Zwycięstwo PiS w 7 sejmikach, a w powiatach wynik lepszy niż

Zwycięstwo PiS w 7 sejmikach, a w powiatach wynik lepszy niż KO,TD i Lewica, razem wzięte

1. Niedzielne exit poll  pracowni IPSOS pokazał wprawdzie zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do sejmików województw, ale okazuje się, że ostateczny wynik, ogłoszony wczoraj przez PKW jest wyraźnie lepszy. Ostatecznie wynik ten wyniósł aż blisko 34,3%, Koalicji Obywatelskiej około 30,6%, a Trzeciej Drogi 14,3% , co oznacza, że wynik PiS był o blisko 4 pkt procentowe wyższy niż wynik Platformy. Oznacza to zwycięstwo PiS aż w 7 województwach, a więc nie tylko w tych pokazywanych w niedzielę wieczorem ma telewizyjnych planszach ( podkarpackim, lubelskim, podlaskim, świętokrzyskim, małopolskim i łódzkim),ale także w województwie mazowieckim, w sytuacji kiedy samo miasto Warszawa głosowało głównie na Platformę. Nie jest jeszcze jasne jak ten wynik ostatecznie przełoży na rządzenie, ale nie ulega wątpliwości, że w 5 województwach PiS może rządzić w zasadzie samodzielnie (podkarpackie, lubelskie, podlaskie, świętokrzyskie i małopolskie).
 
2. Jeszcze bardziej wyraźne zwycięstwo odniosło Prawo i Sprawiedliwość w wyborach do rad powiatów, bowiem jest to wynik lepszy niż łączny wynik Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy. Prawo i Sprawiedliwość na tym poziomie samorządowym osiągnęło wynik 29,94%, druga KO miała wynik 16,2%, Trzecia Droga -12,3%, a Lewica niecały 1%, a więc łącznie o 0,5 pkt procentowego mniej, niż komitet PiS. Oznacza to, że w dużej części powiatów, PiS będzie mógł rządzić samodzielnie , albo razem z różnymi komitetami lokalnymi, oczywiście nie są wykluczone także koalicje w ugrupowaniami ,które tworzą obecną koalicję rządową.
 
3. Bardzo dobre wyniki Prawo i Sprawiedliwość osiągnęło także w gminach, tutaj szyldy polityczne były wykorzystywane znacznie rzadziej, wielu wójtów i burmistrzów, prezydentów związanych z PiS, startowało bowiem z własnych komitetów wyborczych. Nawet w dużych miastach (tzw. miastach prezydenckich) kandydaci Prawa i Sprawiedliwości (albo popierani przez PiS), wygrywali w pierwszej turze (jak w Stalowej Woli czy w Otwocku z wynikami ponad 70 %), czy  jak w Tomaszowie Mazowieckim (55,5%) czy Chełmie (52,6%). W 16 dużych miastach kandydaci PiS weszli do II tury z szansami na sukces, trzy z nich to obecne miasta wojewódzkie (Rzeszów, Poznań, Kielce), a kolejne to byłe miasta wojewódzkie jak np. Radom, Częstochowa, czy Elbląg.
 
4. Wszystko to udało się osiągnąć mimo podjęcia przez obecną większość rządową  polityki całkowitej eliminacji Prawa i Sprawiedliwości, co wyrażali najważniejsi politycy tworzących ją partii twierdząc, że w tych wyborach „złożą PiS do grobu”. Używano do tego także metod zupełnie bezprawnych, tak jak osadzenie w zakładzie karnym posłów Wąsika i Kamińskiego, czy też spektakularne włamanie, łącznie z wyważaniem łomami drzwi wejściowych do domu posła Zbigniewa Ziobro pod jego nieobecność. Zdaniem premiera Donalda Tuska, PiS-owi należało odebrać władzę nawet w  samorządzie podkarpackim, gdzie od kilku kadencji PiS osiąga bezwzględną większość i rządzi w tym województwie samodzielnie. Wszystkie te brutalne działania wobec polityków PiS miały wręcz wystraszyć zwolenników tej partii, aby nie tylko nie przyznawali się do jej popierania, ale także nie głosowali na jej kandydatów.
 
5. Jednak te ale inne operacje, okazały się ostatecznie nieskuteczne, wyborcy Prawa i Sprawiedliwości nie tylko się nie wystraszyli, ale na tle zostali zmotywowani, że gremialnie poszli do wyborów i zagłosowali na listy tej partii.       Nie popadając w euforię należy stwierdzić, że ciężką spokojną merytoryczną pracą prowadzoną w trudnych opozycyjnych warunkach, można jednak wygrywać wybory, co jest dobrym prognostykiem dla Prawa i Sprawiedliwości w powoli rozpoczynającej się kampanii do wyborów europejskich.   

