W lipcu Polacy się nie zorientują o ile wzrosły ceny energii

Uwalnianie cen energii w lipcu jest lepsze niż w okresie grzewczym, bo Polacy się nie zorientują

1. Politycy reprezentujący rządzącą koalicję Platformy, Trzeciej Drogi i Lewicy, im częściej zabierają publicznie głos w ważnych sprawach dotyczących nas wszystkich, tym bardziej odsłaniają kulisy podejmowania przez ich rząd niepopularnych decyzji. Od dłuższego czasu jest jasne, że mrożenie cen nośników energii: prądu, gazu i ciepła systemowego, obowiązujące do końca czerwca tego roku, nie będzie przedłużone na kolejne pół roku, ale nikt z rządzących nie chce powiedzieć tego wprost przed wyborami samorządowymi i europejskimi. Ale czasami coś się politykom rządzącej koalicji wyrwie, tak było w przypadku przewodniczącej klubu parlamentarnego Lewicy, Anny Marii Żukowskiej, która w wywiadzie prowadzonym przez redaktora Rymanowskiego w Polsat News, wypaliła „ uwalnianie cen energii w lipcu jest lepsze, niż w sezonie grzewczym, bowiem zanim się Polacy zorientują, o ile tak naprawdę ceny urosły, minie pół roku”. A więc jest konkretny plan rządzącej koalicji, uwalniamy ceny energii w lipcu, bowiem jeżeli przyjdą znacznie wyższe rachunki za energię w okresie grzewczym, to minie pół roku, a to będzie już po wyborach zarówno do samorządu jak i Parlamentu Europejskiego, więc negatywną wyborców nie należy się specjalnie przejmować.
 
2. Przypomnijmy, że na początku grudnia poprzedniego roku w Sejmie został zaprezentowany przez minister Annę Trzeciakowską  projekt ustawy rządu premiera Morawieckiego, dotyczący mrożenia cen nośników energii, która zwróciła uwagę, że zawiera on te same rozwiązania na 2024 rok, które są skutecznie stosowane w trwającym wtedy 2023 roku. Miały one chronić gospodarstwa domowe, tzw. podmioty wrażliwe, a także małe i średnie przedsiębiorstwa, a na koszty tej ochrony miały się złożyć zgodnie z unijną dyrektywą firmy sektora energetycznego, które osiągnęły ponadnormatywne zyski, w związku z gwałtownym wzrostem cen nośników energii. Jak podkreśliła wtedy minister Trzeciakowska operacja mrożenia cen energii dla wszystkich wymienionych podmiotów w całym roku 2024, będzie kosztowała w tym roku ok. 31 mld zł i składają się na nią podmioty wytwarzające energie elektryczną, dostarczające gaz ziemny, ciepło systemowe, ale także firmy z sektora OZE (głównie niemieckie).
 
3. Niestety te argumenty nie przekonały wtedy posłów nowej większości parlamentarnej i bardzo dobry rządowy projekt został odrzucony, a w tej sytuacji już na połączonych komisjach energii i finansów publicznych, procedowany był tylko znacznie gorszy projekt poselski (posłów nowej większości rządowej). Okazało się wtedy także, że poseł reprezentujący wnioskodawców, był na tyle słabo zorientowany w złożonej wcześniej wspomnianej 69- stronicowej autopoprawce, że tak naprawdę zawarte tam rozwiązania prezentował ekspert, który został przedstawiony jako człowiek reprezentujący Instytut Obywatelski (think tank Platformy), ale jak się później okazało to współwłaściciel kancelarii prawnej, która specjalizuje się we wspomaganiu podmiotów sektora energetycznego. A więc po skandalu związanym z tym, że w ustawie o mrożeniu cen nośników energii, aż ponad 80% jej tekstu stanowiła część wiatrakowa, okazało się, że pozostałe jej części przygotowywali ludzie ze specjalistycznej kancelarii prawniczej, którzy pisali także tekst autopoprawki.
 
