Kto odkrył polski gaz łupkowy?

  Aż do wczoraj /30.07./ nie zastanawiałam się nad tą kwestią.  Na portalu Rebelya.pl pojawił się jednak w dniu wczorajszym wątek p.t. "Gen. Petelicki o Radziu"  /TUTAJ/, w którym omówiono wypowiedź gen. Petelickiego dla Onetu  /TUTAJ/.  Wywiad z Petelickim poświęcony był wprawdzie tragedii smoleńskiej, ale internautów zainteresowało to, że Petelicki nazwał Radosława Sikorskiego "prawdziwym mężem stanu".  Utrzymywał on też, iż:  "Radosław Sikorski zabiegał wraz ze swoją żoną o to, żeby firmy amerykańskie wydobywały gaz łupkowy w Polsce".  Głos w dyskusji zabrał Hakir i stwierdził, że Petelicki kłamie, bo prawdziwym odkrywcą gazu łupkowego w Polsce był geolog dr Jan Krasoń.  On sprowadził do naszego kraju amerykańskie firmy zainteresowane tym surowcem i to jeszcze w 2006 roku.  Hakir powołał się na artykuł w portalu Forsal.pl  /TUTAJ/.
  Opinię Hakira potwierdzili liczni inni dyskutanci, podając następne linki.  Dowiadujemy się z nich, że dr Jan Krasoń zrobił doktorat z geologii na Uniwersytecie Wrocławskim, badając dolnośląskie złoża miedzi.  W roku 1969 wyjechał na stałe do USA i zrobił tam karierę, współpracując z  licznymi firmami.  Założył też własną, Geoexplorers Int.  Pracował i wykładał w 60 krajach świata.  Mieszka obecnie w Denver, Colorado.  W roku 2006 badał złoża łupków gazonośnych w Szwecji i zorientował się, że ich pokłady ciągną się pod dnem Bałtyku aż do Polski, gdzie jest ich najwięcej.  Poinformował o tym ówczesnego Głównego Geologa Kraju prof. dr hab. Mariusza Orion-Jędryska, profesora zwyczajnego na Uniwersytecie Wrocławskim.  To oni właśnie zaczęli /z powodzeniem/ namawiać firmy amerykańskie do poszukiwań gazu w Polsce.
  Wywiad z dr Krasoniem można przeczytać w portalu Trybuna Górnicza  /TUTAJ/.  W portalu Pipl.com są wiadomości o karierze i publikacjach dr Jana Krasonia  /TUTAJ/.  W witrynie Polski Wrocław  /TUTAJ/ natomiast można znaleźć informacje o profesorze Orion-Jedrysku.  Tam oraz w Trybunie Górniczej są też opisy przeszkód jakie stwarzają Gazprom i lobby atomowe przy eksploatacji gazu łupkowego w Europie.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika ksena

31-07-2011 [19:36] - ksena (niezweryfikowany) | Link:

umie jak nikt wykorzystac i przywłaszczać cudze osiągnięcia i przy wydatnym wsparciu małżonki.Ale żeby za to nazywać go mężem stanu ?

Obrazek użytkownika elig

31-07-2011 [23:41] - elig | Link:

Dobry wojskowy nie musi być dobrym politykiem, co widać na załączonym obrazku.

Obrazek użytkownika ksena

01-08-2011 [09:10] - ksena (niezweryfikowany) | Link:

ale powinien mieć honor.Przynajmniej odrobinę.Ale tam gdzie wietrzy się osobisty interes honor,pojęcie odpowiedzialnosci za kraj przestaja miec znaczenie.I na te przyszłe profity liczy generał tak bezwstydnie dpwartościowujac miernotę.

Obrazek użytkownika RYSK

31-07-2011 [19:39] - RYSK (niezweryfikowany) | Link:

szuka teraz obroncy w osobie sikora po tym jak obsmyczyl tuskowych, ten generalek ma tylko jedna milosc ; to GROM ,ktory pokiereszowal klich i za to bedzie awanturowal sie do krwi ostatniej, ma racje, a cala reszta to taktyka, jako byly agent antysolidarnosciowy w szwecji jest znakomicie przygotowany do zmany rol,frontow przejaciol i wszelakie mistyfikacje---takie sobie agencisko!

Obrazek użytkownika elig

31-07-2011 [20:27] - elig | Link:

No cóż, Petelicki po prostu podlizuje się Sikorskiemu i stąd ten "mąż stanu". A sam Sikorski to narcyz i przełknie każde pochlebstwo. Prawdziwe, czy nie.

