Co moze być ważniejszego?

We wczorajszych „Wiadomościach” moją uwagę przykuł ‘news” o śmierci w Kutnie 6-miesięcznej dziewczynki. Takie historie zdarzają się niestety czasami, ale ta była wyjątkowa, bo małą Basię tak na prawdę zabiła polska służba zdrowia, najpierw wpędzając ją w zagrażającą życiu chorobę, a potem nie ratując.
Normalna rodzina i pierwsze dziecko – córeczka. Ma być zaszczepiona potrójną szczepionką. Niestety mała kaszle i jej mama jest pewna, że lekarka nie zezwoli na szczepienie. Ta jednak twierdzi, że kaszel jest wywołany przez ząbkowanie i dziecko zaszczepić można. Ja tam się nie znam, ale nie wydaje mi się, żeby wychodzący ząbek był przyczyną kaszlu, może natomiast obniżyć odporność i doprowadzić do infekcji, a to na pewno  już jest przeciwwskazaniem do szczepienia. Mała Basia dostaje więc odpowiedni zastrzyk i idzie z mamą do domu. Traci apetyt, zachowuje się jakoś tak niemrawo, ale gorączki nie ma. Po dwóch dniach zaniepokojeni rodzice wzywają pogotowie, które zabiera dziecko do kutnowskiego szpitala z diagnozą „zapalenia ucha i gardła”, W szpitalu stan Basi się pogarsza. Na drugi dzień, dziecko zostaje zaintubowane, ale brak specjalistycznego sprzętu sprawia, że szpital w Kutnie dzwoni po karetkę do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, żeby przewieźć dziecko do specjalistycznego szpitala w Łodzi. No i tu zaczyna się ostatni, najbardziej dramatyczny problem. Pan z pogotowia mówi, że owszem, „dzieciaczek dla niego najważniejszy”, ale karetka na razie jest w terenie. Wyślą najszybciej jak się da. Tymczasem stan dziecka jeszcze bardziej się pogarsza. Pracownica szpitala znowu dzwoni do Łodzi. Tam pan mówi, że karetka jest w Łasku, musi wrócić do Łodzi i dopiero wyjedzie do Kutna. Szpital w Kutnie dzwoni więc do Lotniczego Pogotowia Ratowniczego, aby przysłało helikopter. Okazuje się, że po zmroku nie ma takiej możliwości. Kiedy wreszcie po trzech godzinach karetka z Łodzi dociera na miejsce – Basia umiera.
Rodzice oskarżają szpital. Szpital i pogotowie oskarżają się nawzajem. Kto jest winien?
Nie znam się, nie jestem świadkiem tych wydarzeń, ale patrząc na to z boku mam wrażenie, ze winny jest cały system. Wszystko może się zdarzyć – lekarz może przegapić infekcję dziecka skierowanego na szczepienie, inny lekarz może nieudolnie je leczyć, ale po to jest cały system opieki zdrowotnej, żeby w takich sytuacjach zadziałać. Za mało karetek, za mało lekarzy, za mało pielęgniarek. Dlaczego tam była tylko jedna karetka? Dlaczego nie jest tak, że w wypadku konieczności ratowania życia choć jedna jest zawsze w pogotowiu? A jak nie-  to jest helikopter, który da radę wylądować po zmroku. Nie ma na to pieniędzy? To na co są?
To dziecko nie musiało umrzeć. Zanim zostało przez ufającą w służby medyczne matkę przyniesione na szczepienie – było zdrowym, dobrze rozwijającym się niemowlakiem.
Jeżeli życie ludzkie jest najwyższą wartością, to niektórzy wciąż zachowują się tak, jakby było coś ważniejszego niż życie ludzkie. Tylko co?

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Magdalena

16-01-2014 [15:43] - Magdalena | Link:

lekarz ordynujący szczepionkę ...

Obrazek użytkownika Teresa Bochwic

16-01-2014 [16:54] - Teresa Bochwic | Link:

Mam nadzieję, że lekarka solidnie  odpowie za swoją zbrodniczą lekkomyślność.

Obrazek użytkownika Supernova

16-01-2014 [17:24] - Supernova | Link:

że lekarka, która zezwoliła na szczepienie jest tylko jedną z winnych, zapewne tą podstawową.  Dziecko powinno i mogło być uratowane. Zawinił system.