3 problemy. Kościelne?

Pierwszy problem, który poruszył moją uwagę w tym tygodniu, to artykuł o coraz mniejszej liczbie młodzieży w Kościele: "Rośnie liczba niewierzących młodych Polaków. Wyniki raportu "Kościół w Polsce

Sekularyzacja najszybciej dokonuje się wśród najmłodszych pokoleń - wynika z raportu "Kościół w Polsce 2023". - W 2015 r. regularnie praktykowało 55 proc., a dziś - 23 proc. Niepraktykujących było wówczas 18 proc., a obecnie wskaźnik ten wyniósł 38 proc. - wskazała socjolog prof. Mirosława Garbowska. Według raportu, 21 proc. młodzieży, jako przyczynę niewiary lub obojętności, wskazało "osobiste przekonania i przemyślenia", a ponad 9 proc. "wiedzę o negatywnych postawach księży". 
We wtorek w siedzibie KEP w Warszawie odbyła się prezentacja raportu "Kościół w Polsce 2023" przygotowanego przez Katolicką Agencję Informacyjną oraz Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej. Prezentuje on w formie syntetycznej działalność Kościoła w Polsce, zarówno w sferze duszpasterskiej, na polu ewangelizacji, jak i w dziedzinie charytatywnej i społecznej. Zawiera także aktualny obraz polskiej religijności wraz z przemianami, jakich ona doświadcza, w szczególności w młodszym pokoleniu.
 (...)

Drugi problem jest w tytule wypowiedzi L. Szymowskiego:
"DEZERCJE Z UKRAIŃSKIEJ ARMII, H O M O - O R G I A  NA PLEBANII I ANTYPOLSKI FILM AGNIESZKI HOLLAND", 
O orgii mówi też były ksiądz Jacek Miedlar: "Orgia na plebanii w Dąbrowie Górniczej. Czy to problem tylko jednej parafii? Jacek Międlar i Marek Skowroński"
Nie mogę tego czytać, ale muszę choć trochę np. o tej męskiej prostytutce. Nie mogę się opędzić od wrażenia, że owa prostytutka - może lepiej zabrzmiałoby "prostytut" - zarobił podwójnie, może nawet dostał scenariusz i zlecenie z GW, bo przecież GW musi pisać takie rzeczy, żeby Agora mogła przeżyć. Więc afera może dotyczyć jednocześnie postępowych (tęczowych) księży, prostytutów oraz cadyków z "Gazety Wyborczej" jako organizatorów rozrywki dla pedałów z Dąbrowy Górniczej. L. Szymowski mówi jak powinni zachować się w tej sytuacji zwierzchnicy grzesznych księży....

Trzeci problem pojawił się na dzisiejszej mszy św. i dotyczy dzisiejszego czytania: 

Dwudziesta Szósta Niedziela Zwykła.  Rok A 

19. CNOTA POSŁUSZEŃSTWA
1. Przypowieść o dwóch synach posłanych do winnicy. Posłuszeństwo rodzi się z miłości.
2. Przykład Chrystusa. Posłuszeństwo i wolność.
3. Pragnienie naśladowania Jezusa.

19.1 Co myślicie? – zaczął Jezus mówić do otaczających Go. – Pewien człowiek miał dwóch synów. Zwrócił się do pierwszego i rzekł: „Dziecko, idź dzisiaj i pracuj w winnicy!” Ten odpowiedział: „Idę, Panie!”, lecz nie poszedłZwrócił się do drugiego i to samo powiedział. Ten odparł: „Nie chcę”. Później jednak opamiętał się i poszedł. Jezus zapytał, który z tych dwóch spełnił wolę ojca. I wszyscy odpowiedzieli, że ten, który poszedł do pracy w winnicy. Wtedy Jezus rzekł do nich: „Zaprawdę, powiadam wam: Celnicy i nierządnice wchodzą przed wami do królestwa niebieskiego. Przyszedł bowiem do was Jan drogą sprawiedliwości, a wyście mu nie uwierzyli...”[1].
Jan Chrzciciel ukazywał drogę do zbawienia, a uczeni w Piśmie i faryzeusze, którzy chełpili się, iż wiernie wypełniają wolę Bożą, nie zwracali na to uwagi. Uosabiał ich syn, który odpowiedział ojcu, że idzie, ale nie poszedł. Teoretycznie byli posłuszni woli Bożej, ale w godzinie prawdy, kiedy do ich uszu doszła wola Boża z ust Jana, nie spełnili jej, nie umieli być ulegli Bogu. Wielu celników i grzeszników natomiast usłuchało jego nawoływania do pokuty i wyraziło skruchę: uosabia ich syn, który na początku powiedział, że nie pójdzie, ale w końcu udał się do winnicy. Posłuchał i spodobał się ojcu dzięki swoim czynom. (...)

Rzadko kiedy się zdarza, że po czytaniu Ewangelii mam wrażenie, że niczego nie rozumiem, że chyba ktoś przed wiekami popełnił jakiś błąd w tłumaczeniu, albo przepisywaniu świętych ksiąg. Tak jest dziś. Mam nadzieję, że znajdzie się na NB ktoś, kto rozumie i podzieli się tym rozumieniem. 

