Nawet KE przyznaje, że polska gospodarka pozytywnie ...

Nawet KE przyznaje, że polska gospodarka pozytywnie wyróżnia się na tle pozostałych krajów UE

1. Wczoraj Komisja Europejska w ramach tzw. semestru europejskiego, opublikowała pakiet wiosenny, czyli sprawozdania krajowe na temat wszystkich państw członkowskich wraz z zalecaniami dla poszczególnych krajów.
Europejski semestr to coroczna procedura KE mająca na celu koordynację polityki gospodarczej, fiskalnej, zatrudnieniowej i społecznej wszystkich krajów członkowskich, realizowana od 2008 roku.
Teraz te sprawozdania dotyczące 27 krajów członkowskich, zostaną omówione i ewentualnie poprawione na Radzie Unii Europejskiej (w tym przypadku Radzie ministrów finansów), a następnie przyjęte na Radzie Europejskiej (posiedzenie szefów rządów albo głów państw), która skieruje zalecenia do państw członkowskich i zwróci się do nich o ich wdrożenie.
 
2. Sprawozdanie dotyczące Polski, to obszerny aż 76 stronicowy dokument, który zawiera, cały szereg ustaleń podkreślających, bardzo dobre wyniki polskiej gospodarki, mimo negatywnych konsekwencji wynikających z pandemii Covid19, a później gwałtownego wzrostu cen surowców energetycznych spowodowanych działaniami Rosji, a także agresją Rosji na Ukrainę.
KE podkreśla, że polska gospodarka odrobiła i to ze znaczącym naddatkiem, negatywne konsekwencje pandemii Covid19, a wzrost PKB po I kwartale tego roku, w porównaniu do IV kwartału 2019 roku (ostatniego kwartału przed pandemią), wyniósł aż 11,2% i był najwyższy w całej Unii Europejskiej.
W tym czasie największe europejskie gospodarki odnotowały wzrost tylko śladowy (np. Francja o 1.3%), albo brak tego wzrostu (np. Niemcy, Hiszpania – 0%), a są i takie, które jeszcze nie odrobiły strat (np. W. Brytania odnotowała po I kwartale tego roku spadek PKB o 0,5%, a nasz sąsiad Czechy spadek aż o 0,9%).
 
3. Tego oczywiście w sprawozdaniu KE nie ma, ale dla porządku należy zwrócić uwagę, że poziom wzrostu gospodarczego Polski w okresie pomiędzy IV kwartałem 2019 roku i I kwartałem 2023 roku jest dla wielu ekonomistów szczególnie tych zagranicznych, wręcz sensacją, szczególnie w sytuacji, gdy większość krajów UE uzyskało już dwie, a niektóre kraje już trzy transze, środków finansowych z unijnego Funduszu Odbudowy.
Przypomnijmy, że ten Fundusz został powołany właśnie w celu odbudowy gospodarek krajów UE po pandemii Covid19, część krajów uzyskało pierwsze pieniądze już w roku 2021, a do tej pory do 22 krajów UE przekazano już ponad 150 mld euro, z czego na przykład do Włoch aż ponad 66 mld euro.
Do Polski ze względu na trwający spór z Komisją Europejską z tego Funduszu nie trafiło ani jedno euro, choć nasza koperta wynosi 58 mld euro z tego około 24 mld euro w postaci dotacji i 34 mld euro w postaci pożyczek (do tej pory aplikujemy do UE o blisko 35,5 mld euro (całość dotacji i blisko 11,5 mld pożyczek).
 
4. KE w sprawozdaniu, bardzo mocno podkreśla bardzo dobrą sytuację na rynku pracy w Polsce (od wielu miesięcy Polska niezmiennie znajduje się w pierwszej trójce krajów UE o najniższym poziomie bezrobocia) i to mimo wejścia na polski rynek pracy kilkuset tysięcy uchodźców wojennych z Ukrainy.
W sprawozdaniu KE zwraca uwagę na bardzo wysoki poziom zatrudnienia osób w wieku zdolności do pracy (20-64 lata), który wyniósł w 2022 roku aż 76,7% i był wyższy niż średnia unijna, która wyniosła 74,9%.
Jeszcze bardziej wymowne są dane dotyczące zatrudnienia kobiet w wieku zdolności do pracy (20-64 lata), w 2022 roku wskaźnik ten wyniósł 70,2% i był o blisko 2 pkt. procentowe wyższy niż w roku 2012 (wtedy wynosił 68,4%).
Te twarde unijne dane dotyczące zatrudnienia, w tym w szczególności kobiet, potwierdzają, że narracja opozycji o dezaktywizacji kobiet w związku z wprowadzeniem świadczenia wychowawczego „Rodzina 500 plus” jest zwyczajnie nieprawdziwa.
 
5. To oczywiście tylko niektóre z pozytywnych ustaleń, zawartych w sprawozdaniu KE dotyczącym Polski, mimo tego, że administracja brukselska specjalnie nie ukrywa, że chciałaby zmiany rządu w Polsce.
Nie są to także dobre informacje dla opozycji w Polsce, która realizując strategię „ulica i zagranica”, robi w Brukseli wszystko, aby w oficjalnych unijnych dokumentach, znajdowało się jak najwięcej krytycznych uwag dotyczących naszego kraju. 
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

25-05-2023 [09:22] - u2 | Link:

Do Polski ze względu na trwający spór z Komisją Europejską z tego Funduszu nie trafiło ani jedno euro

Jak już pisałem na NB parę razy nie trafi co najmniej do wyborów. A po wyborach może być wojna światowa.

PS. Wczoraj widziałem #wtylewizji nagranie z Radia Zet, w którym Borys Budka mówi, że KE od razu da środki na KPO dla Polski na jego pstryknięcie palcami, o ile pełomafia wróci do władzy, co oznacza, że KE aktywnie działa na rzecz obalenia rządu Dobrej Zmiany.

Obrazek użytkownika mada

25-05-2023 [09:34] - mada | Link:

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że tak jest.
I dziwię się tym idiotom, którzy nie widzą życia poza UE - a to 80% tubylców.

Obrazek użytkownika u2

25-05-2023 [09:40] - u2 | Link:

nie widzą życia poza UE - a to 80% tubylców.

Ale, ale, w UE niczego do życia nie brakuje. Chyba nie zaprzeczysz. Dla tubylca wyjazd do UE to jak złapanie pana Boga za nogi. W Polsce żyjących w dostatku, czyli zarabiających powyżej 6k zł miesięcznie jest zaledwie 15%. Coś malutko :-)