczycy z islamistami. 10 proc to katolicy, 20 proc prawosławni, reszta muzułmanie sunnicy i bektszi. społeczeństwo zlaicyzowane, meczety pobudowane przez Saudyjczyków - puste.

A muzułmańskie dywizje były rekrutowane z Bośniaków w dzisiejszym tego słowa znaczeniu.

Im kto mniej wie o Albańczykach, tym bardziej zajadle powtarza propagandę serbską przeznaczoną dla ludu, bo rządzący są szczęśliwi, że pozbyli się Kosowa i mają spokój. Najpierw radzę zapoznać się np. z opiniami nacjonalisty ćoszicia - zanim się będzie powtarzało propagandę, który służy do kontrolowania bezrozumnych tłumów.

Obrazek użytkownika Homofob i Rasista

14-08-2014 [05:47] - Homofob i Rasista | Link:

Szanowny panie, Albanczycy to najbardziej prymitywny narod Europy! Wiem co mowie, bo kilku mialem nieszczescie poznac A po drugie to mahmuty, w walce z mahmutami popre kazdego!, nawet ludozercow bo uwazam ich za bardziej cywilizowanych.

Obrazek użytkownika gorylisko

13-08-2014 [23:05] - gorylisko | Link:

od razu postawię sprawę jasno...wierzę Łysiakowi...pani nie... może warto by przypomnieć muzułmańskie dywizje ss które działały na terenie byłej Jugosławii no i warto by podchodzić co najmniej ostrożnie do tekstów w wikipedii... np. taki komoruski posługuje sie wikipedią i jakos dobrze na tym nie wychodzi...
Serbowie z drugiej wojny wyszli dość mocno wyniszczeni i to przez wiele stron konfliktu...
Kosowo jest serbskie jak Wielkopolska dla Polski...
poza tym ten muzułmański entuzjazm dla szkopów oraz ich gotowość w rezaniu tych których pokaże palcem himmler...nie daje to pani do myślenia ?
 

Obrazek użytkownika Józef Darski

13-08-2014 [23:35] - Józef Darski | Link:

Rozumiem, że zna Pan źródła i wie np. gdzie leży Raszka, bo na pewni nie w Kosowie, no i zna Pan historię Serbii i Bałkanów. Jeśli na tej podstawie swojej wiedzy wypisuje Pan te brednie, to niestety z Bałkanów pała.  A jest to mój przedmiot, nota bene znam wszystkie języki bałkańskie, a więc źródła i literaturę, w odróżnieniu od Łysiaka, który nie ma pojęcia o czym pisze, ale coś trzeba pisać.

Obrazek użytkownika gorylisko

14-08-2014 [02:17] - gorylisko | Link:

no dobrze... przyznaje sie bez bicia...akurat tutaj bazuje na moich doświadczeniach z Łysiakiem który jako jedyny stanął w obronie prawdy i obiektywizmu...
i w tej materii jemu wierzę gdyz niejednokrotnie dał temu dowody... czy w takim razie bombardowanie Serbii po to, zeby muzułmanie mieli wygodniejsze przyczólki w jewropie to być dobrze czy źle... i moze poprosze od merytorycznie odwarknięcie nie mnie tylko samemu Łysiakowi...
on wspominał nawet o tym, ze "biedni muzułmanie" wcale tacy biedni nie byli skoro krewni należeli do mafii... odsyłam do felietonów Łysiaka... prosze z nim spróbowac polemizować... ja jestem tylko wielbicielem jego twórczości i samotnej, często walki o zwykłą rzetelność...tylko prosze nie wymawiac sie jak jkm w sprawie Biniendy któren był raczył stwierdzić "z wariatami sie nie rozmawia..." 
powtarzam, prosz skrzyzować merytorycznie  szpadę z Łysiakiem...ja jestem za cienki Bolek...ale Łysiak to jest przeciwnik godniejszy dla pana...
prosze go zaprosic na tutejsze łamy i zobaczymy co obydwaj macie do powiedzenia w sprawie bałkańskiego kotła...
elementarna uczciwość i rzetelność to chyba nie sa sprawy obce...

Obrazek użytkownika jazgdyni

14-08-2014 [06:23] - jazgdyni | Link:

Witam

Wielokrotnie przyłapałem Łysiaka na konfabulacji i nierzetelności. Tak nie można. Pisząc teksty sensu stricte historyczne musi się opierać na wielostronnych materiałach źródłowych.
Tą niechlubną tradycję Łysiaka kontynuuje niestety Coryllus. Co jeszcze bardziej niestety, wzbudza nieuzasadniony zachwyt wśród niedouczonych prawaków.

