Polska „Plus” premierów Szydło i Morawieckiego i Polska ...

 Polska „Plus” premierów Szydło i Morawieckiego i Polska „Minus” premiera Tuska

1. Wczoraj były premier Mateusz Morawiecki  na konferencji prasowej zaprezentował raport przygotowany przez jego Zespół Pracy dla Polski, dotyczący oceny dorobku półrocznego okresu rządzenia przez ekipę premiera Donalda Tuska, w zestawieniu z jednej strony deklaracjami wyborczymi partii tworzących nową koalicję rządową, w drugiej ze sztandarowymi osiągnięciami obydwu rządów Prawa i Sprawiedliwości. Raport jest obszernym dokumentem liczącym blisko 90 stron, składa się z 6 rozdziałów, a zamyka go podsumowanie realizacji obietnic wyborczych Platformy, już nie po 100  ale po 200 dniach rządzenia, a także poziomem realizacji sztandarowych obietnic przez partie koalicyjne  tj. Trzecią Drogę i Lewicę (raport dostępny w całości na stronie PiS). Zawartość raportu jak najbardziej odpowiada jego tytułowi, rzeczywiście  obydwa rządy tworzone przez Prawo i Sprawiedliwości, intensywnie budowały Polskę „Plus”, niestety zaledwie półroczne rządy Donalda Tuska, wyraźnie pokazują, że realizują program Polska „Minus”, co więcej chcą to robić przez cała kadencję.
 
2. Rozdział I jest poświęcony blokadom, albo wręcz rezygnacji z przygotowanych i już realizowanych inwestycji, takich jak; Centralny Port Komunikacyjny razem z blisko 2 tysiącami nowych linii kolejowych, pierwsza elektrownia jądrowa na Pomorzu w gminie Choczewo, zapewnienie żeglowności Odry i rozbudowa portu kontenerowego w Świnoujściu, a także portów w Gdyni i Gdańsku. W rozdziale II opisane jest zakończenia funkcjonowania tarcz z zerowym VAT na żywność i mrożeniem cen nośników energii i tego konsekwencjach w postaci gwałtownego wzrostu cen i ponownego wzrostu inflacji, a także takich posunięciach jak obniżenie 14. emerytury o blisko 900 zł, zakończeniu programu laptopy dla uczniów, absurdalnych posunięciach dotyczących programów szkolnych i prac domowych, czy potraktowaniu zasiłkami rzędu 2 tys zł blisko 1,5 tys kupców z ulicy Marywilskiej, po wielkim pożarze. W rozdziale III opisane są działania rządu na arenie międzynarodowej w tym przede wszystkim europejskiej, rezygnujące z obrony polskich interesów, czego najdobitniejszym wyrazem jest zgoda rządu Tuska na pakt migracyjny czy tzw. dyrektywą budynkową, a także wszechobecne audyty, którymi przysłania się nic nie robienie, a często także blokadę ważnych przedsięwzięć (między innymi podpisywania umów na zakupy sprzętu wojskowego).      
 
3. Rozdział IV to pogarszający się stan finansów publicznych czego wyrazem jest 4-krotnie wyższy deficyt po czterech miesiącach realizacji budżetu (40 mld zł w kwietniu tego roku, w zestawieniu z 10 mld zł deficytu w analogicznym okresie roku ubiegłego), oraz deficytem całego sektora finansów publicznych, aż o blisko 5 pkt procentowych wyższą niż na koniec 2023 roku (w tym roku 54,2% PKB, na koniec 2023 roku 49,6% PKB). Z kolei rozdział V jest poświęcony wyraźnemu ograniczeniu pomocy dla polskiej wsi, w ostatnich 3 latach rządów PiS przekroczyła ona 15 mld zł, teraz jest tak naprawdę symboliczna, a pomoc dla producentów zbóż obiecana jeszcze w styczniu, zaczyna być realizowana dopiero teraz, a więc z półrocznym opóźnieniem. Podobnie jest z brakiem wsparcia dla samorządów , oficjalnie bowiem zakończono programy  inwestycyjne realizowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego ,które w ostatnich 3 latach oznaczały przekazanie do samorządów ponad 100 mld zł środków na inwestycje lokalne. Z kolei rozdział VI jest poświęcony niszczeniu instytucji publicznych, mediów publicznych, czy Prokuratury Krajowej, siłowemu przejmowaniu tych instytucji , a także ograniczaniu wolności w tym wolności religijnej (walka z krzyżami przez prezydenta Trzaskowskiego). Swoistym podsumowaniem raportu jest stopień realizacji 100 konkretów Platformy już po 200 dniach rządzenia (nic się nie zmieniło, zrealizowano zaledwie 8 i to tych mniej istotnych), a także najważniejszych postulatów programowych Trzeciej Drogi i Lewicy. Zarówno w przypadku Trzeciej Drogi jak i Lewicy na wybrane 10 najważniejszych postulatów programowych tych partii, nie został zrealizowany żaden, co więcej żaden z nich nie został zaawansowany, nawet w małym procencie.
 
4. Podsumowując, przez 8 lat rządów premier Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego, mieliśmy Polskę „na Plus”, czego najdobitniejszy wyrazem była polityka społeczna i inwestycyjna tych rządów, teraz już po pół roku rządzenia premiera Tuska, wyraźnie widać, że jest realizowana Polska „na minus”, czego wyrazem jest zablokowanie strategicznych inwestycji rozwojowych i coraz częstsze uzasadnienie decyzji na „nie”, brakiem środków finansowych. Co więcej, żeby realizację tej Polski „na minus” przykryć, mamy do czynienia z festiwalem  „igrzysk”- audytów, komisji śledczych, przecieków z prokuratury i zapowiedzi masowych aresztowań członków Prawa i Sprawiedliwości, a nawet sugestii delegalizacji tej partii. Raport jest doskonałym przyczynkiem do dyskusji o przyszłości Polski w sytuacji kiedy rządzi nami formacja antyrozwojowa, której zawołaniem jest stwierdzenie prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego „po co nam CPK, skoro mamy lotnisko w Berlinie”.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Ijontichy

05-06-2024 [09:14] - Ijontichy | Link:

Stawianie obok siebie Pani Szydło i Morawieckiego,to przejaw oderwania od rzeczywistości!!!
Jak można porównywać Pania Szydło ,do eskimosa wyciągniętego z szafy rabina Warszawy???
ONA JEST POLKĄ,ON JEST PODÓŻKIEM TUSKA I WYCIERACZKĄ SOROSA.
A Kuźmiuk jest jest turystą partyjnym   8 partii?
 

Obrazek użytkownika sake3

05-06-2024 [09:47] - sake3 | Link:

9-ty czerwca daje więc możliwość oddania głosu na panią Szydło.