Tymczasem już wyjaśniam co mają te 3 tematy wspólnego. To proste: pierwszy - odejście młodzieży, ludzi od Kościoła - jest wynikiem zjawisk opisanych niżej: coraz to nowych afer seksualnych, głównie homoseksualnych wśród duchownych z jednej strony, i zupełnie nieprzystających do rzeczywistości treści, które pojawiają się w czasie mszy św.
Nikt nie mówi o znaczeniu i prawdziwych dokonaniach Kościoła na przestrzeni wieków, o roli państwotwórczej, o rozwoju szkolnictwa, medycyny i innych nauk, o największej i najdłużej trwającej unii europejskiej jaką tworzyły chrześcijańskie państwa/królestwa, o prawie do sądów, o równouprawnieniu, o zakazie handlu ludźmi i niewolnictwa, o dziełach muzycznych, malarstwie, rzeźbie.
Zupełnie pomijana jest sprawa łaciny, języka, który spajał chrześcijańskie imperium, i który do dziś "uchował' się w medycynie, farmacji, prawie. Zamiast uczyć wiernych - młodych - łaciny, duchowni urządzają konkursy na dobre uczynki, za które będą losowane fragmenty różańca, a przecież każdy może sobie kupić cały różaniec za mniej niż paczka papierosów i to bez żadnego dobrego uczynku!
Dlaczego młodzi nie chodzą do kościoła? Ponad godzinne "adoracje" na kolanach na twardej i zimnej posadzce, albo jeszcze dłuższe odmawianie różańca może tylko zniechęcić młodych i starych do chodzenia do kościoła. Czy na tym ma polegać wiara? Czy tak kazał nauczać Jezus? Kto wymyślił taką liturgię? Kiedy pracujący ludzie mają mieć czas na takie uroczystości i co z nich wynika? To ma być modlitwa, czy tortura? 
A może to jest tak, jak mówi red. Szumowski o Urbanie, który robił wszystko, żeby religia była obowiązkowa, żeby ludzie znienawidzili religię? Może i ta liturgia jest po to, żeby zniechęcić wiernych do Kościoła i doprowadzić go do upadku?! Rozdmuchiwana jest każda afera, a nikt nie mówi np. o codziennej ciężkiej pracy sióstr zakonnych w domach dziecka dla niepełnosprawnych, w domach starców, w hospicjach, szpitalach - jest tylko o Owsiaku! 
Przy tym wszystkim mamy internet i możliwość uczestniczenia we mszach św. na odległość, bo w wielu świątyniach są czynne kamery internetowe.

Czy kościół musi być atrakcyjny? Nie, nie musi. Musi głosić prawdę i dobro w sposób atrakcyjny dla młodych, a nie infantylny. Kościół musi przekazywać zdobycze całego chrześcijańskiego dziedzictwa, żeby młodzi poznali wartość tego dziedzictwa, przyjęli je jako własne i przekazali je następnym pokoleniom, jako najlepszy na świecie "system  operacyjny" dla boskich komputerów jakimi są ludzie myślący - Boże dzieci.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika spike

01-10-2023 [23:46] - spike | Link:

Cytaty z talmudu:
-"potrzeba przede wszystkim przedostać się do społeczeństwa obcego, choćby obwarowanego jako forteca i wtedy dopiero można je pokonać" Potrzeba zatem przyswoić sobie wszystkie formy zewnętrznej asymilacji, tak co do narodowości jak i co do religii, pozostając w duchu żydem, by móc swobodnie rozkładowo działać od wewnątrz na rdzenne społeczeństwo, bo jak mówi Frank: "Powiadam wam, kto się nie pomiesza z narodami, daremna praca jego."

-"W mowie rabina o gojach" czytamy: "Musimy się starać, by wszelkimi środkami zmniejszyć wpływ chrześcijańskiego Kościoła, który był zawsze naszym największym nieprzyjacielem i w tym celu musimy zasiewać w sercach jego wiernych wolnomyślne idee i wątpliwości, a nadto wywoływać niezgodę i spory religijne.".............

"Naturalnym przeciwnikiem Izraela jest Kościół chrześcijański, dlatego należy go podkopać. Ułatwiają to jego podziały. Musimy rozkrzewiać w nim wolnomyślność, powątpiewania, niewiarę i spory. Dlatego prowadzimy stalą wojnę w prasie przeciw chrześcijańskiemu duchowieństwu, rzucamy podejrzenia i szyderstwa z niego.".............

"Głównym nieprzyjacielem żydów jest Kościół Katolicki. Dlatego zasadziliśmy na tym drzewie ducha wolności i niekarności. Wznieciliśmy również walkę i niezgodę między poszczególnymi wyznaniami chrześcijańskimi. W pierwszej linii będziemy walczyć z największą zaciekłością przeciw klerowi katolickiemu. - Będziemy rzucać przeciwko niemu szyderstwa i skandale z jego życia, aby go narazić na obrzydzenie wobec świata."............

 

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

02-10-2023 [12:23] - NASZ_HENRY | Link:

@spike -... Cytuj codziennie! Repetitio est mater studiorum ;-)
 

Obrazek użytkownika Czesław2

02-10-2023 [14:59] - Czesław2 | Link:

Dlatego Duda nadał lewe obywatelstwo polskie kilku tysiącom żydów. Skutki widać WSZĘDZIE.

Obrazek użytkownika spike

01-10-2023 [23:54] - spike | Link:

"Kto wymyślił taką liturgię? Kiedy pracujący ludzie mają mieć czas na takie uroczystości i co z nich wynika? To ma być modlitwa, czy tortura? "

Cz ty jesteś katoliczką, chodzisz do kościoła?
albo udajesz, żeś katoliczka, labo nie rozumiesz co piszesz, z Mszy chcesz zrobić dyskotekę, bawiąc się na Krzyżu Jezusa?
Nauki Jezusa, a msza św. to dwie różne sprawy, na zachodzie kościoły niekatolickie świecą pustkami, w katolickich jeszcze przychodzą wierni.
Nie wiem jak teraz jest, ale parę lat temu było info, że kościół katolicki w Anglii się odrodził, przychodzą tam Polacy którzy tam pojechali za chlebem, kościół ich jednoczy, nie narzekają liturgię, a może tak już jest, że obczyźnie doceniamy to co polskie.

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

01-10-2023 [23:59] - Alina@Warszawa | Link:

Czy ty jesteś katolikiem, i czy bywasz w kościele na mszach? Czy byłeś dziś? i czy słuchałeś czytania, czy siedziałeś/staleś bezmyślnie zanurzony we własnych problemach?

Obrazek użytkownika spike

02-10-2023 [01:03] - spike | Link:

Nie odpowiada się pytaniem na pytanie,  twoje pytanie jest na poziomie faryzeuszy:

" Nie każdy, który Mi mówi: "Panie, Panie!", wejdzie do Królestwa Niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w Niebie."
Odpowiem ci, tak byłem, kiedyś sporadycznie, ale jak zobaczyłem tunel lata temu, chodzę co niedzielę, także spowiadam się.

Powiem ci, że za podobny tekst w innych religiach, byłabyś uznana za heretyczkę, są wielkie religie, których obrządek nie zmienił się ani "o kropkę" od początku jak istnieją, dlaczego ty chcesz rewolucji jak ci wywrotowcy, którzy już byli?
Mi się już nie podobają pewne reformy, które są obecnie wprowadzane, to właśnie one zniechęcają katolików do kościoła, a władze Kościoła jeszcze pogłębiają kryzys.

