Wszyscy jesteśmy złodziejami

Istnieją dwie szkoły próbujące zrozumieć Polaków  i  dociec   przyczyn naszych niepowodzeń, wiecznej polskiej prowizorki i powtarzającej się niemożności realizowania wielkich projektów. Zwolennicy pierwszej szkoły w poszukiwaniu przyczyn sięgają - hen - w czasy sarmackie i zabory. Przyczyny widzą również w polskim, katolickim obskurantyzmie, ciemnogrodzie i zabobonie, ale niekoniecznie już w najbardziej deprawujących czasach PRL - u. Może trzeba by wówczas spytać co robił dziadek lub tatuś ? Ostatnio modne wytrychy to : faszyści, nacjonaliści, antysemici a może nawet i Huculi ?

Zwykle tym wszystkim ciemnogrodzianom, tym wąsatym Maryjanom w mokasynach i tym Józefom w sandałach z reklamówką w dłoni, przeciwstawia się człowieka Zachodu : świadomego obywatela, zdyscyplinowanego pracownika, uczciwego, sprawiedliwego człowieka i tolerancyjnego, otwartego na wszystko i wszystkich koleżkę.

Według zwolenników tej szkoły Polska przyspieszy i dołączy do Europy jeśli te wszystkie wymienione wyżej polskie typy wymrą. Niektórzy badacze ustalili nawet termin  tego wymierania na 2020 rok, nie precyzując jednak czy to wymieranie zacznie się 1 stycznia 2020 i zakończy wieczorem, czy może będzie trwało przez cały rok 2020 i dopiero na bal sylwestrowy 2020/21  pójdzie tylko Polska - moderne. Metryka mówi mi, że mogę doczekać. Jeśli wstanę z bólem głowy 1 stycznia 2021 roku, będzie znaczyć, że jestem nowoczesny i nie zostałem objęty programem Armagedon.

Druga szkoła uważa, że jesteśmy nowocześni, dobrze wykształceni, radzimy sobie nieźle w innych okolicznościach niż polska rzeczywistość, a to że w Polsce jakoś nie wychodzi jest według tej szkoły winą skorumpowanego systemu, który determinuje nasze zachowania i nie pozwala rozwinąć się naszym talentom.

Raport British Retail Consortium ( Stowarzyszenie Brytyjskich Detalistów ) każe mi przyznać rację zwolennikom tej drugiej szkoły. Okazuje się, że ci nowocześni, świadomi i uczciwi brytyjscy obywatele wynoszą z supermarketów, z pominięciem kasy, towary o wartości przekraczającej 1,7 miliarda funtów. Przez dziewięć ostatnich lat wszystkie duże sieci handlowe sukcesywnie wprowadzały kasy samoobsługowe, by docelowo wogóle zrezygnować z usług kasjerek. Stworzono system, który można w bardzo prosty sposób oszukać i który w rezultacie stał się systemem generującym złodziejstwo na niespotykaną skalę. Systemem psującym ludzi, bo okazja jak wiemy czyni złodzieja. Badanie przeprowadzone na grupie 2600 osób, pokazało, że co piąty klient korzystający z kasy samoobsługowej nie skanuje  wszystkich produktów " oszczędzając " w skali miesiąca 15 funtów. Połowa badanych przyznała, że robi sztuczki ze skanerem regularnie, nie widzi w tym niczego złego, ponieważ ma do czynienia z głupią maszyną, którą łatwo daje się wyprowadzić w pole. Jedynie 6 % badanych przyznaje, że omyłka podczas skanowania była niezamierzona. Jedna trzecia badanych przyznaje, że  korzysta z tej bardzo wygodnej i taniej formy zakupów w czasie kiedy " pay day is too far " Na forach internetowych pojawiły się wątki samopomocowe i rozkwitło poradnictwo jak oszukać self-service checkin w supermarkecie.
Podobnie rzecz ma się z płaceniem podatków.Podatki płaci się nie dlatego, że mamy aż tak głęboko zakorzenioną tą nieprzyjemną obywatelską powinność, tylko dlatego, że mamy do czynienia z bezwzględnym fiskusem, który nawet widząc nas  w grobie  potrafi wyegzekwować to co jemu należne. A poborca podatkowy jest na Zachodzie naprawdę bezwzględny, skoro w czasie " zimnej wojny " amerykańskie ministerstwo finansów w tajnym rozporządzeniu ustaliło  " procedury poboru podatków w warunkach wojny nuklearnej " ( ! ! ! )  Nie dziwmy się zatem i nie miejmy za złe staroście, lekarzowi, policjantowi czy nawet nauczycielowi, że biorą co się im należy, nie " skanując " i nie odprowadzając kopertowego podatku. Taki system.
Sami ten system stworzyliśmy, urzeczeni garniturem od Hugo Bossa i sami ten system wspieramy swoim groszem i głosem wyborczym. Wydaje się nam, że elastyczny, skłonny do " współpracy " urzędnik jest lepszy od urzędnika typu zimny cerber, który od litery prawa nie odstąpi na milimetr. Elastyczny urzędnik jest dobry na krótką metę, doraźnie. Na dłuższą metę lepszy jest urzędnik - bullterier pilnujący mądrego prawa.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Losek

