Przejdź do treści
Strona główna

menu-top1

  • Blogerzy
  • Komentarze
User account menu
  • Moje wpisy
  • Zaloguj

Nadchodzi, nadchodzi Marsz Niepodległości - 2013

elig, 12.11.2013
  W tym roku nie składałam wieńca przed pomnikiem Paderewskiego, tak jak w trzech poprzednich latach  /patrz  - /TUTAJ//, a to dlatego, że uroczystość przeniesiono na godz 10:00. a ja zapomniałam o tym i przyszłam na 12:00.  Podobnie pomyliła się jeszcze jedna pani.

  Marsz Niepodległości odbył się jednak w przewidzianym terminie i był imponujący.  Mimo nieobecności PiS oraz Klubów Gazety Polskiej liczba uczestników była nawet większa niż w zeszłym roku /ok. 100 tys., przemarsz ulicami Belwederską i Alejami Ujazdowskimi trwał prawie dwie godziny/ Organizatorzy byli zachwyceni.

  To był niewątpliwie najspokojniejszy Marsz Niepodległości z czterech, w jakich brałam udział.  Osoby korzystające z mediów mainstreamu mogą mi nie uwierzyć, ale tak było.  TVN, czy Onet musiały się bardzo wysilić, by posiać grozę, a i tak raczej im się nie udało.  Prawdę mówiąc podejrzewałam, że tak będzie.  W komentarzu do mojej notki "Rejterada do Krakowa"  /TUTAJ/ pisałam:

  "@Szary kot
elig, 19 października, 2013 - 11:34
elig: Równie dobrze można by powiedzieć, iż rząd zastawił pułapkę na siebie. Na niczym tak nie zależy Tuskowi i jego ferajnie jak na opinii zagranicy. Oni wprost wyłażą ze skóry, by być "wzorowymi Europejczykami". Wielka zadyma z okazji "szczytu klimatycznego" popsuła by im szyki.".

  Sprawdziło się to dość dokładnie.  Władze nie odważyły się na żaden wiekszy wyczyn w rodzaju zeszlorocznej prowokacji.  Jedyny poważniejszy incydent zdarzył się przy ul. Wilczej, kiedy to grupa facetów wszarych kurtkach z kapturami zaatakowała straż Marszu Niepodległości, która zabezpieczała przecznice Marszałkowskiej, gdzie szedł pochód.  Kilku członków straży zostało poturbowanych.  Podobno atakujacymi byli lewacy ze squotów przy ul Skorupki i Wilczej.  Ci, których dostrzegłam kojarzyli mi się bardziej z zeszłorocznymi policyjnymi prowokatorami.

  Caly ten incydent trwał zaledwie kilka minut i marsz spokojnie poszedł dalej.  Ciekawe jest tu co innego.  Spotkałam Grzegorza Brauna, który twierdził, iż jego znajomy powiedział mu, że przed marszem na dachu domu koło którego doszło do incydentu zamontowano kamerę.  Potwierdził mi to później pewien starszy pan, z tym, że on mówił o kamerze na balkonie /może były dwie/.  Wygląda więc na to, iż mieliśmy do czynienia z "ustawką" na potrzeby telewizji.

  Innym zdarzeniem było zapalenie się budki wartowniczej PRZED tyłami Ambasady Rosyjskiej, jakoby od rac i petard.  Niezależnie od przyczyn tego niewielkiego pożaru, nie naruszył on terenu ambasady, a tytuły "ambasada w ogniu" świadczą o głupocie i złej woli dziennikarzy.  Na wiecu kończącym Marsz Niepodległości Robert Winnicki powiedzial o podpaleniu tęczy na pl. Zbawiciela.  Nie mogło ono mieć jednak nic wspólnego z marszem, gdyż ten szedł z pl. Konstytucji ul. Waryńskiego do pl. Unii Lubelskiej omijając starannie plac Zbawiciela.

