Nasilają się propozycje likwidacji 13. i 14. emerytury

Nasilają się propozycje likwidacji 13.i 14. emerytury, ta ostatnia będzie o 1 tys zł niższa niż w 2023r

1. Prominentny poseł Ryszard Petru z Trzeciej Drogi, przewodniczący sejmowej komisji gospodarki od wielu tygodni powtarza swoją propozycję likwidacji 13. i 14. emerytury i zastąpienia jej emeryturą bez podatku, albo podwyżką comiesięcznych świadczeń. Także w mediach wspierających koalicję 13 grudnia, pojawiają się publikacje z podobnymi rozwiązaniami, na przykład poprzednim tygodniu między innymi na portalu money.pl ukazał się tekst o likwidacji 13. i14. emerytury, powołujący się na opracowanie dr Tomasza Lasockiego z Uniwersytetu Warszawskiego, który proponuje w zamian podwyżkę dotychczasowych świadczeń. Tego rodzaju publikacje są na rękę rządzącym, bowiem zarówno Ruch Hołowni jak i PSL, ale także niektórzy posłowie i senatorowie Platformy już w kampanii wyborczej prezentowali koncepcję emerytury bez podatku, zamiast wypłaty 13. i 14. emerytury. Mocnym sygnałem, że koalicja 13 grudnia „nie ma serca” do tych dodatkowych świadczeń, będzie fakt, że w tym roku rządząca koalicja chce wypłacić 14. emeryturę tylko w wysokości najniższego świadczenia, czyli będzie to kwota 1780 zł, podczas gdy w roku poprzednim było to aż 2650 zł w sytuacji, kiedy minimalna emerytura wynosiła wtedy 1588 zł (a więc było to blisko 1,1 tys zł więcej niż ówczesna minimalna emerytura).
 
2. Propozycja posła Ryszard Petru  likwidacji 13. i 14 emerytury i zastąpienia ją likwidacją podatku PIT od wszystkich emerytur,  oznaczałaby przysporzenie korzyści z tego tytułu emerytom o wyższych emeryturach, natomiast emeryci pobierający świadczenia do 2,5 tys zł miesięcznie, straciliby wszystko, ponieważ już obecnie emerytury w tej wysokości są zwolnione z tego podatku. Z wprowadzenia przez rząd Prawa i Sprawiedliwości kwoty wolnej w wysokości 30 tys zł skorzystali oczywiście wszyscy podatnicy podatku PIT ,ale w szczególności emeryci i renciści, a ci pobierający świadczenia do 2,5 tys zł miesięcznie, w związku z tym, przestali płacić podatek PIT. Według tegorocznych danych ZUS już po marcowej waloryzacji świadczeń, tych do świadczeniobiorców do 2,5 zł jest około 30%, do 3,8 tys zł kolejnych 31%, a powyżej 6,5 tys zł około 5% , w tym powyżej 10 tys zł jest około 37 tysięcy świadczeniobiorców. Jak łatwo się domyśleć najbardziej zadowolonymi z pomysłu Trzeciej Drogi i Ryszarda Petru, likwidacji 13. i 14. emerytury i wprowadzenia w zamian emerytury bez podatku  byliby emeryci z wysokim emeryturami, najbardziej poszkodowani  byli ci ze świadczeniami do 2,5 tys zł ,którzy już teraz nie płacą podatku PIT , a jest ich, jak wspomniałem wyżej, blisko 30%.
 
3. Przypomnijmy, że 13. i 14. emerytura wprowadzona przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, są  świadczeniami regulowanymi ustawowo i żeby je zlikwidować, konieczna byłaby ich nowelizacja, przy czym o ile obecna większość jest w stanie takie ustawy uchwalić, to już odrzucenie weta prezydenckiego w tej sprawie nie byłoby już możliwe. Przypomnijmy także, że w 2024 roku wypłata 13. emerytury oznacza wydatek budżetowy  rzędu ok. 15 mld zł, przy czym ze względu na to, że corocznie jest ona wypłacana w wysokości najniższego świadczenia, a ono rośnie, więc wydatki na ten cel także będą rosły i jak się szacuje w 2026 roku będą wynosiły już około 19 mld zł. Z kolei  wypłata 14. świadczenia, które ma wmontowany mechanizm zależności od dochodów emeryta, to koszt dla budżetu w tym roku wynosi około 11,6 mld zł, ale wydatki z tego tytułu, także będą rosły i w 2026 roku wyniosą ponad 13 mld zł. Sumarycznie obydwa świadczenia oznaczają wydatki budżetowe w 2024 roku w wysokości około 27 mld zł, a w roku 2026 już ok. 32 mld zł i to właśnie wysokość tych kwot wypłacanych dodatkowo emerytom, coraz bardziej irytuje, przynajmniej niektórych polityków koalicji 13 grudnia.
 
