W sprawie zagrożenia demokracji i praw człowieka w Polsce

Trzy miesiące temu w Polsce odbyły się wybory parlamentarne, w których władzę przejęła koalicja partii głoszących chęć poprawienia standardów demokratycznych i przywracania rzekomo zagrożonej praworządności. Tymczasem w ciągu kilku tygodni doszło nie tylko do ataku na demokratyczne instytucje państwa i złamania wielu podstawowych zasad polskiej konstytucji, lecz także radykalnego zagrożenia dla wolności słowa. Pojawili się też pierwsi więźniowie polityczni. Debatę zaczyna zastępować instytucjonalna i coraz częściej fizyczna przemoc. Zastrasza się polityków, wymiar sprawiedliwości, a nawet prywatny biznes.

Polska po latach komunizmu odbudowywała swoje demokratyczne instytucje z dużym trudem, zrzucając jarzmo totalitarnej przeszłości narzuconej nam przez okupantów z Moskwy. Mimo wielkiego postępu gospodarczego zmiany w niektórych dziedzinach, szczególnie wymiarze sprawiedliwości, szły wolno i nie bez poważnych błędów. Do dzisiaj w sądach zasiadają – mimo podeszłego wieku –  osoby odpowiedzialne za represje stanu wojennego z czasów komunistycznego reżimu. Krytyka przeprowadzanych zmian łączyła partie, które niedawno objęły w Polsce władzę. Tymczasem zamiast poprawy demokratycznych standardów, mamy atak na demokratyczne instytucje państwa i niebezpieczne zagrożenie dla wolności słowa. Pierwszą decyzją nowego rządu było siłowe przejęcie mediów publicznych. Zgodnie z polskim prawem zarząd nad tymi mediami powinny sprawować instytucje niezależne od rządu, które mają określone polskim prawem kadencje. Tymczasem wyznaczone przez rząd osoby wyłączyły sygnał głównej telewizji informacyjnej, a przy pomocy wynajętych pracowników prywatnych firm ochroniarskich siłą usunięto legalne zarządy mediów. Nie pozwolono im wrócić do pracy nawet po decyzjach sądów uznających działania rządu za sprzeczne z prawem.
Setki dziennikarzy nie mogą podjąć pracy, a dziesiątki z nich już zwolniono. Zaplecze obozu władzy organizuje też nagonki na te media prywatne, które krytycznie patrzą na jej działania. Stosuje się tu znany z autorytarnych reżimów mechanizm pomówień i zastraszania.

Na początku roku policja wtargnęła do Pałacu Prezydenckiego i zaaresztowała – bez wiedzy i zgody prezydenta – dwóch posłów prześladowanych za walkę z korupcją. Obydwaj posłowie podjęli głodówkę, ich życie jest zagrożone.
Aresztowania nie byłyby możliwe, gdyby nie odrzucenie przez władzę decyzji polskiego sądu konstytucyjnego, który uznał wcześniej, że działania wobec posłów są nielegalne. Podobną decyzję podjęła wyznaczona do tego przez ustawę Izba Sądu Najwyższego, a prezydent obydwu posłów ułaskawił. Niestety, wola żadnej z tych kluczowych dla polskiej demokracji instytucji państwa nie została uszanowana. Marszałek Sejmu, reprezentujący większość rządową, zlecił osądzenie sprawy niepowołanej do tego izbie Sądu Najwyższego, jedynej izbie, w której zasiadają jeszcze osoby odpowiedzialne za represje stanu wojennego z 1981 roku.

Znaczna część prokuratorów i sędziów odmawia poddawania się naciskom nowej władzy i w związku z tym następują kolejne akty bezprawia. Dokonano całkowicie niezgodnego z ustawą pozbawienia władzy kierownictwa prokuratury. Rękami ministra sprawiedliwości próbuje się blokować działania niezależnych prokuratorów starających się wyjaśniać zarzuty wobec nowej władzy.

Istnieją też poważne sygnały o zastraszaniu prywatnego biznesu, który mógłby wiązać się z inicjatywami nieprzychylnymi rządowi. Zagrożona jest niezależność Banku Centralnego, a decyzje polskiego sądu konstytucyjnego są całkowicie ignorowane.
Dla wielu ludzi w Polsce i na świecie jest szokiem, że politycy, którzy szli do władzy z hasłami poprawy polskiej demokracji i przywracania praworządności, wprowadzają standardy przypominające te, które widzimy dzisiaj na Białorusi lub w Rosji.
Polska skręca w niebezpiecznym kierunku niszczenia najbardziej podstawowych praw obywatelskich, zaprzestania działania instytucji demokratycznych. Nie można tego akceptować w imię jakichkolwiek politycznych planów. Takie działania muszą spotkać się ze sprzeciwem międzynarodowej opinii publicznej.

