Przygnębiające- zamiast o sukcesach po pół roku rządzenia...

1. W ostatni piątek minęło pół roku rządów Donalda Tuska i z tej okazji, nie tylko nie doczekaliśmy się konferencji prasowej, na której premier mówiłby „o sukcesach” koalicyjnego rządu, a nawet chociażby, okolicznościowego wpisu premiera w mediach społecznościowych. Jedyny wpis Tuska, jaki się tego dnia ukazał na platformie X, był poświęcony posłowi Suwerennej Polski Dariuszowi Mateckiemu, który wszedł wczesnym rankiem na dach jednego z budynków sejmowych i zrobił sobie zdjęcie na tle wschodzącego słońca. Jak wyjaśniał poseł Matecki, robiąc sobie zdjęcie na dachu hotelu sejmowego, naśladował marszałka Szymona Hołownię, który kilka tygodni wcześniej na dachu budynków sejmowych, robił sobie nie tylko zdjęcia, ale nawet nagrał filmik, który umieścił w swoich mediach społecznościowych. Tamto wydarzenie komentowano w mediach z uznaniem, dobry gospodarz odwiedza każdy zakamarek „włości sejmowych”, teraz wyjście na dach posła Mateckiego, media uznały za skandal, a marszałek Hołownia zapowiedział ciężkie kary finansowe.
 
2. Wpis Tuska na platformie X na półrocze swoich rządów poświęcony posłowi Mateckiemu jest przygnębiający, jak się wydaje, zarówno dla przeciwników ale także i dla zwolenników tej koalicji rządowej. Z jednej strony jest bowiem twardym dowodem, że ta ekipa nie ma żadnych realnych sukcesów w rządzeniu, gdyby je miała, nie omieszkała by ich fetować nie tylko w mediach, ale także w ogrodach Kancelarii Premiera. Z drugiej strony wyziera z niego pogarda dla wyborców partii, które tworzą obecną koalicję, bowiem widać wyraźnie, że Tusk już całkowicie zapomniał o programie „100 konkretów na 100 dni rządzenia” teraz chce, żeby zapomnieli o nich wszyscy ci, którzy na tę koalicję głosowali. Zadowoleni mogą być tylko ci spod znaku „Silni razem”, czy też „Ośmiu gwiazdek” bo jedyne co  ekipa Tuska chce teraz realizować, to rozliczenia i wsadzanie do więzień  polityków PiS, do czego minister Bodnar bardzo intensywnie przygotowuje prokuraturę i sądy.
 
3. Zresztą to rozliczanie i wsadzanie do więzień ma przysłonić coraz bardziej „skrzeczącą” rzeczywistość, co widać coraz wyraźniej, zarówno w gospodarce jak i  w sytuacji finansów publicznych. Przypomnijmy, że pod koniec kwietnia tego roku GUS podał informację o zgłoszonych przez przedsiębiorstwa zamiarach zwolnień grupowych na koniec marca, z której wynika, że chodzi aż o 159 firm i 17 tysięcy pracowników. Te zgłoszenia narastają z miesiąca na miesiąc (na koniec lutego było to 137 firm i dotyczyło to ok.16 tysięcy pracowników) i wszystko wskazuje na to, że w kolejnych miesiącach będzie ich jeszcze więcej.  Pojawiają się także informacje o dużych zwolnieniach w sektorze publicznym, np. w  Poczcie Polskiej ma to dotyczyć co najmniej 10 tysięcy pracowników, a PKP Cargo od 1 lipca na tzw. postojowe ma zostać skierowane blisko 1/3 wszystkich zatrudnionych, czyli ponad 7 tysięcy (jeżeli popyt na usługi przewozowe nie wzrośnie, to pracownicy ci zostaną zwolnieni).
 
4. Z kolei pod koniec maja pojawiły się artykuły analizujące realizację budżetu państwa po 4 miesiącach, z których wynika, że sytuacja finansów państwa wygląda znacznie gorzej, w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Otóż z informacji ministerstwa finansów o szacunkowym wykonaniu budżetu w okresie styczeń-kwiecień, wynika, że deficyt budżetu państwa wyniósł aż 40 mld zł, podczas czy w analogicznym okresie 2023 roku, wyniósł tylko 10 mld zł. Trzeba przy tym podkreślić, że w 2023 roku w związku z prowadzeniem zaostrzonej polityki monetarnej przez bank centralny, walczący z inflacją, mieliśmy w I i II kwartale do czynienia ze spadkiem PKB odpowiednio o 0,8% i 0,5%, a cały rok zakończył się symbolicznym wzrostem PKB, wynoszącym tylko 0,2%. Ten rok powinien być pod tym względem znacznie lepszy, w całym roku 2024 wzrost PKB ma wynieść 3,6% , natomiast w I kwartale tego roku wg. szybkiego szacunku GUS, wzrost PKB wyniósł aż 1,9 %. Przy blisko 2% wzroście PKB w I kwartale w sytuacji kiedy w analogicznym okresie roku ubiegłego mieliśmy do czynienia ze spadkiem PKB o 0,8%, sytuacja budżetu państwa powinna więc być znacznie lepsza, a jest wyraźnie gorsza.
 