Obrazek użytkownika Adam66

02-10-2023 [05:05] - Adam66 | Link:

@spike
Bo właśnie o to chodzi żeby tzw. "reformy"  zniechęciły wiernych, a obecny tzw. "papież" to wszystko potęguje.  Obecny "papież" to wypierdek szatana ale on jest tylko wykonawcą obowiązującego trendu. To nie zaczęło się od wczoraj, rozkład kościoła jest zaplanowany i wdrażany od lat, miałem osobiste przykre doświadczenia z osobnikiem, który pełnił swego czasu funkcje biskupa polowego Wojska Polskiego.  To indywidum, przed otrzymaniem tego stanowiska, okradało uchodźców z prlu, którzy wylądowali we Włoszech pod koniec lat 80tych, sam pożyczyłem pieniądze moim przyjaciołom na łapówkę dla komisji australijskiej kwalifikującej Polaków z obozów włoskich na wyjazd do Australii, którą ten ku...s miał przekazać żeby przyspieszyć ich wyjazd do Australii.  Efekt był taki, że kasa zniknęła a moi przyjaciele czekali dłużej niż inni ale Lech "ch..j zniknął z Włoch a objawił się w Polsce jako biskup polowy.  I dlatego, że taka swołocz panoszy się po kościłach w Polsce (I nie tylko) obserwujemy odpływ młodzieży od kościoła.

Obrazek użytkownika spike

02-10-2023 [17:02] - spike | Link:

@adam
ludzie to prymitywny mechanizm, za błędy i grzechy Kościoła, obwiniają Boga, zapominają, że uczniowie Jezusa nie wszyscy byli święci, ale dostali szansę i łaskę, by się nawrócić i tak się stało.
Jakby nie wiem co się złego działo w Kościele, nie przestanę chodzić na msze św. Obecnie modne stało się, że szafarze wręczają komunię, co mi się nie podoba, oni są wyznaczenie do szczególnych warunków, jak nie innego wyjścia, wtedy pełnią posługę, ale podczas mszy, nawet jak jest dużo wiernych, to nic się nie stanie, jak wierni poczekają chwilę, no może w święta, gdzie przychodzą tłumy, to można zrozumieć, a jak i tak czekam do końca, by komunię przyjąć od księdza.
Prawda jest taka, że nawet grzeszny ksiądz ma moc odpuszczania grzechów.
Papież już długo nie porządzi, kwestią jest kim będzie następca, tego się obawiam.

PS. Szopki watykańskie pokazały co tam się złego dzieje.

Obrazek użytkownika SilentiumUniversi

02-10-2023 [04:49] - SilentiumUniversi | Link:

@Alina, obawiam się, że z dobrej woli przeprowadzasz atak "od środka". Mszy Świętej nie da się zastąpić katechezą ani historią 

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

02-10-2023 [17:12] - Alina@Warszawa | Link:

Nie obawiaj się

Obrazek użytkownika Darek65

02-10-2023 [08:17] - Darek65 | Link:

Kościół katolicki trapi kryzys. To fakt bardzo mocno widoczny, który potęguje min. obecny papież wraz z oddaną sobie hierarchią. Jednak kryzys, to też nadzieja na oczyszczenie. Zawsze w takich sytuacjach odchodzą słabi, chwiejni, a zostają Ci najbardziej wartościowi, którzy później budują nową, silną wspólnotę. Tak na marginesie. Kiedyś jeden z księży powiedział, że do Kościoła wraca się najpóźniej po drugim zawale :) https://izrael24.pl/tora-i-tal...

Obrazek użytkownika EsaurGappa

02-10-2023 [08:28] - EsaurGappa | Link:

Dzień dobry.Radość i wiara z bycia tym wybranym dzieckiem Boga już prawie zanikneła,a to wielka jest przecież łaska nim być,wszakże wszyscy są zaproszenie ale tylko nieliczni wybrani.Czy dziś kapłani nasi dzwigają zbyt duży ciężar na swoich barkach jako nasi pasterze?Czy raczej począwszy od papieża z  Watykanu a kończąc na proboszczu w parafii żyją w bańce dobrobytu oddzielającej ich od wiernych?Szatan oto często pozwala żyć wygodnie i beztrosko by zwieść ludzkie serce,aby człowiek oddalił się od drugiego człowieka a dalej Boga.
Łatwo mi jest krytykować i osądzać innych,to jest rzecz która wpisana jest w mój osobisty strach przed swoją grzesznością,pychą i egoizmem.Zacznijmy naprawę tego co się popsuło od siebie i siebie ratujmy wpierw,bo jak głosił Jezus ...dlaczego patrzysz na drzazgę która jest w oku twego brata,a na belkę,która jest w twoim oku nie zwracasz uwagi.Albo jak możesz powiedzieć swemu bratu:Pozwól że usunę drzazgę z twego oka-a oto belka tkwi w twoim oku?Obłudniku !Usuń najpierw belkę ze swojego oka, a wtedy będziesz widział wyraźnie,aby usunąć drzazgę z oka twego brata.

 

Obrazek użytkownika Jan1797

03-10-2023 [21:57] - Jan1797 | Link:

Uważam, że wczorajsza dyskusja wstrząsnęła sporą grupą komentatorów, a części trudno otrząsnąć się z wniosków.
Dobrej nocy.
 

Obrazek użytkownika EsaurGappa

04-10-2023 [05:18] - EsaurGappa | Link:

Dzień dobry panie Janie.Boga nie ma i nie będzie tak orzekli by ci którzy widzą tylko czubek własnego kinola.Ale nie ma co się pastwić nad,za przeproszeniem starymi baranami które jedyne co robią to sieją zamęt w stadzie.Jeśli komuś się wydaje że to oczym prawujemy na NB to niewinne gierki słowne,grubo się myli.Tak przydało by się każdemu więcej luzu i uśmiechu,bo to zawsze przynosi ulgę sercu.Ale nie,nie silmy się  dzisjaj na żarty,ktoś usilnie i z cała mocą zła próbuje wywrócić do góry nogami to co nasze matki i nasi ojcowie nierzadko za cenę własnego życia uchowali dla nas przez 2000 lat.Jak więc my tu zebrani na NB sobie wyobrażamy obronę naszych wartości  naszej wiary naszego Boga,w tym czasie gdzie świat a nawet sam papież i wielu duchownych staneło przeciw nam,przeciw Chrystusowi!?Chyba nie pisząc swe mądrości w internetach i chełpiąc się tak naprawdę swoją indolencją siedząc sobie wygodnie w strefie swoje komfortu.
 
