Podnieść wiek emerytury rodakom, pójść na wcześniejszą w UE

Kim trzeba być, żeby podnieść wiek emerytalny w kraju i przejść na wcześniejszą emeryturę w UE?

1. Wczoraj media w Polsce poinformowały, że Donald Tusk od blisko roku przebywa na wcześniejszej unijnej emeryturze, która mu przysługuje w związku pracą na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej w latach 2015-2019.
Wprawdzie w urzędnicy instytucji unijnych mogą przechodzić na emeryturę, po ukończeniu 66 roku, życia ale jednocześnie unijne przepisy przewidują, że mogą oni złożyć wniosek o przejście na wcześniejszą emeryturę, nawet 6 lat przed jego osiągnięciem.
Wprawdzie w jego przypadku jest ona niższa od pełnej emerytury o ok. 600 euro ale ta którą obecnie otrzymuje wynosi ok.4,6 tys. euro miesięcznie brutto, a więc po obecnym kursie euro około 21 tys. zł miesięcznie.        
Ta informacja, nie byłaby niczym nadzwyczajnym, gdyby nie to, że podczas swoich rządów w Polsce Donald Tusk i jego ekipa zdecydowali się podnieść wiek emerytalny w Polsce i to w sposób bardzo zdecydowany.
 
2. Przypomnijmy, że w 2011 roku, ówczesny premier Tusk i koalicja PO-PSL zdecydowała się na podwyższenie wieku emerytalnego o 2 lata dla mężczyzn i 7 lat dla kobiet (odpowiednio z 65 lat do 67 lat i z 60 lat do 67 lat), a w przypadku rolników aż o12 lat dla kobiet i 7 lat dla mężczyzn (odpowiednio z 55 lat do 67 lat i z 60 lat do 67 lat).
W tej sprawie oszukano wyborców, bowiem w kampanii wyborczej na jesieni 2011 roku, czołowi politycy Platformy, zarówno urzędujący premier Tusk jak i ówczesny prezydent Komorowski, gorąco zaprzeczali, że chcą podwyższać wiek emerytalny.
Gdy tylko wygrali wybory parlamentarne w 2011 i stworzyli po raz drugi rząd koalicji PO-PSL, natychmiast rozpoczęli przygotowania do podwyższenia wieku emerytalnego, a stosowne ustawy zostały przyjęte już wiosną 2012 roku, a weszły w życie od 1 stycznia 2013 roku.
Trzeba podkreślić, że nie była to zwykła reforma jak do tej pory próbują tłumaczyć wprowadzenie tego rozwiązania, politycy Platformy i PSL-u ale zerwanie obowiązującej wiele lat umowy społecznej.
Rządząca wówczas koalicja PO-PSL wręcz przysłowiowym „walcem”, forsowała to rozwiązanie, mimo ogromnego oporu społecznego, sprzeciwu wszystkich organizacji związkowych, ale także opinii wielu ekspertów.
 
3. Trzeba przy tym przypomnieć, że ówczesna koalicja odrzuciła wniosek o referendum w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego złożony przez NSZZ „Solidarność”, poparty przez blisko 2 mln obywateli, podpisami zebranymi przez Związek.
Podczas debaty w tej sprawie w Sejmie, Donald Tusk zdecydował się wręcz na otwartą konfrontację z „Solidarnością”, przedstawicieli związkowców nie wpuszczono na galerię sejmową, choć pod Sejmem demonstrowało ich ponad 10 tysięcy.
Co więcej zabierając głos w tej debacie Donald Tusk użył słów „byle pętak” adresując je do przewodniczącego związku Piotra Dudy (przestawiającego wniosek o referendum w Sejmie), co związkowcy odebrali jako atak na wszystkich tych, którzy pod projektem się podpisali i byli gotowi wręcz szturmować budynki sejmowe.
Tylko przytomność umysłu przewodniczącego związku Piotra Dudy, który zaapelował do związkowców o zachowanie spokoju, spowodowała, że nie do szło do zamieszek i być może brutalnej akcji policji, która w dużych ilościach została zgromadzona na terenie Sejmu i była przygotowana do pacyfikacji protestujących.
 
