Wielkie Obudzenie Świętości Polaków

Jakkolwiek nie wypowiadalibyśmy się o Jerzym Owsiaku i stworzonej przez niego Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy jedno trzeba mu przyznać: potrafi w skuteczny sposób sięgnąć do kieszeni Polaków po złotówki, które – w mniejszym lub większym stopniu – pomagają ratować życie i zdrowie.

Sęk w tym, że skrót WOŚP można śmiało rozszyfrować jako Wielkie Obudzenie Świętości Polaków: ten jeden, jedyny dzień w roku wszystkim nam miękną serca a i wąż w kieszeni kąsa jakoś tak mniej. Dzięki temu niejeden z nas sięga do portfela żeby wyciągnąć z niego symboliczną złotówkę i wrzucić ją do puszek wolontariuszy. Jedna, jedyna złotówka na rok pozwala uspokoić sumienie (bo przecież wykonaliśmy gest miłosierdzia) i zezwala na paradowanie po mieście z czerwonym serduszkiem dumnie przyklejonym do klapy marynarki.

W ten prosty sposób owa złotówka zamiast być symbolem szczerego serca staje się obrazem łaski okazywanej słabszym a powtarzane jak mantra słowa „wrzucam bo i mnie może kiedyś być potrzebna pomoc medyczna” jawi się jako inwestycja na czarną godzinę: a nóż kiedyś skorzysta się z pomocy, którą teraz samemu się okazuje a sam Jerzy Owsiak urasta do rangi świeckiego świętego.

Nie minęło kilka dni od momentu, w którym kilka „autorytetów” doszło do wniosku, że katolikom nie przystoi popieranie idei człowieka, który z Kościołem ma tyle wspólnego co zakon z baletem. Z jednej strony nie sposób nie przyznać, że krążące wokół WOŚP „afery” dotyczące rozliczeń zmuszają do zastanowienia a z drugiej wiadomo, że gdyby nie pomoc WOŚP wiele szpitali nie doprosiłoby się od Państwa pomocy finansowej na zakup potrzebnego sprzętu.

Gdybym miał wysunąć jakąś ocenę idei Orkiestry pokusiłbym się o stwierdzenie: wszystko fajne, ale nie do końca.

Dlaczego?

Ano dlatego, że kiedy widzę ludzi obklejonych czerwonymi serduszkami zaczynam się zastanawiać nad sensem ich działań. Z jednej strony dobrze, że decydują się na jakąkolwiek pomoc innym a z drugiej wiem, że pomocy tej ciągle jest za mało. Pomoc osobom słabszym (a zwłaszcza chorym i opuszczonym) powinna mieć charakter ciągły a nie doraźny. Tymczasem nawet jeden grosz ofiarowany na działania WOŚP uprawnia do obnoszenia się ze swoim „miłosierdziem” względem innych. A przecież w Ewangelii stoi jasno: „strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie. Kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę, powiadam wam: ci otrzymali już swoją nagrodę.” (Mt 6, 1-2)

A przecież żeby pomóc innym naprawdę nie trzeba wiele: wystarczy raz na jakiś czas ofiarować potrzebującym symboliczny, plątający się po kieszeni „wdowi grosz” bez konieczności ogłaszaniu całemu światu, że pomogło się temu lub temu.

Trzeba pamiętać, że „kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa.” (Mt 6, 3). Wówczas i pomoc będzie skuteczniejsza i sumienie spokojniejsze.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika gorylisko

14-01-2014 [15:23] - gorylisko | Link:

cosik widzę, ze następny chojecki tutaj się pojawił... on też nie zauważa katolskich organizacji i pomocy...
onegdaj umieściłem na tym blogu porównanie wośpu i Caritasu... nie wiem czy pan wie ale Caritas działa przez cały rok
a nie tylko od święta... wiele szpitali wiele mu zawdzięcza...

Obrazek użytkownika Losek

20-01-2014 [00:16] - Losek | Link:

I w dodatku Caritas zbiera w miesiąc, tyle co WOŚP w rok, ma mniejsze koszty własne i nie korzysta ze wsparcia reżimowych mediów, wojska, policji, straży pożarnej, sieci handlowych, firm telekomunikacyjnych, a szef Caritasu nie wygania dziennikarzy z konferencji prasowych, nie pozywa do sądu blogerów pod byle pozorem, nie wypowiada się na tematy, o których nie ma pojęcia, nie miesza się do leczenia ludzi, nie indoktrynuje młodzieży...

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

14-01-2014 [15:38] - NASZ_HENRY | Link:

Model biznesowy!
Prywatne pieniądze z pomocą państwowej machiny są przejmowane przez prywatne podmioty ;-)

Obrazek użytkownika jts4

14-01-2014 [23:29] - jts4 | Link:

Niezły start! Powodzenia w pisaniu!
Ja odpuściłem na razie wątki polityczne, skupiając się na tym, co robię w Radiu. A w Radiu chcę robić rzeczy pozytywne i - jak to mówią - dobrze prawić o Sądecczyźnie! Szkoda tylko, że to nie cieszy się takim wzięciem, jak pedofilia, krew, przemoc, gwałty, kradzieże, rozboje, oszustwa, spiski itd... I tak mi się marzy "głośno", żeby pewnego dnia przeważały właśnie treści pozytywne, a nie te toksyczne, za dużo tego jest wszędzie. Ale pomarzyć sobie mogę :) WOŚP nie wspieram od kilku lat, nie uważam tego za swój obowiązek. Ktoś, kto jest w stanie rozpętać taką machinę, komu te wszystkie pseudo-media przy tej okazji pokornie służą nie ma, uważam, do końca czystych intencji. Caritas robi po cichu znacznie więcej. Dobrze by było, gdyby przy tej okazji ludzie potrafili uruchomić myślenie i skoro już dają, to wesprzeć fundacje, czy stowarzyszenia małe, które też robią wiele dobrych rzeczy. Mnie w tym roku zainteresowała instytucja, która w swojej ofercie ma dogoterapię dla dzieciaczków. Tak jakoś mi się ciepło na serduchu zrobiło, tak po ludzku. Pozdrawiam Kolegę!  

Obrazek użytkownika błądzący

15-01-2014 [08:20] - błądzący | Link:

orkiestry dokładnie taki sam jak fundacji kuronia,kwaśniewskiej wymuszanie na firmach państwowych haraczu na rzecz fundacji oraz wsparcie logistyczne.Proszę w przyszłości nie nadużywać słowa wszyscy,mój portfel się w tym dniu nie otwiera ani członków mojej rodziny,znam też kilka osób które też nie dały nigdy grosza co nie znaczy ,ze oni czy ja nie mamy empatii dla potrzebujących!