Tusk w UE godzi się na wszystko

Zaledwie 4 miesiące rządzenia, a Tusk w UE zgodził się na podatki, pakt migracyjny, ETS2

 1. Minęło zaledwie 4 miesiące od powołania rządu Donalda Tuska, a on i jego ministrowie zgodzili się już w Brukseli na nowe unijne podatki, pakt migracyjny, tzw. dyrektywę budynkową, ostatnio także na tzw. ETS2, wszystkie te rozwiązania są niestety bardzo niekorzystne dla naszego kraju. W wygłoszonym w grudniu expose Tusk podkreślał swoje kontakty w Brukseli, które zdobył podczas sprawowania przez 5 lat funkcji przewodniczącego Rady Europejskiej, a nawet, że jest teraz tak doświadczonym politykiem, że „nie da się ograć w Brukseli”. Okazuje się jednak, ze z tymi kontaktami musi być bardzo słabo, zwłaszcza jeżeli przychodzi zabiegać o konkretne rozwiązania służące naszej gospodarce i społeczeństwu, wtedy daje się ogrywać jak dziecko.
 
2. Już na pierwszym posiedzeniu Rady Europejskiej 18 grudnia poprzedniego roku w którym Tusk wziął udział, zgodził się na wprowadzenie trzech nowych podatków jako tzw. dochodów własnych budżetu UE. Oprócz tego, że oznacza to oddanie poważnej części suwerenności w sprawach podatkowych na poziom UE  jest także skrajnie niesprawiedliwe dla państw mniej zamożnych, takich jak Polska. Obecny system zasilania unijnego budżetu oparty na składce od DNB oznacza ,że kraje zamożne, nawet uwzględniając przyznane im rabaty, płacą kwotowo składki znacznie wyższe niż kraje mniej zamożne, zastępowanie tego systemu unijnymi podatkami, szczególnie o charakterze ekologicznym, znacznie mocniej obciąża kraje mniej zamożne, niż te zamożne. Dlatego rząd premiera Morawieckiego konsekwentnie blokował zarówno przesunięcie 25% wpływów z ETS z krajowego budżetu do budżetu unijnego, jak i wprowadzenie podatku CBAM, (podatku granicznego od śladu węglowego), a także 15% podatku od zysku korporacji ponadnarodowych. Komisja Europejska spodziewa się z tych 3 nowych źródeł podatkowych osiągać w latach 2026 -2030 średnio 17 mld euro rocznie, z tego około 12 mld euro z ETS , około 1 mld euro z CBAM i około 4 mld euro z podatku od korporacji. Jak łatwo oszacować zasadnicza cześć tych dodatkowych wpływów, będzie pochodziła od krajów dokonujących transformacji energetycznej, takich jak Polska, która jeszcze przynajmniej przez kilkanaście lat, będzie miała energetykę opartą na węglu.
 
3. Przypomnijmy, że tuż przed Świętami Bożego Narodzenia 21 grudnia 2023 roku Rada Unii Europejskiej i Parlament Europejski zawarli ostateczne porozumienie w sprawie paktu imigracyjnego, składającego się z 5 rozporządzeń, który przewiduje tzw. obowiązkową solidarność, czyli konieczność przyjmowania określonej przez KE liczby nielegalnych imigrantów (minimum 30 tys. osób rocznie), albo też zapłacenie kwoty ok.20 tys euro za każdego nieprzyjętego imigranta. Wcześniej rząd Mateusza Morawieckiego cały czas zwracał uwagę, że przyjęcie w nowych przepisach rozwiązania, przyjmujesz nielegalnych imigrantów, albo płacisz wysokie kary za nieprzyjmowanie każdego z nich, nie tylko nie rozwiązuje tego problemu, ale wręcz przeciwnie napędza nielegalną imigrację do Unii Europejskiej. Okazało się, że na tym grudniowym posiedzeniu Rady Unii Europejskiej, sprzeciwu Polski już nie było, pojawił się przedstawiciel rządu Tuska i Polska już nie zgłaszała sprzeciwu, a wspomniane przepisy prawne zostały przyjęte jednomyślnie. Po niewielkich poprawkach pakt został w poprzednim tygodniu przyjęty ponownie przez PE, w tej sytuacji Rada UE przyjmie go już w obecnym kształcie bez zmian i za dwa lata opisany mechanizm wejdzie w życie.
 
4. Nie było także sprzeciwu rządu Tuska w sprawie tzw. dyrektywy budynkowej, a więc zakazu instalowania pieców węglowych i gazowych od 2030 roku, a od 2025 zakazu ich dofinansowania ze środków publicznych. Od 2030 roku wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące sukcesywnie modernizowane do zeroemisyjności, z koniecznością posiadania świadectw energetycznych przy ich sprzedaży. W ostatnich dniach doszła także zgoda na uruchomienie od 2027 roku tzw. systemu ETS2 czyli podatku od ogrzewania budynków paliwami kopalnymi (węglem, gazem), a także obejmującego  transport lądowy i morski. Będzie on funkcjonował podobnie jak ETS 1, z rosnącymi cenami pozwoleń na emisje i oznacza dodatkowe opodatkowanie węgla, gazu i wszelkich paliw używanych w transporcie lądowym i morskim i zapewne mocniej będzie obciążał gospodarki krajów na dorobku, takich jak Polska.
 