Obrazek użytkownika ksena

31-07-2011 [23:27] - ksena (niezweryfikowany) | Link:

że twórca jednostki Grom,wojskowy w stopniu generała tak ostentacyjnie i bez umiaru podlizuje się marnemu politykowi i nadętemu bufonowi jakim jest Sikorski ?Człowiekowi,który nie ma żadnych zasług dla kraju,a jego zachowanie jest wręcz kompromitujace? O działalności profesora Krasonia miałam okazję dowiedziec się z Gazety Prawnej poinformowana przez Seamana o artykule.Ale niestety to tylko jeden artykuł,a media milczą na ten temat,na niewiedzy beda więc bazować spryciarze typu Sikorskiego.

Obrazek użytkownika poko

31-07-2011 [21:31] - poko (niezweryfikowany) | Link:

Mnie też zdumiał a wypowiedź Petelickego. Było , nie było atakuje on parę osób jako człowiek starszy.
I to od czasu jakiegoś.
Zachodzi pytanie: po co ujawnia..Sikorskiego..a tamten "chlapie" wypowiedzi o mordercach na każdym kroku w Polsce gorszych od Norwega...albo dziś o Powstaniu Warszawskim...
Coś tu jest sprzeczne...w przeciwnych kierunkach. Albo Petelickiemu Sikorski pomylił się z Sikorą ,albo..?

Obrazek użytkownika elig

31-07-2011 [23:44] - elig | Link:

Sikorski gada coraz bardziej od rzeczy, a Petelicki bierze to za dobra monetę. Lepiej by zrobił, gdyby dalej zajmował się wojskiem. Dowódcą podobno był niezłym.

Obrazek użytkownika Heretyk

01-08-2011 [00:18] - Heretyk (niezweryfikowany) | Link:

piszę z "" bo nie wiadomo ile będziemy z tego mieli.

2.RS na pewno przy tym się kręcił , proszę wklepać w google " narodowy program śmigłowcowy autor Tomasz Hypki" , RS kilkoma podpisami razem ze swoim kolegą Bronisławem K rozłożyli polski przemysł lotniczy, a po przejęciu go przez USA kupujemy samoloty dla wojska 3 x drożej niż poprzednio USA kupowało od nas.

Obrazek użytkownika elig

01-08-2011 [00:53] - elig | Link:

To raczej niepokojące, jeśli rzeczywiście to on się przy tym kręcił. On jest z tych, co spieprza wszystko, czego się dotkną.

Obrazek użytkownika Heretyk

01-08-2011 [09:17] - Heretyk (niezweryfikowany) | Link:

ale niestety nie dla nas
"przekształcenia" w p. lotniczym :
http://www.altair.com.pl/czaso...
http://www.altair.com.pl/cz-ar...

dalej nie wiemy na jakich warunkach rząd udzielił ok 70 koncesji na wydobycie gazu łupkowego, wg wcześniejszych informacji było to tylko 1 % wartości. Do dzisiaj nie ma informacji o nowych stawkach.
kilka artykułów o gazie łupkowym wklejone w komentarzach pod tym artykułem
http://niezalezna.pl/6191-gaz-...

bardziej zasadne niż pytanie o to kto odkrył gaz łupkowy jest pytanie kto będzie miał z tego pieniądze

Obrazek użytkownika Luna

01-08-2011 [08:32] - Luna (niezweryfikowany) | Link:

"mąż stanu"! oj ludzie trzymajcie mnie bo mu je...ę, albo pęknę ze smiechu!

Obrazek użytkownika elig

01-08-2011 [09:18] - elig | Link:

Faktycznie, zupełnie to do niego nie pasuje :)))

Obrazek użytkownika polska-news

01-08-2011 [10:42] - polska-news (niezweryfikowany) | Link:

dziękuję za informacje!

Obrazek użytkownika elig

01-08-2011 [14:27] - elig | Link:

Raczej na alternatywę. A może to on sam z kumplami się pozycjonuje?

Obrazek użytkownika Joanna Cieszkowska

06-08-2011 [15:37] - Joanna Cieszkowska (niezweryfikowany) | Link:

Nareszcie jakis fakt z prawdziwego zdarzenia, i do tego fakt gospodarczy, ktory moze zadecydowac o sytuacji Polski. Byc moze powinno sie odsiewac fakt i wnosic na mape faktow. Szczeolnie gospodarcze sa na wage "zlota" . Jeszcze raz dziekuje za informacje. Ciekawe czy Dr. Krason opatentowal swoje odkrycie jako wartosc intelektualna-naukowa, powinien sie starac o licencje swiatowa. Bardzo dziekuje za wiadomosc, jest to pocieszajace ze Rosjanie nie odkryli tego faktu i nie zdazyli jeszcze choc chca zostawic swojej charagiewki.