Wygląda na to, że Polska będzie pomagała Niemcom

Wygląda na to, że Polska będzie pomagała Niemcom przepompowywać „ruską” ropę

1. Okazuje się, że podczas ostatnich polsko- niemieckich konsultacji międzyrządowych w Warszawie, ustalono między innymi, że strona polska zobowiązuje się do zapewnienia dostaw ropy do rafinerii PCK Schwedt. Zapisano to bardzo twardo „ będziemy koordynować zapewnianie dostaw ropy naftowej do rafinerii PCK Schwedt, potrzeb i poziomu dostaw ropy naftowej do rafinerii PCK Schwedt za pośrednictwem polskiego Naftoportu”. Dodano także zapis dotyczący sytuacji kiedy pojawiłyby się kłopoty z tranzytem ropy przez Rosję „ wtedy Polska i Niemcy będą ściśle współdziałać w celu utrzymania stabilnych dostaw ropy do PCK Schwedt i bezpieczeństwa dostaw w regionie.
 
2. Na pierwszy rzut oka te zapisy mogą nie dziwić, wszak zgodnie z europejskimi traktatami jesteśmy zobowiązani do solidarności energetycznej w stosunku do innych członków europejskiej Wspólnoty, w sytuacji występowania zagrożeń w dostawach surowców energetycznych. Tyle tylko, że według analityków rynku obrotu ropą, tak naprawdę w tym przypadku, chodzi o dostawy rosyjskiej ropy do rafinerii Schwedt, choć  jest ona objęta unijnymi sankcjami wprowadzonymi po agresji Rosji na Ukrainę. Rafineria w Schwedt chcąc odsunąć od siebie podejrzenia o zakupy rosyjskiej ropy zawarła porozumienia z firmami naftowymi z Kazachstanu i to one przesyłają ropę rurociągami przez Rosję, Białoruś i Polskę (w naszym kraju rurociągiem „Przyjaźń”) do niemieckiego zakładu. Tyle tylko, żeby nie ponosić dodatkowych kosztów transportu swojej ropy przez Rosję w transakcjach spotowych otrzymują rosyjską ropę, a  z kolei firmy rosyjskie eksportujące ropę do Chin, korzystają z ropy kazachskiej.
 
3. Dla rafinerii w Schwedt tak naprawdę do przerobu lepszy jest rosyjski surowiec, bo ta rafineria była budowana kilkadziesiąt lat temu w takiej technologii, żeby korzystać przed wszystkim z rosyjskiej ropy. Ba struktura własnościowa rafinerii w Schedt to koncerny Shell, Eni i Rosnieft, który ma aż 54% akcji będących po wprowadzeniu kolejnych sankcji na Rosję w zarządzie powierniczym  rządu Niemiec. Rząd niemiecki jednak specjalnie się nie spieszy aby „wypchnąć” Rosjan z rafinerii w Schwedt, o zakup tego większościowego pakietu starał się przez długie miesiące Orlen pod kierownictwem prezesa Obajtka, ale okazało, że transakcja nie doszła do skutku. Mimo tego, że Orlen po tym jak sam odszedł całkowicie od przerobu rosyjskiej ropy w polskich rafineriach, gwarantował to w negocjacjach dotyczący zakupu akcji rafinerii,  także Niemcom, okazało się, że wolą jednak rosyjskiego udziałowca, niż tego pochodzącego z Polski.
 
4. Rząd Tuska zgodził się na zagwarantowanie dostaw ropy do rafinerii w Schwedt, mimo tego ,że najprawdopodobniej wie, że rurociągiem „Przyjaźń” do niemieckiego zakładu jest pompowana przede wszystkim rosyjska ropa. Ba zagwarantował, że jeżeli Rosjanom z jakiś powodów przyszłoby do głowy blokowanie tranzytu ropy przez ich kraj do Niemiec, to zobowiązaliśmy się, że rafineria w Schwedt będzie zaopatrywana w surowiec przez Naftoport  w Gdańsku. I tu także jak twierdzą analitycy tego rynku, może trafiać rosyjska ropa, bo podmioty obracające tym surowcem, chętnie kupują rosyjska ropę ze względu na jej atrakcyjne ceny, a następnie „przemalowują” ją na surowiec nierosyjski. A już mający ciągle w rafinerii Schwedt większościowy pakiet akcji, koncern Rosnieft (choć te akcje są  w zarządzie powierniczym), przypilnuje, żeby w tej rafinerii był przerabiany przede wszystkim rosyjski surowiec.
 
5. Tak więc to co za rządów Morawieckiego w sprawie rafinerii Schwedt, Niemcom nie udało się załatwić przez blisko 2 lata, w rządzie Tuska załatwili za pierwszym podejściem, stwarzając tym samy dodatkową konkurencję produktom Orlenu, który już od ponad roku, nie korzysta z rosyjskiego surowca. Ba okazuje się, że mimo tego iż sami nie korzystamy z rosyjskiej ropy , to będziemy pomagali Niemcom ją przepompowywać polskim odcinkiem rurociągu „Przyjaźń” do rafinerii w Schwet, której pakiet kontrolny ciągle mają  Rosjanie.     