 

Obrazek użytkownika Jan1797

04-10-2023 [21:08] - Jan1797 | Link:

Dziękuję i dobrym niech będzie dla pana EsaurGappa,
Nie znajduję u siebie przychylności dla trendów sekularyzacji w Kościele i różnych magicznych słów, które sugerują „nieuchronny proces społeczny”?. Kiedy Maryja i Józef w drodze powrotnej z Jerozolimy do Nazaretu odkrywają, że wśród podróżnych nie ma Jezusa, a następnie znajdują Jezusa, gdy słucha, zadaje pytania i zdumiewa obecnych swoim zrozumieniem. To wystarczająca wskazówka od części hierarchów kościoła, zgadzam się, przynosi optymizm i ulgę sercu. Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Ijontichy

02-10-2023 [08:36] - Ijontichy | Link:

"Obecnie język łaciński nauczany jest w 179 szkołach, uczy się go w całym kraju ok. 9 tys. uczniów – podaje MEiN. Według resortu w bazie SIO jest 168 nauczycieli łaciny. Polskie Towarzystwo Filologiczne uruchomiło adres mailowy, gdzie mogą zgłaszać się szkoły, które szukają łacinnika"---koniec cytatu.
Czyli tak faktyczie,to NIKT i NIKOGO nie uczy łaciny.!!!
Angielski i niemiecki prują do oporu...a łacinę widzieli w muzeum...
Moje komunistyczne liceum wprowadziło 3 języki...angielski,niemiecki i łacinę...można se było wybrać,ale na łacinę nie mogli sformować ani jednej klasy...to dyro wybrał "ochotników":
17 dziewczyn i 5 chlopaków...jedna tylko dziewczyna poszła po maturze na medycynę.

Jak jest z klerem,nie wiem,ale mszy po łacinie już dawno nie słyszałem.
 

Obrazek użytkownika Pani Anna

02-10-2023 [08:58] - Pani Anna | Link:

Niech Pani tak słabo nie ocenia dzisiejszej młodzieży,  są w stanie godzinami torurowac się na siłowni, czasem codziennie, wytrzymali by również pół godzinki na kleczaco. Kwestia motywacji. Nie każdemu jest dana łaska wiary od urodzenia, a wzorców i autorytetów brak, zarówno wśród księży, jak i niestety często w domu. Ja pamiętam,  z jaką radością wszyscy, w tym młodzież uczestniczyła w spotkaniach z JPII, chociaż wiązało się to często z długą podróżą i równie długim wyczekiwaniem. Ale to było PRZEŻYCIE, spotkanie z Bogiem i z człowiekiem,  który całym swoim życiem dawał świadectwo wiary. Był wiarygodny, a to ważne,  zwłaszcza dla młodzieży. 

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

02-10-2023 [10:32] - NASZ_HENRY | Link:

@alina

Teologia Polityczna promuje kuriozalny projekt zatytułowany „Namalować katolicyzm od nowa”.
Chyba nie chcesz malować razem z nimi ;-)
 

Obrazek użytkownika Es

02-10-2023 [12:05] - Es | Link:

" Czy kościół musi być atrakcyjny?"  Musi. 
Jesli o rządy dusz chce konkurować że światem i wszystkimi jego coraz bardziej kuszącymi zdobyczami. Musi być na tyle atrakcyjny, aby zdobywać szanse przekonywania mlodych- I nie tylko- ludzi, że brak  rozwoju duchowego równa się kozetce u psychologa, lub dogorywaniiu po kolejnej szprycy, albo kolejnym odwyku w najlepszym razie. 
Ale zeby kosciol byl atrakcyjny, musi sam sie oczyscic najpierw z niegodnych pełnionej roli swoich przedstawicieli. Przejście przez ten proces kiedyś (20-30 lat temu) mogło się odbyć w sposób łagodny. Teraz potrzebna jest rewolucja. Bez ktorej jako instytucja nigdy nie odzyska wiarygodnosci i autorytetu. A bez tego kosciół nigdy wiecej nie będzie atrakcyjny. 
Nie bardzo przekonuje mnie rola łaciny jako zwornika chrzescijanństwa w obecnych czasach, a już zdumiewaja glosy o liturgii odprawianej w łacinie. Msza miałaby być bardziej atrakcyjna wtedy, gdy nikt nie rozumie co ksiądz tam coś mamrocze?
 

Obrazek użytkownika Czesław2

02-10-2023 [12:31] - Czesław2 | Link:

Za komuny 90% ludzi kradło i było 90% wierzących. Teraz kradnie może 80% ludzi , wierzących jest 30%. To jak jest lepiej?

Obrazek użytkownika HenrykH.

02-10-2023 [13:09] - HenrykH. | Link:

Ne chce Pana urazić ,ale cieszę się że nie glosuje Pan na ZP.To o tych "%"  wymyślili Niemcy w latach 60 ubiegłego wieku i Pan tą kłamliwą propagandę promuje.Prawda jest prosta kradnie tyle samo Polaków co innych narodowości .

Obrazek użytkownika Czesław2

02-10-2023 [13:16] - Czesław2 | Link:

Gratuluję dobrego samopoczucia.

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

02-10-2023 [16:14] - Zbyszek_S | Link:

Problemów w ramach duchowieństwa, nauczania i praktyk religijnych jest dużo więcej niż trzy. Młodzież odstaje od "kościoła" głównie z powodów ogólnych zmian kulturowo-cywilizacyjnych. Wpływ skandali w tym homoseksualnych jest dewastujący dla "kościoła", ze względu na klerykalizm.

Ja bym się generalnie za bardzo nie przejmował, ani nie usiłował niczego "uatrakcyjniać". To są normalne czasy przełomu, za którymi wystąpi czas równowagi. W mojej opini - którą mam nieszczęście czasem wygłaszać nieopacznie - istnieją dwie możliwości: albo zostaniemy wszyscy mistykami albo będzie krach. Co to znaczy? To znaczy, że nie ma ucieczki przed betonową ścianą, która na nas napiera. I to bardzo dobrze. To jest ściana postępizmu, to jest ściana głupoty, chamstwa, krzywdzenia, nieszczęścia, bezradności, osamotnienia itd. itp. Jak się komuś wydaje, że mu się uda, to mu się wydaje.