  Okolo godz 17:00 władze Warszawy wykonały swój stary numer sprzed trzech lat i ogłosiły, że rozwiązują marsz.  Wywołało to pewne zamieszanie na Belwederskiej, bo część policji wzięla to na serio i próbowała przegrodzić kordonem ul. Belwederska.  Według relacji świadka tego wydarzenia - nie udało się to.

  Poza tymi drobnymi w końcu zdarzeniami, panował wzorowy spokój.  Marsz uformował się na Rondzie Dmowskiego.  Na jego czele jechal ambulans, a za nim platforma z agregatami i nagłośnieniem.  Potem szła Młodzież Wszechpolska z Pruszkowa, nastepnie dwa dalsze ambulanse /jeden z Łomży/, następnie niesiono dwa ogromne banery, jeden to polska flaga, a drugi to napis "Bóg Honor Ojczyzna".  Następnie szła duża grupa z Poznania.  Widziałam też grupy z Łodzi, Górnego Śląska, oraz Solidarnych 2010.  Spotkałam też MarkaD z Niepoprawnego Radia..  

  Przed uformowaniem marszu grała patriotyczna muzyka "Urodziłem sie w Polsce" "Rota" a nawet "Bogurodzica".  Puszczano ją też podczas marszu.  Uczestnicy wznosili hasła "Raz sierpem, raz młotem..", "A na drzewach zamiast lisci", "Duma, narodowa duma", "Cześć i chwała Bohaterom",  Ruuuuch Narodowy" oraz te mówiące o Tusku lub Palikocie.  Płonęło wiele pochodni, wybuchały petardy.  Wyglądało to bardzo malowniczo.  Do tego transparenty, baneru i morze biało-czerwonych flag.

  Trasa pochodu wiodła Marszałkowską do pl. Konstytucji, potem Waryńskiego do pl. Unii Lubelskiej, następnie Goworka na dół i Belwederską do góry, obok pomnika Piłsudskiego i Alejami Ujazdowskimi do placu na Rozdrożu i pomnika Dmowskiego.  Ciekawe jest to, że monumentom tym nie poświecono większej uwagi.  Piłsudskiego zupełnie zignorowano, a kolo pomnika Dmowskiego puszczano przemówienie sławiące jego dokonania.  Nie można jednak bylo go wysłuchać, bo straż marszu od razu kierowała wszystkich na dól do Agrykoli, gdzie odbywał się wiec kończacy Marsz.

  Dotarłam tam o 18:05.  Przemawiał właśnie Marian Kowalski.  Mówił o tym, ze państwo polskie powinno pomagać wszystkim Polakom za granicą.  Nawiązal do tragedii smoleńskiej i ostro skrytykował postawę obecnych władz Polski w tej sprawie.  Potem przypomniał los "Solidarności" i przestrzegł zwolenników Ruchu Narodowego, by nie wierzyli ludzom, których nie znają, a którzy mogą chcieć robić kariery ich kosztem.  Po zakończeniu jego wystąpienia prowadzący wiec powiedział, iz prorzono go by zaczekał z dalszymi przemówieniami, az wszyscy uczestnicu marszu dotrą na Agrykolę.  Przez nastepne pól godziny prowadzący pozdrawiał grupy z różnych regionów Polski i przechwalal sie sprawnością organizacyjna, mówiąc n.p., że straz marszu liczyła aż 700 osób, a partole medyczne mialy być dwuosobowe, a były trzyosobowe itp.

  Kolo 19:00 wszyscy juz przybyli i zacząl się ciąg przemówień członków Rady Decyzyjnej Ruchu Narodowego.  Przemawialim.in Chruszcz,Zawisza, nowy szef ONR, Krzysztof Bosak, a na koniec Robert Winnicki.  Co było charakterystyczne w tych wystąpieniach?  Brak dalszych pomysłów politycznych.  Ograniczano sie do apelowania do szeregowych członków o większą aktywność.  To kontrast z zeszłym rokiem, kiedy to przedstawiono projekt Ruchu Narodowego /a potem go zrealizowano/.

