Tego nie było nawet w czasie pandemii – zwolnienia grupowe

 Tego nie było nawet w czasie pandemii -zwolnienia grupowe i wycofywanie się zagranicznych firm

1. Pod koniec kwietnia tego roku GUS podał informację o zgłoszonych przez przedsiębiorstwa zamiarach zwolnień grupowych na koniec marca, z której wynika, że chodzi aż o 159 firm i 17 tysięcy pracowników.      Te zgłoszenia narastają z miesiąca na miesiąc (na koniec lutego było to 137 firm i dotyczyło to ok.16 tysięcy pracowników) i wszystko wskazuje na to, że w kolejnych miesiącach będzie ich jeszcze więcej (dane dotyczące kwietnia GUS ogłosi pod koniec maja). Pojawiają się także informacje o dużych zwolnieniach w sektorze publicznym, np. w  Poczcie Polskiej ma to dotyczyć co najmniej 10 tysięcy pracowników, a PKP Cargo od 1 czerwca na tzw. postojowe ma zostać skierowane blisko 1/3 wszystkich zatrudnionych, czyli ponad 7 tysięcy (jeżeli popyt na usługi przewozowe nie wzrośnie, to pracownicy ci zostaną zwolnieni).
 
2. Bardzo niepokojące są informacje o zapowiedziach wycofywania się z produkcji w Polsce dużych zagranicznych koncernów, które funkcjonują w naszym kraju w zasadzie od początku transformacji, a więc lat 90-tych poprzedniego stulecia. Taką zapowiedź ogłosiła firma Levi Strauss, która likwiduje swoja fabrykę w Płocku po ponad 30 latach funkcjonowania i zwalnia wszystkich tam zatrudnionych pracowników, czyli ponad 800 osób. Podobnie francuski producent opon do samochodów firma Michelin likwiduje istniejącą od lat 90- tych poprzedniego stulecia produkcje opon do samochodów ciężarowych w Olsztynie i co znamienne przenosi swoją produkcję do Rumunii. Także szwajcarski koncern ABB ogłosił zamknięcie swojej fabryki silników niskich napięć w Aleksandrowie Łódzkim i zwolnienie 400 pracowników, a także zwolnienie 600 pracowników z fabryki w Kłodzku i przeniesienie produkcji tych silników do Chin. Likwidują także swoją produkcję w Polsce w firmy z sektora samochodowego: takie jak Stellantis produkująca silniki samochodowe w Bielsku -Białej, zwalnia blisko 500 osób, a  Volvo Buses we Wrocławiu, zwalnia ponad 400 pracowników.
 
3. Jedną z przyczyn zwolnień grupowych, bądź decyzji o wyprowadzeniu produkcji z Polski i w konsekwencji likwidacji związanych z nią miejsc pracy jest przewidywany wzrost cen energii elektrycznej, gazu  i ciepła systemowego od lipca tego roku i w latach kolejnych.        Od przedstawicieli rządu płyną także niepokojące informacje  dotyczące przesunięcia oddania do użytku pierwszego bloku elektrowni atomowej, aż o 6 lat do roku 2040, a nawet o 11 lat (od oddaniu tego pierwszego bloku w połowie lat 40-tych, a więc około roku 2045, mówiła niedawno w Berlinie minister Urszula Zielińska).      W tej sytuacji wszystko wskazuje na to ,że polski system energetyczny będzie za już za kilka lat zupełnie niewydolny, zamykaniu kolejnych elektrowni węglowych, nie będzie towarzyszyło uruchomienie nowego stabilnego źródła energii w postaci energii jądrowej. W tej sytuacji przedsiębiorcy obawiają się nie tylko ciągłego wzrostu cen energii, ale także potencjalnego jej braku w sytuacji kiedy Polska, nie będzie miała stabilnego miksu energetycznego.
 
