Teraz już nie chcą wyprowadzać siłą prezesa NBP, ale chcą...

Teraz już nie chcą wyprowadzać siłą prezesa NBP, ale chcą go postawić przed Trybunałem Stanu

1. Nie ustają ataki polityków obecnej opozycji na prezesa NBP prof. Adama Glapińskiego, przy czym teraz nie chcą go wyprowadzać z budynku banku centralnego siłą, ale chcą go postawić przed Trybunałem Stanu.
Przypomnijmy, że latem poprzedniego roku lider Platformy Donald Tusk, próbując zablokować kandydaturę prof. Adam Glapińskiego na II kadencję prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP), publicznie go oskarżał o złe kierowanie bankiem centralnym, co więcej groził, że jak Platforma dojdzie do władzy, doprowadzi do wyprowadzenia go siłą z budynku NBP.
W lipcu 2022 roku podczas konwencji w Radomiu Tusk mówił tak „Adam Glapiński jest nie tylko niekompetentny, nie tylko nieprzyzwoity w tym co robi, jest też nielegalny. Nie będzie ani dnia dłużej prezesem NBP. Nie trzeba będzie ustawy. Jeżeli Platforma wygra wybory osobiście wyprowadzę Glapińskiego z NBP”.
Główną motywacją tych ostrych i przy tym absurdalnych ataków Tuska na prezesa Glapińskiego, było wtedy niedopuszczenie do jego powołania na II kadencję, jako przeciwnika wejścia Polski do strefy euro.
 
2. Bowiem prof. Glapiński podczas sprawowania I kadencji w NBP nie krył, że jest zdecydowanym przeciwnikiem wejścia Polski do strefy euro, co więcej po zgłoszeniu go przez prezydenta RP Andrzeja Dudę jako kandydata na prezesa NBP na drugą kadencję, wprost zapowiedział, że dopóki on będzie szefem banku centralnego, nasz kraj do strefy euro nie wejdzie.
Oczywiście wejście do strefy euro to długotrwała procedura, trzeba wypełnić tzw. kryteria z Maastricht (fiskalne i monetarne), co więcej w Polsce aby to się stało, konieczne jest referendum, a być może także zmiana Konstytucji RP, ale tym, którzy „zadaniowali” Tuska w Brukseli przed powrotem do polskiej polityki, chodziło o wciągniecie Polski do strefy ERM II, czyli związania złotego z euro trwałym kursem, a to już przesądza wejście do strefy euro.
Ale żeby aplikować do strefy ERM II wystarczy, że premier rządu i prezes banku centralnego, wystąpią razem w poufnym trybie do EBC, przedstawiając jednocześnie propozycje wysokości kursu walutowego, którego później przez cały okres przebywania w tej strefie, bank centralny musi bronić (dopuszczalne się tylko odchylenia od tego kursu +/- 15%).
To już wystarczy, wcześniej tylko po 2 latach, czy trochę później, kraj jest już członkiem strefy euro, ze wszystkimi tego konsekwencjami, a jakie to są konsekwencje to wystarczy prześledzić sytuację Słowacji, jak bardzo jej obywatele zbiednieli po wejściu tego kraju do strefy euro w 2009 roku.
 
3. Teraz zmieniono już narrację, o wyprowadzaniu siłą prezesa NBP już się nie wspomina, natomiast jak najbardziej straszy się go postawieniem przed Trybunałem Stanu i zrobiła to ostatnio w radiu TOK FM poseł Paulina Hennig-Kloska, kandydatka tworzącej się koalicji na ministra środowiska i klimatu.
Zarzuciła ona prezesowi Glapińskiemu zaburzenie stabilności polskiego złotego, pośrednie finansowanie budżetu państwa poprzez skup obligacji Skarbu Państwa, a także interwencje na rynku walutowym osłabiające złotego, co było jej zdaniem bodźcem inflacyjnym.
Rzeczywiście Konstytucja RP przewiduje postawienie prezesa NBP przed Trybunałem Stanu ale w sytuacji kiedy naruszył on ustawę zasadniczą i inne ustawy w związku z zajmowanym stanowiskiem lub w zakresie swojego urzędowania.
 