  Jako największe zagrożenie dla Polski wskazywano Unię Europejską i Brukselę, a nie Moskwę, czy Berlin.  Robert Winnicki powiedzial coś, co mnie zaniepokoiło.  Stwierdził mianowicie, ze powiniem powstać towy roczaj Polaka: pracowity, zdyscyplinowany, mający dobrze poukładane w głowie.  Moze to niesprawiedliwe, ale przypomnial mi się "nowy czlowiek sowiecki".  Niektóre wypowiedzi działaczy RN skierowane do młodziezy kojarzyły mi się z propagandą Komsomołu /podobne chwyty/.

  Głos zabrał też węgierski poseł do parlamentu /prezes partii Jobbik/.  On jedyny sformułował jakieś postulaty polityczne.  Propagował nacjonalistyczną oś Polska - Węgry - Chorwacja oraz namawiał polskich narodowców, by startowali do Parlamentu Europejskiego.

  Muszę jednak powiedzieć, że Marsz Niepodległości to wielki sukces narodowców.  Co wiecej, oni jako jedyni są w stanie zmobilizować młodzież /ponad 90% uczestników Marszu/.  Kadzą jej przy tym okropnie /na dłuższą metę to błąd/, ale wpływ mają duży.
  • Zaloguj lub zarejestruj się aby dodawać komentarze
  • Odsłony: 11357
Domyślny avatar

szara_komórka

12.11.2013 00:20

I w końcu się doczekałem. W tym zgiełku informacji i dezinformacji trudno było się rozeznać. (Czy doszli do końca.) Jutro będziemy szukali szczegółów. A na dzisiaj dziękuję i podziwiam Pani niespożytą energię.
Domyślny avatar

Noemi

12.11.2013 09:20

Dodane przez szara_komórka w odpowiedzi na czekałem na spokojną, rzeczową relację

Dziękuję Pani Elig i życzę dobrego zdrowia oraz niespożytej energii, by nam, prowincjuszom, opisać co się wydarza ważnego w Stolicy. Serdecznie pozdrawiam.
Domyślny avatar

dogard

12.11.2013 08:14

ilosc uczestnikow podziel przez dwa i bedzie wlasciwa; w zeszłym roku bylo ok. 100tys, teraz ok.50 tys.To lewctwo z ul.Skorupki atakowalo za pomoca butelek molotowa--bylo tolerowane przez gliny.Organizatorzy popelnili powazny blad tolerujac od samego poczatku osobnikow(prowokatorow) w kominiarkach---winni od razu oddac ich w rece gliniarzy--niech sprawdzaja swoich ludzi.Ogarnij sie z tym zachwytem mobilizacyjnym --owsik ma wiec duzo wieksze mozliwosci, rowniez ks.Gora corocznie mobilizuje duzo wiecej mlodziezy.Mam pytanko--jak ci sie podobala mowa niejakiego POreby z komuszego grunwaldu, tokujacego POd pomnikiem Dmowskiego--to prawdziwa twarz propagitki neoendecji, stare komusze wiarusy tam rzadza.
elig

elig

12.11.2013 14:09

Dodane przez dogard w odpowiedzi na czemu przesadzasz

Ci w kominiarkach wyskoczyli z bocznej ulicy i do samego Marszu nie dotarli - zatrzymała ich straż /która obstawiała wszystkie przecznice/.  Nie można porównywać Owsiaka i ks. Góry z RN,.  Maja oni zupełnie inne cele i sfery działania.
Domyślny avatar

dogard

12.11.2013 14:29

Dodane przez elig w odpowiedzi na @dogard

widzialem ich od poczatku w marszu, wyskoczyli na czolo tak gdzes kolo wspolnej--od samego poczatku bylo widome,ze to ustawka,a organizatorzy to normalnie oleli...taka prawda...sama mowisz o ilosci mlodych, iwec o innych akcjach nie zapominaj.wSZECHPOLACY GIERTYSZKA TO TYPOWY PRODUKT POSTSOWIECKICH MANIPULACJI, ICH PROWADZI STARA KOMUNA...
Domyślny avatar

