Zmusili Orbana?

Czy może Orban zmusił ich?
Ciężko jest dyskutować o polityce gdy ludzie żyją pudelkiem. Jak np. w sąsiednim wpisie, gdzie najważniejszą rzeczą jest brak Tuska na zdjęciu. No nie ma go. No i co z tego? Miał tam być czy jak?  No ale ok, Tusk powoli walcuje w Polsce, wielu wciąż w szoku, potrzebują więc czegokolwiek pokazującego że Tuskowi się coś nie udaje. Można to zrozumieć.
Warto byłoby jednak spróbować też zrozumieć co się stało. Poza pudelkiem, czyli w polityce. Orban przegrał?
Tusk rzecze:

Szef rządu oznajmił również, że "obyło się bez dwuznaczności, co Viktor Orban za to dostał". - Chcemy wesprzeć Ukrainę w jej wysiłku wojennym, ma być nas 27 państw i nikt nie będzie płacił nikomu żadnej nagrody, nie będzie zgniłych kompromisów - zapewnił.
- Gra Viktora Orbana się zakończyła, było to znacznie prostsze niż niektórzy się spodziewali. Mamy pomoc dla Ukrainy na więcej niż cztery lata, to więcej niż epoka. To ma charakter strategiczny, nie taktyczny. Skończyła się epoka dziwnych gierek - skwitował.

Wytłuściłem najważniejsze fragmenty z obwieszczenia Tuska. Wierzycie mu? :)
Że owe porozumienie nie jest częścią jakiejś gierki? Że te gadki nie są ściemą? Czy to w przypadku Tuska czy zachwyconych przywódców UE i Ukrainy? Że już wszystko będzie prosto, pieniądze popłyną do Ukrainy? Która znów zacznie zwyciężać?

Cofnijmy się troszkę. Do grudnia. W USA pomoc dla Ukrainy została wcześniej już zablokowana za pomocą innej gierki w związku z odwołaniem speakera Izby Reprezentatnów. I blokowana jest wciąż gdyż Biden nie chce ograniczyć napływu mas imigrantów do USA. Zełenski zaczyna mówić więc cieńszym głosikiem. Tym bardziej że Ruskie na froncie atakują ostro. A na Ukrainie nie tylko zaczyna brakować sprzętu ale też zwykłych pieniędzy na wypłaty, po prostu na działanie państwa. I wtedy Orban sobie jak gdyby nigdy nic wetuje tak ważną pomoc dla Ukrainy. I jeszcze odblokowuje sobie jakieś fundusze gdyż łaskawie wyszedł z posiedzenia na którym głosowano nad umożliwieniem Ukrainie wstąpienia do UE.
Tylko co dla Ukrainy było wtedy ważniejsze? Zielone światło dla procedur, które kiedyś tam przyniosą efekt. Czy tu i teraz. Kasa, miliardy, bez których Ukraina będzie musieć wyłączyć światło? Zaraz za chwilę?
Było wiele gadki jak to Orbana „wikiwano” zmuszono do „wyjścia do kibla” na czas głosowania. Tylko kto tu postawił na swoim w kluczowej sprawie tak naprawdę? Kto naprawdę został wikiwany?
No więc Ukraina kasy nie dostała. Za to Ruskie na froncie atakowały jak wściekłe (pewnie przypadkiem ;) ) Aż wreszcie udało im się nawet odnieść konkretny sukces pod Awdijiwką. Na Ukrainie zaś nabrzmiewało niezadowolenie. Zarówno wśród zwykłych ludzi jak i wojska.
Zdecydowanie docisnęło to Zełenskiego. Już przepadła całkiem buńczuczna gadka. Głosik stał się jeszcze bardziej cieniutki.
Za to Węgrów wręcz przeciwnie. Nie patyczkowali się ogłaszając że część Ukraińskich ziem właśnie Węgrom się należy. Sugerując wręcz rozbiór Ukrainy. I jakoś tak to się zbiegło z sukcesami Rosjan pod Awdijiwką.
Biegnie więc styczeń. A na Ukrainie pieniędzy już całkiem brak. Już tam się gryzą na szczytach ich władzy. Załużny z jednej strony a Zełenski z drugiej strony. Słychać gadki o zastąpieniu Załużnym Zełenskiego. Albo Załużnego Budanowem.
Los Zełenskiego wisi na włosku.

I wtedy właśnie UE pokazuje swoją dobrotliwą twarz :) Mówi - my dobrzy ludzie. Pomożemy Ukrainie! Pomożemy Zełenskiemu!

Tak właśnie to pewnie ta dobrotliwa twarz unijnych sympatyków Zełenskiego a nie wredna twarz Orbana, który rzucił Zełenskiego na kolana...
Tak mówią! Zmusiliśmy Orbana by się zgodził! Tusk: „Nikt nie będzie płacić nikomu nagrody!”
Tylko że narazie nie mówią na co zgodził się Zełenski postawiony na kolana. Więc jeszcze nie wiemy. Ale się dowiemy. Nawet jeśli nic nie powiedzą. Po prostu popatrzymy co tam dalej z tą wojną na Ukrainie. Oraz z kasą dla Orbana.
Nie teraz. Ale za miesiąc, może dwa.
Kiedy np. okaże się z kontynuacji wojny jednak nici. Czyli stanie się to o czym mówił Orban - precz z wojną. Kiedy i Węgrom jakoś tak gdzieś tam w tle, bez rozgłosu,  odblokują fundusze.
W ten sposób się dowiemy. Wygaszanie wojny. Albo nawet więcej. Sukcesy Rosjan. Pokażą kto tu postawił na swoim.
No i czy żadnej gierki nie było ;)

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Kaczysta

01-02-2024 [20:58] - Kaczysta | Link:

Rudy tam był duchem i wpływał na ich umysły. Prawdziwy "monsz stanu" nie musi być obecny na rozmowach, wystarczy, że siedzi w szatni

https://pbs.twimg.com/media/GFQu5y6XMAAT0Ib?format=jpg&name=medium