4. Wprawdzie mija zaledwie 6 miesięcy rządów Donalda Tuska, ale już teraz widać, że zobowiązanie „nic co dane, nie będzie odebrane” tak naprawdę nie obowiązuje i to w sprawach niezwykle ważnych dla zwykłych ludzi. Ponieważ doradcy ekonomiczni Platformy już w kampanii wyborczej podpowiadali tej partii, że po wyborach  „trzeba zwinąć czerwony dywan przed emerytami”, a niektórzy politycy tej partii twierdzili wręcz, że emeryci „są upokarzani 13. i 14. emeryturami”.  W tej sytuacji propozycja ich likwidacji, jak najbardziej wpisuje się w te podpowiedzi, oczekiwania, a nawet już propozycje, niektórych partii tworzących koalicję 13 grudnia.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

29-05-2024 [07:29] - NASZ_HENRY | Link:

Pechowa 13
Tuskognidy są uczulone na liczbę 13. Wcale się nie dziwię ;-)
 

 

Obrazek użytkownika Jabe

29-05-2024 [08:00] - Jabe | Link:

Propozycje likwidacji soc­jali­sty­cznych ab­surdów (rok ma 12 miesięcy) są raczej godne po­chwały, nie?

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

30-05-2024 [07:11] - AŁTORYDET | Link:

Żabe, ty żałosny wuju, miałeś ty w socjalistyczno-komunistycznej Polsce, 13 lub 14-tą emeryturę? 

Obrazek użytkownika Jabe

30-05-2024 [07:41] - Jabe | Link:

Kaczyński potrzebował proletariatu wyborczego.

Obrazek użytkownika Tezeusz

29-05-2024 [08:25] - Tezeusz | Link:

14. emerytura:
2650 złotych brutto w zeszłym roku
A w tym roku wyniesie tylko 1780 złotych brutto. Ale za to jest wesoło i pięknie paliwo za 5.19 zł. Pizza kosztuje.

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

29-05-2024 [15:18] - Alina@Warszawa | Link:

Cwane te Tuskoidy! Mają za zadanie zlikwidować Polskę i to robią. 

Jak działają 13 i 14 emerytury? To jest pytanie: co emeryci robią z tym pieniędzmi? Po prostu przeznaczają je na szeroko pojętą konsumpcję. A to sobie kupią nowe buty, a to lepsze jedzenie, a to wyremontują starą łazienkę i jakiś pokój jak im wystarczy, a to zlecą wnukowi wymycie okien, albo kupią sobie jakąś borówkę do ogrodu, a to pojadą do sanatorium, a to pójdą do lekarza, a to sobie zafundują drewnianą ławeczkę albo pergolkę, a to dadzą większą ofiarę w kościele.
Dzięki emerytom cała okolica będzie miała interes, bo każdy coś zarobi. Jeśli tych pieniędzy nie będzie w obrocie, stracą wszyscy.
Czekam na komentarze mundrych inaczej 'ekonomistów", którzy chcieliby, żeby nikt w Polsce nie miał pieniędzy, a emeryci to w ogóle, bo po co staruchom. 

Obrazek użytkownika sake3

29-05-2024 [17:01] - sake3 | Link:

Przede wszystkim będą mając 13-ki i 14--ki mieli większą możliwośc kupna leków czy aparatów słuchowych.Ale jak zapowiedział Tusk on nie będzie rozkładał czerwonych dywanów przed emerytami.No to będzie rozkładał dywany przed nachodźcami z Afryki zapewniając im wszystkie wygody.Ma się tn gest.

Obrazek użytkownika Tomaszek

30-05-2024 [08:12] - Tomaszek | Link:

Tusk niedługo stwierdzi wzorem Karola Krawczyka że oni to przepiją na leki , ławeczki , łazienkę itp nałogi . Że jest korupcjogenne nie powie , bo to na koperty dla kolesi Grodzkiego .