xena2012

12.11.2013 08:49

że Marsz Nipodległości to wielki sukces Narodowców.Owszem,ale miliony ludzi w Polsce oglądając przekazy i komentarze w telewizji mają przedstawiony zupełnie inny obraz wydarzeń i niestety uwierzą w rezimowe kłamstwa.Telewizja nie pokazywała samego marszu tylko wyrywkowe sceny utwierdzając nas,bo nie warszawiaków w przekonaniu,że święto było jedną wielką bijatyką.Podejrzewam,że chodzi o wprowadzenie zakazu organizowania Dnia Niepodległości na przyszłość i abyśmy o tej niepodległości zapomnieli,albo obchodzili tak zdawkowo i po łebkach jak to robi pan Komorowski i jego świta biegający z przylepionymi, głupimi uśmieszkami od pomnika do pomnika.Dzisiaj ,po święcie w telewizji sa różne rozmowy,różni zaproszeni goście,ale nie ma wśród nich narodowców,ich nawet nikt nie próbuje rozmawiać ani wysłuchać.Jak więc można mówić o sukcesie? Pani tam była i widziała jak było naprawdę,ale my w Polsce mamy do oceny tylko przekaz telewizyjny.
elig

elig

12.11.2013 14:03

Dodane przez xena2012 w odpowiedzi na pisze Pani

Doprawdy nie mam pojęcia, co zrobią miliony ludzi w Polsce.  Ja napisałam o tym, co widziałam.  Radzę mniej oglądać telewizji.  Ona czasem szkodzi na umysł.
kptnemo

kptnemo

12.11.2013 16:46

Dodane przez xena2012 w odpowiedzi na pisze Pani

Są telewizja Trwam i Republika. Relacje w Republice nie były może najlepsze (no cóż - pewnie wpływ GP), ale diametralnie odbiegały od tych w "mendiach". Co do zasady - nicnierobienie na pewno sukcesem nie będzie. Jeśli Jarosław Kaczyński zapragnie sadzić kwiatki - to media też zrobią z tego dziką awanturę. Trzeba zerwać z zasadą "gra się tak jak przeciwnik pozwala" (duży problem PiSu) i konsekwentnie robić swoje, a efekty przyjdą. Dziesiątki tysięcy młodych ludzi skandujących "sierpem i młotem czerwoną hołotę" oraz "cześć i chwałą bohaterom" to wielki sukces. Byle tego potencjału nie zmarnować.
St. M. Krzyśków-Marcinowski

St. M. Krzyśków-Marcinowski

12.11.2013 10:15

Starannie zrelacjonowane - dzięki. Na gorąco, tym większa jest cena tego świadectwa! Nie podzielam opinii o braku pomysłów narodowców na dalszą działalność. Dotychczasowa ich polityka przyniosła nadspodziewany sukces. Byłem na Marszu w 2011 i teraz, mam wyraźny obraz tego postępu. Dotyczy on m. in. niesłychanego zorganizowania się grup kibicowskich z całego kraju i to przy założeniu, że nie szukamy draki - wtedy podstawy ku temu dawały kontrmanifestacje i forpoczta niemieckiego imperializmu. Dwa lata temu można było dostrzec tylko zalążki współpracy z ruchami narodowymi innych krajów, dziś ma to już zakres bardzo szeroki. - Norymberga dla komuny!
elig

elig

12.11.2013 14:00

Dodane przez St. M. Krzyśkó… w odpowiedzi na Dobrze

Jeśli mieli pomysły. to się z nich nie zwierzali.  Głównie chwalili sie swą doskonałą pracą organizacyjną.  Po co się organizują - nie wiadomo /poza ogólnikami typu: zbudujemy nową, lepszą Polskę/.
St. M. Krzyśków-Marcinowski

