Toruń pod znakiem ekonomii

Problemy polskiej gospodarki zdominowały zakończone w tym tygodniu obrady XXI Forum Gospodarczego.
Jest ono jedną z kilku podobnych konferencji - obok najbardziej znanej w Krynicy, Katowicach czy Sopocie - organizowanych w naszym kraju, umożliwiających spotkanie przedstawicieli przedsiębiorców, polityków i władz samorządowych, dyskutujących z sobą podczas licznych debat i konferencji. W Toruniu nie zabrakło odniesień do bieżącej sytuacji u naszych wschodnich sąsiadów. Podczas sesji inauguracyjnej apelowano o pokój na Ukrainie. Zwłaszcza, że współczesna gospodarka może się właściwie rozwijać jedynie w warunkach pokoju.
Podczas jednej z debat dyr. Tomasz Suchański, z Jeronimo Martins Polska zwrócił uwagę na czynniki, utrudniające działalność biznesu w Polsce: brak stabilnego prawa podatkowego (zwłaszcza dotyczącego interpretacji VAT) i gospodarczego. Podkreślał także brak dialogu między urzędami, a przedsiębiorcami. Zdaniem uczestnika innej debaty, Przemysława Litwiniuka, dyrektora Fundacji Pomocy dla Rolnictwa obecna Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest strukturą zbyt skostniałą, by odpowiednio rozpoznawać indywidualne potrzeby poszczególnych gospodarstw. Jego zdaniem także cele ekonomiczne stawiane przed ARiMR w obecnej, unijnej perspektywie finansowej określają zbyt odległą - 5-7-letnią perspektywę rozliczania ich efektów.
Dyskutowano również na temat tzw. inteligentnych systemów transportowych, które stanowić będą o przyszłości miast. Uczestniczący w debacie na ten temat Marek Cywiński, dyr. generalny Kapsch Telematic Services, podkreślał, że system tzw. e-myta (viaToll) obejmujący obecnie samochody ciężarowe, powinien zostać rozszerzony także na samochody osobowe, przejeżdżające także autostradami zarządzanymi przez koncesjonariuszy prywatnych (Autostrada Wielkopolska, GTC, Stalexport).
W trakcie toruńskiego Forum prezes NIK, Krzysztof Kwiatkowski, mówił o konieczności nowelizacji prawa o zamówieniach publicznych, nad którą trwają już prace, do którego powinna zostać wprowadzona definicja rażąco niskiej ceny składanej przez firmy uczestniczące w przetargu. Na jej podstawie możliwa byłaby dyskwalifikacja z przetargu firmy, która taką ofertę złożyła.
Zdaniem Andrzeja Gajewskiego, wiceprezesa PGNiG Termika, w największej w Polsce warszawskiej elektrociepłowni można przerobić ok. 4-5 tys. MW rocznie na ciepło kogeneracyjne (równocześnie wytwarzanego wraz z energią elektryczną w jednym procesie technologicznym). Jednak żądane przez Unię Europejską do 2020 r. podwojenie potencjału tego typu ciepła w naszym kraju może okazać się niemożliwe. Nie ma bowiem pewności, ze stosowany u nas dotąd system pomocy publicznej oparty na tzw. certyfikatach Unia nie uzna za niezgodny z jej prawodawstwem.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Zunrin

09-03-2014 [01:06] - Zunrin | Link:

Nic nowego, nic nowego, gość lobbuje pod zlecenia dla swojej firmy, nic nowego, dawno powinno tak być.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

09-03-2014 [08:33] - NASZ_HENRY | Link:

się w Toruniu nie POjawił ;-)