Przejdź do treści
Strona główna

menu-top1

  • Blogerzy
  • Komentarze
User account menu
  • Moje wpisy
  • Zaloguj

Prezydent Nawrocki w Radomiu- władza, która przerzuca konsekwencje swojego złego rządzenia na obywateli, upadnie prędzej czy później

Zbigniew Kuźmiuk, 28.06.2026

1. W ostatni czwartek w Radomiu z udziałem prezydenta Karola Nawrockiego, odbyły się obchody 50. rocznicy Protestu Robotniczego w czerwcu 1976 roku, a ich punktem kulminacyjnym była msza święta odprawiana przez radomskich biskupów, wręczenie odznaczeń państwowych dla bohaterów tamtych dni i wystąpienie głowy państwa. nym palcu, historię protestów robotniczych w Radomiu, Płocku i Ursusie z czerwca 1976 roku ,więc sporą część swojego wystąpienia temu poświęcił, wyjaśniając uczestnikom tego zgromadzenia jak do nich doszło. Przypomniał, że ówczesne komunistyczne władze z I sekretarzem KC PZPR Edwardem Gierkiem już w 1973 roku doskonale wiedzieli, że gospodarka jest niewydolna i kryzys jest nieuchronny ale chcąc trwać przy władzy rozpoczęto propagandę sukcesu, czego zwieńczeniem była narracja o Polsce jako „ dziesiątej potędze gospodarczej świata”.

2. Manipulowano danymi statystycznymi, wybiórczo zestawiając wskaźniki produkcji węgla, stali, cementu i innych surowców, co sztucznie windowało pozycję polski w globalnych rankingach, a propaganda partyjna wtłaczała to do głów Polaków poprzez prasę, radio i telewizję. Skrzętnie pomijano wątek zadłużenia zagranicznego ( ok 24 mld ówczesnych USD), które wprawdzie w porównaniu z obecnym zadłużeniem, może wydawać się śmiesznie niskie ,ale w stosunku do ówczesnych możliwości eksportowych polskiej gospodarki do krajów posługujących się wymienialnymi walutami, było to zadłużenie olbrzymie, którego jak się okazało pod koniec lat 70-tych, nasz kraj nie był w stanie spłacić. Na rynku pojawiły się produkty ,będące do tej pory synonimem zachodniego luksusu, jak Coca-cola czy zachodnia markowa odzież, a także produkowane na licencjach pozyskanych z krajów zachodnich samochody, autobusy, czy traktory. Przyjęto, że tego rodzaju produkty będą wytwarzane na tak dużą skalę, że nie tylko zaspokoją popyt krajowy, ale także będą eksportowane i przy pomocy uzyskanych w ten sposób dewiz, uda się spłacić zaciągnięte wcześniej kredyty. Ale kraje zachodnie ich nie potrzebowały, miały swoje samochody, autobusy i traktory już lepszej klasy i kiedy trzeba było zacząć spłacać zaciągnięte kredyty w „twardych” walutach, tych walut brakowało i wszystko zaczęło się sypać.

3. No i wtedy właśnie skutki nieudolnego rządzenia i niefrasobliwości władzy komunistycznej w latach 70-tych, spróbowano przerzucić na Polaków przy pomocy drastycznych podwyżek cen głównie podstawowych artykułów żywnościowych. Co więcej propaganda towarzysząca tej operacji, przedstawiała ją jako przeprowadzaną po konsultacjach społecznych, których oczywiście nie było, co wywołało ogromne oburzenie społeczne i następnego dnia rozpoczęły się strajki, a także pracownicy wielu zakładów, wyszli na ulice. Szczególnie dramatyczny przebieg miały te protesty właśnie w Radomiu, gdzie na ulicach znalazło się kilkanaście tysięcy robotników z wielkich radomskich zakładów, takich jak Łucznik, Radoskór, RWT, czy Zakłady Naprawy Taboru Kolejowego.

