Najpierw KE zabrała się za Węgry i Polskę, a teraz za Włochy

1. Jak informują europejskie media, Komisja Europejska coraz mocniej naciska na Włochy, próbując wpłynąć na kształt reform realizowanych przez nowy koalicyjny rząd premier Giorgi Meloni. Po koniec maja mija termin przekazania III transzy środków finansowych z włoskiego KPO w kwocie 19 mld euro, które dla rządu tego kraju, są niesłychanie ważne szczególnie w związku z ogromnymi szkodami jakie spowodowała gwałtowną powódź w regionie Emilia Romania. Ponadto jak twierdzą analitycy środki z włoskiego KPO, mają być podstawowym mechanizmem napędzania inwestycji we włoskiej gospodarce w latach 2023-2026 i bez ich udziału, średni wzrost PKB będzie wynosił tylko około 0,4% PKB, zamiast spodziewanego na poziomie przynajmniej 1,2%. Przedstawiciele rządu Giorgi Meloni od dwóch miesięcy negocjują z Komisją, warunki przekazania tej transzy środków, ale okazuje się, że ma ona inne wyobrażenie między innymi o kształcie reformy podatkowej jakie zamierza wprowadzić włoski rząd.

2. Chodzi głównie o reformę podatku dochodowego, na razie rząd chce wprowadzić jednolitą stawkę tego podatku w wysokości 15% dla przedsiębiorców będących „VAT-owcami”, którzy nie przekraczają dochodów rocznych w wysokości 85 tys. euro. Okazuje się, że KE jest temu przeciwna, ponieważ takie rozwiązanie jej zdaniem, będzie „utrudniać progresywność”, tego podatku, która zalecana jest Włochom, szczególnie przez komisarza ds. gospodarki Paolo Gentiloniego. Komisji nie podobają się także zapowiedziane przez włoski rząd reformy w takich obszarach jak rynek pracy, polityka społeczna i rodzinna, a nawet próby zmian w prawie zamówień publicznych. Tak się składa, że wspomniany komisarz jest związany z lewicową włoską Partią Demokratyczną (był kiedyś nawet jej przewodniczącym), a ta partia właśnie jest najbardziej radykalnym krytykiem nowego włoskiego rządu.

3. Mimo tego, że premier Meloni, zdecydowała się na powołanie na wicepremiera i ministra spraw zagranicznych, byłego europosła, a nawet przez jakiś czas przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Antonio Tajaniego z Forza Italia, który był w ścisłym kierownictwie największej frakcji EPP, to jak się okazuje, niewiele jej to pomaga. Wprawdzie przewodnicząca KE Ursula von der Leyen na zaproszenie premier Meloni w ostatnich dniach odwiedziła Włochy i region Emilia Romania, aby zapoznać się na miejscu ze skutkami powodzi i pod ich wrażeniem obiecała przekazać 6 mld euro ze wspomnianej transzy 19 mld euro, ale pozostała część środków jest dalej blokowana. Ale nawet w tej wydawałoby się oczywistej sprawie jest spór, KE chciałaby, żeby tymi środkami zawiadywał szef tego regionu Stefano Bonacci (oczywiście członek kierownictwa Partii Demokratycznej), podczas gdy rząd Meloni, chce powołać pełnomocnika do likwidacji skutków powodzi w randze ministra, co jest oczywistością w sytuacji kiedy skutki tej powodzi daleko wykraczają poza ten region. Jak widać, Włochy więc mimo tego, że mają koalicyjny rząd w którym ważne funkcje piastują przedstawiciele partii Forza Italia, będącej ważnym członkiem EPP, to jednak są traktowane przez KE, bardzo podobnie do rządów Węgier i Polski.

4. Inspiracje politycznych przeciwników rządów na Węgrzech i w Polsce, było widać w działaniach KE, od wielu lat, a w przypadku naszego kraju, tak naprawdę już tuż po powstaniu rządu Zjednoczonej Prawicy. Już bowiem w grudniu 2015 ówczesny przewodniczący PO Grzegorz Schetyna sformułował, strategię „ulica i zagranica” i od tego momentu europosłowie wybrani z list tego ugrupowania, wspierani przez europosłów z Lewicy i samego Donalda Tuska, wtedy już przewodniczącego Rady Europejskiej, napiszmy to wprost, rozpoczęli szkodzenie Polsce we wszystkich unijnych instytucjach. Premier Gorgi Meloni wydawało się, że zaproszenie do jej rządu ważnych polityków Forza Italia z Antonio Tajanim na czele, pozwoli na spokojną realizację koalicyjnego programu wyborczego ale jak widać, nie jest to także możliwe. Nowy prawicowy rząd włoski, nawet z udziałem koalicjanta należącego do EPP, dalej w Brukseli się nie podoba i zrobi ona wszystko, żeby go najpierw osłabić, a jeżeli nadarzy się okazja, to nawet obalić.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

29-05-2023 [09:20] - u2 | Link:

komisarza ds. gospodarki Paolo Gentiloniego

Wielkim problemem KE jest to że rządzą tam politycy, którzy nie mają mandatu demokratycznego. Gentiloni to przeciwnik polityczny obecnej premier Włoch. Sam był premierem do 2018 roku.

Obrazek użytkownika sake3

29-05-2023 [09:27] - sake3 | Link:

A kiedy KE zabierze się za korupcję we własnych szeregach? To takie kreatury jak Ewa Kaili  będą decydowały o kształcie tworzonych reform? 

Obrazek użytkownika ZD2

29-05-2023 [16:33] - ZD2 | Link:

Najlepsi naukowcy i wojskowi dokonują najdelikatniejszej śmierci, śmierci idealnej. Super impuls przerywa całkowicie bezboleśnie połączenie między świadomością i materialnym ciałem. Całe życie na ziemi zostaje wyzwolone z cielesnej pułapki. Już nikt nigdy nie doświadczy na ziemi nic złego. Nie martwmy się na zapas, i tak musimy przejść na drugą stronę, co do tego nie mamy żadnego wyboru. Jednak jeden wybór mamy: mamy wpływ na życie na ziemi. Zróbmy to co jest w naszej mocy. Oddanie życia dla innych to najwspanialszy dar jaki można ofiarować. Paradoksalnie, stracone lata na ziemi mogą okazać się zyskanymi w raju. Przebywając na ziemi narażamy wielu z nas, a nawet dzieci, na nieakceptowalne cierpienia. Nie można przyglądać się temu bezczynnie. Jeśli mamy możliwość coś zrobić to zróbmy to i już. Jutro rano wszyscy obudzimy się w raju. Przynajmniej taka jest możliwość. Czysta świadomość ma w sobie potencjał legendarnego raju. Udowodnili to tkz. oświeceni, którzy już tutaj na ziemi potrafią osiągnąć stan ponadczasowej doskonałości. Dobrze wiedzieć, że taki idealny stan świadomości istnieje... Albo wszyscy będziemy szczęśliwi i bezpieczni, albo to nie ma sensu. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Wszyscy wygrywamy. Zwycięstwo Doskonałe.