Witaj: Niezalogowany | LOGOWANIE | REJESTRACJA
Borewicz, Sławomir Borewicz
Wysłane przez Ryszard Kapuściński w 24-07-2013 [12:12]
Od paru tygodni TVP1 przypomina nam serial pt. „07 zgłoś się”, realizowany (z przerwami) w latach 1976 - 1987. Tytułowy „07”, porucznik Milicji Obywatelskiej Sławomir Borewicz ze Stołecznego Urzędu Spraw Wewnętrznych, był milicjantem wyjątkowym, jakiego jeszcze Polacy nie widzieli. Bohater kreowany na ówczesnego James ’a Bonda, dzielnie walczył zarówno z seryjnymi mordercami, przemytnikami złota, jak i handlarzami narkotyków. Przypominał Clinta Eastwooda, był męski jak Philip Marlowe, a na ścianie w swoim pokoju miał plakat Kojaka. Takiego bohatera peerelowska kultura jeszcze nie wykreowała. Palił marlboro, używał Old Spice 'a (zapach ówczesnych polskich playboyów, a w Nowym Yorku kojarzony z zapachem mieszkańców Bronx ’u), chodził w dżinsach i w koszulkach Pumy, mówił po angielsku, był niewierzący, ale oczywiście ochrzczony, rozwiedziony, ale oczywiście wziął ślub kościelny, bez problemu jeździł do Londynu, bez problemu podrywał każdą panienkę jaka wpadła mu w oko. Pozwalał sobie na żarty skierowane do swojego przełożonego: np. „ major Wołczyk (wychodząc z gabinetu) – Otwórzcie okno. Zdaje się, że orłów nie ma, żaden nie wyleci. Borewicz: – A pan major tak drzwiami?”. Wypisz, wymaluj polski James Bond.
Po co to wszystko było, dlaczego akurat wtedy nakręcono pierwsze odcinki „07 zgłoś się”?
W odpowiedzi zacytuję nieznanego mi blogera komentującego serial: „Farmazony pieprzycie. Waszym zadaniem było "ocieplić" zbrodniczy wizerunek tamtego MSW. I Wam się to towarzyszu , w jakimś stopniu, udało . Ale nie dorabiajcie do tego ideologii.”
No właśnie, chodziło przecież o coś więcej. Po Czerwcu 1976 roku należało ocieplić wizerunek milicji i dorobić do tego ideologię. No i ocieplono.
Jak parszywy był ów rok 1976, to wszystkim Państwu pozwolę sobie przypomnieć; to jest mój osobisty wybór wydarzeń z tego roku i za ten wybór odpowiadam
- 6 lutego – wydano rozporządzenie o możliwości zakładania tzw. „firm polonijnych”.
- 10 lutego – Sejm przyjął, przy jednym głosie wstrzymującym się (Stanisław Stomma), poprawki do konstytucji PRL. Wprowadzono zapis o przewodniej roli w państwie PZPR i jego sojuszu z ZSRR.
- 12 lutego – list Konferencji Episkopatu Polski na ręce Henryka Jabłońskiego w sprawie ustawy o zmianie Konstytucji: „zmiany nie mogą jedynie zawierać faktów, które nie zawsze były zgodne z interesem i aprobatą całego Narodu”.
- 22 lutego – przy Komendzie Stołecznej Milicji Obywatelskiej utworzono pierwszy w kraju oddział antyterrorystyczny.
- 8 kwietnia – Jerzy Pawłowski, mistrz olimpijski w szabli, został skazany na 25 lat pozbawienia wolności za szpiegostwo.
- 22 czerwca – sekretarz skarbu USA, William E. Simon, stwierdził, że udzielanie kredytów jest wyrazem poparcia dla współpracy ekonomicznej z PRL.
- 24 czerwca – sejm uchwalił podwyżkę cen m.in.: mięsa o 69%, drobiu o 30%, masła, serów o 50%, cukru o 100%.
- 25 czerwca - wybuchły strajki w Radomiu, Ursusie i Płocku.
- 17 lipca - pierwszy proces „ursuski” w Sądzie Najwyższym przy drzwiach zamkniętych. Nieformalne zawiązanie KOR.
- 20 lipca – wyroki w procesie „ursuskim” od 3 do 5 lat i w procesie „radomskim” od 3 do 10 lat.
- 16 sierpnia – wprowadzono reglamentację cukru.
- 9 września – apel biskupów do władz, aby zaniechano wszelkich represji wobec robotników i do społeczeństwa, aby przyczyniało się do poprawy trudnej sytuacji ekonomicznej kraju.
- 12 września – zapowiedź słabych plonów podczas centralnych dożynek w Płocku.
- 23 września – powstał Komitet Obrony Robotników (KOR).
- 13 listopada – wyemitowano recital szwedzkiego zespołu ABBA, który był pierwszym tej rangi wydarzeniem w polskiej telewizji.
- 25 listopada – Telewizja Polska wyemitowała premierowy odcinek serialu 07 zgłoś się.
- 28 listopada – apel 28 profesorów do Sejmu w sprawie zbadania przebiegu strajków i metod represji wobec robotników i członków KOR.
- 1 grudnia – plenum KC PZPR; podstawowe zadanie: poprawa zaopatrzenia rynku przez zwiększenie produkcji, import zbóż, pasz, mięsa i tłuszczów za 1,5 mld dolarów i dostawy 1 mln ton zbóż z ZSRR.
- 2 grudnia – Sejm zwiększył liczbę wicepremierów do 10.
- 7 grudnia – Polska otrzymała z RFN kredyt długoletni w wysokości 650 mln marek.
- 30 grudnia – w hucie „Katowice” oddano do eksploatacji wielki piec nr 1.
Ryszard Kapuściński
Komentarze
24-07-2013 [19:12] - Krzysztof Pasie... | Link: :-))) Brawo! Panie
:-))) Brawo! Panie Ryszardzie! Tylko, czy wszyscy Pana dobrze zrozumieją?
Pozdrawiam jak zawsze serdecznie,
Krzysztof Pasierbiewicz
24-07-2013 [20:02] - Ryszard Kapuściński | Link: Panie Krzysztofie,
Panie Krzysztofie, dziękuję.Do zobaczenia w piątek na spotkaniu z Witkiem Gadowskim. Serdecznie pozdrawiam :)