4.  Wprawdzie ostatnio w Sejmie została przegłosowana ustawa,  w wyniku jej przyjęcia, wzrost cen prądu ma być ograniczony w tym roku do poziomu około 30%,  przewiduje się także symboliczne rekompensaty dla mniej zamożnych gospodarstw domowych, ale jak się okazuje, osłonami, nie objęto przedsiębiorców. Mamy więc do czynienia wręcz z kuriozalną sytuacją, przedsiębiorcy ograniczają produkcję, zwalniają pracowników i jako ważną tego przyczynę podają wzrost cen energii w tym roku i w latach następnych, a rząd uwalnia te ceny, przygotowuje osłony dla gospodarstw domowych i wyklucza z tych osłon przedsiębiorców. Podobnie osłonami nie zostali objęci przedsiębiorcy korzystający z gazu , a tutaj wzrost cen w tym roku będzie jeszcze wyższy, razem z podwyżką opłat stałych, ma on wynieść co najmniej 50%. Przed tego rodzaju decyzjami ostrzegaliśmy w kampanii wyborczej do Parlamentu, ale tym ostrzeżeniom nie dawno wiary, bo przecież „miało być tak jak za PiS-u, tylko bez PiS-u”, jak się teraz okazuje, to były tylko mrzonki.
 
5. Z miesiąca na miesiąc coraz więcej firm zgłasza zamiary zwolnień grupowych, tylko do marca dotyczy to 160 firm i blisko 17 tysięcy pracowników i jest to tym bardziej niepokojące, że w całym roku 2020 (tym covidowym, pełnym lockdownów), zwolnienia grupowe dotyczyły ok. 20 tysięcy pracowników. Co więcej zwolnienia grupowe zgłaszają coraz liczniej zagraniczne firmy funkcjonujące w Polsce od 20-30 lat, tu wygaszają produkcję i przenoszą ją do innych krajów w tym np. do Rumunii, co powinno skłaniać rządzących do pogłębionej refleksji i podjęcia działań zapobiegających temu exodusowi.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

20-05-2024 [07:42] - NASZ_HENRY | Link:

 

Lepiej już było
"co powinno skłaniać rządzących do pogłębionej refleksji i podjęcia działań zapobiegających temu exodusowi."

Do kogo ten apel? Ten Tuskowy nierząd przecież zaplanował  ponad 1,5 mld zł na dopłaty do zakupu używanych elektryków -  wręcz przebiło to oczekiwania lemingów i zaorało planowaną fabrykę nowych samochodów. Będzie więcej niemieckiego złomu na drogach i pożarów w polskich garażach 😎
 

 

Obrazek użytkownika Pers

20-05-2024 [07:55] - Pers | Link:

//Podobnie osłonami nie zostali objęci przedsiębiorcy korzystający z gazu , a tutaj wzrost cen w tym roku będzie jeszcze wyższy, razem z podwyżką opłat stałych, ma on wynieść co najmniej 50%. Przed tego rodzaju decyzjami ostrzegaliśmy w kampanii wyborczej do Parlamentu, ale tym ostrzeżeniom nie dawno wiary, bo przecież „miało być tak jak za PiS-u, tylko bez PiS-u”, jak się teraz okazuje, to były tylko mrzonki.//

Panie europ-ośle
Pana to już się czytać nie da. Pan naprawdę jest ekonomistą? Zaczynam wątpić.
Gaz i w ogóle energia drożeje w całej "kolektywnej Europie" i firmy albo zamykają całkiem produkcję albo przenoszą ją gdzie indziej. I Tusk tam nie rządzi.
PiS dotując koszty energii miał tylko jeden cel - podlizać się wyborcom ale na wiele się to nie zdało. Wzrosło jedynie zadłużenie państwa. Nawet gdybyście wygrali to też byście byli zmuszeni podnieść ceny energii bo dotować w nieskończoność się nie da. Tylko, że zamiast winić Tuska winny by był Putin. Nawet wymyśliliście idiotyczny slogan "putinflacja".
Prawdziwą przyczyną problemów Europy, w tym Polski, jest służalcza zależność wobec USA i odrzucenie taniej energii z Rosji. Rosja ma Europę w d... bo i tak zarabia, nawet więcej niż kiedyś. Ukraina, dla której jest ta cała hucpa z sankcjami i tak padła. Skoro ja wiedziałem o tym od samego początku to takie asy ekonomii jak pan nie wiedziały? Jesteście bandą ignorantów. Na złość babci odmroziliście sobie uszy a właściwie to nam odmroziliście bo wy ze swoimi brukselskimi pensjami dacie sobie radę.
Nie mam zamiaru tracić więcej czasu na pańskie głodne kawałki, które mogą kupić jedynie kompletni idioci. 