St. M. Krzyśków-Marcinowski

12.11.2013 20:23

Dodane przez elig w odpowiedzi na @St. M. Krzyśków

Gdy oskarżany, o czort wie jakie zapędy, Ruch Narodowy ogranicza się do jedynie do wezwania, żeby być porządnym obywatelem, dbającym o moralną przyzwoitość (nie czerwona, nie tęczowa...)[1], mającym respekt wobec Kościoła[2], dbającym o rozsądne poukładanie sobie w głowie, tego co widzi i słyszy[3], wtedy sugeruje mu ideową pustkę, próbuje się go dezawuować, wyciągając  totalitarne monstra. Te cyfry to krótka wyliczanka Winnickiego na Agrykoli. Zawiera bardzo dużo... Mam nadzieję, że RN nie da się wciągnąć w oszukańcze meandry politykierskich, niekończących się seriali telewizyjnych (ta groźba już wisi nad nim). Tam pomysłów  obfitość, tylko Polska coraz bardziej kolonią.
kptnemo

kptnemo

12.11.2013 12:31

Bardzo zabolała mnie natomiast nierzetelna relacja Gazety Polskiej Codziennie. Wstyd. Honor ratował w GPC red. Gmyz, ale to nie wystarczy. Po raz kolejny głupia pro-PiSowska propaganda zwyciężyła nad rozsądkiem. W ten sposób szkodzi się tylko jedynej partii, która obecnie ma jakieś szanse w walce z POstkomuną.
elig

elig

12.11.2013 13:56

Dodane przez kptnemo w odpowiedzi na Potwierdzam obserwacje autorki

Gremialna "ucieczka do Krakowa" spowodowała, że są oni w duzym stopniu odcięci od rzetelnych informacji.
kptnemo

kptnemo

12.11.2013 14:54

Dodane przez elig w odpowiedzi na @kptnemo

Nie przypuszczam, aby był to owoc niedoinformowania. Takie założenia były już przed marszem - wystarczy przeczytać teksty sprzed 11 listopada. Obecnie obawiano się burd, choć w zeszłym roku - a więc rok po regularnej bitwie na Pl. Konstytucji - takiego zagrożenia nie dostrzegano. Środowisko Gazety Polskiej brało udział w poprzednich marszach i wówczas, gdy sytuacja podczas marszu była znacznie poważniejsza - komentarze były zupełnie inne. Powód jest prosty - narodowcy stanowią konkurencję dla PiS i dlatego trzeba ich - zdaniem GP - zwalczać. Do rozdźwięku doszło w zeszłym roku, tuż przed marszem, gdy narodowcy sformułowali potrzebę utworzenia reprezentacji politycznej. Kluby GP ostatecznie poszły "razem, ale osobno". Wydaje się, że na zwrot o 180 stopni było wówczas za późno.
NASZ_HENRY

NASZ_HENRY

12.11.2013 12:58

aby na następne sprawozdania sił starczyło ;-)
Domyślny avatar

fritz

12.11.2013 13:21

innych naszych sprawozdan mowiacych w sensie GW i Sienkiewicza o "niezdanym egzaminie" czy wrecz porazce. Co narodowcy powiedzieli, czy tez czego nie powiedzieli. Cytat: Brak dalszych pomysłów politycznych. *** Katastrofalnie zla wiadomosc. Co by swiadczylo o tym, ze ich zadanie wlasnie sprowadza sie do pacyfikacji patriotycznej mlodzierzy. Nie maja zadnego pomyslu na panstwo a przeciez wlasnie silne panstwo decyduje o przetrwaniu Narodu. Jak widac w tym sensie zaczynaja z Korwinem i Michalkiwiczem w jednym szeregu maszerowac. Co wlasnie katastrofa byloby i chyba jest. ...Jako największe zagrożenie dla Polski wskazywano Unię Europejską i Brukselę, a nie Moskwę, czy Berlin. *** Co za totalny nonsens.Jak widac chlopaki nie pojumuja, ze Bruksela dla Polski to wlasnie Berlin. Wskazujac Bruksele w ten sposob chronia russogermanie. A poniewaz z cala pewnoscia nie sa z opcji niemieckiej, jest jasne, kogo chronia. ...Robert Winnicki powiedzial coś, co mnie zaniepokoiło. Stwierdził mianowicie, ze powiniem powstać towy roczaj Polaka: pracowity, zdyscyplinowany, mający dobrze poukładane w głowie. Moze to niesprawiedliwe, ale przypomnial mi się "nowy czlowiek sowiecki". *** To jest totalny antypolski rasizm. To jest rowniez wskazania na totalne pustke i faszystowska ideologie. Oni sa spacyfikowani. ...Niektóre wypowiedzi działaczy RN skierowane do młodziezy kojarzyły mi się z propagandą Komsomołu /podobne chwyty/. *** Swietnie zauawazylas.
elig