5. To właśnie dlatego Donald Tusk prze do jeszcze intensywniejszych rozliczeń poprzedników, bo w długiej historii ludzkości „zawsze gdy brakowało chleba, ordynowano więcej igrzysk”. A tych igrzysk będzie potrzebnych Tuskowi coraz więcej, ponieważ trzeba będzie przysłonić nie tylko „skrzeczącą” rzeczywistość krajową, ale także i tę europejską, a szczególnie widoczne już na naszej zachodniej granicy skutki przyjętego ostatecznie w maju tego roku, unijnego paktu migracyjnego.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

16-06-2024 [11:57] - u2 | Link:

„zawsze gdy brakowało chleba, ordynowano więcej igrzysk”

Chleba nie brakuje, ale jest 2 złote droższy niż na początku roku za 400-500 gram. Igrzyska również w pełni i nie mam na myśli cyrkowych komisji Szczerby i Jońskiego, którzy użyli ich jako trampoliny do ucieczki do PE, Są ME w piłce haratanej. Oby nie były wybuchowe dosłownie :-)

Obrazek użytkownika sake3

16-06-2024 [14:04] - sake3 | Link:

Przygnębiające przynajmniej la mnie jest to,że do tej pory rozlicza się rząd  PiS-u a nie podejmuje się dosłownie żadnej oceny działań obecnego.Strach?Dlaczego Ministerstwo Zdrowia teraz dowiaduje się jakie spustoszenie wywołuje zażywanie fenanthylu?Paniusia Leszczyna ekspertka od wszystkiego miała czas na awantury z lekarzami o klauzulę sumienia grożąc zwolnieniami i karami,miała czas na wprowadzanie planów,,A' i planów ,,B'' w sprawie forsowania pastylek ,,dzień po'' dla nastolatek,miała czas na promocję aborcji a nie znalazła chwili na problem tak zaawansowanego procederu? Do tej pory szykanuje się Szumowskiego,żąda się powieszenia Kaczyńskiego,czy Morawieckiego za maseczki i szczepionki a tu ani słowa krytyki Koalicja poza wszelką krytyką prawda?

Obrazek użytkownika Pers

16-06-2024 [14:11] - Pers | Link:

@sake
// Do tej pory szykanuje się Szumowskiego,żąda się powieszenia Kaczyńskiego,czy Morawieckiego za maseczki i szczepionki a tu ani słowa krytyki Koalicja poza wszelką krytyką prawda?//

Za to należą im się sankcje.
Ale ja uwierzę w szczerość tych rozliczeń jak na wokandę wejdzie sprawa pond 200 000 "nadprogramowych" zgonów Polaków.
Za to winni powinni zawisnąć. Chyba się ze mną zgadzasz nadobna @sake?
 

Obrazek użytkownika Tezeusz

16-06-2024 [22:36] - Tezeusz | Link:

@ Rus.. gówno
Piszesz w ścierwoneonku
: "zaczynam od pały :)
Coś namnożyło się na NEonie ścierw od Sakevycza co świadczy o słabej czujności administracji."
Ta " scierawa " to ty dodaj rusofilowa...
Komentarz na to chamstwo ( plagiatowy) masz na stronce- jak zwykle. Radości ciąg dalszy..Na wcześniejsze  twoje propagandowe pro putinowskie agitki  i wynurzenia także masz mój komentarz na stronce. Przeczytaj sobie... warto ! Nie oceniam twoich wypocin i  ich treści, nie mam kompetencji, zostawiam to specjalistom..Uczciwe ? uczciwie

Obrazek użytkownika Tezeusz

16-06-2024 [22:36] - Tezeusz | Link:

@ Rus.. gówno
Piszesz w ścierwoneonku
: "zaczynam od pały :)
Coś namnożyło się na NEonie ścierw od Sakevycza co świadczy o słabej czujności administracji."
Ta " scierawa " to ty dodaj rusofilowa...
Komentarz na to chamstwo ( plagiatowy) masz na stronce- jak zwykle. Radości ciąg dalszy..Na wcześniejsze  twoje propagandowe pro putinowskie agitki  i wynurzenia także masz mój komentarz na stronce. Przeczytaj sobie... warto ! Nie oceniam twoich wypocin i  ich treści, nie mam kompetencji, zostawiam to specjalistom..Uczciwe ? uczciwie

Obrazek użytkownika Jabe

16-06-2024 [14:45] - Jabe | Link:

Gdy rządzili, krytyka była równie przy­gnębiająca. Za­tem o PiS-ie złego słowa po­wiedzieć nie wolno, bo to „paniusię” za­smuca.

No i kwestia, czy istotnie za­winili, nie jest roz­ważana. Istotne, co kto o kim mówi.

Obrazek użytkownika sake3

16-06-2024 [14:56] - sake3 | Link:

Ja niczego nie zakazywałam i nie zakazuję.Nawet wszystkich złych słów które pod adresem PiS-u wylewają się w komentarzach  hektolitrami choćby tu na NB bo rozumiem istotę wolności słowa.Nawet jeśli przez was jest tak naduzywane jak owe osiem gwiazdek.Proszę się więc nie ośmieszać.Nawet nie potrafił pan się odnieść do treści komentarza,no cóż u was to nagminne.

Obrazek użytkownika Jabe

16-06-2024 [15:16] - Jabe | Link:

„Was”