Żeby już nikt nigdy nie wyprzedawał majątku państwowego

Żeby już nikt nigdy nie wyprzedawał majątku państwowego, tak jak rząd PO-PSL

1. Politycy opozycji i wspierające ich media tuż po przedstawieniu przez wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego pierwszego pytania referendalnego, wręcz rzucili się, nie tylko do wykazywania, że jest ono pozbawione sensu, ale także kwestionowania zarządzania referendum, między innymi w tej sprawie. Pytanie to brzmi „czy popierasz wyprzedaż przedsiębiorstw państwowych?”, a sprzeciw większości Polaków w tej sprawie, przy frekwencji przekraczającej 50%, będzie wręcz zobowiązywał, każdy rząd w przyszłości, aby uszanował tę decyzję. Chodzi bowiem o to aby, już nikt, nigdy w Polsce nie wyprzedawał majątku państwowego w taki sposób, jak robił to rząd PO-PSL w latach 2008-2015, co nazywano prześmiewczo w kuluarach sejmowych „za darmo i na raty”.
 
2. Przypomnijmy, że rząd w PO-PSL w latach w latach 2008-2015, wyprzedawał akcje i udziały aż w 950 spółkach Skarbu Państwa (na ok. 1350 wszystkich funkcjonujących w Polsce), uzyskując za to tylko niewiele ponad 58 mld zł. Często niestety była to sprzedaż chaotyczna, wręcz pod bieżące potrzeby budżetu państwa, brakowało pieniędzy, minister finansów wydawał dyspozycję ministrowi skarbu, a ten nakazywał sporządzenie księgi popytu na kilka-kilkanaście procent akcji PZU, PKO.BP czy KGHM albo jakiejś innej spółki należącej do naszych „sreber rodowych”. Po kilku dniach akcje były już sprzedane, do budżetu wpływało kilka miliardów złotych, poprawiała się jego płynność i czekano do następnej kryzysowej sytuacji, wtedy tego rodzaju operacje powtarzano.  Te przychody z wyprzedaży blisko 1000 spółek za rządów PO-PSL, wyglądają „co najmniej skromnie” w zestawieniu z wynikiem finansowym tylko jednej spółki Skarbu Państwa , a mianowicie ORLEN S.A., który w latach 2016-2022 osiągnął blisko 71 mld zł zysku netto ( a więc już po odprowadzeniu do budżetu kilkunastu miliardów złotych podatku dochodowego)                                  
 
3. Żeby nie być gołosłownym, w taki sposób sprzedano w 2010 roku właśnie 10% akcji KGHM uzyskując za nie tylko 2 mld zł ( rok później akcje te były już warte 4 mld zł), bo wartość tej spółki szybko rosła, wraz ze wzrostem wydobycia miedzi i produkcji srebra, a także cen  tych surowców na rynku światowym. Z kolei w 2011 roku w podobny sposób, pod bieżące potrzeby budżetu sprzedano 10 % akcji PZU, uzyskując tylko 3 mld zł, w tym przypadku minister finansów tak się spieszył ze sprzedażą, że pozbył się akcji na parę tygodni przed decyzją o wypłacie dywidendy, w ten sposób 220 mln zł z tego tytułu trafiło już do ich nabywcy, a nie do budżetu państwa. W dwóch podejściach sprzedano aż 19% akcji PKO BP,  najpierw w 2012 roku za 7% akcji banku uzyskano ok. 3 mld zł, a w 2013 roku za blisko 12%, uzyskano już ok.5 mld zł, także pod bieżące potrzeby budżetu.
 