Felieton z najnowszego wydania "Gazety Polskiej" z 17 stycznia 2023

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

17-01-2024 [13:04] - NASZ_HENRY | Link:

AI tylko prawdę mówi

Zdziwiłam się, jak wiele  AI miała do powiedzenia w tym temacie – byty, nazywane w rzeczywistości Internetu trollami mają wg niej m.in. takie zadania, jak: rozpraszanie dyskusji, szerzenie dezinformacji, przeszkadzanie w działaniach jakiejś społeczności online, polityczną manipulację, kreowanie fałszywej reputacji czy wzmacnianie pożądanej narracji (SI wypluła tę wyliczankę naprawdę jednym sztucznym tchem). Takie indywiduum jak troll nie musi generować koniecznie atmosfery agresji, nie musi wcale prowokować złości… Może, wg AI „tylko” drenować nasz czas, przesuwając uwagę na inne, mniej istotne kwestie.  Dysonans powstały u odbiorcy po takiej fachowej interwencji modeluje nasze zaangażowanie w dany temat… Niby rozładowuje napięcie, ale sprzyja pojawieniu się wrażenia jałowości podjętego w dyspucie wysiłku…😎

Dzięki EzE - z Nieba mi dzisiaj spadłaś 🌼
 

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

17-01-2024 [13:33] - Edeldreda z Ely | Link:

Henry, 
A Tyś się pytał Edeldredy, czy możesz cytować jej słowa? 
Też masz uprawnienia do publikacji wpisów i wypowiedzi... Dawaj, czekam. 

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

17-01-2024 [13:48] - NASZ_HENRY | Link:

Publikacja cytatów

jest prawnie dozwolona, zwłaszcza w celach edukacyjnych.
Drugi celem było wyprowadzenie trolliszczy z Twojego Bloga aby go nie zaśmiecali. 🌼  

 

Obrazek użytkownika Czesław2

17-01-2024 [13:56] - Czesław2 | Link:

Częściowo kłamliwe zarzuty wobec Brauna podpisał, według Bosaka prokurator Barski.

Obrazek użytkownika sake3

17-01-2024 [14:02] - sake3 | Link:

Co oznacza to ,,częściowo''kłamliwe?

Obrazek użytkownika Czesław2

17-01-2024 [14:06] - Czesław2 | Link:

Przecież nie będę cytował przesłuchania Brauna. Nie mam dokumentacji.

Obrazek użytkownika sake3

17-01-2024 [14:15] - sake3 | Link:

Skoro nie ma pan dokładnej wiedzy to powinien pan napisać-,,zarzuty wobec posła Brauna według Bosaka podpisał prokurator Barski''..

Obrazek użytkownika Czesław2

17-01-2024 [14:17] - Czesław2 | Link:

To były słowa Brauna, ogólnie dostępne. Ale nie czepiam się składni.

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

17-01-2024 [15:47] - Alina@Warszawa | Link:

sake
Tu są szczegóły dlaczego zarzuty są "częściowo kłamliwe": https://www.youtube.com/watch?... - Prokurator sfabrykował wypowiedzi i czynności! 
Dokumenty podpisał Prokurator Okręgowy w Warszawie - Mariusz Dubowski.
Teraz zarzuty są przedstawiane na sali sejmowej. Nie będzie dyskusji. Braun wchodzi na mównicę -  godz. 16.11.

Obrazek użytkownika Czesław2

17-01-2024 [14:12] - Czesław2 | Link:

Tylko dostęp do broni może rozwiązać ten problem.
https://dakowski.pl/skandal-ro...

Obrazek użytkownika Jabe

17-01-2024 [14:42] - Jabe | Link:

Wolność słowa była łamana za rządów PiS-u po­przez w­prowadzenie cenzury pre­wencyjnej w inter­necie. Nato­miast nad­użyciem jest nazwanie prze­jęcia od o­pozycji przez rządzą­cych mediów państwo­wych, bezprawnego czy nie, po­gwałceniem wolności słowa. Również utrata pracy przez partyjnych funkcjo­nariuszy pro­pagandowych nie powinna o­burzać. Skandalem jest, że oni w mediach „publicznych” w ogóle pra­cowali.

