"80 milionów" w środku nocy. Po to Tusk opróżnia więzienia?

"80 milionów" to film produkcji polskiej z 2011 roku, a konkretnie fabularyzowany dokument opowiadający o wypłacie 80 milionów zł z konta wrocławskiej "Solidarności" na 10 dni przed wprowadzeniem stanu wojennego (13.12.1981), czyli uratowaniem składek członków "Solidarności" z łap UB-ecji.
Obsada i podstawowe informacje o filmie są tu: https://vod.tvp.pl/filmy-fabul... 

Nie wiem jak to się stało, że ja, taki wierny telewidz, nie widziałam tego filmu do dziś. Tzn do dziś w nocy, bo jego emisja zaczęła się tak ok. godz. 2.00.
Film bardzo dobrze zrobiony, aktorzy dobrani z uchwytnym podobieństwem do bohaterów wydarzeń. Dla mnie zupełnie nowy był wątek tajemniczej postaci, starszego mężczyzny, który ostrzegał przed tym, co planuje UB-ecja. Dopiero po jego śmierci okazało się że był to przedwojenny cichociemny i miał wiadomości z najwyższych sfer wojskowych. 

Jest to film z cyklu lektura - czy raczej filmoteka - obowiązkowa. 

Dlaczego? Ano ten film, zapis prawdziwej historii Polski z lat 1980-1982, pokazuje jakie metody rządzenia wprowadzili po II wś. rosyjscy komuniści i kto faktycznie sprawował władzę. 
Dla mnie jest to dokument, który pokazuje za co konkretnie brali pieniądze "pracownicy" bezpieki, i za co dostali tzw przywileje emerytalne. Dla tych co nie widzieli filmu trzeba napisać wprost: za inwigilowanie Polaków, za katowanie podejrzanych o działalność wywrotową (tzn. patriotyczną), za oszukiwanie, mordowanie, okradanie państwa. To było ich główne zajęcie, a płacili im ówcześni władcy, bo to oni im tę robotę zlecali. I nie ma żadnego "ale".

Jeśli teraz Tusk przywróci przywileje starym UB-ekom, tzn. przywróci tamten "porządek", bo potrzebni mu będą ludzie gotowi realizować podobne zlecenia, bez żadnych hamulców moralnych, doświadczeni bandyci, którzy mogą wyszkolić swoich następców.
Pierwsze kroki już widać - to zapowiedź zwolnienia elektoratu PO z więzień. Bo to w więzieniach Tusk (i PO) miał 90% poparcia. Ci ludzie będą potrzebować przecież jakiejś "pracy" ...

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Kaczysta

21-03-2024 [19:04] - Kaczysta | Link:

Flota TIR-ów Frasyniuka wyjaśnia wszystko
Wcześniej posiadał jedne gacie i stary sweter
a Pinior przez przypadek tzn. okazyjnie wtedy kupił sobie dom

Obrazek użytkownika r102

21-03-2024 [21:55] - r102 | Link:

No dla kogoś kto nie rozumie jak działa Czeka - owszem taki film się przyda. Jak oczywiście uzna że to prawda.

Mam mały dysonans poznawczy z tym "przedwojennym cichociemnym" - to znaczy kto go wyrzucił wtedy nad Polską z samolotu np  w roku 1937  -  Niemcy czy Ruscy ???

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

22-03-2024 [00:03] - Alina@Warszawa | Link:

@r102 - nie martw się o cichociemnego - posłuchaj o czym mówi jedyny żyjący świadek ze Smoleńska: O zniszczonym nagraniu, agresji wobec Jarosława Kaczyńskiego i fejkach na temat katastrofy u Anity Gargas.
Mówi czym zajmuje się ówczesna UB-ecja dziś!

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

22-03-2024 [00:16] - Alina@Warszawa | Link:

Skąd r102 ma informację, że ktoś wyrzucił tego cichociemnego z samolotu nad Polską w 1937?

Obrazek użytkownika SilentiumUniversi

22-03-2024 [05:26] - SilentiumUniversi | Link:

Cichociemni to nazwa używana w odniesieniu do komandosów szkolonych w GB dla AK podczas II Wojny Światowej... nie mógł być przedwojenny. Może to metafora ?

Obrazek użytkownika r102

22-03-2024 [05:37] - r102 | Link:

No Alina zdaje się nie czyta własnych tekstów - "okazało się że był to przedwojenny cichociemny" :-)

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

22-03-2024 [11:03] - Alina@Warszawa | Link:

r102 Fakt, napisałam z rozpędu "przedwojenni" - błąd, za duży skrót myślowy.
To był przedwojenny oficer WP przeszkolony w Anglii od 1940 r. na komandosa w celu prowadzenia działań zbrojnych na terenach Polski zajętych przez Niemców. Tak przeszkolonych komandosów nazwano "cichociemni", bo stanowili supertajną jednostkę. 
Teraz się podoba?

Obrazek użytkownika Marek Michalski

22-03-2024 [08:40] - Marek Michalski | Link:

Film dobrze się ogląda, ale nie wszystko jest takie jakie się wydaje.
1. Byłoby prościej gdyby w PRL działała tylko SB. Tak nie było a poza polskim wywiadem wojskowym zwłaszcza na dolnym śląsku (Śląski Okręg Wojskowy) funkcjonowały wywiady wojskowe i cywilne „bratnie” (Północna Grupa Wojsk Armii Radzieckiej w Legnicy) w tym Stasi. Domyślać się należy, że Wrocław nie był białą plamą dla wywiadów państw spoza bloku wschodniego.
2. M.in. do myślenia daje kontekst prac nad radziecką bombą atomową i postaci polskich fizyków z ośrodka lwowskiego https://naszeblogi.pl/69436-tr...
3. Ewenementem była wrocławska uczelnia rolnicza. Chyba przez niedopatrzenie nie mieli POP PZPR. W tym kontekście rozczarowanie pracownic swoim profesorem brzmi zabawnie:
https://www.youtube.com/watch?...
4. Inny kontekst, który kojarzę to fakt działania radia Solidarności wrocławskiej i Solidarności Walczącej opartego o bazę naukowo-techniczną w tym mieście i, nie wiem czy słusznie, powstanie legalnego radia we Wrocławiu po 1989r. Na pewno pamiętam związek dosłownego spałowania tego radia w kontekście ustawy o radiokomitecie. Radia RMF i Zet miały lepsze koncesje. Zwłaszcza polityczne. Ktoś wie więcej na ten temat?