Gruzini i Hindusi w czołówce pracujących u nas cudzoziemców

W ostatnich dniach GUS dostarczył kilku interesujących danych. Potwierdzają one m.in., że ruch w bazie turystycznej na terenie Polski ożywił się w I półroczu br. na tyle, że swoją wielkością przekroczył wielkości z ostatniego okresu przed pandemią koronawirusa.
O ile w I półroczu 2019 r. z turystycznych obiektów noclegowych skorzystało w Polsce 16,1 mln turystów, w tym 20,4% turystów zagranicznych (3,3 mln). Udzielono im wszystkim łącznie 40,0 mln noclegów, z tego najwięcej w woj. małopolskim i zachodniopomorskim. Tymczasem w takim samym okresie br. z turystycznych obiektów noclegowych skorzystało 16,9 mln turystów, którym udzielono 41,3 mln noclegów. „W porównaniu z analogicznym okresem 2023 r. było to więcej odpowiednio o 3,4% i o 2,4%” – zaznacza GUS.
Jednak jeszcze bardziej interesujących danych dostarczył GUS w odniesieniu do (oficjalnie) zatrudnionych cudzoziemców w naszym kraju, przy czym dane te dotyczą stanu na koniec kwietnia br.
Otóż w tym czasie udział cudzoziemców w ogólnej liczbie wykonujących u nas pracę wyniósł 6,7%. Przy czym pochodzili oni z ponad 150 państw. Obcokrajowców wykonujących pracę było, podobnie, jak w ostatnich miesiącach ok. 1 mln (dokładnie 1021,0 tys.). W tej liczbie 390,1 tys. cudzoziemców realizowało umowy zlecenia i pokrewne.
Zapewne najbardziej interesujące jest pochodzenie tych osób, z których przytłaczającą większość (niespełna 70%) stanowili obywatele Ukrainy, których na koniec kwietnia 2024 r. było 692,8 tys. Jednak ich udział w ogólnej liczbie cudzoziemców wykonujących u nas pracę zmniejszył się w stosunku do stycznia 2022 r. o 5,4 p. proc. Łącznie z Białorusinami Ukraińcy pracujący u nas stanowili wówczas u nas ok. 80% ogółu pracujących cudzoziemców. Wśród pozostałych 20% istotną cześć stanowili obywatele Gruzji i Indii. Nieco mniej było Mołdawian i Filipińczyków. GUS nie ujawnił pochodzenia pozostałych ok. 13% cudzoziemców pracujących w naszym kraju na koniec kwietnia br.
Łącznie, poinformował GUS, udział cudzoziemców wykonujących pracę w Polsce w ogólnej liczbie wykonujących u nas pracę jest w ostatnich latach dość stabilny. Wzrósł bowiem w stosunku do stycznia 2022 r. dość niewiele, bo o 1,5 p. proc.
Nie stanowi specjalnego zaskoczenia inna informacja GUS na temat miejsc, gdzie najczęściej zatrudniani są u nas cudzoziemcy. Otóż na koniec kwietnia niemal co piąty spośród ogółu cudzoziemców wykonujących pracę mieszkał w regionie warszawskim stołecznym (19,4%). Powyżej 10% spośród wszystkich zatrudnionych wówczas obcokrajowców pracowało w województwach: dolnośląskim i wielkopolskim. Natomiast najmniej spośród analizowanej populacji cudzoziemców mieszkało w regionie świętokrzyskim (poniżej 1,0%).
Jak skomentowali eksperci Santander Banku Polska „sama liczba cudzoziemców wykonujących pracę była w kwietniu najwyższa od początku 2022 r., od kiedy GUS podaje te dane. Udział cudzoziemców w ogóle osób pracujących w Polsce wzrósł z 6,6% do 6,7% i to również najwyższy wynik blisko 2,5-letniej historii tych danych. Na wzrost liczby wykonujących pracę cudzoziemców złożył się wzrost liczby osób z obywatelstwem ukraińskim o 2,7 tys. oraz pozostałych narodowości o 6,7 tys.”.
Interesujących informacji nt. pracujących u nas obcokrajowców dostarcza lektura ostatniego (nr 40/2024) Tygodnika Gospodarczego Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Otóż ekspertka PIE, Katarzyna Dębkowska, napisała m.in., że 84% wszystkich pracujących u nas cudzoziemców zatrudnionych jest w siedmiu sekcjach PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności – urzędowego spisu wszystkich funkcjonujących u nas sektorów i branż w gospodarce).
Otóż najwięcej cudzoziemców zatrudnionych jest w przetwórstwie przemysłowym (20%) oraz w transporcie i gospodarce magazynowej (18%). Przy czym obcokrajowcy w tych branżach „wykonują najczęściej proste prace, nie wymagające wysokich kompetencji. Wśród cudzoziemców pracujących w tych branżach często znajdziemy osoby pracujące poniżej posiadanych kwalifikacji”.
Co także interesujące, co 10. pracujący u nas w branży IT jest cudzoziemcem. „Zawody wpisujące się w tę branżę często wykonywane przez obcokrajowców. (…)Liczba cudzoziemców wykonujących zawody związane z branżą IT sukcesywnie rośnie. W kwietniu br. w gospodarce narodowej pracowało ich 51,6 tys., a rok wcześniej 46,6 tys. To wzrost o 11%, największy w porównaniu z innymi analizowanymi branżami” – pisze Dębkowska.
 



Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika EsaurGappa

09-10-2024 [21:32] - EsaurGappa | Link:

Hindusi i Gruzini he he he, nie zgorsi są od innych, ale ...lewiznę i kurestwo pośród tych nacji już policzyli!
Tj. gastro urogające przepisom sanepidu, ubery bolty bez prawka,handelek taki czy owaki bez uczciwego opodatkowania,idąc dalej przemyt ludzi i kontrabandy,niewolnictwo stręczycielstwo złodziejstwo,o korupcję nie pytam bo oni to mają we krwi.Tak więc czy wszelkie  patologie idące za niekontrolowanym przepływem obcokrajowców też policzyli! 
Śmiechu warte te obliczenia,ubogacają nas trochę nie zaprzeczę,ale to są "dzieci" we mgle,a dziś w Polsce gęsta ta mgła.

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

09-10-2024 [23:03] - Alina@Warszawa | Link:

Kilka dni temu byłam na targowisku na ul. Bakalarskiej w W-wie.
Tam na stoiskach chyba nie ma Polaków. Pierwsi sprzedawcy, których się widzi, to Murzyni. Chłopaki zachęcają do zakupów każdą przechodzącą klientkę w specyficzny sposób, który zbyt wrażliwa dziewczyna może uznać za molestowanie ... Ci najstarsi handlarze, to skośnoocy, zapewne Wietnamczycy, którzy już całkiem dobrze mówią po polsku. Są też chyba Azerowie. 

Wybór towarów - olbrzymi, a ceny zachęcające - szczególnie dla młodzieży i emerytów i innych, którzy nie pobierają diet poselskich ani ryczałtów mieszkaniowych rzędu kilku, kilkunastu tysięcy złotych. Jakość - trzeba sobie poszukać i wybrać co najlepsze :) 

Zszokowana byłam usługami kosmetycznymi! Jest tam rejon małych saloników, gdzie można zrobić manicure (i pewnie pedicure) oraz fryzurę. To jeszcze nic dziwnego. Ale zawsze usługi te były świadczone przez kobiety. Tymczasem pierwszy raz w życiu zobaczyłam jak młody Wietnamczyk (?) robi manicure! I to nie jeden! 

Fakt, że to był mały człowiek, może nie nadawał się do ciężkiej męskiej roboty, ale mężczyzna malujący paznokcie kobiecie to coś sprzecznego z naturą! No cóż - może w Warszawie pod rządami Trzaskowskiego postęp idzie w tym kierunku? 

Jak to dobrze, że miałam pięknie pomalowane paznokcie i nie musiałam korzystać z usług na Bakalarskiej. Gdybym wpadła na taki pomysł, to niestety usługa nie zostałaby zrealizowana, bo po prostu dostałabym takiego ataku śmiechu, że byłoby to niemożliwe :):):) 

Obrazek użytkownika EsaurGappa

10-10-2024 [05:29] - EsaurGappa | Link:

Bakalarska na przeciwko Urzędu dzielnicy Włochy to świetny przykład że ulica rządzi się swoimi prawami. Szanowna pani proszę mi wierzyć,tam można kupić prawie wszystko....potrzebuje pani np jakieś bardzo egzotyczne zwierzę np małpke makakową?Nie ma problemu,a może chce pani skosztować pieczony móżdzek takiej małpki w jednej z tutejszej "restauracji"?Da się upichcić.Niewolnice broń narkotyki ludzkie organy itd wszystko co nielegalne i po prostu złe tam jest.Jedna wielka pralnia lewego hajsu gdzie Polak to tylko zagubiony pionek na brudnej szachownicy świata.