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

09-04-2024 [07:33] - u2 | Link:

(jak w Stalowej Woli czy w Otwocku z wynikami ponad 70 %), czy  jak w Tomaszowie Mazowieckim (55,5%) czy Chełmie (52,6%)

I z większych miast to wszystko. Reszta poszła na żer pełomafii, która ma skuteczną taktykę opanowywania większych miast, bo tam więcej wyborców i łatwiej można robić przekręty, nie tylko wyborcze, zwłaszcza jak nie ma służb typu CBA.

PS. Co prawda przyjemnie było popatrzeć krótko na wściekłą twarz Tuska, czy też posłuchać krótko Trzaskowskiego mówiącego, że chce mieć absolutną pewność, że populiści nie dojdą do władzy w Warszawie :-) :-) :-)

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

09-04-2024 [08:24] - NASZ_HENRY | Link:

zmiany bezobjawowe
 
 PiS z pomocą KO zmobilizował swoich sympatyków, choć utracił wpływ na media publiczne ;-)

Diagnozy stawiane na NB (Kaczysta, Henry) całkiem nieźle przewidywały wynik wyborczy:

Wybory 24
PiS - 34.27% 
KO - 30.59% 
TD - 14.25% 
Konfederacja & BS - 7.23% 
Lewica - 6.32% 
Pozostali - 7,34%

Henry
PiS - 33%
KO - 29%
3D - 10%
Konfederacja - 8%
Lewica - 9%
Bezpartyjni - 6%
Inne lokalne - 5%

Kaczysta
 PIS - 36%
 KO - 28%
 TRZECIA NOGA - 10%
 KONFEDERACJA - 11%
 LEWICA - 7%
 BEZPARTYJNI - 8%

Polecamy się na przyszłość 😉

Obrazek użytkownika Ijontichy

09-04-2024 [09:53] - Ijontichy | Link:

Kaczysta i Henryk swoje,a politruk z ZSL swoje...dzięki takim antycznym socjotechnikom jesteśmy 150 lat za ....tymi...no...opalonymi w Afryce.

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

09-04-2024 [13:41] - Alina@Warszawa | Link:

Masz rację, jesteście towarzyszu Putina 150 lat za Murzynami, albo nawet dalej w epoce moralnych i mentalnych TROGLODYTÓW.
O polskie wybory się nie martw.

Obrazek użytkownika Es

09-04-2024 [13:15] - Es | Link:

Brzmi to wszystko jak : ale trzy koła są dobre. 
Tlumaczenie braku oferty dla wyborców z większych miast " argumentem" : ale w Stalowej Woli to im pokazaliśmy jest jakimś propagandowym kuriozum. 
Przez ponad 20 lat swojego istnienia Pis nie było w stanie opracować programu uwzględniającego szybko rozwijającego się społeczeństwa, z uwzględnieniem potrzeb młodzieży. 
Oferujac jedynie utrzymane w pokomunistycznym  klimacie coraz bardziej dęte i drętwe pseudopatriotyczne spędy,  Pis pozwoliło dodatkowo wyrwać sobie kompletnie przekaz w warstwie kulturowej i ideologicznej. Zezwalajac na rozpoczęcie aborcyjnej wojny wywołało lawinę która na stałe pogrzebała możliwość realnego wpływu na coraz to młodsze roczniki. Nawet jeśli taki Bocheński zaproponuje coś sensownego i atrakcyjnego z szeregów dwudziestolatków uslyszy: ale ty jesteś z pisu.
Czym Pis może się chełpić patrząc na wyniki tych wyborow? Ja nie widzę nic, żadnych zasług. Utrzymywanie poparcia w przybliżeniu na podobnym do poprzednich  poziomie , to raczej zasługa prezentu jaki Pis  otrzymało od Tuska I ferajny,w postaci wyjątkowo bezczelnych zagrań,  niż własnych wysiłków i wyborczej strategii. A wyprowadzanie wprost wniosków o rychłym odbiciu władzy bazując jedynie na dużej niepewności elektoratu co do rządów obecnej koalicji i często głosowaniu na mniejsze zło trąci dziecinadą.

Obrazek użytkownika Ryan

09-04-2024 [21:01] - Ryan | Link:

Są już pierwsze reakcje na "babciowe" Tuska.

https://pbs.twimg.com/media/GKvcjDMWAAA4D1v?format=jpg&name=240x240