W Europie trzęsienie ziemi, w Polsce bez zmian

W momencie gdy piszę ten komentarz, wyniki exit poll wskazują na wyraźne zwycięstwo Platformy Obywatelskiej i porażkę, choć niedużą, PiS. Na trzeciej pozycji widać wręcz rewolucję. Bardzo dobry wynik Konfederacji, która po raz pierwszy dostała się do europarlamentu, jest na pewno zaskoczeniem dla wielu analityków. Jeszcze większe zdumienie budzi zupełna klęska Trzeciej Drogi. Lewica po raz kolejny otrzymała słaby wynik. Uderza niezwykle niska frekwencja – w granicach 40 proc. Nie cała Polska poszła na wybory, a szczególnie mało osób głosowało w bastionach PiS-u. Wygląda na to, że ta partia nie zdołała zmobilizować swojego twardego elektoratu. O tym, co nie zagrało w tej kampanii, za chwilę.

Przeprowadziliśmy sondaż tuż przed wyborami, jeszcze zanim pojawiły się jakiekolwiek społeczne skutki afery wokół aresztowanych oraz poranionych żołnierzy i, jak się okazało, niestety w jednym przypadku zabitego żołnierza. To badanie wyraźnie odbiega od wyników exit poll w dwóch punktach: poparcia dla PO, które zdecydowanie zyskało, i poparcia dla Trzeciej Drogi, która straciła jedną trzecią swojego elektoratu. Wygląda na to, że publikacja Onetu, który ujawnił sprawę zatrzymanych żołnierzy, i skuteczne „uszycie” w całą aferę Kosiniaka-Kamysza, lidera PSL, wykończyło tę partię i jej bezpośredniego koalicjanta. Ludowcy mają ostatni moment, by wyciągnąć z tego wnioski. Obawiam się jednak, że nie są do tego zdolni.

Co do PiS-u, to oczywiście były to dla tej partii bardzo trudne wybory. Tylko raz w wyborach europejskich ta formacja odniosła wielki sukces – 5 lat temu. Teraz, po utracie władzy, trudno było przekonać ludzi, że wygrana coś zmieni. Niemniej kilku błędów można było uniknąć. Przede wszystkim brakowało wyrazistego hasła kampanii. Nie pamiętali go nawet dziennikarze, i to w momencie, gdy rozgrzane są takie tematy jak Zielony Ład czy sprawa imigrantów. Po drugie, lekceważenie własnego potencjału i kombinowanie z mediami, jakby to było pole rozgrywki politycznej. Proszę sobie wyobrazić partię konserwatywną, która chce być największą w kraju i nie daje żadnego swojego spotu do największej nadającej w rodzimym języku telewizji konserwatywnej. Wszystkie spoty zamieszczone u nas pochodziły od poszczególnych kandydatów.

Po trzecie, bardzo zaszkodziły wewnętrzne awantury i partykularyzmy poszczególnych kandydatów. Tak polityki się nie robi. To, że w wyniku chaosu organizacyjnego z opóźnieniem wpuszczono reportera Republiki do sztabu PiS-u na wieczór wyborczy, najlepiej pokazuje, że coś trzeba tam mocno poprawić. Zobaczymy, jakie będą ostateczne wyniki wyborów. Europę czekają zmiany, a już na pewno zobaczymy zupełnie inną konfigurację w europarlamencie. W wielu krajach mogą nastąpić przyspieszone wybory, na przykład we Francji. Rozpoczyna się proces, którego końca nikt nie może być pewien. Na pewno nic już nie będzie takie samo.

Tekst z najnowszego wydania tygodnika "Gazeta Polska" z 12.06.2024

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

12-06-2024 [20:50] - NASZ_HENRY | Link:

widzisz

"Źdźbło w oku bliźniego widzisz, a belki w swoim nie dostrzegasz”
(MAT. 7: 3-5) ;-)
 

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

12-06-2024 [22:02] - Ula Ujejska | Link:

Panie Tomaszu
Czy kandydat na euro posła pan Bielan, nie był przypadkiem szefem kampanii wyborczej PiS? Jak się robi wygrywającą kampanię wyborczą pokazała kiedyś Beata Szydło, po co więc oddano ją jakiemuś nieudacznikowi? Chyba tylko po to, żeby wyeksportować obciach?