Więc nie mając wyjścia możemy szukać wyjścia w Bogu. To wtedy dopiero, jak trzepnie człowieka w łeb, jak go wywróci, jak nim wstrząśnie, jak człowiek zobaczy, że jest - niczym, jest liściem unoszącym się na wietrze, jeszcze przez jakiś czas. Jak w takiej sytuacji, zacznie szukać, zacznie się zwracać i cokolwiek znajdzie z drogi do Boga, to wtedy wiara zacznie dla niego być prawdziwa, bo będzie czymś większym niż człowiek sam, z jego rozumem, wolą, chceniem i możliwościami.

Młodzież potrzebuje realizmu, a nie atrakcyjności. Potrzebuje ludzi żyjących wiarą w Boga naprawdę, a nie na pokaz. Młodzież rozlicza z pozorów. Młodzież nie jest głupia. Gdy obserwowałem polską młodzież w Hiszpanii, na tle młodzieży włoskiej, hiszpańskiej, niemieckiej i wszelkiej innej, to nasza młodzież wyróżniała się zdecydowanie na plus. Czas na nas, żebyśmy pracowali nad sobą, a nie wytykali palcem błędy innych. Żeby Bóg jakoś w naszym życiu zaczął być realny, zanim będzie za późno i dla nas, i dla wszystkich innych.

Sprawy czasu adoracji, temperatury podłogi, języka, obrzydliwych grzechów niektórych duchownych, są w tym kontekście drugorzędne. Modlić się możemy. Za siebie, za młodzież. To drugorzędne nie jest, zaś czytanie jest jasne i trudno w nim coś jeszcze wyjaśniać.

Obrazek użytkownika tricolour

02-10-2023 [16:25] - tricolour | Link:

Przepraszam, że się wtrącę, ale kolega zajął wygodne stanowisko, które ojciec Mateusz wyraża krótkimi słowami: wszystko będzie dobrze.

A ja myślę, że nie wszystko będzie dobrze, ale z pewnością wszystko będzie tak, jak będzie. To znaczy, że będzie tak, jak tym pokierujemy.

My albo inni.

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

02-10-2023 [20:28] - Zbyszek_S | Link:

@tricolour: No pewnie.

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

02-10-2023 [22:47] - Kazimierz Kozio... | Link:

@tricolour
kto to jest ojciec mateusz?

Obrazek użytkownika tricolour

02-10-2023 [23:49] - tricolour | Link:

@kazimierz

Serial taki. Artur Żmijewski gra księdza, który rozwiązuje zagadki kryminalne. Zawiłość ludzkich losów, często też tragedie, kwituje właśnie tym stwierdzeniem, że: wszystko będzie dobrze.

Głębia.

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

03-10-2023 [18:18] - Kazimierz Kozio... | Link:

tytul soap opery don mateo w wersji polskiej został nieprawidłowo przetlumaczony. ksiądz niezakonnik w Polsce nie jest w żadnym wypadku tytulowany "ojciec". poza tym scenariusze wszystkich odcinków robią lewacką padgatowkę propagującą rzekomo bujne życie rodzinne na plebani. przy okazji warto dodać iż serialowi cwellebryci na gali buraczanego gdyniawood jak jeden mąż i żona nachalnie i nie pytani o zdanie stanęli murem za paszkwilem na polskie służby graniczne. rzeczywiście GŁĘBIA!

Obrazek użytkownika tricolour

03-10-2023 [18:27] - tricolour | Link:

Kolega jest taki zakręcony, że nie jest w stanie odczytać sarkazmu.

A poczucie humoru jest podstawą inteligencji...

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

03-10-2023 [20:55] - Kazimierz Kozio... | Link:

wszytko będzie dobrze :-)

Obrazek użytkownika tricolour

03-10-2023 [21:04] - tricolour | Link:

Właśnie 😁

Obrazek użytkownika tricolour

03-10-2023 [21:05] - tricolour | Link:

Właśnie 😁

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

02-10-2023 [23:26] - Alina@Warszawa | Link:

Dostałam ciekawy link - list 5 kardynałów do papieża Franciszka:
KARDYNAŁOWIE PYTAJĄ, A BISKUP RZYMU… MATACZY 

To są pytania (dubia) i problemy na zupełnie innym poziomie (najwyższym), dlatego tym bardziej trzeba je poznać.

Skierowali je do papieża:
Kardynał Walter Brandmüller
Kardynał Raymond Leo Burke
Kardynał Juan Sandoval Íñiguez
Kardynał Robert Sarah
Kardynał Joseph Zen Ze-kiun 

Interia opisuje wcześniejsze stanowisko papieża, które zdopingowało 5 kardynałów do uściślenia pytań i ponownej prośby o odpowiedź:
"Rewolucja w Kościele? Papież o błogosławieństwie dla par jednopłciowych"

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

03-10-2023 [13:27] - Alina@Warszawa | Link:

Ciekawe zjawisko - przez ponad 12 godz. nikt nie skomentował listu kardynałów, ani problemów, które poruszyli. Czyżby lektura była za trudna? 

Obrazek użytkownika tricolour

03-10-2023 [14:41] - tricolour | Link:

@alina

Oczywiście, że nikt nie skomentował i nie skomentuje gdyż link generuje "witryna jest nieosiągalna".

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

03-10-2023 [17:04] - Alina@Warszawa | Link:

Już działa, nie wiem dlaczego nie działało

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

03-10-2023 [17:32] - NASZ_HENRY | Link:

Aby dobrze i prosto zawsze działało trzeba wstawiać odnośniki przez skopiowanie nie bezpośrednio do tekstu komentarza ale przez skopiowanie linku do okienka opcji [wstaw/edytuj odnośnik - 5 przycisk na linijce, pod Comment] ;-)

 

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

03-10-2023 [19:46] - Alina@Warszawa | Link:

03-10-2023 [17:32] - NASZ_HENRY 
Dziękuję, choć nauka jest zupełnie zbędna - to działało zaraz po wstawieniu, coś stało się potem, nie z mojej winy. Może tzw. sztuczna inteligencja potrafi uszkodzić link? Wykluczyć tego nie można, tym bardziej, że autor strony to inżynier o bardzo wyrazistych poglądach, nie uznający żadnych kompromisów w dochodzeniu do prawdy.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

03-10-2023 [15:31] - NASZ_HENRY | Link:

@alina

Podany przez Ciebie link otwiera się:
https://wydarzenia.interia.pl/zagranica/news-rewolucja-w-kosciele-papiez-o-blogoslawienstwie-dla-par-jedn,nId,7063062#google_vignette
tylko antykościelna kolorowa opozycja łże w żywe oczy ;-)

 

Obrazek użytkownika terenia

04-10-2023 [03:46] - terenia | Link:

@Alina@Warszawa

Linkuję dwa materiały ,w których też jest bardzo mocno akcentowany (podobnie jak w listach  wyżej wymienionych pięciu kardynałów) depozyt wiary.  https://www.youtube.com/watch?...    oraz       https://www.youtube.com/watch?...    