Obrazek użytkownika sake3

20-05-2024 [19:34] - sake3 | Link:

@Pers.......Prawdziwą przyczyną problemów Europy nie jest jak pan utrzymuje służalstwo wobec USA czy odrzucenie taniej rzekomo energii z Rosji,Ta wcale nie ma Europy w d..ie,wprost przeciwnie-flirtuje z Niemcami,Tu trzeba wspomnieć działalność kontrowersyjnej niemieckiej polityk Manueli Schwiesig Jest zamieszana w tworzenie Fundacji Ochrony Środowiska i Klimatu pomagając w naruszaniu sankcji nakładanych  na Nord Stream2..Brytyjski dziennik ,,The Times'' opisuje powiązania niemieckiej SPD z Kremlem i zauważył,że była w zmowie z Gazpromem próbując ominąć amerykańskie sankcje.Również sprawie tej fundacji chroniącej rzekomo klimat  w którą Kreml zainwestował miliony euro w rzeczywistości przeznaczone zostały na lobbing  Schwiesig znalazła wsparcie władz Meklemburgii. Pomimo oskarżeń o prorosyjski lobbing i korupcję została przewodniczącą Bundesratu.Gdzie więc pan tu widzi służalczośc wobec USA?.Również magazyn polityczny ,,Der Spiegel''poinformował,że Schwiesig starała się pozyskać rosyjską szczpionkę przeciw koronawirusowi SputnikV,w tym celu spotykała się z bliskim współpracownikiem Putina Mattiasem Warningiem dyrektorem spółki budującej NS2 i byłym agencie Stasi. Niemcy chcący przewodzić Europy jak widać nadal mają dobre stosunki z Rosją,z pewnościa lepsze niż z USA.Nawet nasza koalicja 13-go grudnia spotykała się z Manuelą Schwiesig,która miała przyjechać do Polski w sprawie współpracy grupy polsko-niemieckiej w sprawie NS2,Do przyjazdu ostatecznie nie doszło ale kontakty trwają nadal.Pan wyzywając nas od bandy idiotów,ignorantów,europosła osłem i nieustannie nas obrażając powinien się zastanowić jak rzeczywistość wygląda zanim zacznie się oskarżać znienawidzoną Amerykę o dominację w Europie. 

Obrazek użytkownika Pers

20-05-2024 [20:36] - Pers | Link:

@sake
//Tu trzeba wspomnieć działalność kontrowersyjnej niemieckiej polityk Manueli Schwiesig //
No tak ta pani do spółki z Gazpromem (któremu "ktosie" rozwalili gazociąg) spowodowała, że płacimy 3-4 x więcej za gaz z USA i Kataru. Zdolna ta pani :)))

//Pan wyzywając nas od bandy idiotów,ignorantów,europosła osłem i nieustannie nas obrażając powinien się zastanowić jak rzeczywistość wygląda zanim zacznie się oskarżać znienawidzoną Amerykę o dominację w Europie. //
Rzeczywistość jest taka, że energia podrożała kilka razy, wielkie firmy zamykają zakłady w Europie i przenoszą produkcję do Chin i... USA.
Jedynym wygranym 100% w konflikcie na Ukrainie są USA, które dofinansowały swój przemysł zbrojeniowy i uzależniły Europę od siebie. Wszystko to dlatego, że w Europie rządzą sprzedajne q..., które nie dbają o swoich obywateli. Wyjątkiem jest Orban i Fico, którego spotkała chyba kara.
I powtórzę jeszcze raz - kto tego nie widzi jest ślepy, głuchy i ignorant. Lepiej niech się zajmie blogami modowymi albo kulinarnymi.
Ty zawsze, gdy czegoś nie wiesz albo masz wątpliwości możesz się spytać. Z chęcią pomogę :))))
 

Obrazek użytkownika sake3

20-05-2024 [22:17] - sake3 | Link:

@Pers.......Tak się składa,że wiele wiem i nie muszę się pytać,ale zawsze mogę dyskutować.Uzupełnię swój poprzedni komentarz o zdanie,że paniusia Schwiesig po napaści Rosji na Ukrainę zaczyna wycofywać się rakiem oskarżając o prorosyjskośc pania Merkel.Ale chyba pisząc o służalczości Europy wobec USA chyba pan się albo pomylił albo zwyczajowo oskarża USA o całe zło.Czyli 1:0 dla mnie.

