Rosja - wieczne złudzenie

Rosja weszła do Europy dopiero za sprawą unii polsko litewskiej, wówczas jeszcze jako Wielkie Księstwo Moskiewskie. Poprzednie kontakty z Nowogrodem i Rusią Kijowską dotyczyły tylko Skandynawii i Polski i nie miały charakteru rosyjskiego parcia na zachód, które nadała im Moskwa począwszy od Iwana Kality.
W pierwszej kolejności nastąpiło „zbieranie ziem ruskich” przez Wasyla I, co w konsekwencji przyniosło konflikt z litewskimi posiadaczami tych ziem, a w następstwie unii i z Polską. Po drodze był jednak Grunwald, stanowiący piękny przykład wschodnio-słowiańskiej i litewskiej solidarności, potraktowany zresztą przez historiografię rosyjską tak, że decydujący był udział w bitwie pułków pskowskich i nowogrodzkich. Było to już jednak, niezależnie od praktycznie niewielkiego uczestnictwa, wejście do zachodniej Europy, do której Polska ponad wszelką wątpliwość już należała.
Prawdziwą ofensywę Moskwy podjął dopiero Iwan Groźny, zbierając przy okazji cięgi, ale mimo to uparcie dążąc do Bałtyku, kupując sobie dosłownie wsparcie zachodu, głównie niemieckie.
Mimo szwedzkich, a szczególnie polskich sukcesów militarnych w wojnach z moskiewskim carstwem w XVI i XVII wieku, Rosji udało się dotrzeć do Bałtyku i stać się państwem europejskim. Zostało to poprzedzone rosnącą legendą na temat niezmierzonych bogactw pochodzących głównie ze zdobyczy syberyjskich: futer, złota i cennych minerałów. Jak w „Trzech budrysach”: „…tam brylantów jak piasku, sukna cudnego blasku, tam u kupców i dieńgi jak lodu”.
Ten bieg po ruskie skarby trwa do dziś i powoduje nacisk na władze poszczególnych krajów o utrzymywanie jak najlepszych stosunków z Rosją. Znalazło się jednak i coś więcej, rozprzestrzenienie się Rosji uczyniło z niej pożądanego sojusznika w rozgrywkach europejskich.
Najpierw Niemcy uznali, że w procesie „Drang nach Osten” Rosja może być przydatna do pokonania Polski, otwierając w ten sposób drogę do eksploatacji rosyjskich bogactw. Nawet król polski, August Mocny, proponował Piotrowi I rozbiór państwa polskiego. Ani Piotrowi, ani jego następcom nie chciało się dzielić wpływami w Polsce, dopiero najlepsza niemiecka agentka, obok Lenina, na rosyjskim tronie – Sophie-Friederike Zerbst zu Anstalt – Katarzyna II, zaoferowała Niemcom znacznie więcej niż Rosji w I rozbiorze Polski. Mało tego, w wojnach napoleońskich jej wnuk, Aleksander I, uratował Prusy przed całkowitym upadkiem, podobnie jak jego dziadek Piotr III (Gottorp Holstein).
Po Kongresie Wiedeńskim „święte przymierze” otworzyło Rosję na niemiecką ekspansję, co stworzyło konkurencyjne wyścigi o względy Petersburga, szczególnie ze strony Francji, która kilkakrotnie, nieopatrznie zaoferowała Rosji daleko idące awantaże bez wzajemności.
Przystąpienie Rosji, zatrwożonej wzrostem niemieckiej potęgi do „entente cordiale” Francji i Anglii wiązało się wyłącznie z ewentualnym niemieckim atakiem na któryś z alianckich krajów, a mimo to prezydent Poincaré w czasie przyjęcia u cara, zapytany przez jedną z Czarnogórek wżenionych w carską rodzinę, o ewentualny udział w rosyjskiej interwencji na Bałkanach, odpowiedział: „przecież nie zostawimy was samych” jakby prowokując rosyjskie wejście do wojny austriacko serbskiej wywołujące wojnę europejską przekształconą w światową.
Podobnie wyglądało to w sierpniu 1939 roku, kiedy Francuzi wyrazili zgodę na wejście bolszewickiej armii do Polski jeszcze przed wybuchem ewentualnej wojny, czym zachęcili Stalina do zawarcia spisku z Niemcami. Obecnie też wyrażają gotowość czynienia awansów Rosji, nie mówiąc już o Niemcach.
Taki stosunek do Rosji wywodzi się z ciągle pokutujących nadziei na wielkie interesy, tylko że tych interesów poza kupnem ropy i gazu, które są zawsze dostępne bez potrzeby bliższej współpracy, jakoś ciągle nie widać. Przy okazji, poszukiwaczom taniej ropy można przypomnieć, że najtańsza była w czasie kiedy Sowiety nie uczestniczyły jeszcze w światowych dostawach.
Handel zagraniczny dla władców Kremla jest jednym z narzędzi politycznych, eksport surowców służy rozgrywce europejskiej, rozbijając jedność Europy, a nadwyżka tworzy niezbędne rezerwy strategiczne, wykorzystywane między innymi w obecnej wojnie.
Marzenia o wielkim eksporcie do Rosji spełzły na niczym, nawet Niemcy, najbliższy partner, miały w najlepszych czasach eksport do niej na poziomie polskim.
Obecnie jest to już zjawisko szczątkowe i okazało się że Europa może żyć bez zależności od kraju, którego specjalnością jest dywersja, grabież, zniszczenie i mord.
Wbrew czarnowidztwu okazało się, że Europa może prosperować bez udziału Rosji, co zresztą miało miejsce w historii w pierwszych latach rządów bolszewickich.
Można natomiast spodziewać się, iż w wyniku skutecznej izolacji, połączonej z klęską na Ukrainie, nastąpią w Rosji pozytywne zmiany, umożliwiające nawiązanie normalnej współpracy.
W obecnej sytuacji nie trzeba do tego wiele, wystarczy nieco cierpliwości i konsekwencji, a przede wszystkim wyzbycia się wiecznego strachu.
Nawet Putin nie zdobędzie się na użycie broni masowej zagłady, chociażby ze względu na swoje własne i swoich rodzin bezpieczeństwo. Straszenie nic nie kosztuje, ale jest wykorzystywane przez jego własnych agentów do wywoływania nastrojów kapitulanckich.
Dowodów na to w najnowszej historii mamy aż nadto.
Liczenie na dobrodziejstwa z poddania się rosyjskiej przemocy jest nie tylko zdradą, ale też uczestnictwem w zwykłym oszustwie. Rosja niczego dobrego nikomu nie darowała, poza apanażami dla agentów, którym zresztą przeważnie darowane dobra w końcu odbierała, niejednokrotnie razem z życiem. Miejmy i to na uwadze.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Maverick