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

03-10-2023 [14:51] - Edeldreda z Ely | Link:

Ja, ponieważ doskonale poruszam się w sieci, znalazłam - nawet odpowiedź jest tam zawarta. 
https://dorzeczy.pl/religia/48...
 

Obrazek użytkownika tricolour

03-10-2023 [16:39] - tricolour | Link:

Bardzo fajnie się to czyta: najpierw przygotowanie (istota kościoła), potem temat główny (błogosławieństwo homoseksualizmu) i na koniec sakrament pojednania...

No i oczywiście to nie my, to oni 

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

03-10-2023 [20:12] - Edeldreda z Ely | Link:

@Tri
Mam niejasne przeczucie, że pytający nie korzystali przy ustalaniu kolejności zadawanych pytań z reguł obowiązujących przy konstrukcji wypracowań ;) 
Jak dla mnie klucz był taki:
- po pierwsze primo, jako najważniejsze - kwestie związane z depozytem wiary, 
- następnie: obiekcje dotyczące nauki o moralności, a związane z istotą sakramentu, 
- zapytanie dotyczące jednego z warunków ważności sakramentu.

Nie tylko pzdr, ale i pozdrawiam ;-) 
 

Obrazek użytkownika tricolour

03-10-2023 [21:34] - tricolour | Link:

@Ely

Nasze widzenia tej sprawy tak bardzo się nie różnią. Można rzec, a właściwie lepiej by było gdyby w tym konkretnym przypadku nie można było rzec, że diabeł tkwi w szczegółach.

Mnie zawsze bardziej interesuje nie to, co jest literalnie napisane, a to, co powiedziano między pisanymi wierszami. I dlatego zainteresowała mnie sprawa dwukrotnego wzrostu wydobycia księży poprzez otwarcie złoża kobiecego. Czy z tego wynika wyczerpanie dotychczasowych zasobów, czy zasoby są, ale tak położone, że trzeba nowych technologii? Odkrywka kobiet jest zbyt łatwa...

Co do zasady nie są to sprawy błahe.

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

04-10-2023 [11:28] - Edeldreda z Ely | Link:

@Tri
Dziękuję za Twą wypowiedź. 
Czepnę się tylko tego, że dwukrotnie wzrosłoby nie wydobycie, a szansa na nie. Za to z wydobyciem mogłyby wtedy dziać się przedziwne rzeczy... 

Obrazek użytkownika tricolour

04-10-2023 [12:34] - tricolour | Link:

@Ely

Zgadza się - przed eksploatacją złoża są badania geologiczne.

Obrazek użytkownika Tomaszek

03-10-2023 [22:03] - Tomaszek | Link:

Kolorowy
A sakrament pojednania to chyba w twoim kościele z durszlakiem na głowie . Wiesz , pompa ciepłą na brykiet .

Obrazek użytkownika tricolour

03-10-2023 [23:05] - tricolour | Link:

@tomaszek

Naprawdę tylko na tyle cię stać? Felgi czterdziestki, pompy na brykiet? Nie wstyd ci?

Przecież nawet jednego zdania nie potrafisz napisać poprawną polszczyzną. Mniejsza z tym, bo rzeczywiście może nie miałeś czasu na szkołę, różnie bywa, ale weź się ogarnij trochę, odrobinę pomyśl, jak można napisać coś dotkliwego i śmiesznego jednocześnie. Albo takiego, co zmusi do myślenia, wyszydzi jakieś realne przywary, a nie pompa na brykiet czy durszlak na głowie.

Chłopie, ty jesteś już stary wór, a masz mentalność gówniarza z piaskownicy. Weź dorośnij, bądź partnerem choćby do netowej kłótni. Ten moment w twoim życiu, ta chwila, która właśnie mija, to - biorąc pod uwagę twój wiek - apogeum twoich możliwości.

I to maksimum to durszlak na głowie? Albo wcześniejsze twe wyznanie, że mogę na ciebie *rać, a ciebie to wali. Nie widzisz, że od razu mam skojarzenie, że jesteś klozetowa muszla i potrzebny jest ci cichy domyk?

Po prostu się zastanów, ja wesoły facet jestem.

Obrazek użytkownika Tomaszek

04-10-2023 [00:37] - Tomaszek | Link:

Dżindżinierze  (c)hu(j)manisto
Poczytaj siebie  w ogóle i o swoich wynalazkach w szczególe . Na twoje kity "wynalazki" znaków by zabrakło w limicie na posta . Tyle że  mnie stać na to żeby ciebie i twoje " i "wynalazki" i "sofistykę " olać . Walę po prętach klatek różnych małp i tyle . Na ciebie padło , to bęc . Dla mnie to jesteś z lekka przyrafinowanym trollem . Popierdzisz słodko do niektórych wybranych , dupy poliżesz i łubudu . Ksiądz pedała ruchał , przedtem była pedofilia w kościele czyli ksiądz dzieciaka . To twoje clou , reszta to srutu tutu i maskowanie .To twój "modus operandi" .O polszczyźnie to sobie z Teźkiem podyskutuj , on też tak zakręca . Argumentacja podobna , tyle że u niego z gównem a u ciebie z chujami  . Rura ci mięknie czy jakaś zaduma przyszła? Nawet Janusza przeprosiłeś , czarną kredą w kominie zapisać . Może mentor rozłożył ręce i kazał nie bluzgać ludziom ? Może żona odsunęła od łoża i stołu ? Jeść też nie umiesz ? Jak taki wesoły jesteś  to se powiedz ha ha ha , tylko na przecinki uważaj i ą i ę .
P.S.
Nie przejmuj się . "Nothing is perfect" , pompka od Jeepa się zepsuje w końcu listonoszce i "wszystko będzie dobrze " jak mawiał ojciec Mateusz .

Obrazek użytkownika tricolour

04-10-2023 [10:15] - tricolour | Link:

@tomaszku,

Doceniam twój wysiłek po północy, ale sam rozumiesz, że lat zaniedbań nie da się ukryć jednym podskokiem.

