Kolejny wielki pożar - płonie pałac Stolbergów we Wrocławiu

"Płonie pałac Stolbergów we Wrocławiu. Strażacy wezwali posiłki"   

Płonie neogotycki pałac z 1845 r. we wrocławskich Świniarach. Trwa akcja gaśnicza. "Na miejsce udają się duże siły i środki, sytuacja nie jest opanowana, strażacy proszą o posiłki" — poinformował przed godz. 22 portal Remiza.pl. 
— Trwa akacja gaśnicza. Strażacy są na miejscu. To był pustostan. Nikomu nic się nie stało — poinformował media oficer dyżurny PSP we Wrocławiu.

Znowu ciekawe zjawisko, bo niby pustostan. Dlaczego zabytek jest pustostanem skazanym na ruinę? Jak pustostan, to nie powinien się aż tak palić, bo przecież w takich ruinach przeważnie nic już nie ma, no chyba, że bezdomni robili zapasy makulatury i palnych śmieci na zimę? 

Chyba chodzi o obniżenie ceny sprzedaży. Znalazłam ogłoszenie z 24.03.2020:
"Zabytkowy pałac do kupienia w Polsce. Zamieszkaj jak arystokrata" - na zdjęciu w całkiem dobrym stanie.

17 marca Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa opublikował ofertę kupna wyjątkowej nieruchomości. To zabytkowy pałac Stolbergów w Świniarach niedaleko Wrocławia. By zostać nowym właścicielem posiadłości, trzeba liczyć się z wydaniem prawie pięciu milionów złotych - na początek, gdyż jest to cena wywoławcza.(...)

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika sake3

17-06-2024 [09:56] - sake3 | Link:

Przypuszczam,że jakiś praktyczny Niemiec nie chciał przepłacać żeby ,,zostać arystokratą'' i za parę euro wziął sprawy w swoje ręce.Nawet to się opłaci przyszłemu panu na Pałacu Stolbergów,bo to i splendor,i niska cena a może nawet nie trzeba będzie nic wydać jako że Polska na mocy rozmów Tuska ze stroną niemiecką ma płacić Niemcom reparacje..

Obrazek użytkownika r102

17-06-2024 [18:24] - r102 | Link:

No nie wiem czy w takim dobrym stanie - na zdjęciu widać np zawaloną sporą część dachu.

Tak że to jest zawilgocona, zagrzybiona ruina -  zbudowana w czasach sprzed rewolucji stalowej /Bessemer/ i rewolucji asfaltowej /Łukasiewicz/ - czyli z minimalną ilością żelaza /drewniane stropy/ i  bez izolacji przeciwwilgociowych - a swoje dołożyliśmy od 1945 roku też :-)

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

18-06-2024 [10:58] - Alina@Warszawa | Link:

Dachy nawet teraz w czasach technologii kosmicznych są budowane przeważnie z drewna ...

Obrazek użytkownika r102

18-06-2024 [15:45] - r102 | Link:

Na kurnikach czyli domkach "jednorodzinnych" - może i tak

Na dużych obiektach niespecjalnie :-)

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

18-06-2024 [17:31] - Alina@Warszawa | Link:

Duże obiekty nie mają tradycyjnych dachów! Mają stropodachy, w dodatku ze spadkiem do środka, a nie na zewnątrz i instalacją odwodnienia dachu (piony deszczowe) w środku budynku. A to zupełnie inna bajka niż dachy drewniane, które wytrzymują kilkaset lat, jeśli były zrobione z dobrego drewna.