Obrazek użytkownika sake3

12-06-2024 [23:11] - sake3 | Link:

Z niedużej porażki PIS w tych wyborach zrobiono pogrom ,po którym PiS już się nie podniesie.Widać jakie znaczenie ma propaganda i jakie przynosi wyniki.Uważam,że kampania PiS-była dość sprawna,ale musiała się odbywać stale w atmosferze obrony i tłumaczenia się ze swych błędów na tle rzekomo kryształowo czystej,uczciwej do bólu i kompetetnej koalicji.Tak to wyglądało na NB gdzie bez pardonu walono w PiS nie odnosząc się jednym słowem do błedów i,zachowań tuskobandy,czy w TV Republice,którą zaproszeni zaproszeni goście często traktowali jako miejsce do reklamy swoich partii i nie ukrywali pogardy do swoich przeciwników.Skoro kurz już powoli opada nie warto tkwić przy kampanii tylko dyskutować nad bieżącymi problemami europosłów.Wiadomo,że poseł Halicki juz wnioskuje o odebranie immunitetów panom Obajtkowi,Kamińskiemu i Wąsikowi w celu ich wykluczenia z PE.Może więc warto przyjrzeć się jakie to osiągnięcia ma na swoim koncie ta miernota oprócz donosów na Polskę?Do tej pory popełniano błąd ,bo telewizja nie pokazywała szerzej działalności poszczególnych posłów,niewiele wiedzieliśmy o ich aktywności.i efektach Czas to zmienić

Obrazek użytkownika Jabe

13-06-2024 [00:14] - Jabe | Link:

Z jakich na przykład błędów PiS się tłumaczył?

Obrazek użytkownika Marek Kudła

13-06-2024 [09:23] - Marek Kudła | Link:

PIS tłumaczy się, zresztą niepotrzebnie, z kłamstw debili koalicji 15 grudnia !!!
 

Obrazek użytkownika Darek65

13-06-2024 [10:35] - Darek65 | Link:

"ale musiała się odbywać stale w atmosferze obrony" - najlepszą obroną jest atak. Ta maksyma znana jest od lat. Dlaczego jej nie wykorzystano?
"na tle rzekomo kryształowo czystej,uczciwej do bólu" - jeśli pali się w moim domu, to dlaczego mam się zajmować sąsiadem, skoro wiem, że i tak nic z tego dobrego nie wyjdzie? Proszę sobie przypomnieć przekaz TVP przed wyborami parlamentarnymi. Tusk, Tuska, z Tuskiem, Tuskowi, itd. I jaki efekt? Zamiast się skupić nad tym, co było zrobione i co zamierzamy zrobić, walono w Tuska. Jedną z ludzkich cech jest bycie przekornym. Podobnie teraz w wyborach do UE zrobił Tusk. PIS, PIS-owi, Kaczyński, itp. Jaki, to dało efekt? Wygrał w granicach błędu statystycznego z PIS-em, ale pogrążył, a w zasadzie rozwalił koalicję. Tylko, że zamierzenia Tuska są inne, on gra tylko na siebie. Ma w nosie PO, koalicję, itp. Śmiem twierdzić, że PIS był w stanie wygrać w wyborach do UE. Dlaczego nie skupili się na zmobilizowaniu swojego żelaznego elektoratu, wsi?
Jeśli PIS chce wygrywać, to zamiast skupiać się na Tusku, powinien skupić się nad tym, co może dać wygraną. Mówieniem, że Tusk jest zły (bo jest), nie wygrywa się wyborów.
Przede wszystkim profesjonalny, spójny przekaz i marketing polityczny. PIS, jako partia nie istnieje w social mediach. Odmłodzenie kadr i przekaz do młodych. Niestety, leśne dziadki w PIS-ie nie odpuszczą:) Może teraz czas na Kurskiego, jako kandydata na Prezydenta RP z ramienia PIS-u? :)

Obrazek użytkownika u2

13-06-2024 [00:19] - u2 | Link:

***brakowało wyrazistego hasła kampanii***

Były dwa hasła:

NIE dla Zielonego Ładu
NIE dla Paktu Migracyjnego

Oczywiście można je powtarzać do znudzenia. Zrobiła to skutecznie kuń-fa i zyskała sporo procentów. Właśnie słuchałem p. Sośnierza u p. Gójskiej w TV Republika. No gostek mówi logicznie. Za dużo regulacji w tej łunii. A w Polsce również za dużo prawa a za mało sprawiedliwości.

To taka zasada zachowania pędu. Iloczyn prędkości i masy jest stały, czyli prędkość może się zmieniać odwrotnie proporcjonalnie względem masy :-)

Obrazek użytkownika Marek Kudła

13-06-2024 [09:24] - Marek Kudła | Link:

Co się dzieje z Polakami ?  Dlaczego nie zależy im na Polsce ?!  Dlaczego dają się zaskakiwać obietnicami głupców z PO lub 3D, lub być obojętnymi  czy biernymi ? 
W wielu publikacjach czytam, jacy powinni być Polacy, bardziej świadomi, aktywni, krytyczni  wobec działań polityków, i nigdzie nie znajduję recepty na to, co w obecnym położeniu trzeba zrobić  by wyjść z tego lewackiego marazmu ?!
Mój typ:  Jeśli w najbliższych tygodniach nie znajdzie się odważny, który założy centrową partię polityczną, przyjazną PIS-owi, to my nigdy nie osiągniemy większości w polskim sejmie !!!  Bo wrogowie Polski się zjednoczyli, a wróg nie oddaje pola władzy bez walki !!!
 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

15-06-2024 [00:49] - Imć Waszeć | Link:

Lewactwo w pigułce: https://www.youtube.com/watch?...
I co Wam się tu nie zgadza panowie? ;)