4. A więc nowa większość w Sejmie zdecydowała się wtedy odrzucić, dobrze przygotowany projekt rządowy, którego rozwiązania świetnie sprawdziły się w praktyce roku 2023 i zdecydowała się pracować nad projektem, przygotowanym poza Sejmem, zawierającym co najmniej kontrowersyjne rozwiązania. Już wtedy zgłaszaliśmy zastrzeżenia, że zamrożenie cen nośników energii ale tylko na pół roku, postawi w trudnej sytuacji tzw. podmioty wrażliwe takie jak szpitale, szkoły, żłobki, przedszkola i tym podobne, które przecież otrzymują od prowadzących je samorządów budżety roczne, co więcej w II połowie 2024 roku spowoduje gwałtowny wzrost cen nośników energii, w tym przede wszystkim energii elektrycznej. Ponadto posłowie nowej większości z jakiś powodów byli zdeterminowani, żeby cała ta operacja została sfinansowana tylko przez Orlen (koszt ok. 15 mld zł), choć unijne rozporządzenie w tej sprawie, mówi o wszystkich podmiotach sektora energetycznego, które wcześniej osiągnęły ponadnormatywne zyski. Zwracaliśmy także uwagę, że jest uderzenie nie tylko w jej akcjonariuszy, ale także w możliwości inwestycyjne, a przecież Orlen rozpoczął realizację wielkiej inwestycji farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim, która będzie kosztowała przynajmniej kilkadziesiąt miliardów złotych.
 
5. Posłowie nowej większości te uwagi bagatelizowali, teraz od 1 lipca tego roku przyjdzie im zmierzyć się twardą rzeczywistością, wzrostem cen wszystkich nośników energii w tym przede wszystkim wzrostem cen energii elektrycznej być może nawet o 100%. Ale jak zdradziła przewodnicząca klubu Lewicy poseł Anna Maria Żukowska, lepiej jest uwolnić ceny energii w lipcu niż w sezonie grzewczym, bo wtedy trudniej się będzie Polakom zorientować w skali tej podwyżki i w związku z tym niezadowolenie wyborców przyjdzie już po wyborach do samorządu i PE.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

04-03-2024 [07:05] - NASZ_HENRY | Link:

 
 

Polityka energetyczna koalicji 13 grudnia  służy temu żeby Polakom nie żyło się lepiej niż Niemcom. Bez energetyki jądrowej i energetyki węglowej opartej o własny surowiec musi być bezwzględnie drożej 😉  
 

 

Obrazek użytkownika Jabe

04-03-2024 [07:54] - Jabe | Link:

To wynik beztroski rządu Mate­usza Mora­wieckiego. Admini­stracyjne mro­żenie cen na nie­wiele by się zdało.

Obrazek użytkownika Czesław2

04-03-2024 [07:38] - Czesław2 | Link:

Za rządu MM Zielony Ład był cacy, na propagandę szły miliony złotych. Teraz jest be, bo Tusk rządzi. Kpina z ludzi.

Obrazek użytkownika sake3

04-03-2024 [09:56] - sake3 | Link:

Za rządów Moraieckiego też nie był cacy.To była olbrzymia presja UE na ówczesny rząd wspierana przez naszą opozycję w kraju i europarlamencie(EPL).której Morawiecki nie był w stanie sprostać.Wszelkie możliwe sankcje,kary kamienie milowe były systematycznie nakładane właśnie na Polskę.Przypadek? 

Obrazek użytkownika Jabe

04-03-2024 [17:01] - Jabe | Link:

Bezczelne wykręty.

A pamiętamy, jak to taki jeden bajał o wstanięciu z kolan?

Obrazek użytkownika spike

05-03-2024 [11:16] - spike | Link:

@jabe
"A mi się nie podoba twoja wredna gęba"

Obrazek użytkownika sake3

05-03-2024 [14:50] - sake3 | Link:

Ale trudno powstać z kolan ,,temu jednemu'' jeżeli wielu innych na to nie pozwala.

Obrazek użytkownika Jabe

05-03-2024 [15:03] - Jabe | Link:

Ogłosił jednak, że wstał nas z kolan. „Inni” nie pozwolili mu mówić, jak jest w istocie?

Obrazek użytkownika sake3

05-03-2024 [15:55] - sake3 | Link:

Wstał nas z kolan......A cóż to za dziwna pisownia.......

Obrazek użytkownika Jabe

05-03-2024 [16:29] - Jabe | Link:

To jak to było?