Postanowiłem zapewnić ci materiał na lata, czytaj uważnie, analizuj, wyostrz zmysły i język, sięgnij po książkę. Systematyczna praca z pewnością przyniesie sukces.

Na początek, dzień piękny to radośnie napiszę, dobra rada: jeśli chcesz prętem po klatce, to pręt nie może być sflaczały. Musisz być cały we wzwodzie.

Nie mieć, a być... 😛

Obrazek użytkownika Tomaszek

04-10-2023 [21:46] - Tomaszek | Link:

Kolorowy
Cos ci czytanie kiepsko idzie "magisterku" , pisałem o pręcie . Pomyliłeś z prąciem , temu żona wybrała listonoszkę z pompką od Jeepa . Naucz się jeść to cię do stołu może dopuści . O łożu możesz pomarzyć póki pompka działa .

Obrazek użytkownika tricolour

04-10-2023 [22:22] - tricolour | Link:

@tomaszek

To ciebie można pomylić z prąciem? Niemożliwe jest pomylić xuja z prąciem.

Dzisiaj dostajesz pałę, ale nie poddawaj się, po prostu zaczynasz od pały.

😛

Obrazek użytkownika Tomaszek

04-10-2023 [23:42] - Tomaszek | Link:

Otwórz oczy ciulu , bo pod tramwaj wpadniesz .

Obrazek użytkownika sake3

04-10-2023 [11:56] - sake3 | Link:

@Tomaszek......Którą z trzech spraw kościelnych porusza pan w ,,dialogu'' z panem Tricolour?

Obrazek użytkownika Tomaszek

04-10-2023 [21:34] - Tomaszek | Link:

Sake
Tak na prawdę to może być przyzwolenie na obelgi i oszczerstwa wobec KK . Ścigam tu jak Don Kichot małpę z Michnikowa pod Tuskowem rodem i wszyscy tu gapią się jak sroki w gnat . Popierdzi słodko śmieć do wybrańców admina i kilku uznanych a potem sru , pedofilia w kościele , księza dziwkę przerżnęli i zostawili  i temu podobne od początku jak tu bywam . I wszyscy zaraz tiu tiu tiu , łykają jego kity za które byłby Nobel gdyby tak było . Inżynierowie i naukowcy od siedmiu boleści . Pitagorasa nawet obalił przy milczącej zgodzie ogółu "naókofcóf". Nic mendzie nie udzie , nawet Boże Ciało i procesja to motłoch  . Hodujcie tak dalej , wyrośnie na pewno .
A propos młodzieży 
Jak byłem szczawikiem to ksiądz do nas na stawy na łyżwy przychodził i uczył przekładanki , pługa i co tam jeszcze  . Dla nas to był Janek na ten czas . Rowerami jeździliśmy to nam łańcuchy kazał podciągać , bo to wstyd z takim zwisem jeździć . Córka moja na obozy wędrowne jeździła z fundacji kościelnej . Włosy mi na głowie stanęły jak się dowiedziałem że moje chucherko dzieciątko będzie drałowalo po dziesięć , piętnaście kilometrów dziennie po Bieszczadach . Po trzech dniach dzwoni i mowi że pierwszy dzień był "ciężkowaty", potem to tylko o krajobrazach . Następny rok Beskid , powiedziałem że bardziej pod górkę , ona że bardziej z górki . Ja jej tego nie uczyłem , tylko życie obozowe . Ksiądz lider , facet nie politruk i memento mori .Cała otoczka religijna dyskretnie i nieobowiązkowo . Może siłownia n w salkach katachetycznych co pustkami świecą . Sam znam z Polski starych mistrzów co by poszli na to za uścisk ręki . Był jakiś mistrz MMA i ju jitsu a WOT , może tak coś na plebanii . Takich jest wielu , nawet nie wiesz jak wielu . Może jakiś film o Zawiszy Czarnym w klimacie Wiedźmina , co kasy nie ma ? Zabrać tryzubom co nawet dziękuję nie powiedzą i jeszcze nasrają . Miliony Jandy uwalić . mało że sama osrana to jeszcze kasą nieswoją sra na lewo i prawo . Jand do uwalenia ci u nas dostatek .Reżyserów na świecie dostatek i aktorów też . Nasze szmaty to po piwo nawet niewarte wysłania . A może Sobieski , Czarnecki czy prawdziwy Rambo czyli Iwanow-Szajnowicz . Wzorów dostatek , brać wybierać . Nie pędzić na siłę na koncert organowy czy inny  . Słuchać czego trzeba im , nie proponować swoje rojenia . I Lider sie liczy . Papierz jest daleko i nie przeszkadza . Zacząć od wspólnoty . Lokalnie . Bez pompy . Kasę rząd ma dać , jak nie to w pi...du z nimi .Do cerkwi pisał Ubot , chyba żeby do KODu zapisali . W Hajnówce może jeszcze , tam UB i KBW to  niezłomni . 
Tyle na tematy 

Obrazek użytkownika Tomaszek

04-10-2023 [21:52] - Tomaszek | Link:

A mogłoby być dużo wiecej propozycji . Głową ruszać . To ten bąbel na końcu szyi . Boli ?

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

05-10-2023 [05:36] - NASZ_HENRY | Link:

@Tomaszek😎&@Sake3🌼

Doceniam Tomaszek Twoje poświęcenie, że taplasz się z trollem w trzykolorowym szambie, ale to jest mało skuteczne działanie. Dla odmiany, twój opis  działania trolla wart jest odnotowania:
Popierdzi słodko śmieć do wybrańców admina i kilku uznanych a potem sru  pedofilia w kościele , księża dziwkę przerżnęli i zostawili  i temu 🙏 podobne  ….😎

Obrazek użytkownika Tomaszek

05-10-2023 [19:40] - Tomaszek | Link:

Żebyś wiedział Heniutku , kogo mam tu za "podpórki" i "śpiochów", nawet między wierszami nie czytałem  . Jest tu paru "arbuzów" . Przyjedzie czas wylezie szydło z worka .

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

03-10-2023 [21:10] - NASZ_HENRY | Link:

@EzE

"Ja, ponieważ doskonale poruszam się w sieci"
Pliszka z Ely swój ogonek chwali 😉
GAME OVER   😎

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

03-10-2023 [22:04] - Edeldreda z Ely | Link:

@Henry
Wiesz przecież, że był to przytyk do Tri i Jego mniej doskonałych umiejętności tropienia materiałów, skoro nie udało Mu się ich z czeluści netu wydobyć... 
Z lęku przed Twoimi doskonałymi umiejętnościami z kolei, postaram się w przyszłości być bardziej precyzyjna. 
 