Obrazek użytkownika Pers

20-05-2024 [22:51] - Pers | Link:

@sake
//Ale chyba pisząc o służalczości Europy wobec USA chyba pan się albo pomylił albo zwyczajowo oskarża USA o całe zło.Czyli 1:0 dla mnie.//
1:0 dla ciebie? Nie rozbawiaj mnie @sake...
Przecież ty nie masz zielonego pojęcia o tych sprawach. Nie potrafisz kojarzyć najprostszych faktów i wyciągać logicznych wniosków.
Na czele europejskich rządów stoją albo miernoty typu Sholz czy Makron albo sprzedajne gnidy na które mają haki.
Rozwalenie NS (ciekawe przez kogo?...) miało skutecznie rozwalić kontakty gospodarcze UE z Rosją bo tylko razem stanowiły zagrożenie dla pozycji USA. Współpraca z Chinami też nie jest mile widziana przez naszego Pana. Europa tylko dlatego rosła i bogaciła się bo miała tanie surowce i energię z Rosji. Możecie odwracać kota ogonem na wszystkie strony ale to są FAKTY. Prawda jest taka że mamy recesję. To też jest mój propagandowy wymysł?
Brak taniego gazu oznacza drogie nawozy a drogie nawozy to droższa żywność. Widzisz związek przyczynowo - skutkowy czy będziesz iść w zaparte w imię rusofobii?
Europa po klęsce Ukrainy i polityki wojennej zachodu będzie musiała przeprosić się z Rosją tylko, że to będzie już na rosyjskich warunkach i wtedy będzie można mówić o "uzależnieniu". Logika nie jest z gumy.
Miałaś szansę zdystansować się od ignorantów ale nie skorzystałaś.

Obrazek użytkownika sake3

21-05-2024 [09:00] - sake3 | Link:

@Pers.....Mnie też rozbawia ten ,,tani'' gaz załatwiony przez Pawlaka i perspektywa zakręcenia kurka,mniej bawi wyśmiewanie mnie.Myślę,że po co nawet taka ,,dyskusja'' proszę zostac przy tym co panu najlepiej wychodzi na NB przekomarzanie i przepychanki z innymi komentatorami. 

Obrazek użytkownika Pers

21-05-2024 [10:53] - Pers | Link:

@sake
//Pers.....Mnie też rozbawia ten ,,tani'' gaz załatwiony przez Pawlaka i perspektywa zakręcenia kurka,//

I znowu palisz goopa. Pisałem o Europie jako całości. Inni potrafili załatwić sobie tani gaz i to nie moja winam ze w Polsce rządzą idioci.

Z ciebie się nie wyśmiewam tylko jest mi przykro że należysz do tych zarządzonych propagandą. 

Obrazek użytkownika Tezeusz

21-05-2024 [12:58] - Tezeusz | Link:

@Rus..gówno
"Europa po klęsce Ukrainy i polityki wojennej zachodu będzie musiała przeprosić się z Rosją tylko, że to będzie już na rosyjskich warunkach i wtedy będzie można mówić o "uzależnieniu". Logika nie jest z gumy.
Miałaś szansę zdystansować się od ignorantów ale nie skorzystałaś.."

Co za maniery rusofila dowodzi jak jego guru osrany karakan bandyta putler..Ty nie skorzystałeś z dobrych rad i dlatego tam gdzie się pojawisz albo kop w dupsko albo ban..Dzisiaj skomentowałem na stronce agitkę scierwoneonową i komentarze zgadnij kogo ? 

Obrazek użytkownika Ijontichy

20-05-2024 [08:43] - Ijontichy | Link:

Co się dziwi pan Kuźmiuk? Przecież Putin zapowiedział,że Rosjanie już sie szykują do wojny z "tenkrajem" ,to trzeba zwiewać!! Najlepiej do Chin...

Obrazek użytkownika Pers

20-05-2024 [14:47] - Pers | Link:

//Przecież Putin zapowiedział,że Rosjanie już sie szykują do wojny z "tenkrajem" //

Możesz podać źródło tych rewelacji?

Obrazek użytkownika Tezeusz

20-05-2024 [15:08] - Tezeusz | Link:

@Ruszkiewicz vel szperaczka jaką masz pogodę w Hajfie u nas leje..A zródeł szukaj u swoich NEon co podpowie szczególnie twój kompel @ Zawisza.Przypomnieć co o tobie pisze ?