31-01-2014 [22:53] - Losek | Link:

Na dłuższą metę jest korzystne proste prawo, likwidacja ulg, zmniejszenie podatków do niezbędnego minimum, trzeba koniecznie, kategorycznie (!) zakazać państwu zajmowania się czymkolwiek poza tym, czym musi się zajmować, w szczególności powinien obowiązywać zakaz zajmowania się pomocą społeczną, socjalem ( w ogóle wszystko co ma w nazwie "socjal" powinno być zakazane ), szkolnictwem,  ubezpieczeniami - w tym społecznymi i ochroną zdrowia ( zakaz konieczny jest ze względu na skrajną nieskuteczność państwa w wyżej wymienionych dziedzinach ). Do tego - prosty system moralny - najlepiej w naszej szerokości geograficznej sprawdza się chrześcijaństwo - i to wszystko! I w kilka, kilkanaście lat zostawimy daleko z tyłu całą resztę oświeconej, nowoczesnej Europy!

Obrazek użytkownika Stan

01-02-2014 [10:04] - Stan | Link:

kto przy tej biedzie i bezrobociu ma zająć się tymi problemami?

Obrazek użytkownika Losek

01-02-2014 [19:20] - Losek | Link:

Przede wszystkim samorząd, który znacznie lepiej orientuje się w potrzebach ludzi, bo jest bliżej ich biedy, poza tym organizacje pozarządowe i kościoły.

Obrazek użytkownika goral

01-02-2014 [20:06] - goral | Link:

Samorzad ?..Utwierdza sie i okopuje na swoich administracyjnych stolkach ,licznych przywilejach i nagrodach okolicznosciowych.To jego glowny cel! :))
Organizacje pozarzadowe? Owsiak z jego 1 mln.skromnym mieszkaniem wraz z Melonem jest odpowiedzia jak warta jest ta sugestia..:))
Kosciol.Owszem ..dla rady parafialnej, i wlasnych kosztow administracyjnych w prowadzeniu dzialnosci misyjnej, wykazuje wyjatkowa aktywnosc..:))
Nie na darmo mowi sie o Wykluczonych..Obszary te wciagle sie powiekszaja, o emerytow wlacznie..
Szkoly w Polsce B sa miejscem DOZYWIANIA glodnych dzieci!!Jest rok 2014!!
Panstwo nie istnieje!!!

Obrazek użytkownika Losek

01-02-2014 [20:27] - Losek | Link:

Samorząd musi mieć większy wpływ na to jak wydaje pieniądze i większe pieniądze. Jeśli pieniądze zostaną w terenie, i państwo nie położy na nich swoich łap, wszystko będzie inaczej. Mówimy nie o tym jak jest, ale jak powinno być. Owsiak to średni przykład, proponuję na przykład przyjrzeć się ile pieniędzy zbiera i wydaje na potrzebujących Caritas, i to BEZ wsparcia władzy. Wystarczy popatrzeć jak skuteczna potrafi być Polska Akcja Humanitarna. I ja wiem który jest rok... 

Obrazek użytkownika goral

01-02-2014 [21:27] - goral | Link:

Bralem w niej udzial przez wiele lat..
I tylko ze wzgledu na "PAJACYKA"..
Sukcesywnie wzrastajce "Koszty Administracyjne"(obecnie 30-40 %)
"Sprzatanie" i "oslabianie skutkow" po wojennych rozrobach USA i Izraela w Iraku,Palestynie etc..skutecznie zniechecily mnie do tej inicjatywy.
Samorzad ?....hihihihi.W gminie w ktorej zdarza mi sie przebywac ,dorobil sie nowej etykietki :"nierzad nie mieszkancow":))
Organizacje pozrzadowe?hihihi .W tej samej gmnie otworzono "schronisko dla zwierzat"..
Jak wiesc Gminna niesie ,zwierzeta maja sie calkiem dobrze ..:))

Obrazek użytkownika Losek

01-02-2014 [22:00] - Losek | Link:

Wiem jedno. Z całą pewnością nie może tego robić państwo. Gdyby państwo robiło to co PAH, albo Caritas, byłoby jeszcze gorzej.