No i trudno skazanych za nadużycia w służbie partii nazwać więźniami poli­tycznymi. W każdym szanującym się kraju tacy by sie­dzieli.

Obrazek użytkownika RinoCeronte

17-01-2024 [15:51] - RinoCeronte | Link:

Z tym, że nie na pewno Mister :-)

Obrazek użytkownika u2

17-01-2024 [15:57] - u2 | Link:

No i trudno skazanych za nadużycia w służbie partii nazwać więźniami poli­tycznymi. W każdym szanującym się kraju tacy by sie­dzieli.

Skazano w pokazowym przyśpieszonym trybie dwóch czynnych polityków, których chroni immunitet. Sąd nawet nie przejrzał akt sprawy. Sąd nie zauważył, że sprawa już umorzona z uwagi na akt łaski Prezydenta. Nie dano możliwości odwołania się do wyższej instancji. Ewidentnie więźniowie polityczni. Skazani w pośpiechu, bo postawili zarzuty 13 ministrom z nierządu PO-PSL.

Obrazek użytkownika Jabe

17-01-2024 [17:06] - Jabe | Link:

Złamali prawo, bo ich szef szukał haków.

Obrazek użytkownika u2

17-01-2024 [17:10] - u2 | Link:

Piotr R. - dziennikarz i Andrzej K. - prawnik chełpili się dla dolnośląskich biznesmenów, że mogą załatwić wszystko w Ministerstwie Rolnictwa, kiedy wicepremierem był Andrzej Lepper. Chełpili się dwukrotnie. Drugi raz, kiedy Andrzej Lepper po krótkiej przerwie ponownie został wicepremierem. Sąd zatwierdził prowokację policyjną mającą na celu sprawdzenie tego. Sąd skazując Piotra R. i Andrzeja K. uznał działania CBA za legalne.

Obrazek użytkownika Jabe

17-01-2024 [18:16] - Jabe | Link:

I? Jakieś działania za­pewne były legalne.

Obrazek użytkownika Czesław2

17-01-2024 [15:42] - Czesław2 | Link:

Jaskółki ćwierkają, że posłowie Pis będą zmuszeni głosować za odwołaniem Bosaka. Razem z Lewicą.
To byłby koniec Pisu.
To zemsta za krytykę  przez Bosaka MM za jego służalczość wobec Uni.
Podziwiam samobójczą politykę Kaczyńskiego.

Obrazek użytkownika sake3

17-01-2024 [16:20] - sake3 | Link:

Pan Bosak utrzyma swój fotel bez trudu.Liczy się bowiem jego wczesniejsza wypowiedź do mediów.że Konfederacja w Sejmie ma jako zadanie walkę z PiS-em i przejęcie prawicowego elektoratu. Ma też jak zwykle poparcie PO_KO,Przypuszczam,że gdyby nawet PiS w całości zagłosował w jego obronie,to pierwsze co zrobi to zapowie dalszą walkę z PiS...

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

17-01-2024 [16:30] - Alina@Warszawa | Link:

Za odwołaniem Bosaka NIE ZAGŁOSUJE PSL...

Obrazek użytkownika Czesław2

17-01-2024 [16:32] - Czesław2 | Link:

Wartością samą w sobie jest Polska, a nie Pis.

Obrazek użytkownika Czesław2

17-01-2024 [19:55] - Czesław2 | Link:

Tusk za pomocą wojewodziny pomorskiej  przesuwa elektrownię atomową z Choczewa, która jest już w fazie robienia projektu. Komentarz znaleziony w sieci
Sama z siebie tego nie robi. To już działalność dywersyjna na pełnym gazie. Zmiana lokalizacji to najlepszym przypadku opóźnienie projektu o kilka lat a najprawdopodobniej niekończące się nigdy „analizy”, jak z CPK. Głupi jednak jestem - nie sądziłem, że odważą się ruszyć atom - komentuje Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców .
To dopełnienie fit for 90. Sądzę, że notowania Tuska gwałtownie wzrosną.

Obrazek użytkownika sake3

18-01-2024 [21:35] - sake3 | Link:

Wzrosną,wzrosną......Już widać jak ,,czar'' Tuska zauroczył sondażownie.Nawet się nie dziwię.Przecież lawinowe zwolnienia we wszystkich firmach,zakładach,instytucjach robią cuda.