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika gorylisko

14-08-2014 [08:20] - gorylisko | Link:

to może by tak konkrety... bo od lat niejaki michnik i ferajna cały czas łapia Łysiaka na konfabulacji...
zamierzam wystosowac tekst apel do admina Darskiego w kwestii Łysiaka...ale to póxniej i o ile bedę miał jeszcze konto na tutejszym blogu...
ja w koncu nie znam żadnego bałkańskiego jezyka...no moze umijętność posługiwania się bronią palną... np. kbk ak ;-) wczesniej znany jako sturm gewhre ;-)
ale może zamiast wylewac wiadra pomyj na tego człowieka, zaprosić go na tutejszy blog i rozpocząć z nim uczciwą polemikę...
mam nadzieję, że nie chodzi tu o zadrość literata, dziennikarzy czy felietonisty
 

Obrazek użytkownika Homofob i Rasista

14-08-2014 [06:04] - Homofob i Rasista | Link:

Gorylisko, zgdzam sie w 100%. Kosovo dla Serbi jest tym co Wielkopolska dla Polski! Kolebka panstwa! Absolutna ZBRODNIA bylo uznanie mafijno-iSSlamskiego nowo-tworu jak Kosovo za 'panstwo'! Amerykanom mozna wybaczyc, choc ciezko, ale oni maja finezje w polityce taka jak slon w sklepie z porcelana! Polska pomna czterech rozbiorow nie miala moralnego prawa podpisywac sie pod rozbiorem Serbi! Serbowie w Kosowie robili mniej wiecej to co dzis Ukraincy w Donbasie, bronili Integralnosci swojego kraju przed muzulmanska dywersja! Dlaczego dzis Ukraincy sa cacy a Serbowie be? Precedens Kosowa wykozystuje dzis sam zbrodniaz Putin! Najpierw przeciw Gruzji a potem przeciw Ukrainie! I jeszcze raz, w kazdym konflikcie gdzie jedna ze stron sa muzulmanie zawsze popre nie-muzulmanow, pryncypialnie I bezwzglednie! I obojetne czy druga strona sa Zydzi, Rosjanie, Tajowie, Hindusi, Filipinczycy czy wlasnie Serbowie! Warto jeszcze przypomniec, ze z wojny w Jugoslawi to wlasnie Serbowie stracili najwiecej! Chorwaci utrzymali status quo, to samo Slowency, za to Albany oblowili sie na niej.

Obrazek użytkownika akcja glowka

14-08-2014 [01:20] - akcja glowka | Link:

Nie zgadzam sie z Elig.
Zapraszam na strone Miroslawa Dakowskiego dla fachowej odpowiedzi dlaczego Pani nie mowi prawdy i dlaczego to "une" tak robia oraz o co hodzi w Kosowie.
Panie Darski a ile to meczetow Serbowie po zrownaniu z ziemia przerobili na domy mieszkalne ,
A ile Swiatyn Chrzescijanskich albanczycy po zrownaniu z ziemia przerobili na meczety i domy mieszkalne.
Cyfry prosze, tylko statystyka.

Obrazek użytkownika gal

14-08-2014 [09:00] - gal | Link:

"Kto bije Moskala, ten mi bratem" napisała Eska, i ja się pod tym podpisuję. Łysiak, przynajmniej tym co pisze, robi na odwrót.

Obrazek użytkownika 3rdOf9

15-08-2014 [10:44] - 3rdOf9 | Link:

Artykuł elig ciekawy, ale co do cytatu z Eski to bym się pod nim nie podpisał...

Po pierwsze jakoś tak dziwnie definiować braci na podstawie tego kogo biją a kogo nie ;)  a poza tym niejaki Zychowicz na przykład... Zarówno książka "Pakt Ribentrop-Beck" jak i "Obłęd '44" emanują dojmującym żalem za tym, żeśmy bili Niemców zamiast Moskali i ja - tak w zasadzie - też tego żałuję (choć Niemcy nie pozostawili nam wyboru - "Lodołamacz" itd.)... ale nieźle by się musiał Zychowicz powstańców warszawskich naprzepraszać, zanim bym go zaczął uważać za brata.

Obrazek użytkownika Deidara

14-08-2014 [09:27] - Deidara | Link:

Serbskie Kosowo to trochę tak jak żydowska Jerozolima - bezsprzecznie i historycznie jak najbardziej, ale pod kontem tego, kto tam mieszkał w ostatnich latach - już nie do końca. Chociaż akurat wkurzenie Serbów doskonale rozumiem, też nie byłbym zadowolony, gdyby nam odebrano Kraków i oddano go Czechom.