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Ijontichy

10-07-2024 [08:11] - Ijontichy | Link:

Pan każe,sługa musi! Co ciekawe jesteśmy sługami dwóch panow...Niemiec i Ukrainy

Obrazek użytkownika u2

10-07-2024 [11:06] - u2 | Link:

***jesteśmy sługami dwóch panow...Niemiec i Ukrainy***

Serio? W czym ta twoja służalczość się przejawia oprócz pisaniny na NB i na Salooonie24? :-)

PS. Rosja ma w swoim godle orła dwugłowego. Czyli tam służą dwóm głowom, ale Niemcy nigdy nie służyły innym, tylko napadały na innych w tym na Polskę. Kiedyś Niemcy były bardzo atrakcyjne dla Polaków. Na przykład w pobliskim Olecku w Plebiscycie Mazurzy zagłosowali za przynależnością do Niemiec. Tylko 2 głosy były przeciwne. Olecko otrzymało nazwę Treuburg, czyli Wierne Miasto. :-)

PS2 Ale teraz pomimo większego PKB Niemiec tak z 6 razy od polskiego PKB to jednak widać samobójcze polityki Niemiec typu odejście od elektrowni atomowych i przyjmowanie nielegalnych imigrantów jak leci. Znany Niemiec Toni Kroos, który mieszka w Hiszpanii mówi że woli obecnie Hiszpanię od Niemiec bo w Hiszpanii jest bezpieczniej.

Obrazek użytkownika smieciu

10-07-2024 [11:28] - smieciu | Link:

Wygląda na to, że Polska będzie pomagała Niemcom przepompowywać „ruską” ropę

Wygląda na to że zapotrzebowanie na pudelka jest :) Wystarczy przeczytać nagłówek. I już czytelnik wie że złe Niemce kombinują z Ruskami a że zdanie to jest głupotą? Przecież nikt tu tego nie zauważy. Mimo że niżej jak wół mamy:
będziemy koordynować zapewnianie dostaw ropy naftowej do rafinerii PCK Schwedt, potrzeb i poziomu dostaw ropy naftowej do rafinerii PCK Schwedt za pośrednictwem polskiego Naftoportu”. Dodano także zapis dotyczący sytuacji kiedy pojawiłyby się kłopoty z tranzytem ropy przez Rosję „ wtedy Polska i Niemcy będą ściśle współdziałać w celu utrzymania stabilnych dostaw ropy do PCK Schwedt i bezpieczeństwa dostaw w regionie.
Czyli - tłumacząc pudelkowemu czytelnikowi:
Naftoport nie jest szczególnie potrzebny do przepompowywania ruskiej ropy gdyż ta płynie do Rafinerii starym dobrym rurociągiem Przyjaźń. Płynęła za PiS - wtedy najwyraźniej było to ok. Ma płynąć za PO - co jak się okazuje nie jest ok.
Najwyraźniej autorowi tekstu nie podoba się że ... ta ruska ropa miałaby przestać płynąć!
Bo przecież to na taką ewentualność byłby potrzebny Naftoport. Czyli wtedy kiedy Niemcy potrzebowaliby alternatywnego źródła.
Dalej autor ma pretensje do Rafinerii że ta nie przestawiła się na inny (nie rosyjski) typ ropy. Mimo że należała do rosyjskiego właściciela. Ta kwestia każe poważnie się zastanowić się czy autor jest głupkiem czy też bawi go wciskanie idiotyzmów czytelnikom, których najwyraźniej traktuje jak głupków.
No i na koniec wisienka na torcie:
Rząd niemiecki jednak specjalnie się nie spieszy aby „wypchnąć” Rosjan z rafinerii w Schwedt, o zakup tego większościowego pakietu starał się przez długie miesiące Orlen pod kierownictwem prezesa Obajtka, ale okazało, że transakcja nie doszła do skutku.
Kiedy autor wyraża oburzenie że Niemcy nie zgodziły się na przejęcie Rafinerii przez Obajtka - czyli członka ekipy, która wyspecjalizowała się w pluciu na Niemcy.

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

10-07-2024 [11:59] - Alina@Warszawa | Link:

Sprawa jest bardzo prosta do zmiany: wystarczy, żeby PSL wyszedł ze zdradzieckiej koalicji i razem z Konfederacją i PiS odwołali rząd Tuska na najbliższym posiedzeniu sejmu. Proste jak budowa CEPA! 
Wówczas można zawrócić cały proces likwidacji Polski, albo bardzo utrudnić i spowolnić. Tylko czy w PSL są jeszcze jacyś Polacy, czy sami tylko zdrajcy?

Obrazek użytkownika smieciu

10-07-2024 [12:07] - smieciu | Link:

Ale dlaczego PSL miałby wychodzić z koalicji skoro PiS chciał zlikwidować Polskę?
(taka uwaga kiedy ludzie posługują się hasełkami na których poparcie, poza pudelkiem, nic nie mają)

Obrazek użytkownika sake3

10-07-2024 [17:46] - sake3 | Link:

@smieciu.....Panie propagandysto kiedy się pan nauczy jak ma wyglądac poprawna propaganda?To nie jest walenie cepem z dokładką obrażania,bo jak pan chce przekonać do swoich racji pisząc tak siermiężnie a jednocześnie prymitywnie obrażać tych których pan ma przekonać.To raczej przynosi efekt odwrotny.Pisze pan już tyle czasu a postępów żadnych.

Obrazek użytkownika juur

10-07-2024 [17:00] - juur | Link:

"Wygląda na to, że Polska będzie pomagała Niemcom"
Jedno zdanie i trzy nieścisłości:
-" Wygląda" nie wygląda a jest to stan faktyczny
- "będzie" nie będzie bo robi to od dawna
- "pomagała" nie pomagała a pomaga a właściwie prawidłowo to powinno być "podlega".