Śmierć Parsifala

Spośród rycerzy Okrągłego Stołu tylko jeden był godzien dotknąć Świętego Graala – Parsifal. Graal w legendach arturiańskich (o królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu) to kielich, z którego pił Jezus w czasie ostatniej wierzy, a Józef z Arymatei miał zebrać w nim, po śmierci Mesjasza, Jego krew. Tej wyjątkowej relikwii mógł dotknąć tylko ktoś o nieskażonej duszy. Pozostałych rycerzy porażało jej przedziwne światło. Poszukiwanie Graala było szukaniem wiecznego życia i jednocześnie doskonałości. Bo człowiek doskonały mógł skosztować z kielicha, który daje życie wieczne. Kiedyś rozumiano to bardzo wprost. Rycerze króla Artura byli obdarzeni wieloma cnotami, jak odwaga, bitność, lojalność. Ale nie byli pozbawieni ułomności, które powodowały, że nie mogli zbliżyć się do ideału. Wprowadzenie postaci Parsifala przełamywało barierę ludzkich słabości i dworskich intryg. Jego wzór miał zachęcać do poszukiwania czegoś więcej niż władza, bogactwo, a nawet miłość wybranki. Siła legendy o rycerzach Okrągłego Stołu wynikała z naturalnej potrzeby podnoszenia poprzeczki dla każdego człowieka i społeczności, w których żyli współcześni odbiorcy tej opowieści.

Ta potrzeba jest dzisiaj szczególna. Projekt Unii Europejskiej to faktycznie zamysł uniwersalnej wspólnoty, znajdujący (800 lat temu) swoje odzwierciedlenie w naukach na przykład św. Dominika. Ale i wcześniej miał swoich protoplastów, jak choćby Ottona III, jednego z niewielu Niemców, którego ma za co dobrze wspominać polska historiografia. Niestety, projekt ten został całkowicie popsuty przez cynizm i łobuzerstwo głównych graczy tej organizacji. Wszelkie istotne umowy złamano dla realizacji czasem niezbyt nawet wygórowanych interesów najsilniejszych państw. Choć wprawdzie bogatą i uniwersalistyczną naukę chrześcijańską próbuje się zastąpić radykalnymi lewackimi ideologiami, które na przykład z potrzeby ochrony środowiska zrobiły fanatyczną religię, a z walki o prawa człowieka karykaturę kończącą się kolejnymi katastrofami, jak chociażby zalewem nielegalnych imigrantów, to jednak w UE nie decyduje ideologia, lecz brutalna realizacja interesów. Co gorsza, recepty na ratowanie UE są często równie płytkie jak to, co wygadują przedstawiciele tej organizacji. Pędzimy na ścianę przy poklasku rosnących poza Europą potęg. Europa nigdy nie była regionem spokojnym. Jednak jej siła brała się z rozsądku i tradycji. Tego pierwszego nie widać, a tę drugą zaczyna się zwalczać jak najgorszego wroga.

Niestety, dzisiejsza prawica też nie chce być ideowa. Odwołuje się do prosto pojmowanych interesów ludzi bezczelnie oszukiwanych przez nakarmione unijnymi funduszami lewicowo-liberalne elity. Samo w sobie to nie jest złe, ale do radykalnej poprawy nie wystarczy. Trzeba nowego projektu Unii Europejskiej, która nie będzie się wstydziła swoich korzeni. Wybory europejskie mogą naprawdę dużo zmienić. Ale w więdnącej Europie odrzucenie rządów dotychczasowych elit może być tylko początkiem. Nie można zastąpić jednych cyników drugimi. Trzeba wreszcie zacząć podnosić poprzeczkę również swoim, bo kiedy swoi łamią standardy, przykrość jest jeszcze większa. Nakłońmy znajomych i przyjaciół do głosowania. Ale zacznijmy też wymagać od naszych przedstawicieli czegoś więcej niż przepchnięcia się w kolejce po mandat. Parsifala tu nie ma, ale przyzwoitości można wymagać choćby w stopniu minimalnym.