elig

12.11.2013 13:53

Dodane przez fritz w odpowiedzi na Bardzo ciekawe. Miejscami rozni sie diametralnie od wrazen

Oni są tak przejęci robotą organizacyjną w swoim RN, że wyraźnie zapominają, po co właściwie sie organizują.
Teresa Bochwic

Teresa Bochwic

12.11.2013 20:53

Dodane przez elig w odpowiedzi na @fritz

Sądzę, że chcą wejść do sejmu, wejść samodzielnie, bez PiS i innych, chociaż po parę mandatów, a potem się zobaczy.
Teresa Bochwic

Teresa Bochwic

12.11.2013 20:51

Piekne Pani zdjęcie z jakims starszym panem.
https://www.facebook.com…
kptnemo

kptnemo

12.11.2013 21:00

Przeszli tuż przede mną z prawej strony na lewą (z chodnika) i zniknęli za kordonem, na wysokości ul. Skorupki. Byłem raczej w ogonie marszu.
Domyślny avatar

tanat

13.11.2013 21:29

Rzeczywiście tak marsz przebiegał dokładnie jak został opisany. Byłem i widziałem. Nie tak jak relacjonuje Polsat, TVN, TVP. PiS z Sakiewiczem przegrali serca młodego pokolenia swoją postawą. Pozostawili tych ludzi samych sobie, więc i oni pozostawią ich samym sobie.
elig
Nazwa bloga:
elig-emerytka

Statystyka blogera

Liczba wpisów: 3, 035
Liczba wyświetleń: 13,984,768
Liczba komentarzy: 23,390

Ostatnie wpisy blogera

  • Rosyjskie szantaże
  • "Gra Imperiów" nr 16. W pogoni za wydarzeniami
  • Sieroty po COVIDZIE

Moje ostatnie komentarze

  • Może to dzięki mojej notce???
  • Dosłownie przed chwilą YouTube przywrócił szopkę.  Przez kilka godzin była jednak zablokowana.
  • Czy można go tu wrzucić?

Najpopularniejsze wpisy blogera

  • Upadek Solidarnej Polski
  • Dlaczego obalono rząd Jana Olszewskiego?
  • Czemu Żydzi nienawidzą Polaków? Spotkanie z dr Ewą Kurek

Ostatnio komentowane

  • Jabe, I z pandemią, i z gospodarką po pan­demii RZĄD  po­radził sobie doskonale. Pandemia kosztowała życie tysięcy osób, które akurat na tę chorobę nie cho­rowały. Gos­podarka sypie się. Rząd domaga…
  • sake2020, A Pan w tym ,,chłamie'' jaki ma głosik? Nie wygląda Pan na zdrowomyslącego tylko prowadzonego za raczkę przez opozycję.
  • Maverick, TV Pitoń i zdrowo myślący Polacy są niewielu głosami w chłamie ogłupienia i naćpania propagandą globalistów w Polin.  https://www.youtube.com/…

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2008 - 2025, naszeblogi.pl

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | tvrepublika.pl | albicla.com

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się tu. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek. | Polityka Prywatności

Footer

  • Kontakt
  • Nasze zasady
  • Ciasteczka "cookies"
  • Polityka prywatności