Obrazek użytkownika tricolour

03-10-2023 [22:48] - tricolour | Link:

Przepraszam, ale rzecz wymaga pewnego uściślenia. Ta - dziękuję za nobilitujące określenie - mniej doskonała ma umiejętność tropienia zwie się popularnie lenistwem.

Obrazek użytkownika sake3

03-10-2023 [23:25] - sake3 | Link:

To co ma Kościół robić by spełnić dzisiejsze pojęcie atrakcyjności? Urządzać imprezy? Kościół ma inne zadania niż przypodobanie się młodym.i inne obowiązki Oglądałam w niedzielę film dokumentalny o polskich misjonarzach i misjonarkach pracujących w Rwandzie  Na nich spoczywa ogrom pracy -edukacja dzieci,organizacja dostaw żywności ,leków, poszukiwanie i zapewnienie sprzętu do poszukiwania i pozyskiwania wody,przysposabianie do zawodu,leczenie i prowadzenie szpitali.Praca misyjna i katecheza to zaledwie wycinek ich działań.Udzielające wywiadu misjonarki mówiły,że do nauczania o Chrystusie powinno się kroczyć widząc człowieka i,jego potrzeby.Kościół w Polsce też jest aktywny,tyko trzeba to dojrzeć.Praca w hospicjach,domach opieki,pomoc dla bezdomnych czy wykluczonych.O tym się nie mówi a głównie atakuje.Uważam,żw Kościół nie możemy postrzegać tylko jako mszę,sprawowanie Liturgii czy religię w szkole.Po ostatnim głośnym skandalu w Sanktuaium Matki Boskiej Anielskiej który stał się pożywką dla tabloidów zdaje sobię sprawę że niełatwo będzie zdołać by wróciło zaufanie.Szkoda co to przepiękny kościół bardzo zadbany przez proboszcza A.Stasiaka,nietuzinkową postać.Przy kościele działa grupa AA,z jego inicjatywy.rozbudowano budynek z salkąmi parafialnymi gdzie odbywają się ciekawe prelekcje,odczyty,spotkania z ciekawymi ludźmi.Tu kilkakrotnie był kolega proboszcza z wojska ks.Isakowicz Zalewski,dziennikarze jak Ziemkiewicz czy Sakiewicz.W tym kościele byłam ochrzczona,przystępowałam do Komunii sw.,brałam ślub,tu chrzczone były moje dzieci Przykro mi widząc załamanego proboszcza,z powodu odmowy rodziców by tu odbywały się chrzty i komunie ich dzieci.Podpalono zabytkowe drzwi.Dzisiaj o dobrych stronach Kościoła nie można powiedzieć nic dobrego ,bo od razu zostaje się ciemnym katolem i prostakiem wierzacym w zabobony.Widzimy kabarety gdzie prostacko szydzi się z księży,widzimy posłanki głośno protestujące poczas mszy,celebrytów machających przed kamerami aktami apostazji,więc nie ma nawet gruntu do przyciąnięcia młodych.

Obrazek użytkownika u2

04-10-2023 [00:06] - u2 | Link:

co ma Kościół robić by spełnić dzisiejsze pojęcie atrakcyjności? Urządzać imprezy?

Oczywiście, byle nie orgie. To łatwy cel do ataku dla lewizny. Mi się podobały w czasach PRL czarne chóry gospel w USA. Podejrzewam, że to bardziej murzyńska tradycja, ale przyciągała ludzi do kościoła. Z kolei w Białymstoku kilka razy słuchałem chóru w cerkwi przy ul. Lipowej. W Hajnówce odbywają się jakieś festiwale muzyki cerkiewnej. Muzyka pomaga w życiu, więc muzyka w kościele przyciąga ludzi.

Obrazek użytkownika sake3

04-10-2023 [11:52] - sake3 | Link:

@U2......7-go października w auli św.Jana PawłaII w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się spotkanie patriotyczne ,,Blask Rzeczpospolitej'' połaczony z prezentacją dzieł edytorskich ,,Kronika Polaków'' Macieja Miechowity w tłumaczeniu z łaciny przez ks.Cisłonia i ,,Polska.Dwanaście wieków'' Adama Bujaka i Wojciecha Polaka..Nie jest więc tak,że Kościół ,,nic nie robi'',wiele bowiem inicjatyw kościelnych odbywa się w Polsce.To jednak nie przyciągnie młodzieży a szkoda,ale nagonka na Kościół i powszechnie wdrażany antypolonizm powoduje że kroki kieruje się na kretynskie wygibasy Nergala czy wybiera chamstwo polskich niby kabareciarzy..

Obrazek użytkownika u2

04-10-2023 [12:52] - u2 | Link:

To jednak nie przyciągnie młodzieży

Sama widzisz droga sake, że dla młodych lepszy byłby np. chór. Co prawda młodych przyciąga np. o. Rydzyk, atakowany na potęgę w ubeckich merdiach. Przyciąga z prostego powodu, bo przedstawia dla młodych atrakcyjną ofertę kształcenia się na różnych kierunkach. Ostatnio słyszałem jego ogłoszenie w RM o otwarciu kierunku medycznego na jego uczelni.

Obrazek użytkownika tricolour

04-10-2023 [14:31] - tricolour | Link:

Nie chór, a strzelnica, darmowa oczywiście. Albo salka z drukarkami 3D wraz z kursem prostej obsługi. Albo skatepark na plebanii. Albo choć modelarnia.

Chór jest churowy, ale można spróbować. Może zachórzy, nie można się poddawać i chować w konfesjonale.

Obrazek użytkownika Tomaszek

04-10-2023 [23:53] - Tomaszek | Link:

Ubocie 
Patrz , nawet kolorowy choć raz z sensem popierdział .

Obrazek użytkownika Tomaszek

04-10-2023 [23:48] - Tomaszek | Link:

Ubocie 
Bądź dorosły . Zaden koncert w kościele czy cerkwi . Tu nie o frekwencje chodzi na występach . Może jeszcze striptiz ? Tutrzeba jak napisałem wyżej . Przywrócić autorytet ludzi bo ludzie zepsuli .