4. Podpalono Komitet Wojewódzki PZPR, uznając go symbol ówczesnego wszelkiego zła, ale już po południu do Radomia zwieziono setki policjantów i oddziały ZOMO z sąsiednich województw i rozpoczęła się pacyfikacja protestów. Protestujący szybko zniknęli z ulic Radomia ,ale wtedy do akcji włączyła się Służba Bezpieczeństwa i zaczęły się aresztowania w domach i mieszkaniach, na podstawie zdjęć zrobionych wcześniej, ale także doniesień agentury uruchomionej na wielką skalę. Aresztowano i prześladowano setki ludzi, były także ofiary śmiertelne, to wtedy milicja i ZOMO specjalizowali się w tzw. ścieżkach zdrowia ,około 1000 osób, pozbawiono pracy, dając tzw. wilcze bilety, spora część z tych ludzi przez długie miesiące, a nawet lata, nie była w stanie znaleźć sobie jakiekolwiek zatrudnienia. Także Radom mający wtedy około 200 tysięcy mieszkańców został „miastem z wyrokiem”, celowo zahamowano jego rozwój, zatrzymując wszystkie inwestycje , a jedyną, którą wtedy wręcz ostentacyjnie realizowano , była budowa komendy wojewódzkiej milicji.

5. Prezydent mówiąc o tym wszystkim, przeszedł w pewnym momencie to współczesności i stwierdził „ To współczesna nauka dla narodu polskiego. Władza, która postępuje w ten sposób, która propagandą zabija prawdę, która używa prokuratur i sądu do walki z tymi, którzy mają siłę upomnieć się o godność- taka władza upadnie prędzej czy później”. Te stwierdzenia spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem przez zgromadzonych na tych uroczystościach, wszak duża część działań ekipy Tuska do złudzenia przypomina te prowadzone przez władzę komunistyczną w latach 70-tych. Zadłużanie kraju na niespotykaną dotychczas skalę, wszechobecna propaganda sukcesów, których tak naprawdę nie ma, stosowanie prawa „tak jak my je rozumiemy” i prześladowania opozycji, przy pomocy służb, prokuratury i sądów. Ta władza upadnie, prędzej czy później, nie potrafi bowiem wyciągnąć wniosków choćby z historii protestów pracowniczych w Radomiu, Płocku czy Ursusie. 

  • Zaloguj lub zarejestruj się aby dodawać komentarze
  • Odsłony: 13
Zbigniew Kuźmiuk
Nazwa bloga:
Blog autorski
Zawód:
Zbigniew Kuźmiuk
Miasto:
Radom

Statystyka blogera

Liczba wpisów: 6, 029
Liczba wyświetleń: 10,479,139
Liczba komentarzy: 15,967

Ostatnie wpisy blogera

  • Zarząd Orlenu tak bardzo chce „zrobić dobrze” ministrowi Domańskiemu, że zawiesił członkostwo w POPiHN
  • Jeszcze w 2025 r. ekipa Tuska zadłużała Polskę o 0,9 mld zł dziennie, a w maju 2026 r. już o 1,5 mld zł dziennie
  • Premier Tusk ochoczo zabrał się za odbieranie wiarygodności sygnaliście, więc prokuratura Żurka niczego nie wyjaśni

Moje ostatnie komentarze

  • Ja jestem teraz posłem do polskiego Sejmu  a w Parlamencie europejskim pracowałem do roku 2009
  • Jak dogonimy Niemcy pod względem poziomu infrastruktury technicznej i społecznej to wtedy zaczniemy mieć budżety zrównoważone. Pozdrawiam

Najpopularniejsze wpisy blogera

  • Kogo my mamy za prezydenta?
  • Czy śmierć Andrzeja Leppera spowoduje polityczne trzęsienie ziemi?
  • Za gaz płacimy jak za przysłowiowe zboże

Ostatnio komentowane

  • u2, "Orlen jest drenowany z zysków"  Pamiętam, że jako doradca ORLEN-u za pierwszego Tuska robił niejaki Sienkiewicz, prawnuk znanego Noblisty, który na tym doradztwie zarobił sporo milionów. Z…
  • NASZ_HENRY, Nowy eufemizm © sake3😉 troll – komentator lub bloger z misją
  • sake2020, Mało eleganckie to powiedzenie troll.Lepiej brzmi komentator czy bloger z misją.Wczorajszy dzień był nader misyjny.

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2008 - 2026, naszeblogi.pl

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | tvrepublika.pl | albicla.com

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się tu. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek. | Polityka Prywatności

Footer

  • Kontakt
  • Nasze zasady
  • Ciasteczka "cookies"
  • Polityka prywatności