Felieton z najnowszego tygodnika "Gazeta Polska" z 5 czerwca 2024

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

05-06-2024 [20:06] - NASZ_HENRY | Link:

 

RC konserwatyści  nie mieszczą się w projektach UE ale ssaki też nie mieściły się w projektach dinozaurów - czyli jest nadzieja ;-) 

 

 

Obrazek użytkownika u2

05-06-2024 [20:12] - u2 | Link:

Z ciebie taki konserwatysta, jak ze mnie ksiądz. Ty tylko czyhasz na europosła Czarneckiego, aby go dopaść na NB, nawet nick utworzyłeś odpowiedni jak na stalkera przystało typu Matka Kurka na Ojca Rydzyka  :-)

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

05-06-2024 [20:34] - NASZ_HENRY | Link:

   

@u2 ... pomódl się grzeszniku, może Ci pomoże😎

Modlitwa Szachisty

Święta Tereso Wielka z Avila,
Ty, która posługując się metaforą szachową,
ukazałaś nam drogę do doskonałości,
przyczyń się za nami, abyśmy krocząc
wraz z naszym Królem i Panem, Jezusem Chrystusem,
po czarno – białych polach naszego życia,
mogli osiągnąć wieniec zwycięstwa.
Amen.

 

 

Obrazek użytkownika Marek Michalski

05-06-2024 [20:20] - Marek Michalski | Link:

Ostro Pan prowokuje Panie Redaktorze.
Idea jednoczenia Europy sięga starożytnego Rzymu, państwa Karola Wielkiego i zasad cywilizacji łacińskiej, ale z UE nie ma to nic wspólnego.
Jeżeli szukać pierwowzorów dla UE to rewolucję trockistowską i projekt Mitteleuropa a później narodowo-socjalistyczne Niemcy. Widać to w rozwiązaniach, ale i w założeniach.
Chadecy byli listkiem figowym. Zresztą sama idea łączenia komunizmu z katolicyzmem jest absurdalna.
Przyzwoitość wymaga jednego: zgodności z rzeczywistością.
Nie da się pogodzić z wartościami polskimi i europejskimi komunistycznego tworu, którego celem jest zniszczenie cywilizacji łacińskiej i wszystkich innych też.
Minimum przyzwoitości nie pozwala na jakąkolwiek tolerancję dla Unii Europejskiej.
Rewolucji należy przeciwstawić kontrrewolucję.
Jak ktoś mówi o reformowaniu piekła, to nie idzie do diabła.
 

Obrazek użytkownika Jabe

05-06-2024 [22:12] - Jabe | Link:

Cóż Autor może wiedzieć o prawicy?

Obrazek użytkownika Tezeusz

06-06-2024 [06:18] - Tezeusz | Link:

@Jebe
A ty o rozumie ? został daleko w Moskwie ?

Obrazek użytkownika Tezeusz

06-06-2024 [06:21] - Tezeusz | Link:

Jaka UE ? IV rzesza niemiecka kontynuacja III rzeszy opanowali Europę bez Wermachtu mają swoich żołnierzy wszędzie a w Polsce najwięcej z rządem niemieckim na czele. 
Zniemczony Polak jeździ niemieckim autem, tankuje w niemieckiej stacji paliw, je produkty z Lidla i całuje dupsko niemieckiemu premierowi..Gdyby żołnierze AK mogli z grobu powstaç pogonili by to tałatajstwo daleko za Odrę.. 

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

06-06-2024 [07:43] - wielkopolskizdzichu | Link:

 "Zniemczony Polak jeździ niemieckim autem"
Pierwszy raz zgodzę się z tezeuszkiem.
Tu Obajtek
https://v.wpimg.pl/ZTNkNzEydTU...

Tutaj Szydło
https://cdn.galleries.smcloud....

Tutaj przedstawiciel episkopatu
https://m.natemat.pl/cf8764ca7...

A tu sam Wódz, dla niepoznaki w Skodzie, jakby nie patrzeć należącej do niemieckiego koncernu.
https://www.se.pl/auto/nowosci...

Kontynuować tezeuszku?