4. Tyle tylko, że przed Trybunałem Stanu odpowiada się za decyzje indywidualne, a oskarżenia poseł Hennig- Kloski dotyczące stóp procentowych, czy tzw. luzowania ilościowego, to decyzje kolektywne, ta pierwsza Rady Polityki Pieniężnej liczącej 10 osób razem z prezesem NBP, w której każdy członek ma jeden głos, ta druga 9-osobowego Zarządu NBP, w której także każdy członek ma jeden głos.
Oznacza to, że politycy opozycji uruchamiają publiczną machinę oskarżeń pod adresem prezesa NBP, która może przynieść Polsce ogromne finansowe szkody, nawet nie sprawdzając, czy jest możliwe pod względem formalnym uruchomienie procesu przez Trybunałem Stanu, w sytuacji kiedy chodzi o decyzje kolektywne, a nie indywidualne.
 
5. W tym miejscu należy podkreślić, że ataki polityków na niezależny bank centralny są ewenementem w demokratycznym kraju i uderzają w jego międzynarodowy prestiż, a także mogą spowodować poważne negatywne skutki finansowe, między innymi spekulacyjną grę na dewaluację złotego i podrożenie kosztów obsługi polskiego długu.
Przypomnijmy także, że NBP należy do systemu europejskich banków centralnych, a to oznacza że na straży jego niezależności stoi Europejski Bank Centralny i inne instytucje unijne w tym TSUE (ten unijny sąd zablokował niedawno decyzję o pozbawieniu funkcji prezesa łotewskiego banku centralnego).
Kontynuowanie ataków przez polityków opozycji na prezesa NBP i zapowiedzi jego usunięcia, a także zapowiedzi usuwania sędziów z Trybunału Konstytucyjnego, czy Krajowej Rady Sądownictwa, to świadome budowanie atmosfery „igrzysk”, skoro pod rządami nowej koalicji będzie brakować „chleba”, o czym świadczy rezygnacja z realizacji wielu wcześniejszych deklaracji wyborczych.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Czesław2

19-11-2023 [08:47] - Czesław2 | Link:

Przypominam Kuźmiuk, że w przyszłym roku decyzją MM wprowadzacie podatek od posiadania samochodów spalinowych. To na początek.
Informacja na Niezależnej była godzinę, po kilku komentarzach zniknęła z głównej strony.
https://niezalezna.pl/polska/e...

Obrazek użytkownika u2

19-11-2023 [11:15] - u2 | Link:

@cesiek

Nie na temat i po nazwisku jak po pysku. A Kijów nadal okrążony przez waszych sałdatów ? :-) :-) :-)

Obrazek użytkownika spike

19-11-2023 [11:57] - spike | Link:

Może warto trochę poczytać, Premier jest wykonawcą z UE, byś też dowiedział, że podobne rozporządzenie obowiązuje inne kraje UE.
Chcieliście pieniądze z KPO, to macie kaganiec.
Jeszcze jedno, Premier przeciągnął tą opłatę o dwa lata.

Jeżeli dobrze wyczytałem, to nie było to przesądzone, ale teraz będzie rotacyjny premier i opłatę wprowadzi, bo skąd weźmie kasę na bezpłatną aborcję, in vitro etc.

Obrazek użytkownika Czesław2

19-11-2023 [12:48] - Czesław2 | Link:

@spike W ten sposób likwidację Polski też wytłumaczysz?

Obrazek użytkownika u2

19-11-2023 [11:17] - u2 | Link:

na straży jego niezależności stoi Europejski Bank Centralny i inne instytucje unijne w tym TSUE

Tutaj widzę furtkę do ataków pełomafii. Dla EBC polski NBP jest łakomym kąskiem, aby podreperować rozdmuchany budżet EU. A TSUE pokazał nie raz, że podejmuje antypolskie decyzje ad hoc :-)