03-06-2023 [20:32] - Maverick | Link:

Z frontu genderowej rewolucji.

https://www.youtube.com/watch?...

A ten dziadek podstawiony poprzez kabalarzy i chazarskie onuce chce rządzić światem mimo demencji i zwijania kozłów.

https://www.youtube.com/watch?...

https://www.youtube.com/watch?...

 

Obrazek użytkownika Siberian Husky Dog

03-06-2023 [21:35] - Siberian Husky Dog | Link:

Gari Kasparow do mieszkańców Moskwy:

Kto tak naprawdę ponosi winę za to, że drony wlatują do waszych domów?
Właśnie to chcę przekazać wszystkim mieszkańcom Rosji. Wystarczy nas zbombardować. Wynoś się z Ukrainy, wydaj wszystkich zbrodniarzy wojennych, zapłać reparacje i wtedy możesz spać spokojnie. Do tego czasu drony będą latać nad waszymi głowami. I każdego dnia coraz więcej.

Dlaczego niektóre drony dostają się do budynków mieszkalnych? I to pytanie powinien zadać Siergiej Szojgu, który nakazał stosowanie w budynkach mieszkalnych radioelektronicznych stacji bojowych, które zniekształcają sygnał i wytrącają drony z kursu.

Ponadto chcę przypomnieć, że obecny rząd rosyjski słynie z zamiłowania do eksplozji budynków mieszkalnych w Moskwie. To właśnie wysadzając w 1999 roku budynki mieszkalne ze śpiącymi mieszkańcami, krwawy czekista Putin próbował w oczach opinii publicznej usprawiedliwić drugą wojnę czeczeńską. Tak zaczęła się kariera waszego rosyjskiego prezydenta w wielkiej polityce.

Skąd zatem gwarancja, że ​​nawet teraz nie przyjdzie mu do głowy biegać po dzielnicach mieszkaniowych Moskwy z jakimś „Punktem U”, żeby uchodzić za rzekomą ukraińską rakietę i obwiniać za wszystko „krwawy reżim kijowski” ? Robiono to już dziesiątki razy w Donbasie.

Po półtora roku wojny Kremlowi coraz trudniej jest uzasadnić ją i nowe fale mobilizacji. Jest więc tylko jedna odpowiedź na wszystkie pytania – Moskale, Rosjanie, wyjdźcie na ulicę, walczcie że swoim reżimem. Teraz stawką nie jest nawet twoja wolność, teraz stawką jest twoje życie. Zastanów się, czy chcesz latami żyć pod bombami. Zastanów się, czy potrzebujesz tej wojny, czy potrzebujesz terytoriów ukraińskich.

 

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

04-06-2023 [08:08] - NASZ_HENRY | Link:

EKSPANSJA

Obecna ekspansja Rosji wskazuje, że związek Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego z Cesarstwem Bizantyjskim Narodu Moskiewskiego pod nazwą Imperium od Lizbony do Władywostoku nie był w planach Putina. W takim imperium po wstąpieniu Ukrainy do UE Kijów też by się automatycznie znalazł. Ta wojna Putinowi nie była potrzebna jeśli by zamyślał budować imperium euro-azjatyckie! Putin popełnił ten sam błąd co car Mikołaj II atakujący w 1904 roku Japonię i skończy tak samo, tylko szybciej ;-)

Obrazek użytkownika Chatar Leon

04-06-2023 [21:07] - Chatar Leon | Link:

Pan Owsiński, numer jeden na NB w konkurencjach męskich (w żeńskich nr 1 jest pani Brodacka Falzmann).
Chylę czoła.