Grozi mu 400 lat więzienia

Szczegóły aktu oskarżenia Trumpa w sprawie dokumentów niejawnych

Ministerstwo Sprawiedliwości USA opublikowało akt oskarżenia w sprawie nielegalnego przechowywania tajnych dokumentów przez byłego prezydenta USA Donalda Trumpa. Ze szczegółów sprawy wynika, że ​​Trump trzymał tajemnice państwowe właśnie w swojej toalecie

Były prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump usłyszał 37 zarzutów związanych z przetrzymywaniem tajnych dokumentów, utrudnianiem śledztwa, korupcyjnym zatajaniem dokumentów czy udziale w spisku, mającym na celu zatajenie i nakłanianie do składań fałszywych zeznań przez osoby zaznajomione ze sprawą.
Według aktu oskarżenia Trump przechowywał w swojej rezydencji Mar-a-Lago na Florydzie dokumenty zawierające informacje o programie nuklearnym USA, potencjalnych słabościach Waszyngtonu i jego sojuszników w przypadku ataku, raporty Pentagonu i dane wywiadowcze. Jeśli Trump zostanie uznany za winnego, grozi mu do 400 lat więzienia

Ujawnienie tych dokumentów bez odpowiedniego organu mogłoby zagrozić bezpieczeństwu narodowemu Stanów Zjednoczonych, ich stosunkom zagranicznym, bezpieczeństwu zasobów wojskowych Stanów Zjednoczonych, a także źródłom informacji wywiadowczych, stwierdziło Ministerstwo Sprawiedliwości
Dodają, że w zeszłym roku Trump utrudniał rządowi poszukiwania odpowiednich dokumentów. Co więcej, dokument opisuje, jak podczas przenoszenia skrzynek tajne tajne dokumenty wywiadu przypadkowo spadły na podłogę. Mogli je zobaczyć także pracownicy rezydencji Trumpa, którzy nie mieli odpowiedniego poziomu dostępu.

Czego dotyczyły te tajne dokumenty

„Dokumenty zawierały informacje o zdolnościach obronnych i zbrojeniowych Stanów Zjednoczonych i innych krajów, programach nuklearnych, informacje o potencjalnych słabościach Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników przed atakiem militarnym, plany ewentualnych działań odwetowych w przypadku atak z zagranicy” – opisał prokurator w akcie oskarżenia.
Podano również przykład, gdy były prezydent USA zdecydował się pokazać dziennikarzowi, z którym przeprowadzał wywiad, dokument z planem ataku na inny kraj. Jednocześnie Trump wielokrotnie podkreślał, że rzekomo nie narusza przepisów dotyczących postępowania z informacjami niejawnymi.
W sierpniu 2021 roku w podobnych okolicznościach pokazał „tajną mapę związaną z operacją wojskową”.

ps.
Według mediów, w biurze Bidena w Waszyngtonie znaleziono 10 niejawnych dokumentów z lat 2013-2016 i dotyczyły one m.in. tematów Ukrainy, Iranu i Wielkiej Brytanii, zaś część z nich miała być opatrzona klauzulą "ściśle tajne".
Podczas przeszukania domu prezydenta USA Joe Bidena w Wilmington w stanie Delaware, funkcjonariusze Departamentu Sprawiedliwości znaleźli sześć kolejnych przedmiotów, w tym akta z oznaczeniami tajności. Poinformował o tym prawnik amerykańskiego przywódcy Bob Bauer. Jak dodał, część niejawnych dokumentów pochodzi z czasów kadencji Bidena w Senacie USA, a inne są z czasów, gdy był wiceprezydentem.
Wcześniej tajne akta z czasów wiceprezydentury Bidena zostały odkryte w dwóch prywatnych miejscach używanych przez Bidena - 2 listopada 2022 roku w biurze ośrodka Penn Biden Center w Waszyngtonie i 20 grudnia w garażu domu prezydenta w Wilmington

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

10-06-2023 [17:00] - u2 | Link:

Trump trzymał tajemnice państwowe właśnie w swojej toalecie

Typowa próba odstrzelenia wroga. Nie bez kozery Marian Węcławek przewidział rewolucję w USA, ale nie lewacką, tylko prawacką :-)

Obrazek użytkownika Chatar Leon

10-06-2023 [19:56] - Chatar Leon | Link:

Widać, że lewacko kryminalna grupa trzymająca władzę w USA, odpowiedzialna za przyzwolenie na bezkarność bandyty Putina i bandytyzm kowidiańskich mafii farmaceutycznych, sterująca LGBT-Bidetem, robi w portki.

Obrazek użytkownika Kaczysta

10-06-2023 [21:04] - Kaczysta | Link:

Skoro te dokumenty są ściśle tajne to skąd prokurator wie co w nich jest

Obrazek użytkownika Kaczysta

10-06-2023 [20:57] - Kaczysta | Link:

Jakoś tak nagle przestano mówić o dokumentach znalezionych w garażu Bidena?
Widocznie nie były dostatecznie tajne.

Obrazek użytkownika paparazzi

11-06-2023 [00:07] - paparazzi | Link:

A co to Husky ? Kolega Prezydent USA?

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

11-06-2023 [03:40] - Kazimierz Kozio... | Link:

nasi archiwiści nadal mogą się czuć bezpiecznie. a depozytariusze aneksu pewnie mają go skopiowanego w zaszyfrowanych plikach