4. Ten sposób wyprzedawania majątku, zakończył się tym, że poprzednia koalicja zostawiała większość strategicznych spółek Skarbu Państwa z jego udziałami na poziomie zupełnie minimalnym, pozwalającym zachować większość na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy. Konsekwencją takiej polityki były między innymi próby ratowania uprzywilejowanej pozycji Skarbu Państwa w spółce przez tzw. złotą akcję (co jest kwestionowane przez Komisję Europejską), albo poprzez połączenie jej z inną spółką państwową, tylko po to aby podwyższyć udziały państwa i nie dać się wrogo przejąć. Tak właśnie było między innymi z tarnowskim Azotami, kiedy trzeba je było połączyć ze spółką Azoty w Puławach, bo groziło im wrogie przejęcie przez rosyjskiego oligarchę Mosze Kantora, który i w tak połączonym podmiocie utrzymał blisko ok 20% akcji ( teraz w związku z unijnymi sankcjami, te akcje są zamrożone).
 
5. Dopiero rządy Prawa i Sprawiedliwości zakończyły definitywnie tę bezmyślną wyprzedaż wszystkiego co państwowe, do tego stopnia, że budżety na kolejne lata nie przewidują w ogóle przychodów z prywatyzacji. Co więcej rząd Prawa i Sprawiedliwości decydował się na odkupowanie sprzedanego wcześniej majątku, najbardziej spektakularną chyba operacją w tym zakresie, było odzyskanie większościowego pakietu akcji w banku Pekao S.A od ich dotychczasowego włoskiego właściciela. Skarb Państwa odkupił także kilka innych banków od inwestorów zagranicznych i dzięki temu na początku 2023 roku jego udział w aktywach całego sektora wynosi 47,8%, co odgrywa ogromnie ważną rolę w sytuacji skutków kryzysu covidowego, a teraz skutków agresji Rosji na Ukrainę ( pod koniec 2015 roku, udział Skarbu Państwa w aktywach całego sektora wynosił tylko ok.20%). Rząd wzmacnia także istniejące strategiczne firmy państwowe jak było to w przypadku spółki LOT .S.A, która za rządów PO-PSL była na skraju bankructwa a premier Tusk publicznie mówił, że nie będzie jej ratował tylko dlatego, że to narodowy przewoźnik. Ostatnio tak wzmacnianie finansowe kwotami idącymi w miliardy złotych, dotyczy podmiotów sektora zbrojeniowego, między innymi Huty Stalowa Wola, czy zakładów Jelcz, aby zwiększyć możliwości produkcyjne tych zakładów.
 
6. A więc rząd Zjednoczonej Prawicy, nie tylko zrezygnował z wyprzedaży majątku państwowego, ale nawet z pobierania dywidendy od spółek Skarbu Państwa, pozostawiając te środki w firmach, aby były przeznaczane na inwestycje. Co więcej odkupuje wcześniej sprzedane firmy, szczególnie te o charakterze  strategicznym, czego najbardziej spektakularnym przykładem były decyzje dotyczące sektora bankowego, co pozwoliło Skarbowi Państwa zbliżyć się do posiadania blisko 50% całości jego aktywów.

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

13-08-2023 [07:04] - NASZ_HENRY | Link:

Tak jest

pozbierać kamienie milowe i zbudować z nich barykadę 😎
 

Obrazek użytkownika Ijontichy

13-08-2023 [08:21] - Ijontichy | Link:

Jak tuskoidy wygrają wybory [tfu,tfu,tfu] to zgadnij Kuźmiuk,co zrobią z tym referendum? No własnie...

Obrazek użytkownika u2

13-08-2023 [09:02] - u2 | Link:

zgadnij Kuźmiuk

Po nazwisku jak po pysku centusiu z krakusiu.

Obrazek użytkownika smieciu

13-08-2023 [10:59] - smieciu | Link:

@Ijontichy Zrobią to samo co PiS. Któremu nagle się przypomniało że istnieje coś takiego jak referenda. Tych używa tylko jako rodzaj kampanii wyborczej. Tak samo było ostatnim razem.

Obrazek użytkownika Jabe

13-08-2023 [13:03] - Jabe | Link:

Dla PiS-u wszystko jest pro­pagandą. Realnych działań brak lub są od­wrotne od de­klarowanych.

