Niekończące się kłopoty Grzegorza Brauna

Grzegorz Braun został skazany na tydzień aresztu za obrazę sądu. Jak mówi Grzegorz : „Jestem we Wrocławiu sądzony za rzekomą napaść na Policję – po tym, jak wiosną 2008 roku to ja zostałem poturbowany przez tajniaków, poskarżyłem się urzędowo, po czym moje skargi zostały odrzucone, a ja sam zostałem postawiony przed sądem. I stoję tak już siódmy rok – a końca nie widać. Na początku tego roku poskarżyłem się wreszcie na przewlekłość postępowania – i tę skargę odrzucono".
W lutym 2010 roku napisałem tekst, który ukazał się w „Gazecie Polskiej” opisujący zmagania Grzegorza Brauna z polską rzeczywistością. W związku z ostatnimi decyzjami sądu czuję się w obowiązku przypomnieć ten tekst.
…………………………………………………………………………………………………..

„Ręce wykręcone na plecy zostały skute kajdankami, które jeden z anonimowych napastników zacisnął jeszcze dodatkowo, by bardziej bolało. Owszem, bolało – ale nie to najbardziej. Bo zaraz potem któryś z dziarskich chłopców wyłamał mi palce”.

Niekończące się kłopoty Grzegorza Brauna

Grzegorz Braun, autor filmów wydobywających prawdę o naszej historii: "Plusy dodatnie, plusy ujemne", „Marsz wyzwolicieli” czy ostatnio (wspólnie z Robertem Kaczmarkiem) "Towarzysz generał", został oskarżony o... pobicie kilku policjantów.
Braun lubi pakować się w kłopoty. To nakręci film „Plusy dodatnie, plusy ujemne” mówiący o domniemanej agenturalnej przeszłości Lecha Wałęsy, to znów ujawni informację o współpracy prof. Jana Miodka z SB, za co zostaje skazany w procesie cywilnym i… natychmiast traci pracę na Uniwersytecie Wrocławskim, w Radio Wrocław i TV Wrocław. Film „Towarzysz generał” zapoczątkował nowe problemy Grzegorza Brauna. Zwolennicy Jaruzelskiego przypominają wszystkie procesy cywilne w których pozwanym jest Braun. Tylko o jednym procesie karnym było do tej pory cicho, procesie w którym Grzegorz Braun oskarżony jest o pobicie kilku policjantów.
W kwietniu 2008 roku we Wrocławiu Grzegorz Braun był świadkiem kończącej się już demonstracji mającej uczcić rocznicę zbrodni w Katyniu. Na ulicy Katedralnej, otoczeni przez policję uzbrojoną w broń długą i miotacze gazu łzawiącego, pozostali jedynie spokojnie zachowujący się nacjonaliści z NOP i ONR.
Ze zdumieniem obserwując pokaz siły w wykonaniu policji, Braun zapytał dowódcę o zamiary wobec demonstrantów. Po krótkiej chwili sam został zaatakowany przez policjantów w cywilu. Tak relacjonuje swojemu prawnikowi to wydarzenie: „chwycili mnie już za ramiona i zaczęli ciągnąć „na stronę”. Zrobiło się ich więcej – może czterech, może sześciu. Trudno mi było liczyć, bo tymczasem ci pierwsi wykręcili mi już ręce – co w naturalny sposób zawęziło moje pole widzenia, jako że jednocześnie mój kark przygięty został do ziemi. Pamiętam, że kilkakrotnie wypowiedziałem słowa: „Nie stawiam oporu”. W odpowiedzi zostałem powalony na bruk – przy czym ktoś strącił mi okulary. Ręce wykręcone na plecy zostały skute kajdankami, które jeden z anonimowych napastników zacisnął jeszcze dodatkowo, by bardziej bolało. Owszem, bolało – ale nie to najbardziej. Bo zaraz potem któryś z dziarskich chłopców wyłamał mi palce.
Został przewieziony na komisariat, gdzie spędził trzy godziny, w tym czasie sporządzono protokół z zatrzymania, którego jednak nie podpisał.
Złożył natomiast zeznania. Jak mówi - chciałem, by moja relacja natychmiast przyjęła formę urzędową. Co znamienne: na pytanie, w jakim charakterze mam być przesłuchany, kolejny funkcjonariusz (łącznie przewinęło się ich może ok. tuzina) oznajmił, że – „w charakterze świadka”. Zapytany przeze mnie, odkąd to świadków sprowadza się w kajdankach i po uprzednim „rzuceniu na glebę”, wyjaśnił, że „nie ma informacji o jakichkolwiek podejrzeniach” i nie ma „podstaw do stawiania mi żadnych zarzutów”. Podyktowałem zatem do protokołu opis zdarzeń, których byłem „świadkiem” we własnej sprawie.
Po zwolnieniu reżyser postanowił wnieść skargę na działanie policji i wyegzekwować wyjaśnienia, przeprosiny i obietnicę poprawy. Na złożoną skargę policja zareagowała wniesieniem doniesienia na Grzegorza Brauna zarzucając mu pobicie kilku (sic!) policjantów i utrudnianie policyjnej interwencji. Proces przeciwko Braunowi rozpoczął się latem 2008 roku; grozi mu 5 lat więzienia, a do dnia dzisiejszego odbyło się kilka rozpraw, które za każdym razem były wyłączone z jawności. W ubiegłym tygodniu odbyła się kolejna rozprawa, ale tym razem na sali sądowej stawiło się kilkadziesiąt osób i wreszcie sprawą zainteresowały się media. Pani sędzia Barbara Kaszyca widząc tak liczną publiczność ponownie utajniła proces, jednak coś się zmieniło i proces nabrał przyspieszenia; w marcu zaplanowano aż trzy posiedzenia sądu.
Po rozprawie poprosiliśmy Grzegorza Brauna o komentarz: „Gdybym był winien czegokolwiek z tego, o co mnie fałszywie oskarżają policjanci i prokuratorzy, to by znaczyło, ze jestem nie tylko groźnym, ale i perfidnym bandytą. Groźnym, bo charakteryzują mnie tu jako nieprzeciętnego śmiałka i zabijakę. A perfidnym - bo od początku publicznie twierdzę, że to mnie policjanci poturbowali po tym, jak naiwnie oczekiwałem, że mi sie regulaminowo wylegitymują. Jeśli jestem takim bezczelnym łobuzem i kłamcą, to po cóż mnie sądzić za zamkniętymi drzwiami - lepiej publicznie napiętnować, niech opinia publiczna wie, z kim ma do czynienia. No i czemu to trwa tak długo? Rzekomo targnąłem sie na nietykalność funkcjonariusza - i oto najpierw zostałem puszczony wolno z komisariatu, a wkrótce minie juz drugi rok mojej "bezkarności". Czy to nie skandal? Wszyscy obywatele, zwłaszcza funkcjonariusze oddziałów prewencji maja dobry powód, by nie czuć sie bezpiecznie - dopóki chodzę "po wolności". Chyba, ze to ja mówię prawdę - a zmowę kłamców tworzy kilku funkcjonariuszy wrocławskiej policji pod patronatem tutejszej prokuratury i sądów. Wówczas z kolei to społeczeństwo ma prawo czuć sie nieco mniej bezpiecznie. Bo jeśli odporność psychiczna policjanta wyczerpuje i przekracza oczekiwanie, że się ów policjant regulaminowo wylegitymuje - to co będzie w poważniejszej sytuacji, nie daj Boże, z użyciem broni?”
Miejmy nadzieję, że ten kuriozalny proces będzie miał szybki i szczęśliwy koniec, a emisja filmu „Towarzysz generał” nie będzie miała wpływu na decyzję sądu. Przecież żyjemy w państwie prawa, prawda ?
Ryszard Kapuściński