4. Dopiero po dojściu do władzy Prawa i Sprawiedliwości, rząd premier Beaty Szydło razem z prezydentem Andrzejem Dudą, przygotowali projekt ustawy o powrocie do poprzedniego wieku emerytalnego i weszła ona w życie o 1 października 2017 roku.
Mimo tego, że eksperci straszyli, że ta zmiana doprowadzi do załamania finansów ZUS, to po 6 lat latach można z cała odpowiedzialnością za słowo stwierdzić, że nic takiego nie ma miejsca, co więcej pokrycie wypłacanych świadczeń emerytalno-rentowych składną sięga 87% i jest najwyższe w historii.
Kim trzeba być, żeby dla Polaków przeforsować podwyższony wiek emerytalny i jednocześnie samemu przejść na wcześniejszą unijną emeryturę?
Trzeba być Donaldem Tuskiem.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

18-03-2023 [08:37] - u2 | Link:

Tusk użył słów „byle pętak”

PDT zwykle reaguje pianą na ustach na niewygodne tematy. Teraz piana pojawiła sie u PDT w Bytomiu, kiedy jeden z uczestników zadał niewygodne pytanie o reparacje z Niemiec.

Obrazek użytkownika Zofia

18-03-2023 [08:46] - Zofia | Link:

Panie europośle, odpowiem Panu na zadane pytanie. Trzeba być członkiem PO.U nich jest normą mieć zakłamane standardy jak u lewactwa. Poprę to autentycznym przykładem zachowania posłanki z PO, która w sobotę upomina się o" prawo kobiet" do zabijania nienarodzonych a w niedzielę siedzi w pierwszym rządzie w kościele przysłuchując się homilii. To jest "dwubiegunowość" tych ludzi. 

Obrazek użytkownika u2

18-03-2023 [09:47] - u2 | Link:

w niedzielę siedzi w pierwszym rządzie w kościele przysłuchując się homilii

To ksiądz wygłaszający kazanie o tym nie wie ?

Obrazek użytkownika Zofia

18-03-2023 [10:16] - Zofia | Link:

@u2
Podejrzewam, że wie. Ale piniądz jest piniądz. Nie ważne skąd popłynie, gdy robi się inwestycje.

Obrazek użytkownika sake3

18-03-2023 [12:13] - sake3 | Link:

@Zofia.....Ja u tych pań tak zaciekle walczących o prawa kobiet zauważam,że lista żądań już się wydłuża.Teraz już nie tylko zabijanie na życzenie wchodzi w skład tej walki ale i przekonywanie,że dzieci w ogóle mieć nie warto.Słyszy się już głosy,że wiele kobiet w związkach nie planują nawet dzieci czym chwalą się w mediach.Panuje wśród nich przekonanie,że każda ciąża jest zagrożeniem dla zycia,a prawie każda kończy się smiercią.Dla wielu z nich dziecko to niepotrzebny balast,zajmowanie czasu który można wykorzystać lepiej,dla niektórych nawet wróg klimatu.Więzi rodzinne to dla nich śmieszne trzymanie się niemodnej tradycji,a rodziny wielodzietne to objaw patologii.To wszystko się dzieje w czasie gdy Europa się wyludnia gdzie ilość zgonów przekracza liczbę narodzin.Wczoraj wypowiedział sie jakiś aktor czy prezenter telewizyjny całkiem wyraźnie,że nigdy z żoną nie stawiali na dziecko i że takich par jak oni jest wiele tylko boją się o tym mówić w konserwatywnym i zaściankowym społeczeństwie.Tyle,że po latach wielkim głosem będą się domagać wyższych emerytur na które nie będzie komu pracować.Pomijam tu już ich stosunek do Kościoła,pomijam nawet to,że showbiznes stał się nową świecką religią,problem istnieje i jest realny.  

Obrazek użytkownika Zofia

18-03-2023 [15:49] - Zofia | Link:

@sake3
Smutna prawda. Czy można to jeszcze zatrzymać? Byle jakość wychowywania dzieci zaczęła się 40 lat temu , kiedy chciano dorównać zachodowi w dobrobycie i w ich " obyciu". Teraz to pokolenie kiedy osiągnęło dobrobyt i zachodnie" obycie" chce w nim trwać jak najdłużej i nie ma czasu ani ochoty na trud wychowywania dzieci. Oni żyją tu i teraz wg.przekazu "róbta co chceta". Panuje ta sama" uliczna" kultura, "uliczna moda", te same gadżety elektroniczne. Kiedyś śmiano się z Chińczyków, którzy chodzili w jednakowych uniformach a teraz mamy to samo u nas. Wszyscy czy młodzi czy starsi wg tego samego szablonu. Do tych "empatycznych głów" nie dociera, że nawet niemowlę się starzeje. Długo pracowano nad ludźmi, żeby im wpoić, że "wolny zaprzęg' lepszy niż stałe stadło domowe (czytaj rodzina). Może nie jest za późno w naprawie tego świata.

Obrazek użytkownika marsie

18-03-2023 [15:07] - marsie | Link:

Panie pośle, trochę o PiS,
http://biuletynnowy.blogspot.com
Pozdrawiam!