Obrazek użytkownika smieciu

13-08-2023 [11:07] - smieciu | Link:

Czy majątek Polski należy do Polaków?
Czy Lasy Państwowe należą do Solidarnej Polski? A TVP do PiS podobnie jak inne spółki skarbu państwa?
Cała ta historia jest zwykłą iluzją. Przekręty można robić zawsze i wszędzie. Tak jak to robią samorządy traktujące miasta jako dojną krowę, to samo robi teraz PiS i jego sponsorzy. Przykładowo wywalając gigantyczną kasę na Ukraińców.
Spółki skarbu państwa w przypadku zwycięstwa PO będą musieć przede wszystkim wypłacić wielką kasę jako odprawy dla różnej maści dyrektorków. Ewentualne kontrakty mogą być zrywane żeby je przydzielić swoim. Potem za przy kolejnej zmianie rządów historia tylko się powtórzy.
Cały ten System jest chory. Ludziom podrzuca się bajeczki dla podniety emocjonalnej.

Obrazek użytkownika u2

13-08-2023 [11:22] - u2 | Link:

Ludziom podrzuca się bajeczki dla podniety emocjonalnej.

Ano szmeciu, to ty je podrzucasz, o tych gigantycznych odprawach dyrektorów, o gigantycznej pomocy ukrom, o gigantycznych przekrętach. Tyle że tylko gigantyczna pomoc ukrom się zgadza. Jak dojdziecie do władzy to na pewno nie będzie żadnej pomocy ukrom, tylko kacapom. Odprawy były gigantyczne dla waszych dyrektorów, niezależnie od stanu spółek, które doprowadzaliście do skraju bankructwa lub wręcz do bankructwa. Odprawki zawsze dla swoich mieliście. Gigantyczne przekręty na VAT i na paliwie to za waszych nierządów PO-PSL, dlatego teraz chcecie zlikwidować CBA, aby nikt wam nie przeszkadzał w tych gigantycznych przekrętach.

To są proste sprawy :-)

Obrazek użytkownika Tomaszek

13-08-2023 [13:17] - Tomaszek | Link:

Bo szwagry z PO odpraw nie brali , tylko obrazy . I tak biednie żyli że im Niemiec  kąt do pomieszkania dał i jeszcze kieszonkowe płacił i płaci do dziś .

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

13-08-2023 [16:09] - Imć Waszeć | Link:

A ja bym wprowadził, zasadę, że jak ktoś prezesuje w firmie, dyrektoruje lub zasiada, to jego uposażenie jest najniższym uposażeniem pracownika. Raz jako nagroda, że firma nieźle przędzie i koleś nie musi nic robić poza pykaniem w golfa pomiędzy siłkami oraz brydżykiem z takimi samymi wałkoniami jak on, albo jako kara, że rządzi tak źle, że ludzie biedują. A jak mu się nie podoba, to zawsze może złapać za łopatę i wykonywać prawdziwą pracę za wyższe pieniądze. W ostateczności te wszystkie papierki może przecież przerzucać AI i to za darmola oraz bez korupcyjnych pokus ;)))

Obrazek użytkownika tricolour

13-08-2023 [16:17] - tricolour | Link:

Z uposażenia pracownika nie da się grać w golfa. Chyba że golf sprany, z lumpexu.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

13-08-2023 [16:22] - Imć Waszeć | Link:

No to co? Kogo to obchodzi ;)
Niech sobie kupi minigolfa w sklepie XBox-a :D

Obrazek użytkownika tricolour

13-08-2023 [19:03] - tricolour | Link:

A powinno obchodzić, bo biedak za flaszkę opierdzieli firmę pierwszemu z flaszką.

Obrazek użytkownika Jabe

13-08-2023 [13:04] - Jabe | Link:

Polska potrzebuje radykalnej redukcji synekur.

Obrazek użytkownika tricolour

13-08-2023 [15:17] - tricolour | Link:

Wyprzedaż, to jest sporadyczna sprzedaż po zaniżonej cenie. Wynika z tego, że wyprzedawać nie będzie można, a sprzedawać, dzień po dniu, systematycznie - jak najbardziej.

Pytanie referendalne jest jasne, jego intencje też.

😛