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Zofia

25-07-2014 [23:00] - Zofia | Link:

Panie Ryszardzie, czy aby na pewno żyjemy w państwie prawa??? Uważam, że żyjemy w państwie gangsterskim z pełnymi prawami dla mafiosów i praczy brudnych pieniędzy pochodzących z łapówek i lewych interesów.

Obrazek użytkownika Ryszard Kapuściński

26-07-2014 [15:52] - Ryszard Kapuściński | Link:

Pani Zofio, znak zapytania nie pozostawia wątpliwości jakie mam zdanie na ten temat. Serdecznie pozdrawiam.

Obrazek użytkownika Basia

26-07-2014 [09:01] - Basia | Link:

Może uczciwi ludzie powinni przestać zawracać sobie głowę jakimiś sądami, procesami itp bzdetami a zacząć rozwiązywać problemy w prostszy a bardziej efektywny sposób? Mamy przecież w historii przykłady takich rozwiązań.

Obrazek użytkownika BazyliMD

26-07-2014 [09:25] - BazyliMD | Link:

"Ironia, jako środek wyrazu artystycznego"

Braun dostaje w dupę, bo mówi prawdę. Wprost. Czarne jest czarne. Tymczasem większość tzw "yntelygentów od pióra" bawi się w niekończącą się ironię, którą cholera jedna wie, jak należy rozumieć. Zamiast napisać, że żyjemy w państwie kierowanym przez gangsterów w którym przebrani w policyjne mundury bandyci maltretują bezbronnych ludzi, Mr Kapuściński puentuje: " Przecież żyjemy w państwie prawa, prawda ?"
Nie żyjemy w państwie prawa i to nie tylko kłopoty Brauna. Staruchowicz, sponiewierana i pobita ( z wybitym zębem) młoda kobieta, o której już zapomniano, skazywani na więzienie protestujący przeciwko byłym UBkom, ...... Długa lista.
Dlaczego więc nie piszą wprost, że kraj jest bandycki i korzystają z "ironii jako środku wyrazu artystycznego"? Bo się boją. Bo nie chcą podzielić losu Brauna.
Bo gdyby spojrzeli w lustro stwierdziliby, że pod zwisającym podbrzuszem nic już nie ma.
Braun tymczasem ma jaja. I walczy. I dlatego ma "niekończące się kłopoty."

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

26-07-2014 [10:16] - NASZ_HENRY | Link:

Lista POdgrzanych sędziów:
sędzia Barbara Kaszyca
sędzia Ryszard Milewski

c.d.n ;-)

Obrazek użytkownika Basia

26-07-2014 [11:29] - Basia | Link:

Dziękuję bardzo. Chętnie poznamy bliżej tych ludzi!...:))