5. Co zadziwiające wszystkie te decyzje podejmowane przez samego premiera Tuska na Radach Europejskich, albo jego ministrów na Radach Unii Europejskiej w zasadzie nie istnieją  ani w mediach publicznych , ani w prywatnych wspierających obecny rząd. Co więcej bardzo często w Polsce są rozpętywane swoiste zasłony dymne, aby o nich nie dyskutować, i nie powodować negatywnych reakcji opinii publicznej, bo ich  skutki finansowe, albo pogorszenie bezpieczeństwa,  Polacy poczują dopiero za jakiś czas.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek Michalski

18-04-2024 [07:56] - Marek Michalski | Link:

Chyba zła wola stoi za tym rozminięciem się z rzeczywistością.
https://nczas.info/2024/02/03/...
Działania w tym samym kierunku przez POPiS w sprawach najwyższej wagi są faktem.

Obrazek użytkownika Tezeusz

18-04-2024 [08:09] - Tezeusz | Link:

Czyje interesy reprezentuje tusk ? czy Polski !

Obrazek użytkownika Adam66

18-04-2024 [12:08] - Adam66 | Link:

"Tusk w UE godzi się na wszystko" - a na co w Brukseli nie zgodził się Morawiecki?

Obrazek użytkownika sake3

18-04-2024 [12:59] - sake3 | Link:

Komentarz w typie ,,a u was biją Murzynów''.Czyli mamy pozostawać w słodkiej nieświadomości czego nie zrobił w Brukseli Tusk.Tak właśnie wygląda szeroko rozumiana ,,dyskusja'' na NB.Tuska nie wolno dotknąć nawet kwiatem.Zaczynam rozumieć skąd łatwość stosowania represji i bezprawia koalicji.

Obrazek użytkownika Jabe

18-04-2024 [13:38] - Jabe | Link:

Pisowi oszukańcy próbują wywrzeć wrażenie, że są inni. Nie są.

Obrazek użytkownika sake3

18-04-2024 [14:02] - sake3 | Link:

Nie są oszukańcami i nie usiłują wywierać wrażenia.Widać wyraźnie że są inni od bandy donosicieli i antypolsko nastawionych europosłów z EPL. 

Obrazek użytkownika Jabe

18-04-2024 [14:29] - Jabe | Link:

Widać wyraźnie, że oburzają się na poli­tykę, którą sami pro­wadzili. Po­dobnie z imi­grantami.

Obrazek użytkownika sake3

18-04-2024 [15:06] - sake3 | Link:

Może więc odpowiedź na pytanie-jak długo będziemy żyć przeszłością? Przecież jest oczekiwany przez społeczeństwo rząd,nowe problemy,nowe wyzwania a stale opowiada się o ,,zbrodniach' poprzedników.Może wreszcie pochylimy się nad działalnością obecnego rządu i W Brukseli i w kraju.Czyzby nie było o czym dyskutować? Jest tak pięknie? Jest tak praworządnie czego przedtem rzekomo nie było że powinniśmy tylko klaskać i się uśmiechać? 

Obrazek użytkownika Jabe

18-04-2024 [15:13] - Jabe | Link:

Chodzi o to, że PiS jako opozycja ma zerową wiarygodność, bo w istocie to tylko inna fasada tego samego – post­okrągło­stołowego stron­nictwa wy­tartych kolan. Tego uczy prze­szłość, że trzeba się tych hipo­krytów wy­strzegać. Mamy o tym nie pamiętać?

Obrazek użytkownika sake3

18-04-2024 [15:44] - sake3 | Link:

A jaką wiarygodność ma koalicja 13-go grudnia?Mamy o tym nie wiedzieć? Odkąd to reżim kojarzy się z wiarygodnością?

Obrazek użytkownika Adam66

18-04-2024 [16:03] - Adam66 | Link:

@sake3
Tuska nie wolno dotknąć kwiatkiem bo kwiatka szkoda, są inne, bardziej adekwatne przedmioty, jak na przykład medium do przesyłania gazu....
Tusk od zawsze zapowiadał, że będzie niszczył Polskę i to robi, nikt normalny nie łudzi się że ta ryża kanalia coś dobrego dla Polski zrobi.  Chodzi o hipokryzję, Morawiecki popodpisywał wszystko co było możliwe i jeszcze od siebie dorzucił kilka "kamieni milowych" żeby Polaków gnębić a teraz autor bloga rżnie przysłowiowego głupa i udaje, że wszystko to wina Tuska....
 

Obrazek użytkownika Kaczysta

18-04-2024 [16:50] - Kaczysta | Link:

Paliwo jest drogie, bo transport paliw drożeje, bo paliwo jest drogie
https://pbs.twimg.com/media/GLbmPsHXgAAHFdf?format=jpg&name=900x900